infectie de amigdalida ...

Buna ziua tuturor..... Prietenul meu, are o infectie foarte puternica, la amigdalida stinga, medicii i-au spus, ca are un flemon, si la taiat acolo in gura, se simte foarte rau... groaznic...Este in spital, la reanimare de o saptamina... cu perfuzii...
Daca stie cineva un tratament, ca sa faca, sa-i treaca mai repede....
Eu nu stiu nimic, pe internet, nu gasesc nimic.... si cum nu am trecut niciodata prin asa ceva, nu stiu ce sa fac... Daca stie cineva, sa-mi scrie .. pe adresa : micha.micha@hotmail.es
va multumesc din suflet..

Sau sa-mi scrie chiar aici.....
Poate m apoate cineva informa, de o dieta, sau retete, pentru asa ceva.. caiuri, sunt dispusa, sa-i prepar orice, numai sa-i traca mai repede... sufera enorm...

micha_micha
Postat pe 13 Martie 2009 15:44
Salvia este facatoare de minuni,toate informatiile le poti gasi in cartea Mariei Treben.Recomand tuturor cartea in format PDF.
delly001385
Postat pe 7 Aprilie 2010 11:05
SA INCERCE SI CU NALBA DE GRADINA:
Aciune farmacodinamic utilizri terapeutice: Aciune emolient. Utilizat pe scar redus n afeciuni ale aparatului respirator i sub form de gargar n inflamaii buco-faringiene.
Sub denumirea de nalba se cunosc mai multe plante care se deosebesc intre ele ca port, insa contin principii active asemanatoare si se itnrebuinteaza in aceleasi scopuri. Este vorba de Althaea officinalis L., numita popular nalba-mare, nalba-alba, de la care se folosesc florile, frunzele si radacinile (Flores, Folium et Radix Althaeae); Althaea rosea (L.) Cav. Var. atropurpurea, numita popular nalba-de-gradina, nalba-rosie, rujalina, trandafiri-negri, de la care se utilizeaza florile (Flores Malvae arboreae); Malva glabra Desv. - nalba de cultura; Malva silvestris - nalba-de-padure, colaceii babei, malaga, de la care se folosesc florile si frunzele (Flores et Folium Malvae); Malva neglecta Wall-roth, numita popular casul-popii, cas, nalba-marunta, nalba-mica, de la care se intrebuinteaza numai frunzele (Folium Malvae).


Toate partile acestor plante contin cantitati mari de mucilagii, datorita carora au proprietati emoliente. Sub forma de ceai se folosesc in inflamatiile cailor respiratorii (tuse, bronsita, laringita), cailor urinare, renale si in tulburari gastro-intestinale.
Ceaiul se prepara la rece. In acest scop, drogul se spala, apoi se pune la macerat in apa, in care s-a dizolvat un varf de cutit cu bicarbonat de sodiu. Dupa o jumatate de ora se strecoara lichidul, se indulceste si apoi se bea treptat in cursul unei zile. Ceaiul se poate prepara si prin infuzie.


Frunzele de nalba oparite cu apa se folosesc sub forma de cataplasme emoliente si calmante, pentru a grabi coacerea furunculelor. Asociate cu flori de musetel si capsule de mac dau o buna gargara pentru amigdalite si abcese dentare. Sub forma de clisma se folosesc in colite si hemoroizi.
Decoctul facut din 20 g radacina la 100 g apa se foloseste in laringite, traheite, sub forma de gargara, comprese la ochi, precum si in spalaturi vaginale.

irina1006
Postat pe 7 Aprilie 2010 13:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna ziua... 11 De la: marinushmichael 20 Iulie 2009 15:50
Masa in familie 10 De la: garbo_7655 21 Septembrie 2012 15:49
Retete de Craciun 41 De la: garbo115475 18 Decembrie 2009 18:39
ce ziceti de bucataria chinezeasca? 25 De la: xxlanita 9 Iulie 2012 20:19
tort de mere 3 De la: netunsa 7 Aprilie 2010 17:21
Setari Cookie-uri