Dieta lui Catalin Crisan

a incercat-o cineva? eu am tinut-o 3 saptamani, dar pana la urma m-am lasat prada tentatiei, oricum am slabit 5 kilograme atunci, dar primele 4 le-am dat jos in 10 zile. vreau sa o tin din nou dar imi e teama ca dupa primele saptamani nu mai slabesti :-s

Postat pe 7 August 2008 13:10
buna! Inca nu am incercat dieta lui Catalin Crisan...
Am inteles ca dieta se adreseaza persoanelor care doresc sa slabeasca mai mult de 15 kg. Catalin Crisan a slabit 32 kg in 10 saptamani (pare incredibil).
Dieta dureaza in total 66 zile, impartite in 6 etape, de durata variabila, in functie de numarul de kilograme pe care doreste fiecare sa le dea jos. In primele doua saptamani, se pot consuma, in cantitati nelimitate, carne, mezeluri, 1 ou pe zi si branzeturi. In urmatoarele etape, dieta se bazeaza pe consumul de fructe si legume, lactate si carne slaba.
Am inteles ca se poate manca pe saturate... din 3 in 3 ore... cate 5 mese pe zi



DIETA LUI CATALIN CRISAN:

ETAPA I- 2 SAPTAMANI

CARNE - fara restrictie de cantitate , gatita fara ulei (gratar, frigarui, friptura la cuptor, fiarta)-inclusiv peste si organe
MEZELURI - fara restrictie de cantitate
OUA - 1/ZI
BRANZETURI FERMENTATE -telemea, cascaval, branza topita-100g/zi

REGULI GENERALE :
1. 5 MESE/ZI
2. NU SE MANANCA INTRE MESE
3. NU SE SARE PESTE MESE
4. NU SE BEA LICHID IN TIMPUL MESEI

PERMISE
LICHIDE: -apa, apa plata , minerala ,carbogazoasa, sifon , ceai , cafea (total 2-3 litri/zi)
(INTERZIS bauturi de gen COCA COLA, PEPSI.ETC)

INDULCITORI : -ARTIFICIALI, CICLAMAT, ASPARTAM, ZAHARINA

CONDIMENTE : -lamaie fara restrictii, sare, boia, piper , condimente din plante, cimbru, marar , patrunjel, (mustar-moderat, fara zahar)
(INTERZIS hrean , ceapa , usturoi, miere de albine)

CANTAR -SAPTAMANAL

EFFORT FIZIC - echivalent cu 5 km/zi- o ora ½ mers pe jos-15 min. gimnastica/zi


ZAHARUL SI ALCOOLUL BLOCHEAZA SCADEREA PONDERALA!
SE GATESTE FARA ULEI

Impotriva constipatiei : mentolax -2-3 tb/zi
-FUROSEMID -1/2 tb. In ziua a 4-a
-1 tb. In ziua a 10-a
-1 tb. In ziua a 14-a
-ASPACARDIN -se administraza in zilele in care se ia furosemid doza 4 tb/zi -2 dimineata , 2 pranz

Numai daca exista ameteli-Wallmark (calciu , magneziu, zinc -2tb/zi)
Doar la mesele cu grasimi si fara a deveni obisnuinta ( in general nu se recomanda) XENICAL -1 tb./zi- ocazii speciale




ETAPA II- 9 ZILE

3 ZILE
FRUCTE-crude, coapte, compot , sub forma de gustari -500G/ZI
LEGUME(zarzavaturi)-fara restrictie de cantitate (crude , supe, ciorbe-cu lamaie sau iaurt , ghiveci la cuptor)
LACTATE PROASPETE -400 G/ZI

Toate acestea trebuiesc mancate in 5 mese/zi

FRUCTE PERMISE:orice in afara de : castane, mango, avocado, struguri, pere, prune, fructe uscate , smochine, stafide, curmale ,etc ; nuci , alune, fistic , semnite
LEGUME , ZARZAVATURI PERMISE :orice in afara de: sfecla rosie, cartofi , linte , porumb , fasole uscata, mazare , dovleac , masline
LACTATE PERMISE : lapte , chefir , cas , lapte batut, iaurt, sana, branza de vaci , branza de casa , Mozzarella si Ricotta.

INDICATII:
SUPE : fara ulei, fara bors- cu lamaie
LEGUME GATITE- nu crude , nu cu ulei
FRUCTE sa se consume separat , nu ca desert ci ca gustari

6 ZILE CARNE, MEZELURI+ SAU OU-fara restrictie de cantitate


ETAPA III-12 ZILE
3 ZILE
-2 oua/zi; 100g. Branzeturi nefermentate
sau
-1 ou/zi; 200g. Branzeturi nefermentate
Se adauga 2 mese/zi de legume cu pigment verde fara restrictii de cantitate (spanac, urzici, castravete, varza alba, dovlecei , fasole verde, conopida, brocolli , ciuperci , vinete, gulii , ceapa verde , usturoi verde, andive)

3 ZILE
CARNE, MEZELURI+ SAU OU-fara restrictie de cantitate

3 ZILE
FRUCTE-crude, coapte, compot , sub forma de gustari -500G/ZI
LEGUME(zarzavaturi)-fara restrictie de cantitate (crude , supe, ciorbe-cu lamaie sau iaurt , ghiveci la cuptor)
LACTATE -500 G/ZI

3 ZILE
CARNE, MEZELURI(+ - un ou)-fara restrictie de cantitate

ETAPA a IV-a-13 ZILE

2 ZILE
FRUCTE-500G/ZI
LEGUMEfara restrictie de cantitate
LACTATE -500 G/ZI

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe
La o singura masa a zile o salata verde , ardei verde si varza alba.

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

1 ZI
LACTATE proaspete-500 G/ZI

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe

ETAPA a V-a-8 ZILE
CATE MESE DORESTI PE ZI , FARA RESTRICTIE DE CANTITATE

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME
1 ZI
LACTATE proaspete
2 ZILE
FRUCTE si LEGUME
3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI +- un OU/zi

ETAPA a VI-a-10 ZILE
2 ZILE
FRUCTE-500G/ZI
LEGUME
LACTATE proaspete-400 G/ZI
8 ZILE ALTERNATIV:
- o zi fructe , legume , salate
- o zi carne slaba( la o masa o salata)

ASTA E TOT!!!!
va rog sa ma corectati daca e ceva gresit... (la dieta...)

cine incepe dieta... sa ne tina la curent cu rezultatele !!! eu azi am inceput daneza daca nu da rezultate o sa incerc dieta lui Catalin. Sper pana atunci sa aud de rezultate formidabile

66 ZILE... MULTA MULTA BAFTA !!!
Angelli
Postat pe 7 August 2008 15:47
Hello. Va dau e o dieta combinata cu un stil de viata care m-au ajutat sa slabesc in 2004 de la 100 la 74 kg in trei luni. O dieta Atkins modificata.

Perioada 1 - Timp de o luna de zile se consuma doar produse de origine animala carne, branza, oua, lapte pana in oara 18 - chestiile astea contin o cantitate mica de carbohidrati si forteaza organismul sa arda din tesuturi. Numai ca ficatului se pare ca-i place intai sa descompuna proteinele si pe urma sa arda lipidele. Din acerst considerent, la 10 kg pierdute, se ard 4 de muschi si 6 de grasime - asta in cazul in care nu lucrezi musculatura - toate grupele, toti muschii (=sala, fitness, tot tacamu'). Deci, exercitiul fizic trebuie combinat cu dieta, atat in perioada asta cat si in toate celelalte. La capitolul asta trebuie cunoscute si alte elemente - trebuie sa alergi zilnic sa-ti arzi grasimile, dar in timp ce alergarea tip rezistenta accelereaza metabolismul doar in timpul efortului, alergarea viteza 2 minute accelereaza metabolismul pentru cateva ore.

Perioada 2 - Acelasi regim plus o rosie pe zi timp de doua saptamani

Perioada 3 - timp de doua luni se consuma orice in afara de paine (produse de panificatie, patiserie, pizza - faina de orice fel), cartofi, fasole, orez,bere,apa minerala carbogazoasa, sucuri din comert, zahar rafinat,alcool
La inceputul perioadei 1 trebuie cumparata o cutie - 120 capsule Ulei somon cu Omega 3 si se administreaza cate doua capsule pe zi pana la epuizarea acestora. Se evita pe cat posibil in tot acest timp preparatele, carnea de porc, si produsele cu soia in exces cum ar fi parizerul

Apoi, ca regim de intretinere - fara paine, bere, cartofi - doar raaaaar si disociat. Mi=e pofta de cartofi sa zicem, pt ca n-am mancat din aprilie - fierb trei cartofi si astazi manac doar atat dar maresc timpul afectat exercitiilor fizice.

De la regimul asta, o femeie sa zicem de 1.70 si 79-80 kg in trei luni are maxim 52 -55 (depinde de constructie) si se contureaza usor si patratelele pe abdomen. Nu credeti? Incercati.





Postat pe 1 Septembrie 2008 00:29
Buna fetelor! Tine cineva (inafara de mine) aceasta dieta???
Eu am trecut cu bine si peste a doua zi ...mai inca 12 zile pline de carne...
Va pupik si bafta tuturor!
Speranta2014
Postat pe 2 Septembrie 2008 19:42
Regimul disociat e f bun....cuconditia sa fie respectat perfect...
O zi legume...si nimic altceva, o zi fructe, o zi carneo zi lactate,o zi paste...
Se slabeste destul de rapid...dar nu e chiar confortabil de tinut...
Eu am tinut chiar o forma mai severa de regim disociat...un singur fel de legume- de ex andive...nu cartofi prajiti , apoi la carne...numai carne de pui firata...nimic altceva in ziua respectiva...
Dupa vreo saptamina te scirbesti de tot de mincare...lol
Rezultatul e bun...cu conditia sa nu te apuci sa maninci din nou tot felul de combinatii culinare...cine a tinut Montignac...stie la ce ma refer...
Sapunul
Postat pe 4 Septembrie 2008 22:58
Cu regimul disociat,care,nu stiu de ce, in ziua de lactate imi dadea o stare de nervi de as fi omorat pe cineva,am slabit si eu 7 kg in 2 saptamani.Numai ca am renuntat,si am pus inapoi 11kg!Am slabit fara efort,cu stare fizica si psihica exceptionala,cu regimul pe grupa sanguina,cel promovat la un moment dat,intens,de Gabriel Andronache.In doua saptamani am dat jos 5 kg,dar am intrat in concediu si am renuntat si la asta.E mai dificil de tinut doar daca ai un program care nu-ti lasa timp pt.mese la ore fixe,cat de cat.Precizez ca am pus inapoi abia dupa mai bine de 1 an.
allien
Postat pe 21 Septembrie 2008 19:04
Salut fetelor...baieti ...de ieri am inceput si eu dieta"Catalin Crisan"...trebuie neaparat sa slabesc 26 kg
Am 96 kg la 1,80 inaltime....si cand ma gandesc k acum doi ani aveam 70 kg ....apoi in urma unei operatii pe coloana "am pus" pe mine 26 de kilograme in 2 luni ....mentionez k am luat steroizi pentru intarire post operator ...de atunci ma lupt sa slabesc dar nu reusesc de nici un fel ...nu sunt exagerat de grasutz dar sincer nu imi suport imaginea de durduliu in oglinda plus disconfortul pe care il am la coloana...ce sa mai bat campii atat, vreau as slabesc si PUNCT
aaaaaaaaaaa sa nu uit nu am voie sa fac nici un fel de sport(de la medic )...inotul mi s-a recomandat doar in limita "balacelii"
A slabit cineva cu dieta asta minunea? astept si eu incurajari si sfaturi
zeul_Ar
Postat pe 2 Octombrie 2008 10:02

sunt in a doua zi de dieta si ink ma simt ok,dar presimt k nu voi putea rezista 66 de zile;primele 14 sunt mai grele pentru mine k nu suport carnea fiarta;sper sa rezist dar dupa dieta nu cred k voi mai mank vreodata mezeluri si carne.deja sunt speriata de faptul k pana pe 5 decembrie trebuie sa ma lupt cu ispitele.sper din tot sufletul sa reusesc.incurajari ???
silviadana
Postat pe 2 Octombrie 2008 11:34
te sustin eu...sunt tot in ziua a doua
ne incurajam unul pe altul
zeul_Ar
Postat pe 2 Octombrie 2008 15:03
mersi de sustinere;a patra zi se apropie cu pasi repezi.park mananc mai putin decat trebuie,oricum nu pot avea 5 mese pe zi,programul nu imi permite,in plus ma bucur k pot sa beau 3 litri de apa pe zi.iti tin pumnii

te sustin si vreau sa avem amandoi rezultate,cred k vom merita dupa cat efort depunem
silviadana
Postat pe 4 Octombrie 2008 01:34
neata !!!vroiam sa va impartasesc si voua bucuria mea:a inceput a patra zi de dieta si vreau sa va spun k am scapat de 1,5 kg.nu pot sa cred.ma simt extrem de multumita si promit k nu ma las.66 de zile sunt pusa pe treaba.zeule astept rezultate de la tine.o zi sooper
silviadana
Postat pe 4 Octombrie 2008 10:06
salut! cum stai cu dieta? eu nu am mai avut timp sa scriu...am fost tare ocupat :)
felicitari pt rezultate :)
eu am slabit 6.5 kg :) sper sa nu ma opresc aici...e un chin oricum :) mai am 2 zile de carne apoi....3 fructe si legume...abia astept :) sunt tare slabit :)
abia astept sa mai aud vesti de cum decurge dieta ta :)
pusy si bafta in continuare
zeul_Ar
Postat pe 13 Octombrie 2008 09:46
soper ;si eu 6 fix.pe 15 trebuie sa mancam fructe si legume;ah era sa uit si 4oo gr lactate.bafta in continuare;tinem legatura.bine k au trecut astea 2 sapt
silviadana
Postat pe 14 Octombrie 2008 01:22
felicitari si tie uhhhhhhhhhhh....din pacate nu am mai putut manca carne si am inceput mai repede cu o zi cele 3 zile de fructe, legume si lactate...sper sa mai aibe acelas efect...mi-a fost rau toata noaptea si m-am balonat ...plus k aveam dureri abdominale insuportabile....m-am cantarit azi dimineata si tot atata aveam :(.....
sper k dupa astea 3 zile sa mai dau jos vreo 3 kile sa mai ma impulsionez putin si eu
bafta in continuare...hai k poti :)
zeul_Ar
Postat pe 14 Octombrie 2008 11:13
bravo;normal k pot,tot ce trebuie sa fac este sa vreau.te pupaces si vb
silviadana
Postat pe 14 Octombrie 2008 23:45
asa,asa...imi place k esti ambitioasa
am papat ieri 4 mere, o gulie medie si mi-am facut o supa dintr-o gulie, un morcov, putina telina razalita, si patrunjel :) a iesit bunicica (fara ulei) ...am mancat si din supica asta un castronel si ATAT.
azi mi-am pus la lucru 4 nectarine si o gulie(spre disperarea colegelor mele care se uita la mine ca la ZOO...ele nu au atata ambitie....mai ales k amandoua sunt la vreo 120 de kile/ bucata ) si acasa la ora 5 voi manca inca un bol din mirifica supica :)
nah ce sa zic...iti doresc ceea ce imi doresc si mie...multa ambitie in continuare....
si asa cum se zice in partile noastre "te tzuc de numai pot"
zeul_Ar
Postat pe 15 Octombrie 2008 07:56
deci eu nu am putut manca morcovii si telina fierte;am incercat sa le combin cu salata verde si zeama de lamaie dar nu am putut manca.pana la urma am papat 250 grame de branzik dietetica si mi-am facut varza cu rosii rase si piper,la cuptor,dar doar cu apa.putin putin am mancat din bunatatea de mancaredar sincera sa fiu am mancat mai mult fortat k de trebuie sa respect dieta.si seara am mancat cirese din compot dar nu 500 grame cat trebuia ci doar jumatate.acum nu stiu oare avem voie si zeama de la compot sau doar fructele?spune-mi dak stii,te rog.te pupic
silviadana
Postat pe 15 Octombrie 2008 23:11
deci fi atenta...cred k se referea la compot fara zahar...gen cel de ananas sau piersici etc...cele in suc light...dar nu ii nimik...sa nu te opresti din cura k o fi bine :)
eu is mort de foame....si dezamagit...s-a oprit cantarul la 90kg de 4 zile...si disper...nu mai am rabdare..parca as vrea sa il vad la 89 sa mai ma impulsioneze putin
am sa mai tin o zi in plus zilele de fructe sa pot incepe cu tine impreuna zilele de carne...initial asa trebuia doar k am inceput cu o zi mai devreme...desi parca mi-e dor de carnita aia fiarta :

astept vesti de la tine
ai mai slabit?
pusylic
zeul_Ar
Postat pe 16 Octombrie 2008 09:39
deci am mancat fructele din compot cumparat care nu are nici un fel de informatii nutritionale;in fine azi am mancat mere.am slabit pana azi 7 kg si imi doresc sa mai slabesc inca 25 ..nu te mai cantari asa des.o data pe saptamana e de ajuns,si ai grija cum esti imbracat;trebuie sa te cantaresti de fiecare data la fel k sa nu te pacalesti;eu mi-am cantarit si hainele.am ajuns obsedata.azi si maine mai papam verdeturi si apoi iar carne,dar sa stii k mie nu imi place carnita,in fine.cat vreau eu sa slabesc cred k o sa o tin 132 de zile nu 66
silviadana
Postat pe 16 Octombrie 2008 13:49
ioi dar ma cantaresc in costumul lui adam ...tot zic k nu ma cantaresc dar mor...urla cantarul ala la mine...
nici eu nu ma zbat dupa carnuri dar le prefer k imi tin de foame...asa nu ma satur cu 4 mere cate am mancat pana acum azi...abia astept sa mananc din \"zama\" mea ...
si eu tre sa slabesc 28 de kile...asa k nu te impacienta...am slabit numa 7 aprox....dar mai am...inca 21 deci e ceva :) vreau neaparat sa ajung la greutatea de dinaintea operatiei
zeul_Ar
Postat pe 16 Octombrie 2008 15:06
tocmai mi-am fac o salata cu morcovi,telina si mar verde.asta imi place.te pupacesc si ai grija de tine.sa imi spui ce mananci k eu nu pot sa mananc acelasi fel zilnic;imi place diversitatea
silviadana
Postat pe 16 Octombrie 2008 15:33
eu vreau sa slabesc 25 inafara de astea 7.deci in total 32.un calvarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
silviadana
Postat pe 16 Octombrie 2008 15:35
o sa slabesti dca te ztii...vointa sa ai :)
multa bafta
vezi k te-am bagat pe mess
pusy
zeul_Ar
Postat pe 16 Octombrie 2008 16:55
gata,de maine carnita din nou
silviadana
Postat pe 17 Octombrie 2008 22:52
eu de astazi..........e buna :P
mi-am dorit iar carne k m-au cam stors fructele de energie :P
zeul_Ar
Postat pe 18 Octombrie 2008 15:27
stii cand ma enervez sau sunt suparata,de ex acum imi vine direct sa pap o cioco;lumea ar trebui sa ma ajute nu sa ma enerveze ca eu sa dau iama la chiosc
silviadana
Postat pe 18 Octombrie 2008 21:26
sa stii k asa este...exact asa se intampla si in cazul meu...nimeni nu ma intelege...ai mei nu au astfel de probleme(nici eu nu aveam daca nu bagam in mine dexametazona din cauza operatiei la coloana)...si tot ma bat la cap k este o prostie...oricum prostie sau nu...am 89 dekile de la 97 :) in 20 de zile am slabit 8 kile si mai vreauuuuuuuuuu :)
stai linistita k te sustin eu...deci haide ca poti...nu trebuie sa iti pese de ceilalti daca te supara,tu sa te ambitionezi si mai tare...sa te faci sexoasa sa vada ei cine esti :P...si mai ales ai tinut 20 de zile :)
zeul_Ar
Postat pe 19 Octombrie 2008 10:29
ms pt incurajari si felicitari pt progrese.eu marti o sa ma mai cantaresc te poop si ai grija de tine
silviadana
Postat pe 20 Octombrie 2008 00:01
mersy mersy deci am deja 88 de kile :) inca putin si ajung la la 74 :) si apoi o sa fiu fericittttttttttttttttttttttttttt de cum arat :)
zeul_Ar
Postat pe 20 Octombrie 2008 10:04
silviadana
Postat pe 20 Octombrie 2008 14:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dansul ritmic ajuta la silueta 1 De la: IOANIDE 13 Februarie 2012 02:06
dieta 9/9 25 De la: garbo072499 8 Decembrie 2009 11:45
Topikul oamenilor cinstiti si sinceri 2 De la: Roxxynela 13 Aprilie 2010 17:52
mariana39 7 De la: pik_nik 21 Iunie 2009 20:49
Topikul oamenilor cinstiti si sinceri 81 De la: fleurdelis 16 Aprilie 2010 08:32
Setari Cookie-uri