ce ziceti de bucataria chinezeasca?

taitei,orez cu ciuperci si carne de porc,pui.....
xxlanita
Postat pe 8 Decembrie 2008 18:11
Hai sa vedem ce era pe un menu la un restaurant chinezesc.:"Purcelul dragastos"(orez cu mazare,bacon in sos chinezesc,carne de porc cu sos dulce-acrisor),"Puii mici din curte" (carne de pui,orez, cartofi cu sos chinezesc),"Ce a nascocit gradina" (orez cu mazare,conopida cu sos chinezesc,cartofi cu sos,ciuperci chinezesti cu sos)
Si la fel de dragut : "Curcubeul care-mi place", "Ma satur bine", "Vita se rostogoleste","Purcel cu margaritare","Fructul marii si al padurii".
Ridhima
Postat pe 29 Decembrie 2008 23:45
nu ma intereseaza denumirea meniurilor...si mai ales cele din Bucuresti sau de la noi din tara...poate sti si cum se prepara pt ca tot suntem pe un site de retete.
xxlanita
Postat pe 30 Decembrie 2008 17:27
Carne de porc cu ananas.
400 gr.carne de porc,10gr.amidon,20 ml.ulei,piper,ghimbir taiat marunt(1/2lingurita),ananas,ardei iute,5-6 migdale,100 ml.suc de ananas.
Sosul marinat:2 lingurite cu sos de soia,o lingura cu vin aromat(de orez)
o lingurita ulei de susan,o lingurita zahar brun,un vf de lingurita cu sare.
Se prepara sosul marinat in care se adauga carnea si se tine timp de 10-15 minute.Se scot bucatile de carne,se amesteca cu amidonul,piperul si migdalele,dupa care se prajesc in ulei f. incins.
Ghimbirul,ananasul taiat cubulete si ardeiul iute feliat se prajesc usor si se sting cu suc de ananas.
In acest amestec se pune carnea si se mai lasa la foc potrivit citeva minute,amestecind continuu.
Se serveste cu orez fiert sau cu clatite cu praz.
Ridhima
Postat pe 4 Ianuarie 2009 22:31
adoooor din bucataria chinezeasca tot ce nu contine ananas!!!! ador bucataria chinezeasca...in special rata in stil peking si taieteii de sticla(cum s numesc la mine) cu legume si carne d puishor!!! miaaaamy....si sa nu uitam de sosul dulce acrisor...cel mai tare!!!!
anna_pit
Postat pe 27 Ianuarie 2009 02:17
E un moft!Tare mult as vrea sa-i vad si pe chinezi interesandu-se de bucataria noastra!
marianavelea
Postat pe 16 Martie 2009 10:19
Mie imi plac mancarurile chinezesti ... au ceva aparte... si si mai mult imi place sa incerc acasa... am inceput sa folosesc mult sos de soia:)) dar din pacate - sunt din Cluj - nu pot gasi bambus in magazine:(( am luat dar din Ungaria!!! nu ma puteti ajuta?
kamellia
Postat pe 16 Martie 2009 19:31
nu gasesti foite de bambus in supermarket,poate Metro sau Real?
si cred ca bucataria chinezeasca e si mai sanatoasa,mai putine grasimi si paine,imi place carnea de porc cu ananas si cu taitei,pui cu ciuperci,pestele.....
xxlanita
Postat pe 18 Martie 2009 17:06
THAI MIX

100 ML ULEI
250-300GR PIEPT PUI SAU PULPA VITELTAIATE FASII
200 GR CIUPERCI FELIUTE
2 ARDEI GRASI (VERDE SI ROSU)FASII
1 CEAPA VERDE SAU USCATA JULIEN SAU RONDELE
1 CATEL USTUROI
SARE & PIPER
100 ML VIN ALB SAU BERE
MARAR SAU PATRUNJEL VERDE TOCAT

INTR-O TIGAIE SE PUNE CATELUL DE USTUROI INTREG LA PRAJIT TINAND FOCUL MIC.CAND S-A RUMENIT SE SCOATE SI SE ADAUGA CARNEA SI CAND ACESTA ISI SCHIMBA CULOAREA SE ADUGA SAREA SI PIPERUL SI CEAPA PANA SE INMOAIE.APOI CELALATE LEGUME.FOCUL SE DA IUTE SI SE CALESC PENTRU 5 MIN SI SE STING CU BERE SAU VIN, INCA 3 MIN SE ADUGA VEGETA DACA DORITI SI VERDEATA PROASPAT TOCATA.SE SERVSTE CU OREZ FIERT SAU TURTITE DE PAINE.POFTA BUNA!
xxlanita
Postat pe 18 Martie 2009 17:10
Reteta e a lui samson cristi2002....si mai are multe retete bune.
xxlanita
Postat pe 18 Martie 2009 17:12
IN REAL AM VAZUT
feli49
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:26
De la: xxlanita, la data 2008-12-30 17:27:39nu ma intereseaza denumirea meniurilor...si mai ales cele din Bucuresti sau de la noi din tara...poate sti si cum se prepara pt ca tot suntem pe un site de retete.


Asa este! Nu numai titlurile nu conteaza dar nici gustul.
Pot confirma ca nu are nici o legatura ceea ce ni se serveste aici cu mancarea originala pregatita si mancata in China.
Nici una.

Echipa e-Antioxidanti.ro
http://www.e-antioxidanti.ro
Antioxidanti
Postat pe 10 Iulie 2009 21:05
m-ti intrebat de bucataria chinezeasca:

:
-eu aud cainii latrand in farfurie
marinushmichael
Postat pe 19 Iulie 2009 02:48
Ridhima
Postat pe 19 Iulie 2009 21:28
alinam_1977
Postat pe 11 Ianuarie 2010 18:52
Bucataria chinezeasca originala se bazeaza pe un mod de viata si o dieta specifica.Se stie ca lactatele nu sunt potrivite pentru chinezi deoarece majoritatea au intoleranta la lactoza sau alte tipuri de alergii legate de lapte,de aceea nu prea se intalnesc in retetele lor.Am preparat cateva retete "chinezesti"dar nu stiu daca sunt 100%traditionale chineze,mai degraba le'as numi orientale.Oricum imi place sosul de soia si el se foloseste in intregul orient,ca si orezul.
Cat priveste prejudecatile legate de mancarea chinezeasca sau de oricare altele,sunt doar prejudecati.
E adevarat ca nici mie nu imi vine sa mananc chestiile cu miros dubios de la tarabagiii chinezi de pe la noi (si nu numai chinezi).Dar ca sa pastram realitatea nealterata,intoxicatii s'au intamplat si de la alte tipuri de mancaruri inclusiv fast food samd.
Denumirile frumoase ale preparatelor exista si la produse romanesti sau internationale,depinde doar de fantezia managerilor si a bucatarilor,caci se intalnesc doar in unele localuri,din pacate nu toata lumea are imaginatie creatoare.
Thai mix dupa denumire s'ar zice ca e un preparat thai,desi eu cred ca e ceea ce numeanm mai sus "preparat oriental".
Cat despre faptul daca mancarea noastra e cunoscuta de chinezi,m'as putea spune (ei sunt 1,3 mld noi suntem vreo 21 mil in tara):P.Asta nu inseamna ca noi nu trebuie sa le cunoastem bucataria ,lor sau oricarui alt popor,fie el albanez,croat,finlandez sau de peste mari si tari si totodata sa ne promovam preparatele intr'un mod placut.
Grazzia
Postat pe 27 Ianuarie 2010 09:41
De la: alinam_1977, la data 2010-01-11 18:52:15
nu avem noi restaurante chinezesti autentice , pacat pe mine nu ma intereseaza sa mananc un meniu adaptat gusturilor europene
gigibrbr
Postat pe 22 Februarie 2010 02:34
pai bucataria chinezeasca e un deliciu...dupa mine..as cumpara chiar o carte cu modul de preparare a mancarurilor chinezesti..dar nu prea am gasit.....ati cumparat voi?
civita_delly
Postat pe 28 Februarie 2010 09:29
daca minacrea lor a asa de "sanatoasa" de ce-or avea ei problemem cu colesterolul si glicemia? Adica probleme majore.
Aemulus
Postat pe 28 Februarie 2010 19:24
sal..nu vreau sa stric pofta unora,dar daca a-ti intra intr-o bucatarie cu specific chinezesc.......au preparate destul de gustoase,dar felul in care sunt pregatite lasa de dorit
cheef_tony
Postat pe 11 Martie 2010 03:13
inca ceva, ei maninca tot ce misca in aer,pe pamint,sub pamint si in apa...despre ce preparate traditionale sa vorbim??....suntem depasitzi de ei la capitolu bucatarie,si nu numai noi...se spune ca la un restaurant chinezesc e bine sa nu intrebi ce maninci,sau mai ales sa vezi cum si ce prepara!
cheef_tony
Postat pe 11 Martie 2010 03:20
De la: cheef_tony, la data 2010-03-11 03:13:12sal..nu vreau sa stric pofta unora,dar daca a-ti intra intr-o bucatarie cu specific chinezesc.......au preparate destul de gustoase,dar felul in care sunt pregatite lasa de dorit
crezi ca orice alt restaurant difera ca mod de preparare
gigibrbr
Postat pe 11 Martie 2010 18:38
bucataria chinezeasca nu difera de bucataria noastra , doar ca are corpuri suspendate din lemn in care e incastrat un mic congelator in care se conserva cite un patruped cu hot dog...
marinushmichael
Postat pe 11 Martie 2010 19:08
da!!..difera foarte mult..dar padure fara uscaturi nu prea se poate...
cheef_tony
Postat pe 11 Martie 2010 21:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bucataria Italiana si specialitatile ei . 2 De la: anna_pit 17 Noiembrie 2008 05:01
Retete de Craciun 41 De la: garbo115475 18 Decembrie 2009 18:39
RETETE CULINARE DIN BUCATARIA POLONEZA 4 De la: garbo_7655 21 Septembrie 2012 15:50
oferta 1 De la: yosaphira 21 Iulie 2009 13:45
ce ziceti de bucataria chinezeasca? 25 De la: xxlanita 9 Iulie 2012 20:19
Setari Cookie-uri