Cand scot bebele pt prima data la plimbare?

buna ziua mamicilor.....as vrea sa va intreb cd pot sa-l scot pe bebe afara pt prima data dupa nastere si cat este indicat sa-l tin?

multumesc
horobeanu
Postat pe 11 Iulie 2008 10:21
noi l-am scos a doua zi dupa ce ne-a dat drumul din maternmitate. cand am plecat de acolo au zis sa ii scoatem cat mai repede afara la aer. e drept, era septembrie, nu batea soarele asa.dar daca il scoti dimineata poti sa iesi cu el oricand (la orice varsta), il tii treptat: mai intai daca vrei il tii mai intai la geam o zi-doua si pe urma il scoti afara. cate 5 minute azi, 10 min maine, si afara daca e mic-mic eu zic ca o ora maxim 2 ore pe zi (in mai multe rerprize mai scurte), evident nu pe canicula sau furtuna.
ruschita
Postat pe 11 Iulie 2008 10:34
dar intreaba si dfr, ca acuma daca bate soarele si el e mic-mic, poate tre sa ii dai cu ceva anume pe piele sau stiu si eu care sunt masurile de precautie pe care ti le va recomanda?
ruschita
Postat pe 11 Iulie 2008 10:36
la carte zice ca la 2 saptamani in sezonul cald si la 3 saptamani in cel rece,progresiv, la inceput 5minute pe zi pana la 1 ora dimineata si seara. La o colega de-a mea medicul i-a dat voie sa-l scoata si la 10 zile pt ca era vara. Cum a zis si Ruschita, cel mai bine iti inscrii copilul la un pediatru prt ca asa iti este si tie mai usor, sunt atat de multe intrebari la primul copil..
a1_23
Postat pe 12 Iulie 2008 00:00
Eu l-am scos pe mario la 2sat si jumatate, dupa ce mi-a citit preotul.
laura_paisan1983
Postat pe 14 Iulie 2008 10:59
se scoate la aer cand vrei tu, si asa cum zicea si rushita initial il tii la geam sau il scopti pe balcon, crescand timpul treptat, prima plimbare afara nu trebuie sa depaseasca 15 minute, chiar dc e vremea frumoasa.
regula de aur, nu il scoti pe canicula si pe vant puternic ca nu poate respira....in rest....liber...eventual si pe ploaie, sau imediat dupa ploaie, cand e aerul curat...numai sa ai prelata de ploaie pt carut...
mult succes
tudor_claudia
Postat pe 14 Iulie 2008 13:10
cel mai bine e sa ceri parerea medicului de familie la care esti .
sabina82002
Postat pe 15 Iulie 2008 13:15
aidarabei
Postat pe 16 Iulie 2008 13:45
buna eu mi-am scos fetita treptat,iar dupa 3 zile am scos-o 1ora dimineata si o ora seara
1984_kidz
Postat pe 5 Noiembrie 2008 18:56
EU AM SCOS FETITA AFARA DUPA 2 SAPTAMANI , IAR INTRE TIMP AM IESIT IN BALCON , CA SA SE INVETE CU AERUL SI CU LUMINA
denisateo2
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:13
eu l-am scos dupa o saptamana,nu prea mult timp dar dupa aceea il scoteam cam o ora prin parc pe la umbra(am nascut in iulie).
ninutza_kidz
Postat pe 23 Noiembrie 2008 00:39
eu am scos-o pe Iris dupa 10 zile, dar inainte am iesit treptat pe balcon...5-10 minute in fiecare zi. Ce-i drept era la inceputul lunii septembrie...si am scos-o maxim o ora...pt ca apoi cand s-a mai racit o scoteam in port-bebe si stateam chiar mai mult. Mi se parea mult mai protejata in bratele mele decat in carucior. In mare parte a timpului dormea poate mai bine decat acasa.


Multa sanatate si plimbari placute la toti bebeii!!!
vince
Postat pe 24 Noiembrie 2008 14:12
din a 14 zi , pediatrul nostru ne-a zis in niciun caz sa nu-l scoatem pe balcon sau geam , direct afara , incepi cu 5 min , a doua zi , 10 , a treia zi 15 si tot asa , pana ajungi la o ora doua ,
ion_cristina
Postat pe 16 Decembrie 2008 02:24
BUNA FETELOR SI DACA RACESTE :(( CE MA FAC:)))
kosa
Postat pe 25 Ianuarie 2009 10:17
Suni imediat medicul de familie sau pediatrul sa vina sa-l consulte si sa-ti dea medicamentul corespunzator. Multa sanatate si multi pupici.
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Ianuarie 2009 10:50
Oricum eu am nascut pe 27 mai iar la inceputul lui iunie am iesit afara cateva minute in terasa la inceput iar apoi cate putin in fiecare zi pana am ajuns sa stam cate 2-3 ore pe afara pentru ca-i placea foarte tare. Acum in schimb este cam suparat ca se plictiseste in casa ca nu-l scot ca la noi ploua si este frig mai bine ar ninge ca ar fi mai frumos daca tot nu am avut zapada de Craciun macar sa avem de SF Valentin
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Ianuarie 2009 10:56
Mie mi-au spus cind ne-am externat din maternitate ca trebuie scos afara in fiecare zi. Chiar din acea zi (adica a 3 zi de cand s-a nascut) si sa stam cel putin 2 ore, cu exceptia zilelor cand este vant puternic. Si asa am facut doar ca am iesit o zi mai tarziu. E adevarat ca baiatul meu e nascut in iulie si era cald, acum iarna e mai dificil insa atat timp cat il alaptezi este putin probabil sa raceasca sau sa se imbolnaveasca.
corina_dragoi
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:11
eu am scos copilul a 2 a zi dupa ce ne-a xternat si de atunci asa fac zil;nic,cue xceptia zilelor in care ploua sau bate vantul...de racit a racit este si normal, altfel cum isi va face anticorpi....orice copil raceste,mai rau sau mai putin....sanatate ca e mai buna decat toate...
izab33lla
Postat pe 2 Februarie 2009 11:03
si noi am iesit afara dar dupa 8 zile de la nastere cand mi-a citit mie molifta parintele....si de atunci stam numai pe afara eu oricum fiind o plimbareata chiar imi face placere sa ies cat mai mult cu exceptie in zilele astea urate de acum ......cred ca abia de acum vine iarna gra.....dormim f bine afara cand era cald stateam cate 3 ore acum juma de ora o ora cel mult...sanatate la bebici!
oanaoaky
Postat pe 2 Februarie 2009 12:17
eu l-am scos dupa O SAPTAMANA a fost vara an iulie am nascut dar si iarna al poti scoate daca e anbracat bine si nu bate vantul e ok
silviatatu
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:25
NU STIU DE CE TREBUIE SA IL SCOATETI ASA TARZIU EU AM NASCUT IN NOIEMBRIE SI A 3 ZI AM SCOS FETITA LA AER DIRECT AFARA
kidz000609
Postat pe 28 Aprilie 2009 15:31
de ce trebuie sa-l scoatem asa tarziu?pt ca el este obisnuit cu temperatura intrauterina care este cam de 37 grade si schimbarile bruste de temperatura ne fac rau si noua!dar lor!trebuie obisnuit treptat cu temperatura de afara care nu este intotdeauna aceeasi.acum fiecare procedeaza cum crede eu doar mi-am spus parerea pupici
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 21:08
eu am scos-o a opta zi, imediat dupa ce ne-a facut preotul acea festanie sau cum ii zice. O scoteam si mai devreme, dar am asteptat asa cum ne spune preotul. Ei i-a citit de deochi si mie mi-a dat dezlegare sa ies in lume.
si am stat din prima cateva ore. E drept ca am nascut in august, dar nu am luat-o teptat. Am intrat din plin in atmosfera
kidz000762
Postat pe 5 Mai 2009 11:36
Eu as fi iesit mai repede dar nu putem sa cobor cu caruciorul afara singura .si medicii asa mi-au spus,sa ies cu el zilnic cate o ora.
aici daca le spun eu ca trebuie sa imi citeasca preotul ceva,rad de mine toti.(nu ma refer la romani)
ninutza_kidz
Postat pe 5 Mai 2009 17:35
pentru toti copii e o adevarata placere sa stea pe afara asta bineinteles cand nu bate vantul, ploua sau ninge desi sebi era innebunit dupa fulgi ca am iesit o data cu el in terasa cand ningea nu am stat decat foarte putin ca el era micut dar nu mai putea de fericire .
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Mai 2009 12:55
l-am nascut la jumatatea lunii mai si l-am scos afara dupa 2 zile cand am iesit de la maternitate l-am scos seara si m-am plimbat o ora cu el si acum este invatat cu toate timpurile cu frig cu cald si l-am calit acum are 3 luni si imi cere la aer in fiecare zi este bine pt ei
andreutza_211
Postat pe 12 August 2009 09:24
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Martie 2010 06:41
Noi a doua zi dupa iesirea din maternitate am fost la dr. care ne-a spus ca trebuie scos copilul afara in fiecare zi. Acum avem 1 an si suntem bine sanatosi.
nico2sweety
Postat pe 12 Martie 2010 11:17
office_salinasusesi_ro
Postat pe 13 Martie 2010 08:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce mancam 0 De la: 22 Octombrie 2010 10:10
cu ce il imbracam pe bebe la botez 2 De la: kidz006972 21 Mai 2010 23:48
ceau 10 De la: madre_de_dios 16 Decembrie 2011 21:03
nodul la bebelusi 9 De la: office_salinasusesi_ro 8 Februarie 2010 15:12
Vand Infacol produs in Anglia! 1 De la: miluta 21 August 2009 10:56
Setari Cookie-uri