cat lapte trebuie sa bea bebe???????

buna! mihnea are acum 7 luni 1/2 si bea 500 ml lapte formula pe zi. este suficient?
felideni
Postat pe 18 Septembrie 2008 08:21
eu stiu ca nu conteaza cat mananca, atat timp cat ia bine in greutate si e bine sanatos (nu e anemic, palid, lipsit de vlaga etc), stiu ca fiecare mananca diferit si ca nr de mese si cantitativ. Si mai stiu de la o colega ca la un an 500ml de lapte sunt de ajuns (ca si cantitate de lapte, ce mai mananca pe langa lapte la un an, asta era alta discutie), deci ar trebui sa fie destul lapte si pt 7 luni zic eu... De ce intrebai, a slabit sau de ce?
ruschita
Postat pe 18 Septembrie 2008 16:16
nu a slabit, ii merge chiar foarte bine. doream sa stiu daca sunt suficiente doua mese de lapte pe zi.
pupici!
felideni
Postat pe 18 Septembrie 2008 19:08
Buna ! Draga felideni,asa cum a zis si ruschita fiecare copil e unic si atata timp cat d.p.d.v clinic e sanatos si ia in greutate inseamna ca are un aport echilibrat de nutrienti alimentari.E adevarat ca unii copii mananca mai multa mancare si atunci evident ca bea mai putin laptic.Fica-mea la 11 luni are aprox 3 mese de lapte(cam 250ml la o masa)dar nu se da in vant dupa mancare.Necesarul de apa la 6 luni e de 120-150ml/kg corp/zi iar necesarul caloric e de aprox 60 cal/kg corp /zi(depinde f mult de pofta de mancare a copilului).La 7 luni 500-600ml de lapte ok.Acesti parametri sunt orientativi si sper sa nu te fi incurcat mai mult.Sfatul meu e sa nu-ti faci griji atata timp cat e sanatos si vioi.Pupici
bia_kidz
Postat pe 19 Septembrie 2008 11:58
Buna, acum parerile sunt impartite sunt medici care recomanda la copii sub un an indiferent ca mananca si diversificat sa bea 800 ml lapte pe zi.....dr nostru pediatru ne-a spus ca atata timp cat are meniu difersificat este suficient 500-600ml pe zi......Delia fetita mea are 10 luni si 3 sapt si mananca in felul urmator:dimineata la 7:30 cand se trezeste 120-150 ml lapte,9:30-10 banana/branzica de casa la 12 masa de pranz(depinde ce avem in meniu in ziua respectiva....supica, piure cu ficatel, grataretc)14-15 papam iaurtel/cereale,17 laptic,inainte de culcare cu o ora mamaliguta cu branzica sau un iaurtel...si la culcare iar lapte....dar nu cred ca asta este o regula care sa functioneze la toti copii fiecare este unic in felul sau..dar atat timp cat ia in greutate si este sanatos nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme....sanatate multa la toti bb si va pupicim dulce
deliarebecca
Postat pe 20 Septembrie 2008 14:06
multumesc pentru raspunsuri! problema mea este ca bebe nu doreste sa bea lichide, aproape nimic in afara de lapte. puteti sa ma ajutati cu sfaturi in aceasta problema?
felideni
Postat pe 20 Septembrie 2008 22:51
la ce inteval de timp trebuie alptat un bebelus de 1 luna? La 2 ore este prea des?
mihaela_dardac
Postat pe 21 Septembrie 2008 15:23
Eu l-am alaptat pe Rares din 3 in 3 ore si asa s-a invatat. La 3 ore este suficient.
raruta
Postat pe 21 Septembrie 2008 21:43
andrei al meu luni de zile a stat tot timpul la san. tot timpul manca, nu statea doar asa degeaba. ni s-a recomandat sa suga cand si cat simte el nevoia si i-a fost foarte bine cu laptele meu. nu cred ca trecea o ora fara sa manance. chiar si noaptea sugea ca fiecare o ora jumate. daca ii dai san nu exista ca il alaptezi prea des. nu are ce sa pateasca, obez de la sanul tau nu se va face. daca ii dai lapte praf nu stu la ce intervale si ce cantitati....
ruschita
Postat pe 22 Septembrie 2008 00:12
dar in prima luna cat au luat in greutate bebelusii vostri?
mihaela_dardac
Postat pe 22 Septembrie 2008 18:55
mihnea a luat 1.070 g, apoi in a doua a luat 1.200 g si in a treia 900g...apoi a scazut, dar tot bine i-a mers. acum la 7 luni 1/2 are 9.550 g.
felideni
Postat pe 23 Septembrie 2008 00:05
wow! andrei la 9 luni jumate avea 9.300 iar acum la un an are mai putin de 9...
ruschita
Postat pe 23 Septembrie 2008 21:34
buna! Monako_Karrara cand s_a nascut sugea din 2 in 2 ore si la inceput a luat ingreutate 1 kg, dupa care cate 500 g pe luna. Acum are 15 luni si in ultimile 3 luni a luat doar 500 de grame .Acum e bine , vioaie si sanatoasa. Acum o luna am "reusit" s_o intarc si de atunci refuza sa bea lapte.Nu stiuce sa_i mai fac s_o determin ! In schimb si acum mai cauta sanul !
monako_claus
Postat pe 24 Septembrie 2008 10:52
felideni, dupa mese si intre mese tu incearca sa-i dai apa,,, cat bea atata bea. nici al meu la inceputul diversificarii pana pe la 8 luni juamtate nu bea apa multa. eu i-am luat cana cu cioc de la avene si s-a invatat repede sa bea singur cu ea, bine, cu mine langa el sa nu si-o toarne in cap

Postat pe 24 Septembrie 2008 19:02
monako-claus, dar a luat bine in greuatate in ultimele 3 luni. atata timp cat are o curba ponderala ascendenta e totul in regula. ca o paranteza, copii pot avea chiar perioade de stationare in greutate si chiar scadere in greutate in mod normal,doar sa nu persiste mai mult de 3 luni.
nu mai vrea lapte pt ca ai intarcat-o... sorry, asta e.. consoleaza=te ca ai un copil destept si cu personalitate care te tine minte ca i-ai luat tzatzaca de la gura. O sa-si revina ea, rabdare...

Postat pe 24 Septembrie 2008 19:07
Am fost azi si mi-am cantarit bebelusul, dupa prima sa luna de viata, si nu a luat decat 600 de grame, cu toate ca manaca f mult, dar si vomita la fel de mult.Cred ca asta e motivul pt care nu a luat prea mult in greutate.Doctorita vrea sa ma treca pe lapte praf, dar eu am foarte mult lapte si nu preama incanta ideea, de frica sa nu raman fara!
mihaela_dardac
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:10
http://www.mayoclinic.com/health/infant-growth/AN01654

despre cum trebuie sa creasca bebeii. deci in primele luni se ia intre 500 g si 1000 de grame chiar am citit in alta parrte ca in prima luna cnteaza mai putin cat ia bebe in greutate pt ca atunci ei se invata sa suga.. si un 500 de grame e satisfactor pentru toata lumea
deci mihalela, copilul a crescut bine, e in grafic. esti sigura ca vomita sau sunt doar regurgitatii? ai grija sa-i scoti aerul dupa ce papa, tine/l la verticala o jumatate de ora dupa ce papa.

Postat pe 24 Septembrie 2008 21:04
stiu, il tin si degeaba tot vomita.Azi am inceput un tratament sa vad daca o sa mai vomite asa de des acum.
mihaela_dardac
Postat pe 25 Septembrie 2008 15:57
Salut,

Vladut al meu s-a nascut prematur cu 2,4kg , la 34 saptamani si 5 zile , acum avem 2 luni si cantareste 4kg. Doctorita lui imi zice ca-i foarte bine, dar problema mea este ca nu manaca destul de bine mie imi ramane de fiecare data lapte in sani.
t_oana
Postat pe 25 Septembrie 2008 17:48
Buna mamicutelor!Mihaela sa stii ca asa cum a zis si boaba in prima luna nu-i nimic daca ia doar 500g ,important e sa ia!daca ar voma o cantitate mare de laptic cu siguranta ar avea si o stationare sau chiar o scadere in greutate.Iti trebuie f mare rabdare si sfatul meu prietenesc e sa nu renunti sub nici o forma la alaptat,doar daca se dovedeste ca bebe ar avea vreo probl(asta poti sa constati si tu pt ca il vezi zilnic)nu zic ca dr ar gresi,D-ne fereste!,dar daca ai laptic si bebe nu plange dupa alaptare(semn ca se satura )continua sa-l mai urmaresti putin.In momentul in care ii introduci formula chiar doar ca si completare asta va duce la intarcare mai devreme sau mai tarziu!
Si eu am facut gresala crezand ca bebe nu se satura,ba chiar m-am stresat cu proba suptului si la insistentele dr am introdus formula ca si completare.Mentionez ca fica mea a luat constant 500g lunar pana la 10 luni,cu o singura stationare pt doua sapt in greutate,in luna a 6 cand am inceput diversificarea.Fiecare copil e unic si trebuie tinut cont ca studiile ce au fost facute pt curba ponderala sunt orientative si trebuiesc corelate cu talia copilasului.
Copilul simte ca pe biberon laptele vine cu un minim de efort ,iar la san treb sa munceasca si de aceea va prefera laptele praf.

Multa sanatate si multa rabdare!pupici
bia_kidz
Postat pe 25 Septembrie 2008 23:17
t_oana,faptul ca a luat bine in greutate(1600g) e ok,e adevarat ca prematurii iau mai mult decat ceilalti tocmai ca sa recupereze,dar asa cum am scris mai sus fiecare are ritmul lui.Daca iti ramane lapte in san si el nu mai vrea inseamna ca "oferta e mai mare decat cererea"lucru ce se va regla in timp deoarece secretia lactata e reglata de supt.Sunt persoane care au atata laptic incat pot hrani doi copilasi,asta e o binecuvantare nu motiv ca sa te ingrijorezi!Incearca sa mulgi sanii ca sa-i golesti(asta daca ii simti "grei"dupa ce papa bebe)si vezi cat ramane.
Crestere mare la bebei si sanatate!
bia_kidz
Postat pe 25 Septembrie 2008 23:25
si mie imi ramane lapte in sani in fiecare zi si de asta zic ca ar fi pacat sa-l trec pe lapte praf.Este f mancacios si se satura, dar,marea, marea problema este ca vomita exagerat de mult.Am luat si picaturi pentru asta si degeaba, nu se opreste din vomitat deloc.Deci cu siguranta asta e motivul pentru care nu ia in greutate - zic eu.Dar laptele praf, am sa-i spun si doctoritei , ca nu am de gand sa-i dau!
mihaela_dardac
Postat pe 26 Septembrie 2008 15:15
Cum fac sa ridic parutul la 30 de grade? Ai bagat ceva sub saltea?
mihaela_dardac
Postat pe 26 Septembrie 2008 15:27
buna, poti sa-i pui ceva sub piciorele patutului intr-o extremitate ca sa stea tot patutl inclinat la 45 de grade. (niste carti de exemplu)
ce tratament ii dai lui bebe? pupici pentru bebelus!!

Postat pe 26 Septembrie 2008 16:30
mi-a dat sa-i dau simpex ca sa nu mai vomite, dar cand am citit prospectul medoicamentuluyi scrie ca este impotriva colicilor.Dar eu i-am dat aceste picaturi dar tot mai omita bebelusul meu!Nu stiu ce sa-i mai fac!
mihaela_dardac
Postat pe 28 Septembrie 2008 13:38
nu stiu ce medic ti-a spus sa-i dai sab simplex ca sa nu mai vomite, dar eu zic sa-l schimbi. Cauta un pediatru bun si mergi cu bebe cat mai repede ca sa scapi si tu de un stres, da? poate-i trece si daca-l lasi in pace asa cum a mai spus cineva, dar poate fi si altceva.

Postat pe 28 Septembrie 2008 23:06
Imi pare rau sa aud ca voi mihaela nu sunteti bine.Nu vreau sa intaresc sfaturile boabei cu fiecare mesaj ce-l postez ca sa se interpreteze ce stiu eu ce,dar amandoua avem copilasi mai mari si in ciuda faptului ca avem experienta cu bebeii prin meseria noastra(boaba mai mult decat mine),avem slujba de parinte care te face sa vezi altfel lucrurile.Mie imi place sa spun ceea ce simt si sfaturile ce le-am primit si eu pe acest forum au fost intodeauna de incredere.Noi iti impartasim din exp noastre si vrem sa il ajutam pe puitu tau(cu sfaturi,desigur)sa se faca bine.Sab simplex e asa cum ai citit,dar posibil ca medicul tau sa fie motivat(de firma producatoare) sa-ti sugereze aceasta medicatie.Alegerea iti apartine,noi doar te sfatuim.sanatate multa si asteptam vesti de bine de la voi.
bia_kidz
Postat pe 28 Septembrie 2008 23:48
Buna ,Mihaela ! Fetita mea cea mare cand era bebe varsa foarte mult si la fel nu lua in greutate ,singura diferenta ca eu nu o alaptam.Dr. ne daduse trimitere la Budimex sa-i facem ecografie pe la 3 luni ca varsa exagerat si nu lua in greutate ,la eco ne-a zis ca are reflux gastro esofagian si ca va trece in timp ,se reduce dupa 6 luni cand incepe sa pape sa stea in fundulet.A trecut,cam dupa 5 -6 luni a inceput sa se reduca ,la 10- 11 luni nu mai aveam probleme.Noua ne dadea pentru a se reduce din varsaturi debridat.Stiu ca este foarte greu cand varsa bebe mult ,la noi tot timpul totul era ud de laptic haine ,patut ,stateam mereu cu prosopele si babetele la gat. Cand ii dadeam laptic , pana la 2 luni jumate am infasato ca se agita foarte mult si varsa si mai mult ,chiar si dupa 2 ore de la masa.O puneam asa infasata in pat la noi pe o perna,cand adormea o puneam in patut.Sau in patut ii puneam cateodata o perna micuta ,cam 1 ora dupa masa apoi o scoteam.Sanatate si sa fie bine !
Mira_kidz
Postat pe 29 Septembrie 2008 08:42
oricum nu am observat nici o imbunatatire cu acest medicament
nu i l-a mai dat si ce cand am facut asta vad ca vomita mai putin.
mihaela_dardac
Postat pe 1 Octombrie 2008 11:32
buna Mihaela..daca vrei sa schimbi pediatrul copilului iti putem recomanda noi un dr foarte bun si are cabinetul si aproape de tine.....DR CHIRU IOAN are cabinetul langa liceul SNC pe bd 1 MAI..la o casa cum sa-ti explic..practic este intre liceu si un bar.....pupici....
deliarebecca
Postat pe 18 Octombrie 2008 10:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
remedii homeopate 29 De la: loricri2001 22 Ianuarie 2013 22:34
Hainute de bebe 0-12 luni la preturi modice 1-9 lei 2 De la: adelaeu 3 Februarie 2011 09:44
Bebelusi nascuti in aprilie 2009 3 De la: mamica_de_ingeras 2 Mai 2010 22:39
alergie 10 De la: garbo_379694 26 Septembrie 2013 21:40
buna mamicilor am sa va pove putin din viata mea 22 De la: ratuscaceaurata 15 Noiembrie 2011 07:11
Setari Cookie-uri