Mici probleme cu albinele.

Am o mica problema, eu unul stau la sat si ma ocup cu agricultura (straturi cu rasaduri primavara, varza vara si toamana) si detin 2 terenuri : 1 al casei care are o lungime de aproximativ 70 m din care 40 sunt efectiv gradiana de rasaduri si in spade un teren agricol pentru : ceapa,salata si ce se vide in general . Acum problema : am un vecin apicultor , care din nefericire pentru mine detine circa 40 de stupi , eu nu am nimic cu omul dar din cate m-am interasat este obligat sa amblaseze un gard de minim 2 m sau o plasa care sa opreasca cat-de-cat albinele sa vina in directia mea ( sa le dezorienteza) stupi sunt doar la 5 m de gard si circa 5 m si jumatate - 6 m de straturi, eu pe straturi am folie de protectie si tot timpul e plin de albine si cand trebuie sa ud straturile este efectiv un calvar datorita albinelor sa nu mai zic de scoaterea buruienilor din aceastea ,si mai ales de terenul agricol de care are o distanta de maxim 10 m ...... acolo e si mai si la udat cel putin parca e infern,m-am interesat si prin lege am vazut ca este obligat sa aiba stupinele la minem 300 m de terenul agricol iar el ...... dragul meu vecin nu are locatia stupinelor aici si sunt trecute in alta parte la locatie, pot macar sa pun ceva in gradina macar in partea cu straturile sa impiedic albinele sa intre? Nu am nici o intentie sa le fac rau asa caci daca mati putea ajuta va-ti fi recunoscator . Multumesc!
garbo_464852
Postat pe 9 Aprilie 2017 16:52
" cand trebuie sa ud straturile este efectiv un calvar..."

De ce ? Dupa cate stiu eu, daca dai drumul la furtun, albinele cred ca ploua si se retrag. Am avut si eu un vecin care avea stupi si de cate ori roia vreun stup (sper ca stii ce inseamna asta), veneau la mine, eu locuind mai sus si in directia padurii. Vecinul m-a invatat sa dau drumul la furtun si sa imit ploaia. In urmatoarele 10 minute, albinele se asezau in jurul noii matci pe vreo creanga ca un ciorchine. Apoi venea vecinul cu o cosarca si fum si le prindea.
Inafara de asta, nu stiu de ce te plangi, albinele ajuta la polenizare deci ar trebui sa te bucuri ca le ai prin apropiere.
Gard de doi metrii ? Cred ca glumesti Un asemenea gard nu deruteaza si nu opreste cu nimic harnicutzele albinutze.
Zi buna si imprieteneste-te cu ele
Rotty
Postat pe 10 Aprilie 2017 08:55
Subscriu cu cel ce a scris inaintea mea!
garbo_465960
Postat pe 3 Mai 2017 20:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre ea... 45 De la: garbo165927 16 Decembrie 2010 11:06
in lupta cu gelozia si posesivitatea... 15 De la: 18 Iunie 2012 20:27
Chestiunea zilei.. 23567 De la: Clm 4 Iulie 2017 15:59
daca e casatorit s-ar putea indragosti cu adevarat??? 275 De la: lizadra 4 Aprilie 2012 01:17
buna 11 De la: dor72_ 7 Februarie 2012 16:13
Setari Cookie-uri