cat cresc sugarii pe luna?

bebe-ul meu s-a nascut cu 4100g, iar in prima luna a luat in greutate 1400g, apoi 1100g, apoi 700, dupa care ritmul a scazut, in luna a 4-a a luat doar 500 g, iar acum in luna a 5-a 350 g. acum are 8150 g la 5 luni. Mi s-a spus ca e normal sa ia mai putin acum, deoarece a crescut mai mult in primele luni, dar mie mi se pare ca nu mai mananca ca la inceput, nici sanul nu mai e asa plin. Am incercat sa-i dau si lapte praf, (Humana 1) gandindu-ma ca poate nu se satura, dar nu vrea sa-l pape (i-l dau dupa ce a papat la san). Asa ca ori se satura cu sanul ori nu-i place laptele praf... As vea sa stiu si cum au crescut alti bebelusi...
byzu_68
Postat pe 23 Februarie 2008 13:57
Fiecare copil are propiul ritm de dezvoltare , este unic si nu trebuie sa faci comparatii!!! Copilul tau a luat foarte bine in greutate - e normal sa ia din ce in ce mai putin - n-o sa mai ia niciodata un kg pe luna - asta se intampla in primele 2-3 luni .Oricum are greutate aunui copil de 8 luni ! Al meu nici la opt luni nu avea 8 kg ! Si nu m-am ingrijorat pentru ca ca el este sanatos, nu este anemic, nu are inceput de rahitism, este vesel. Astea sunt lucrurile importante. Copilul meu acum are un an si jum si 10 kg.Sunt copii care la 10 luni au 10kg. Insa atata
timp cat el mananca zilnic lactate, carnita, fructe si legume nu in cantitati mari dar suficiente pentru varsta lui chiar nu am de ce sa ma stresez. Sfatul meu este sa incepi de la 6 luni diversificarea chiar daca ai suficient lapte si dupa cate se vede este foarte hranitor.
Parerea mea este ca n-ai de ce sa-ti faci griji - cu siguranta laptele tau este suficient de bun pentru bebelus!Alapteaza-l cat poti tu de mult dar nu te baza numai pe resursele tale !Pupici!
alina_079
Postat pe 23 Februarie 2008 22:34
bb in mod normal (si aproximativ), trebuie la 5 luni sa aiba dublu fata de nastere si la 1 an -triplu ca fata de greutatea cu care s-a nascut.
ruschita
Postat pe 24 Februarie 2008 22:01
buna Aura..nu trebuie sa te ingrijorezi privind cresterea in greutate a bb tau ,a crescut foarte bine si acum e normal sa ia mai putin fata de primele luni de viatza..gandeste-te daca ar lua un kg. in fiecare luna la varsta de 1 an ar avea 16 kg..ca sa nu mai zicem cat ar avea la 3 ani???? Da-i lapte de la san si daca nu plamge inseamna ca s-a saturat...Andrei are aproape 8 luni si are 7.500 grame...pupici !
sdanutza
Postat pe 24 Martie 2008 16:38
Chira s-a nascut cu 3.000g. In prima luna nu a luat decat 560 g, pentru ca dormea foarte mult si abia reuseam sa o trezesc sa manance, a doua luna a luat 1300g, a treia -820g,iar media cam asta afost 700-800g.Abia in luna a 10 a luat 560g, cam mult, nu este foarte mancacioasa, dar probabil asimileaza foarte bine.Si niciodata nu plange de foame..Iar la 10 luni avea 9760g. Fiecare are ritmul lui...Atata timp cat copilul tau nu plange , inseamna ca este satul..Chira a fost alimentata exclusiv la san pana la 4 luni, cand s-a trezit noaptea, ceea ce nu mai facea de la 2 luni si jumatate, si de atunci seara,i-am dat completare 90ml...Si nu se mai trezit.Asa ca daca nu s-a schimbat nimic in programul lui, nu se trezeste noaptea plangand, e posibil ca laptele sa fie bun..Nici Chira numai statea mult la san, cam 5 min la unul si 5 la celalalt, de multe ori insistam.Dar daca numai vroia, numai statea, se satura si gata.Si manca la 3 ore, nu la cerere.Cu cat cresc , ei sug mai bine, au mai multa forta si eu cred ca din cauza asta stau si mai putin...Asa ca nu cred ca trebuie sa-ti faci griji, oricum a luat bine in greutate...
chira
Postat pe 24 Martie 2008 20:16
multumesc mult pentru raspunsuri! Se pare ca atat ii trebuie lui sa pape (la proba suptului ii iesise mai putin decat ar trebui, dar pediatrul a zis ca nu are semnificatie rezultatul si ca m-am stresat degeaba). nu a acceptat deloc biberunul (o prietena de-a mea il lauda din acest motiv, zice ca e mai destept ca mine.. stie ce e bun pt el), creste in greutate, mai putin decat scrie in carte (nu vrea sa se faca prea gras), se joaca, face pipi, kk, deci e bine. De acum o sa incepem si diversificarea. Al meu nu a dormit niciodata toata noaptea si acum se scoala pe la 2 sa mai pape. Sanatate multa la bebei si sa creasca mari!
byzu_68
Postat pe 25 Martie 2008 12:37
chiar si 150 g / sapt ;)

aidarabei
Postat pe 24 Iulie 2008 08:59
Sunt f suparata si ingrijorata.Am fost azi cu bebe la doctor caci a facut 1 luna sa-l cantaresc si nu a luat decat 600 de g.s-anascut cu 3300 si acum are 3800g, iar din spital am iesit ci 3200.Am f mult lapte si mereu ii dau sa suga, nu stiu de ce a luat asa de putin.Mi-a zis doctorita ca daca o tine tot asa ma trece pe lapte praf si mi-ar parea rau , mai laes ca am sanii plini cu lapte.Bebele meu vomita mai mereu dupa ce mananca, oare asta o fi motivul pt care nu a luat mai mult in greutate.Aud ca alti copii au luat peste 1 kg in prima luna, sunt5 fff trista ca bb meu a luat atat de putin.Ma simt vinovata pt asta!
mihaela_dardac
Postat pe 24 Septembrie 2008 12:03
nu trebuie sa te simti vinovata pentru atata lucru.eu am trei copilasi baietelul mi-a luat in greutate in prima luna 1kg in a doua 1.600g, insa fetitele au fost mai lenese prima era foarte alintata si ii placea sa manance toata ziua ca sa fie sigura ca sta in brate si mi-a luat 500g, iar cea de-a doua era foarte somnoroasa o culcam la 20 si se trezea la 8 dimineata si mi-a luat in greutate 600g.nici in lunile urmatoare nu mi-au luat mai mult.si uite ca una are 2ani, iar cea mica a implinit un an ieri si sunt sanatoase. nu iti mai face griji poate in luna a doua iti v-a lua mai mult tu trebuie sa fii foarte linistita in perioada in care alaptezi.si sa stii ca fiecare copil e unic am traito pe pielea mea asa ca nu pot fi comparati.
multa sanatate.
simona77
Postat pe 25 Septembrie 2008 13:17
Vomita? Adica arunca in jet lapticul ? Sau regurciteaza abundent? Horia a regurcitat abundent de la nastere. Medicul m-a invatat sa fac 2-3 pauze in timpul alaptarii, sa-i dau aerul afara si dupa masa sa-l tin cat mai mult in pozitie verticala.Aproximativ 30 min. Dupa care, patutul trebuie inclinat la 30 de grade. Copilul meu a fost alimentat si la san si cu lapte formula. Foarte interesant era ca i s-a intamplat de mai multe ori sa vomite in jet dupa ce sugea laptic de la mine. M-am invinovatit ca laptele meu nu este bun. Tot medicul mi-a explicat ca probabil ii place foarte mult lapticul meu, este calic si inghite foarte mult aer, de aceea vomita. Cand il alaptezi incearca sa il ti cat mai ridicat posibil si intotdeauna sa te asiguri ca a eliminat aerul din stomacel.
Nici Horia nu a luat prea mult in prima luna, circa 800g , dupa care in luna 2 1400g, in luna 3 - 1kg, luna 4 - 650g, luna 5 -500g, luna 6 -450g , luna 7 -450g. Acum are 8 luni si 7800g.
shinning
Postat pe 26 Septembrie 2008 13:54
Am uitat sa-ti spun ca a regurcitat din ce in ce mai putin pe masura ce a crescut, asta pana la 7 luni cand a incetat total. Eu am vrut sa-i fac niste investigatii, dar dr. nu m-a lasat. A zis sa lasam copilul sa-si dezvolte sistemul digestiv sa nu il radiem degeaba. Si a avut dreptate.
Daca ai lapte este pacat sa nu-i dai de la tine sa suga. Nicio formula din lume nu poate inlocui laptele matern.
shinning
Postat pe 26 Septembrie 2008 13:59
vomita si in jet si atunci cand elimina aerul, cert este ca vomita exagerat de mult, cred ca tot ce manaca.S-ar putea sa fie asa cum zici tu, caci al meu mananca mai cu pofta si poate de aceea vomita.Il tin in pozitie verticala jum de h dupa ce a mancat, dar chiar si in pozitia aceasta vomita.Sta ce sta linistit, nici nu te gandesti ca ar vomita, si deodata... incepe.Cand il vad imi vine sa plang de suparare, ma bucur asa de mult ca mananca cu pofta si dupa aceea...sa nu-io mai ramana numic in stomacel.
Dupa ce mananca si il bat pe spate sa elimina aerul, de cele mai multe ori nu elimina nimic, chiar daca eu insist.Si dupa creo 5-10 min incepe vomitatul.
mihaela_dardac
Postat pe 26 Septembrie 2008 15:21
Eu ii spuneam medicului meu ca laptele meu nu este bun si de aceea bebe il vomita. Insa, el a insistat ca este exclus acest lucru daca eu am grija sa mananc cat mai sanatos si sa nu iau medicamente in timpul alaptarii.
Poti sa mai incerci ceva: mulge lapticul si pune-l in biberon. Asigura-te ca ai un biberon cu tetina antiregurcitare cu o gaurica care sa nu permita mancatul lacom. Daca nici asa nu functioneaza, poate ar fi bine sa-i faci o ecografie la stomacel sa nu fie vorba de reflux. Cum iti spuneam si noi am avut probleme, dar copilul meu s-a nascut prematur si a avut nevoie de timp sa-ti dezvolte inelul ce face jonctiunea intre stomacel si esofag.
Cand vomita ii deranjeaza? Ce faci dupa ce vomita?
Este foarte important sa te asiguri ca se hidrateaza bine, pentru ca deshidratarea la varsta lor este periculaosa pentru ca se realizeaza intracelular. Copilul meu dupa ce vomita cerea din nou sa manance. Daca nu vrea sa manance macar da-i ceiut de musetel sa se hidrateze si sa pretejeze stomacelul. Intreaba medicul daca nu poti combina laptele tau cu o formula de lapte antiregurcitare. Acesta din urma are rolul de a inchega laptele imediat ce a ajuns in stomacel . Orice numai sa mai poti prelungi perioada de alaptare cu lapte matern.
Multa sanatee si astept vesti bune!
shinning
Postat pe 27 Septembrie 2008 20:44
Am uitat sa te intreb ceva. Cat de des ii dai copilului sa manace? Laptele matern se digera in 2-3 ore. Respecta aceasta perioada pentru a impiedica amestecarea laptelui proaspat cu lapte digerat.
shinning
Postat pe 27 Septembrie 2008 20:46
de obicei ii dau la 2 ore, asa si-a format program, dar cateodata si mai devreme daca cere, dar si mai tarziu daca dorme mai mult.De obicei dupa ce vomita nu mai cere de mancare iarasi, il mai las o perioada si apoi ii dau iarasi.Vad ca are zile , ari nu a vomitat decat 1 data, dar ieri de f multe ori.Nu pot sa-mi explic de ce se intampla asta.Sper maine sa nu mai vomite.
mihaela_dardac
Postat pe 28 Septembrie 2008 21:47
eu stiam ca daca vomita sa nu ii mai dai nimic dupa ce a vomat, ca are stomacelul iritat si iara o sa vomite daca ii mai dai ceva...
ruschita
Postat pe 1 Octombrie 2008 21:32
Pe mine asa m-a invatat medicul de familie: sa-i dau ceiul de musetel dupa ce vomita. Asa cum spuneam, Horia dupa ce vomita cerea din nou de mancare. Si consuma o portie intreaga ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
Este posibil ca in alte cazuri altele sa fie indicatiile... nici nu mai stiu ce sa zic.
shinning
Postat pe 2 Octombrie 2008 15:52
pai si andrei la fel face cand vomita: dupa incident vrea sa suga iara. dar daca suge vomita iara. mi s-a parut normal de altfel: ce tu cand vomiti iti vine sa mananci si iti cade bine mancarea pe stomacul iritat?ma rog, cred ca fiecare copil e altfel, poate fiecare reactioneaza diferit...
ruschita
Postat pe 3 Octombrie 2008 21:13
Eu in astfel de cazuri o zi intreaga nu vreau sa mai vad mancare, nu se pune problema sa o si mananc.Dar Horia mananca ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...si nu vomita.
shinning
Postat pe 4 Octombrie 2008 18:13
buna fetelor! fetita mea are4 luni jumate. S-a nascut pematur la 7 luni avand 1550g. Dupa 1 luna si o saptamana cand ne-am externat cantaream 2250.A luat f.greu in greutate pt.ca acum manca[alimentata prin gavaj la inceput] si chiar daca o tineam in pozitie verticala tot dadea afara. Dupa ce am venit acasa aveam aceeasi problema incat imi faceam griji ca lapticul meu nu era bun sau nu ii placea.Am mers din nou la pediatru cand a implinit 2 luni si cantarea 3200. Luase950g in 3 saptamani dar aveam aceasi problema cu varsaturile. i-am spus dr. si ea mi-a spus ca fiind nascuta prematur nu are toate sucurile gastrice formate si in plus manca f. des la 1h -1,5h si f. repede. Astea pana a implinit 3 luni cand a mai crescut. Acum mai da dar f. putin. Dr. mi-a spus sa nu-mi fac griji atata timp cat ia in greutate inseamna ca da afara surplusul ,ce e prea mult. la 4 luni aveam 5200 si dr. de familie a zis ca e bine avand in vedere problemele noastre Noi ne alimentam numai la san abia de cateva zile ne-a dat voie dr. suc de fructe[problema nu vrem sa bem ceai ,nu vrem suzeta dar nici biberon
cozma
Postat pe 24 Octombrie 2008 14:10
Buna, mamicilor!Vladut al meu are o luna si jumatate, la nastere a avut 3280 g, acum are 5700 g.mananca de la san, dar are momente in care plange continuu, refuza sanul.Bea ceai de colici, parca cu prea multa sete.alta data, mananca lapte mult, halapeste si dupa vomita.
vladutel
Postat pe 25 Noiembrie 2008 20:15
e foarte bine cat a luat in greutate, sa vezi dupa un an... cresterea e mult mai lenta, cam 250g /luna.
mie mi se pare chiar ca are foarte mult la 5 luni (medicul nu iti spune acelasi lucru?)
bineinteles, ne bucuram cand mananca si ia in greutate- doar n-o sa-i luam biberonul sau in cazul tau, sanul, de la gura- dar mare atentie sa nu devina supraponderal, pt. ca eu am o cunostinta care a avut mari probleme de sanatate cu copilul datorita grasimii in exces. dar asta mai tarziu, nu e cazul la 5 luni.
oricum, cand va incepe sa mearga va mai slabi un pic, sau chiar dk.nu slabeste, nu se mai ingrasa asa mult.
stai linistita, e super , super bine copilul.
al meu la 2 ani si 2 luni cat are acum are 14kg, iar medicul pediatru de cate ori ma duc il admira si imi spune ca e foarte bine, e perfect d.p.d.v. al greutatii si al "performantelor realizate"(vorbesc aici de faptul ca la 9 luni a mers, la 4 luni a zis "mama"clar, la 5 1/2 a zis"tata" s.a.m.d.).acum vorbeste orice.
te pup
magdutza_kidz
Postat pe 5 Decembrie 2008 08:47
mamico, nu ai de ce sa fii suparata! fii serioasa, n-ai nici o vina! al meu la 1 an avea 8 kg, ca n-a luat niciodata 1 kg/luna cum luau altii in primele luni. ei luau 1 kg, el lua jumatate.
am fost la mai multi pediatri de-a lungul timpului si i-am facut si analize, am crezut ca are ceva, dar nu! fiecare copil se dezvolta in felul lui, dk.mamanca si e vesel inseamna ca nu are nici o problema. un copil bolnav plange intruna- nu numai cand il doare burtica, cum se intampla la varsta copilului tau- asta e primul semnal de alarma.
vizavi de laptele de la san, mare atentie!e cel mai bun, cel mai sanatos, de acord! dar mare atentie, s-ar putea ca, chiar dk.ai sanii plini, laptele tau sa nu fie "bun", adica sa nu fie destul de gras, chiar dk.tie asa ti se pare. si atunci e normal ca bebe sa nu se sature, sa nu ia in greutate, sa planga chiar de foame.
eu asa am patit. imi curgeau sanii de umblam cu tampoane in sutien, nu ma puteam nici apleca ca ma faceam fleasca, dar abia dupa 1 luna jumatate am realizat lucrul asta, pt. ca de fapt toata lumea imi spunea, dar eu ziceam ca daca e lapte in san e musai sa fie si bun.
si apoi... ma topeam de placere cand il alaptam. dar, ce sa-i faci? eu am fost la spital 2 zile, mi-a facut proba suptului, m-a "muls" ca sa vada consistenta laptelui si medicul a dat verdictul :"laptele nu e suficient de satios"
asta este. acum e mare, are 2 ani si 2 luni, e bine sanatos, vorbeste, si are 14 kg.
nu te mai supara, ca el simte, si s-ar putea sa ramai fara lapte pe fondul stresului.stiu ce spun, crede-ma!
te pup
magdutza_kidz
Postat pe 5 Decembrie 2008 09:03
fata mea s a nascut cu 3440 a iesit din spital cu 3100, in prima luna a luat 1.300 si pune 1 kg pe luna acum are 5.7 dar pina la cintar mai avem 2 sapt asa ca ajugem iar la 1 kg pe luna.. conteaza cu cite kg pleaca din start , de la nastere, nu e tot una daca are 4si ceva sau 3, a mea a fost mincacioasa de cind s a nascut , i s a pus tubul de oxigen, si l a bagat in gura si a inceput sa il suga...la inceput cam 3 sapt i am dat mixt ca nu avem destul lapte ,acum am pt 2 am inundatie noaptea , bluza, cersaful se uda din cauza laptelui...
vivi23ro
Postat pe 17 Decembrie 2008 05:43
Buna la toate mamicile.Si eu am nascut fetita cu 2950, am iesit din spital cu 2900, si a pus cate 1.5kg, la 2 luni jumate a avut 6.5kg, iar acum la 4 luni si 10 zile, mi-a cantarit-o si are 8.5kg.Nu credeam ca o sa aiba atat de mult.Mentionez ca o alaptez exclusiv la san.Doctorita mi-a spus doar ca e grasuta.Dar oare nu e cam mult?M-am uitat la graficele de crestere, si e cu mult peste limita normala.Credeti ca ar trebui sa ma ingrijorez?
nina_m
Postat pe 18 Decembrie 2008 23:24
Fetita mea s a nascut cu 3440, am iesit din spital cu 3100, in prima luna a pus 1300, in luna 2, 1 kg si acum avem luate deja 700gr, si mai avem 10 zile pina la cintarire, asa ca eu zic ca ajungem iar la un kg...
vivi23ro
Postat pe 19 Decembrie 2008 18:15
ywy, lasa copilul in pace; daca medicul pediatru ti-a spus ca e bine, tu de ce nu vrei sa intelegi; vrei un copil supraponderal? vrei sa ajunga la o varsta la care sa-si faca mustrari de constiinta ca e prea gras? si sa nu mai vorbim de problemele de sanatate pe care le cauzeaza mancarea excesiva! toata lumea vrea copii grasi si frumosi dar nu se gandeste nimeni la grasimea care nu face altceva decat sa cauzeze probleme de sanatate!
Panda
Postat pe 7 Ianuarie 2009 13:00
Fetita mea s-a nascut la aproape 8 luni cu 2.300kg. peste cateva zile facem 4 luni si avem 5.600 kg.Am vazut ca multe mamici se plang ca le vomita b.b-ii ,nu dau sfaturi ca nu sunt in masura insa va spun ca noi am rezolvat problema vomatului cu LIVE 52 este un sirop din plante care reduce balonarile si starea de voma .De cand am inceput sa ii dau fetita mea nu a mai vomat , noua ne-a recomandat siropul medicul intrucat avem si alte probleme la stomacel.
Micuta mea in timp ce papa plangea si o durea burtica f.tare astfel ca refuza sa mai pape , am mers la aproape toti pediatri din oras , si toti au spus ca e ok . ca a luat bine in greutate si ca " asa mai fac copii" insa eu vedeam ca ceva nu-i in regula , asadar am mers la Cluj unde in urma investigatiilor i s-a pus diagnosticul de volvulus gastric , este vorba de stomacel rasucit care se umple imediat cu laptic si de aici refuzul de a mai papa si durerea si varsaturile.Acum am mai crescut , papam binisor 600- 700 ml. /zi de lapte , nu mai vomam si nu mai plangem decat numai cateodata.
Deci daca intuitia va spune ca ceva nu este in regula cu b. b-eii vostri este bine sa faceti toate investigatiile necesare sa vedeti ce se intampla.
cfelicia2003
Postat pe 15 Ianuarie 2009 13:06
Buna. Si eu sunt o mamica de bb grasun. Fetita mea la 5 luni jumatate are 9 kg. Manaca doar lapte de la san, o masa de legume si una de fructe. Vreau si eu niste grafice, caci nu stiu cate kg ar trebui sa aiba. Medicul acum 2 luni a spus ca nu trebuie sa ne facem probleme in privinta asta. Si eu am fost un bb gras, dar pe masura ce am crescu am si slabit (aveam 52kg cand am ramas insarcinata).Ce greutate ar trebui sa aiba la 6 luni?
cristinfir
Postat pe 17 Februarie 2009 19:50
buna mamici!!Va rog sa ma lamuriti si pe mine eu am nascuto pe Larisa cu 3kg si acum are 3 luni si are 6 kg.A luat cate 1 kg pe luna.va rog sa-mi spune-ti dca e prea mult? sanatate la bebici
radoi_violeta87
Postat pe 20 August 2009 00:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna dragi mamici 2 De la: chanty 10 Decembrie 2009 08:45
cum sunt bebelusii vostrii la 4 luni? 66 De la: aliadi 1 Februarie 2010 12:37
vand smart trike all in one 1 De la: kidz008163 16 Mai 2010 18:51
Cresc dintisorii - agitatie mare 2 De la: garbo_384710 25 Septembrie 2013 16:44
betisoare de urechi 5 De la: carmenn7 25 Februarie 2009 09:28
Setari Cookie-uri