Voi v-ati marita cu un barbat nasol si prost, care nici nu va intelege in aspectele importante, doar ca sa aveti un tata pt. copil

iolanda_74
Postat pe 23 Martie 2017 14:02
Topicul a aparut ca urmare a zelului exagerat din zilelele noastre, de a-ti face o familie pt. ca vrei sa fii si tu in randul lumii, cu toate puse la punct.
Voi ce spuneti?
Astept pareri sincere si mai putin...
iolanda_74
Postat pe 23 Martie 2017 14:25
Mai intii de toate vrei sa ma lamuresti si pe mine ce-i cu ... 'fascinatzia' asta stupida de a avea in mod obligatoriu plozi?

Nu de alta, da' eu am doua bucati copii extrem de reusiti - meritul lui Big D. si al sotului (asa crede el!) - de care sintem f. mindri si tare ne mai bucuram...
Si totusi citeodata, acum, cind avem deja nepoti, ma surprind uneori ca ma intreb daca nu cumva viatza IN SINE, multumirea daca nu chiar fericirea, devenirea ca om implinit si trairea unor aspiratii ziditoare de fiintza si de 'eu', chiar au toate astea asa de mare legatura cuuu...

...statul cu burta la gura?!?

Cu sutele de nopti nedormite sau chinuitoarele zile pina cind iti vezi copii pe la ale lor case si vieti, cu plinsul pe 'fatza' cind sint inca mici sau 'pe infundate' cind sint deja la virsta intrebarilor, cu inima care ti-o ia razna si cu 'piticii' care ti se urca pe creieri doar cind te gindesti - chiar daca odraslele sint acum cit usa de mari - cam cum ar fi...

...sa li se intimple ceva?!?...

...Am vazut in viatza destule femei implinite care se simt fericite fara a avea copii.
Cunosc chiar personal citeva dintre acestea si, desi am avut intotdeauna un absolut ii_mbecil sentiment de 'compasiune' pt. ele si deopotriva o atitudine sociala oarecum 'superioara' si prea plina de mine - daca nu chiar aroganta cu privire la rolul femeii MAME in societate -, recunosc ca am observat insa si ca femeile de genul asta ne vad pe noi toate ... 'fatatoarele' - oricit de inteligente si reusite in viatza am fi - tot ca pe niste fiintze care intr-un fel sau altul si-au sacrificat viatza personala INTERIOARA pt. ... perpetuarea stupidului si inutilului neam de bipezi!
Si ma intreb citeodata daca acestea chiar nu au dreptate; cel putin uneori, in partile esentiale ale speciei asteia...

Bref, care ar fi legatura intre un barbat prost si nasol care nu te intelege(???) si ... dorintza aia 'nestavilita' si iratzionala deee...

...a pui cu tot dinadinsul?!?!?

Tot la fel cum n-ar trebui sa fie nici o legatura daca tatal ar fi vreun Einstein in corp deee...

...Brad Pitt sau George Clooney!

P.S. Daca chiar vrei sa ai in mod CONSTIENT copii pt. propriul tau ego sau din ... prea-plinul sufletzelului personal pt. Umanitate (sic!), atunci daca nu infiezi poti avea un copil chiar si fara...

...sa te penetreze vreun dobitoc!

Iar daca vrei sa-ti traiesti viatza in perfecta armonie si deplina implinire alaturi de una bucata biped testosteronic cu care e MUSAI sa imparti idei, aspiratii si valori morale macar, atunci nu e deloc obligatoriu ca la fiecare noua luni...

...sa fii 'penetrata' de un tzinc de care nu ai cum sa fii niciodata sigura (in ciuda bunelor tale intentii si straduintze) ca iti va umple viatza de bucurie sau...

...te va baga de timpuriu in mormint!

Asta daca n-apuci mai intii sa-l dai - Ooops! - la timp afara din casa si din viatza ta!
Iar in situatia asta care mai e ratiunea de a naste copii?!?
Nu-i faci pt. ca te 'obligi' sa-i iubesti mai presus decit pe tine?!?!?...
garbo101426
Postat pe 23 Martie 2017 15:19
Si - ca sa fim in egala masura corecte, sincere si logico-rational echidistante in 'analiza' -, exista pe lumea asta cam tot atit de multe muieri nasoale, proaste bita si care nu se straduiesc absolut deloc sa-si inteleaga proprii barbati.

Prieteni, iubiti sau soti...
garbo101426
Postat pe 23 Martie 2017 15:36
cam ce avantaje ar avea copilul cu un asemenea "tata"?


Tommy_Boy
Postat pe 23 Martie 2017 16:02
De la: garbo101426, la data 2017-03-23 15:19:11Mai intii de toate vrei sa ma lamuresti si pe mine ce-i cu ... 'fascinatzia' asta stupida de a avea in mod obligatoriu plozi?

Nu de alta, da' eu am doua bucati copii extrem de reusiti - meritul lui Big D. si al sotului (asa crede el!) - de care sintem f. mindri si tare ne mai bucuram...
Si totusi citeodata, acum, cind avem deja nepoti, ma surprind uneori ca ma intreb daca nu cumva viatza IN SINE, multumirea daca nu chiar fericirea, devenirea ca om implinit si trairea unor aspiratii ziditoare de fiintza si de 'eu', chiar au toate astea asa de mare legatura cuuu...

...statul cu burta la gura?!?

Cu sutele de nopti nedormite sau chinuitoarele zile pina cind iti vezi copii pe la ale lor case si vieti, cu plinsul pe 'fatza' cind sint inca mici sau 'pe infundate' cind sint deja la virsta intrebarilor, cu inima care ti-o ia razna si cu 'piticii' care ti se urca pe creieri doar cind te gindesti - chiar daca odraslele sint acum cit usa de mari - cam cum ar fi...

...sa li se intimple ceva?!?...

...Am vazut in viatza destule femei implinite care se simt fericite fara a avea copii.
Cunosc chiar personal citeva dintre acestea si, desi am avut intotdeauna un absolut ii_mbecil sentiment de 'compasiune' pt. ele si deopotriva o atitudine sociala oarecum 'superioara' si prea plina de mine - daca nu chiar aroganta cu privire la rolul femeii MAME in societate -, recunosc ca am observat insa si ca femeile de genul asta ne vad pe noi toate ... 'fatatoarele' - oricit de inteligente si reusite in viatza am fi - tot ca pe niste fiintze care intr-un fel sau altul si-au sacrificat viatza personala INTERIOARA pt. ... perpetuarea stupidului si inutilului neam de bipezi!
Si ma intreb citeodata daca acestea chiar nu au dreptate; cel putin uneori, in partile esentiale ale speciei asteia...

Bref, care ar fi legatura intre un barbat prost si nasol care nu te intelege(???) si ... dorintza aia 'nestavilita' si iratzionala deee...

...a pui cu tot dinadinsul?!?!?

Tot la fel cum n-ar trebui sa fie nici o legatura daca tatal ar fi vreun Einstein in corp deee...

...Brad Pitt sau George Clooney!

P.S. Daca chiar vrei sa ai in mod CONSTIENT copii pt. propriul tau ego sau din ... prea-plinul sufletzelului personal pt. Umanitate (sic!), atunci daca nu infiezi poti avea un copil chiar si fara...

...sa te penetreze vreun dobitoc!

Iar daca vrei sa-ti traiesti viatza in perfecta armonie si deplina implinire alaturi de una bucata biped testosteronic cu care e MUSAI sa imparti idei, aspiratii si valori morale macar, atunci nu e deloc obligatoriu ca la fiecare noua luni...

...sa fii 'penetrata' de un tzinc de care nu ai cum sa fii niciodata sigura (in ciuda bunelor tale intentii si straduintze) ca iti va umple viatza de bucurie sau...

...te va baga de timpuriu in mormint!

Asta daca n-apuci mai intii sa-l dai - Ooops! - la timp afara din casa si din viatza ta!
Iar in situatia asta care mai e ratiunea de a naste copii?!?
Nu-i faci pt. ca te 'obligi' sa-i iubesti mai presus decit pe tine?!?!?...


Copilul cu siguranta exista deja si d-na in cauza vrea sa se casatoreasca cu un barbat chiar si prost pt. a avea copilul un tata iar de rusinea de a avea un copil din flori, s-a si retras din discutie.
Or avea si copiii astia rostul lor, dincolo de niste atasamente poate exagerate pe care noi ca parinti, le avem. Eu vad calitatea de parinte ca parte a unui rol mai cuprinzator, cu accentul pus pe educatie, pt. ca acel copil se va integra intr-o colectivitate inca de pe la cativa anisori si acest rol excede grijile nemotivate pt. lucruri marunte, pe care acesta si le poate face pt. copilul sau. Poate avand copii, trebuie sa invatam sa avem o masura, sa avem incredere in ei si sa fim responsabili. A-i iubi din instinctul parintesc, a tremura pt. ei chiar si atunci cand sunt "mari cat usa", cum spui tu, nu face bine nici lor, nici noua, sunt convinsa. M-a surprins propozitia: "sa te umple de bucurie sau sa te bage in mormant".... oare ce-ar putea face un copil asa grav incat sa-ti scurteze viata, literalmente?
roxana1deac
Postat pe 23 Martie 2017 16:07
De la: Tommy_Boy, la data 2017-03-23 16:02:41 cam ce avantaje ar avea copilul cu un asemenea "tata"?




Cate femei n-or trai cu asemenea barbati si nu vor sa recunoasca. Sau nu-si dau seama. Si barbatii, de altfel.
roxana1deac
Postat pe 23 Martie 2017 16:23
Sa nu-mi spui ca traiesti .. in virf de munte, in Paradis, si ca n-ai mai auzit expresia asta pina acum, ca nu stii ca e veche de cind lumea si, mai ales, ca nu stii de ce a aparut si de ce anume a fost 'inspirata'?!?

E plina lumea de parinti care au suferit, s-au imbonavit si chiar au murit urmare al necazurilor facute de proprii copii!
la fel cum e plina lumea de cazurile inverse, in care copiii au suferit cumplit si au decedat datorita iresponsabilitatzii propriilor parintzi.
Numai in Romania sint 65.000 de copii orfani si, in fiecare an, sint citeva sute de descreierate ce n-ar trebui sa existe pe suprafatza pamintului pt. ca isi parasesc noi nascutii prin maternitatzi sau prin leganele/casele de copii!...

Chiar asa de 'izolata' traiesti?!?...
Sau doar nu te intereseaza si intorci capul in directia opusa pt. ca nu sint si problemele tale?
'Ignorarea' e modusul vivendi al multor bipezi si foarte multi dintre semenii nostri isi imagineaza ca la modul asta s-ar proteja de fapt pe sine insusi de toate relele lumii!

'Sfinta' naivitate...
garbo101426
Postat pe 23 Martie 2017 16:33
Cum sa nu fi auzit?! Si din aceeasi perspectiva bolnavicioasa, cu exagerare cat cuprinde... ca ti-a facut si dres copilul, ca te-a imbolnavit pt. ca n-a facut cu viata lui ce-ai fi vrut tu (care ai proiectat asteptari ridicole asupra lui), de asta ai auzit?
roxana1deac
Postat pe 23 Martie 2017 16:44
De la: roxana1deac, la data 2017-03-23 16:44:48Cum sa nu fi auzit?! Si din aceeasi perspectiva bolnavicioasa, de a exagera, ca ti-a facut si dres copilul, ca te-a imbolnavit pt. ca n-a facut cu viata lui ce-ai fi vrut tu, care ai proiectat asteptari ridicole asupra lui, ai auzit?


Ce spui tu e o 'achizitie' contemporana, nu e o expresie populara de mii de ani!
Si, in plus, eu am foilosit-o intr-un anumit context. Contextual, carevasazica, care sa reflecte, sustina si argumenteze spusele mele vis-a-vis de ... ontopic.
Tu doar ai gasit de cuviintza sa ... contra-punctezi spusele mele fara vreun prea mare rost.
Si nici n-am inteles care e de fapt ... ontopicul tau?
Ca doar 'reactiile' la postarile altora si 'de dragul' discutiei, nu folosesc la nimic si nu aduc nimic nou in discutie.
Sper ca intelegi diferentza...

P.S. Te asigur ca tot bolnavicioasa e si maniera de a considera doar opiniile si atitudinile celorlalti ca fiind 'bolnavicioase'!
Stiu ce vorbesc, cu 'asa ceva' ma ocup de-o viatza intreaga...
garbo101426
Postat pe 23 Martie 2017 17:01
Postarea anterioara am scris-o in sprijinul a ceea ce enuntasem deja referitor la educatia copiiilor, unde parintii pot gresi, uneori din prea multa grija. Mi se pare destul de ontopic si de sine statator comentariul meu. N-am facut vreo apreciere la adresa ta, fii fara grija. Discutam pe idei si am decenta sa nu jignesc.Nu-i o "achizitie contemporana", cata vreme motivatiile care conduc un parinte, la a se considera nenorocit din cauza copilului sau, si-au aratat mereu efectele. Intelegi? Poate doar formularea in text sa fie mai... contemporana.

Optiunea celei cu topicul n-o impartasesc! Nu stiu ce-as putea spune mai mult si mai...ontopic.
roxana1deac
Postat pe 23 Martie 2017 17:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tratament vergeturi 2 De la: garbo220214 29 Ianuarie 2012 22:43
Remodelare buze dupa albire dentara 15 De la: zambila 26 Iulie 2011 14:40
Remodelare corporala, slabire in Constanta, cu aparate bune, stie cineva? 7 De la: garbo215691 9 August 2016 17:04
Buna! 1 De la: garbo_500835 2 Octombrie 2019 19:29
RINOPLASTIE 229 De la: 13 Mai 2018 20:17
Setari Cookie-uri