Când trebuie să renunți la căsnicie fără să te simți vinovat

Dacă am pierdut orice legătură armonioasă cu soțul meu, încerc să nu răspund la provocări și duc fiecare tentativa de scandal la o discuție pe cât posibil calmă, dar foarte des mă trezesc în centrul unui conflict fără să zic sau să fac nimic, doar asist la o furtunoasa prezentare de lucruri de cele mai multe ori închipuite sau cosmetizate în așa fel încât eu să fiu vinovată, primesc uneori complimente și laude apoi la scurt timp reproșuri și crize de furie absolut din senin, sunt obosită de toate, mă uit în jur și mă doare gândul să renunț la toate câte am făcut și câte avem plănuite să mai facem, mă simt vinovată câteodată dar nu știu ce vină am
Am făcut foarte mult în căsnicia asta și financiar, mult mai mult decât partenerul meu, fiind la a doua căsătorie am vrut să fie totul foarte bine și frumos și am muncit mult pentru a putea suporta financiar toate lucrurile, dar atât de greu îmi vine să cred și totuși e tot mai clar și mai evident,în casa noastră domnește ura, oricât vreau să o ascund iese tot mai des în evidență, agresiunile verbale sunt tot mai dure,timpul dintre răbufniri e tot mai scurt, a sosit acel trist moment în care ca un fulger gândul că totul s-a terminat îmi paralizează corpul, îmi pune un nod în gât, îmi consumă toată energia, ce aș mai putea face și de ce să mă mai străduiesc, sau cât să mai joc rolul ăsta, am obosit de toate astea, am nevoie de o altfel de viață, sunt vinovată, nu ar trebui oare să îmi doresc o atfel de viață?

Postat pe 5 Martie 2017 01:29
..
sunsset
Postat pe 5 Martie 2017 01:49

Esti deja la a doua casatorie si, se pare, la al doilea esec!

Ce ar trebui sa intelegem cind iti pui intrebarea ... " îmi doresc o altfel de viață?" ???

O ... a treia casatorie?!?


P.S. Ce virsta ai?
Ce profesie?
Ai copii?...
garbo101426
Postat pe 5 Martie 2017 02:42
N-am înțeles 426, pentru ce te interesează vârstă, copii, profesia
Nu cred că au importanță, indiferent de vârstă, mai ales dacă ai copii,indiferent de profesie ,nu cred că trebuie să trăim intr-un mariaj toxic sau mai grav, chiar periculos
sunsset
Postat pe 5 Martie 2017 07:24

Poate nu isi doreste o a treia casatorie, poate isi doreste o viata normala! Si o viata normala poate fi si singur/a cand te accepti cu bune si rele sau in doi, avand o relatie de cuplu implinitoare.

De obicei se perpetueaza modelul de cuplu al mediului din care provenim sau modul in care ne-am raportat noi la mediu; de asta si sunt atatea cupluri si mariaje in care exista agresivitate verbala sau fizica sau 'doar' starea in care unul din parteneri e victima a indiferentei sau a lipsei de respect a celuilalt. Avand in vedere aspectele astea, nici nu-i de mirare ca in Romania, daca nu esti batut mar sau facut de ras public, se considera ca n-ai motive sa divortezi. Insa asta nu-i decat un martiraj autoimpus din crasa lipsa de respect pt. noi insine si pt. familia pe care o compunem.
iolanda_74
Postat pe 5 Martie 2017 08:10
De la: sunsset, la data 2017-03-05 07:24:31N-am înțeles 426, pentru ce te interesează vârstă, copii, profesia
Nu cred că au importanță, indiferent de vârstă, mai ales dacă ai copii,indiferent de profesie ,nu cred că trebuie să trăim intr-un mariaj toxic sau mai grav, chiar periculos



Rotty
Postat pe 5 Martie 2017 08:44
Dilema ,,eczistentiala,, sa inteleg
oricat de greu e sa recunoastem ,de multe ori suntem invinsi ,pusi la pamant,aruncati in noroi, poate atat de umiliti incat ne este rusine sa ne ridicam ,
se intampla indiferent ,de varsta,de profesie,de pregatire intelectula...sau de cati copiii avem,nemernicia uneori invinge
nu suntem vinovati ,parerea mea ,
Nu cred ca exista persoana matura care sa nu fi trait dezgustatoarea experienta de a realiza ca are langa el un om cu care nu mai isi gaseste nici o legatura,nimic care sa-i mai uneasca,doar dezamagire
asta e viata ,unele lucruri nu sunt facute sa dureze,unele incercari sunt sortite esecului,numai in basme broscoi se transforma in printi
nu merita......sa mai pierzi timp si energie cu asemenea specimene

sunsset
Postat pe 5 Martie 2017 09:34
De la: sunsset, la data 2017-03-05 07:24:31N-am înțeles 426, pentru ce te interesează vârstă, copii, profesia
Nu cred că au importanță, indiferent de vârstă, mai ales dacă ai copii,indiferent de profesie ,nu cred că trebuie să trăim intr-un mariaj toxic sau mai grav, chiar periculos


Nu e problema mea ca nu intelegi tu!
Si nici nu e treaba ta 'metoda' mea de evaluare a unei situatii.

E complicat sa stau sa explic fiecaruia ce si cum. Sau sa-l fac sa priceapa ca multe lucruri aparent irelevante au o importantza esentiala in aprecierea obiectiva a unei stari de fapt.
Asa, doar cu datul 'filozofic' cu parerea, eu nu ma ocup.
Si mi se pare ca vorbeam cu altcineva, nu?

Daca nu stii sa faci o 'analiza' psihologica comportamentala, atunci rezuma-te la comentariile personale ONTOPIC adresate ... adrisantului!
Okay?

Logica, carnea de porc si ... neurostiintzele sint lucruri care cad greu la stomacul 'sensibililor'.
garbo101426
Postat pe 5 Martie 2017 15:18
Daca ai facut tot ce ai putut face pentru ca sa fie bine si asta e ceea ce primesti in schimb, atunci chiar nu ai pentru ce sa te simti vinovata. Mergi pe drumul tau si fii fericita!
Maria802
Postat pe 5 Martie 2017 20:24
426 ,ma uimesti fetito,ce mesaj virulent ,suferi mult inteleg,problema ta e ,,razboi cu toata lumea,,
o concluzie logica ....nu vrea sa isi paraseasca sotia pentru tine?
hai ca te-am nimerit,asa de la nivelul asta mititel,ce iti zice ?o compatimeste si nu o poate parasi momentan,cam de cati ani
sunsset
Postat pe 5 Martie 2017 20:36
De la: sunsset, la data 2017-03-05 20:36:54426 ,ma uimesti fetito,ce mesaj virulent ,suferi mult inteleg,problema ta e ,,razboi cu toata lumea,,
o concluzie logica ....nu vrea sa isi paraseasca sotia pentru tine?
hai ca te-am nimerit,asa de la nivelul asta mititel,ce iti zice ?o compatimeste si nu o poate parasi momentan,cam de cati ani


Piticutz ignobil, la cit de inteligenta esti (majuscula la inceput de fraza o fi doar pt. ... tocilari, nu-i asa?), nu ma mir deloc daca n-o sa pricepi citusi de putzin ca singura mea ... 'suferintza' e ca sint mult prea multi idiotzi ne-educati si lipsitzi de bun simtz pe lumea asta!
Si care mai au si acces nelimitat la internetul broadband de mare viteza!...

Asta e, n-avem ce face cu cei din majoritatea djuvariana euglenica bok-o-trofa, si n-o sa pretindem ca celule clorofiliene sa li se interconecteze reciproc chiar prin ... axoni!
garbo101426
Postat pe 5 Martie 2017 21:09
426 ,mai adu un paharel fato sa facem praf internetul,pune si gheata ca ne-am cam incalzit
si inca odata ,,,muuult noroc mai fata,ai nevoie si tu, sincer iti zic draga ,esti tare acra,nu face bine la sanatate /apropo /pentru companii mai selecte ,incearca prin alte parti,oameni de stiinta....scriitori....complicatiii de astea
noi pe aci ne certam cu soti,ne mai supara copii,ne mai inseala iubitii,fleacuri si banalitati ,nu-s de nasul tau
dar imi place vocabularul tau fetito,e foarte incarcat draga,burdusit de cuvinte si expresii,,extraordinare draga,,stralucesti pe aci ca luceafarul intre stele
sunsset
Postat pe 5 Martie 2017 21:37
De la: sunsset, la data 2017-03-05 21:37:52426 ,mai adu un paharel fato sa facem praf internetul,pune si gheata ca ne-am cam incalzit
si inca odata ,,,muuult noroc mai fata,ai nevoie si tu, sincer iti zic draga ,esti tare acra,nu face bine la sanatate /apropo /pentru companii mai selecte ,incearca prin alte parti,oameni de stiinta....scriitori....complicatiii de astea
noi pe aci ne certam cu soti,ne mai supara copii,ne mai inseala iubitii,fleacuri si banalitati ,nu-s de nasul tau
dar imi place vocabularul tau fetito,e foarte incarcat draga,burdusit de cuvinte si expresii,,extraordinare draga,,stralucesti pe aci ca luceafarul intre stele


Cind ziceai, mai puriu piticutz ignobil, ca ai programare pt. viitoarea ... lobotomie???
Esti chiar 100% sigura ca asta noua, in sfirsit, o sa-ti si reuseasca?!?
Ca oricum, asa cum te arati, tot o sa trebuiasca sa ... refaci gimnaziul ala!
garbo101426
Postat pe 6 Martie 2017 00:47
Ooo și vai, Doamne ferește, 426, ești un butoi cu otrava draga mea, ai toată compasiunea mea, regret sincer condiția tristă în care trăiești, nici nu îndrăznesc să mă gândesc din ce mediu se pot naște atât de deformate suflete și caractere,e trist că duci bătălii pe toate fronturile, departe de subiectele care sunt în discuție, singura ta grijă e sa-ți descărci veninul pe pe fiecare. Draga mea ai graaaave lipsuri de bunsimț, dar așa ceva nu se învață oricâte școli vei face, cu așa ceva te naști, și ăsta e handicapul cu care te-ai născut :lipsa de omenie
Eu îți doresc tot binele din lume, și sa-ți dea Dumnezeu liniște în suflet
sunsset
Postat pe 6 Martie 2017 14:50
426,
Pişpirică mică și turbulentă, cântă la altă masă că mă plictisește ciripitul tău Pa
sunsset
Postat pe 6 Martie 2017 17:34
Mai, pasarica afoana, te cauta ... ancestorii si noi cumva te retzinem???


Vezi ca s-a inventat telecomanda sau ... furadanul si stricnina de uz personal daca esti excedata atit de mult de viatza de pe Pamint!


Cit priveste plictiseala, iti recomad...
...xanax, amitriptilina sau macar niste litiu!

Garantat o sa vezi lumea inconjuratoare in roz, mult mai muzicala si teribil de interesanta. Si asa poate scapi si de ... lobotomia aia!


Fii insa atenta si sa le iei cu multa apa...
...Cit sa nu-ti ramina in git!


P.S. Bre, razboinica lui peshte, ai grija si te potoleste, nu de alta da' in 'razboaiele' mele cu prostii care-si depasesc patratzica si limitele bunului simt, chiar nu obisnuiesc...

....sa iau prizonieri!
garbo101426
Postat pe 6 Martie 2017 18:15
Îmi cer scuze că am deviat de la tema,
Da ajungi să te simți vinovată pentru că ăsta e scopul soțului tău, ăsta e rezultatul "muncii "lui, sa-ți distrugă încrederea în tine, să minimalizeze realizările și eforturile pe care le faci pentru casă și familie,
Nu ești vinovată, dacă nu mai găsești respect, nu mai simți o protecție si o dragoste care să te bucure să stai în compania lui și mai ales trăiești într-o atmosfera care te distruge psihic și te consumă nervos, Îți distruge curajul și încrederea. . . . . . Pentru ce te simți vinovată?
sunsset
Postat pe 7 Martie 2017 00:01
In principiu casnicia nu e doar o ... haina de vreme buna!
Ca doar sa 'renunti' la ea cind ... prognoza meteo devine nasoala!
Daca ai dat-o-n bara cu judecata si alegerea dintru inceput, e bine sa stii ca 'achizitionarea' unei alte relatii, in chiar conditia si starea ta actuale, nu vor face decit sa prefigureze...

...URMATORUL ESEC !

'Sfaturile' gen ... "fugi, draga, lasa-l dracului ca e toxic si-ti maninca sufletul!" sint exact refularile slabanoagelor care nu numai ca nu stiu sa lupte pt. familia lor, da' cu sigurantza ca n-au chiar ele insele calitatea emotionala si ratiunea necesare in a aprecia ceea ce au sau nu si, in consecintza, sa-si poata si sa incerce sa-si modifice cursul propriei nefericiri, schimbind chiar paradigmele relatiei intre cei doi membri ai cuplului!

In fond, daca-ti iubesti cu adevarat barbatul - pe care tu l-ai ales, nu te-a obligat nimeni! -, nu-l iubesti doar 'la bine' si doar pt. ceea ce ai 'investit' doar tu in relatia voastra!
Mariajul inseama o permanenta...

...BIUNIVOCITATE EVOLUTIVA !

"Pina cind moartea ne va desparti" nu este un jug, o fatalitate sau un blestem, ci este din partea amindurora o continua, eterna si reciproca...

...CONSTIENTA ASUMARE PE VIATA !!!

garbo101426
Postat pe 7 Martie 2017 14:20
Exact de refulari si de certuri se plange doamna in cauza. Pe care sotul le intiaza pt. ca el nu este in relatia potrivita. Si atunci despre ce discutam?! In casnicie, intr-o relatie nu trebuie sa lupti, nu ai de ce. Asta-i doar o consolare a femeilor slabe carora lupta pt. casnicie! le da o utilitate si sentimentul ca au o miza, fapt. ce nu ARE LEGATURA CU REALITATEA CUPLULUI. Omul care te iubeste nu-ti da motive, in conditiile in care ai o relatie clar definita, nu o himera sa lupti contra orgoliilor lui.

Cu siguranta doamna va gasi omul/sotul pt. care sa 'lupte' pt. toata viata, dar nu e asta!
iolanda_74
Postat pe 7 Martie 2017 14:43
In general, noi oamenii, credem ca trebuie sa fim buni, harnici, corecti etc, fata de semenii nostri. Am observat, atat in relatiile de la servici cat si in alte tipuri de relatii, ca aceste lucruri nu sunt foarte apreciate de semenii nostri. Se intampla si la tine in familie, ceea ce se intampla in societate in general. Prea esti tu buna, frumoasa, deteapta, de succes, cu initiativa. Si barbatul tau nu este asa. Vede asta la tine si nu-i place. Este frustrat. Cu cat esti mai buna, cu atat se simte mai mic, inferior. La multi dintre barbati le plac "neajutoratele". Sa fie ei eroii. Oricum, nici nu inteleg faza cu "vinovatia". Tu esti vinovata ca esti o femeie pe picioarele ei, iar el este nevinovat ca este un frustrat violent (asa s-a nascut, fiecare dintre voi). Nu cred ca se poate schimba si nici tu. Pana la urma cred ca este o chestiune de alegere a partenerului. Dar nu avem toate datele cand facem alegerea si uneori gresim. Asta cu tu ti-ai ales, rabda, iar nu este universal valabila. Asa zicea bunica mea, dar ea saraca traia intr-o lume in care femeile nu aveau de ales. Fara studii, fara posibilitati materiale, depindea de omul ei. Mai bun sau mai rau. Traieste cum vrei tu, ca la sfarsit sa fii bine cu tine.
Miafarow
Postat pe 7 Martie 2017 15:03
'Pana la urma cred ca este o chestiune de alegere a partenerului. Dar nu avem toate datele cand facem alegerea si uneori gresim. Asta cu tu ti-ai ales, rabda, iar nu este universal valabila. Asa zicea bunica mea, dar ea saraca traia intr-o lume in care femeile nu aveau de ales. Fara studii, fara posibilitati materiale, depindea de omul ei. Mai bun sau mai rau. Traieste cum vrei tu, ca la sfarsit sa fii bine cu tine.'[/quote]

iolanda_74
Postat pe 7 Martie 2017 15:05
Vad ca sint nevoita sa repet:

Pe bune, tu chiar obisnuiesti sa vorbesti ... prin somn cumva, doar cit sa nu ramii cumva cu replica 'in urma'???
Nu de alta, da' n-am vazut nici urma de ... argumente; si mai ales logice!
Ci doar niste constatari ingrozitor de 'slabutze' si lozincarde, pe care le poate face orice trecator de pe strada chiar si fara ca macar sa cunosca pina in profunzime cauza in chestiune.

Asa ca, fara suparare, da'...

...NOAPTE BUNA !


P.S. Serios acum, chiar nu vrei tu sa incerci sa-ti 'impui' ... lipsa asta de argumente altora mult mai... 'rafinate' decit mine?
Ca tare ma 'depasesc' logica si ratiunea folosite...
garbo101426
Postat pe 7 Martie 2017 15:07
iolanda_74
Postat pe 7 Martie 2017 15:11

Deci unii aveti un miraculos dispozitiv deee ... 'validat', cu are realitatea v-a innobilat pe fiecare inca dinaintea aparitiei internetului, nu-i asa???


Acu', ca tot am devenit brusc si revelatoriu, mai intzeleapta decit tot ce am fost in stare sa invatz in viatza si de la viatza asta in foarte multi ani, imi permiti, rogu-te, sa ma duc si eu sa ... ma odihnesc nitel?


Ca m-a luat asa o obosealaaaaa...
Cred ca de la ginditul prea intens.


P.S. Tot nu mi-ai spus care or fi ... argumentele alea!?!

Ca mor de curiozitate!
Si ceilalti useri la fel...
garbo101426
Postat pe 7 Martie 2017 15:25
Cum se poate sa fii asa molesita de calitatea argumentelor mele si totusi sa mori de curiozitate! care or fi alea?
iolanda_74
Postat pe 7 Martie 2017 15:28

Pai nu sint molesita, pur si simplu sint ... 'anesteziata' de argumentele alea (care or fi), da' am mai trebaluit ceva prin casa si mai aveam citeva minute la dispozitie ca sa te ... desfasori in toata splendoarea 'argumentativa' si sa-mi expui si mie argumentele alea!


Din cauza asta mai aveam ragazul sa fiu si curioasa...
garbo101426
Postat pe 7 Martie 2017 15:54
"Pina cind moartea ne va desparti" nu este un jug, o fatalitate sau un blestem, ci este din partea amindurora o continua, eterna si reciproca...

...CONSTIENTA ASUMARE PE VIATA !!!

Inteleg raportarea ta. Cui nu i-ar placea ca dictonul asta sa reflecte pe deplin casnicia? Numai ca, atunci cand nu a existat discernamantul alegerii optime, asumarea casatoriei devine o asumare a esecului si nu multi digera lucrul asta. Poate asta simte si cea din topic, pe langa vina, de asta nu se hotaraste sa faca un pas atat de necesar.
Gandeste-te un pic, e totul bine si frumos, sunt casatoriti, deci impreuna pe viata, doamna face toate eforturile sa fie bine si frumos si totusi sotului nu-i place culoarea mobilei alese de sotie sau tapiteria masinii, rosiile cumparate de sotie din piata sunt prea mici, prea verzi sau prea coapte... De ce oare? Si meritam ce alegem sa... mentinem in vietile noastre.
iolanda_74
Postat pe 7 Martie 2017 16:29

De unde aberatia asta permanenta - nu numai neadevarata si manipulatoare' da' si extrem de nociva - cu prezumtia ca 'doamna' e intotdeauna perfecta iar dobitocul testosteronic e doar...

...un porc nesimtit si nerecunoscator?!?



Empatie internautica urmare a ceva ... similitudini din viata pesonala?...
garbo101426
Postat pe 7 Martie 2017 16:53
Nicidecum. Doar ca postarea e a unei femei. Ce am spus e perfect valabil si pt. un barbat aflat in aceeasi situatie.
iolanda_74
Postat pe 7 Martie 2017 16:56

Asa, si adevarul-adevarat al spuselor lor pe unde o fi de fapt?!?
garbo101426
Postat pe 7 Martie 2017 17:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa vedem...stii?:D 31 De la: CocoGeorgiana 27 Octombrie 2009 20:07
O idee de 20.000$/ un refresh vietii urbane 9 De la: Axl_22 29 Septembrie 2011 16:34
castiga bani de acasa 0 De la: 8 Februarie 2012 17:23
legislatie rutiera 8 De la: ellyssa 24 Octombrie 2009 15:06
razi cu lacrimi :) 43 De la: florea 2 Decembrie 2009 10:57
Setari Cookie-uri