sarcina -40 ani

buna,
as dori sa discut cu persoane care au avut o sarcina in jurul varstei de 40 ani, daca a pastrato sau nu, daca au fost consecinte etc. am discutat deja cu un dr, dar as dori sa discut si cu cinva care a trecut prin situatia aceasta,
multumesc!
cris_13
Postat pe 21 Septembrie 2011 15:38
nimeni???
cris_13
Postat pe 22 Septembrie 2011 10:53
se pare ca nimeni


este prima sarcina?
Persia
Postat pe 22 Septembrie 2011 11:44
merci, vad ca nimeni.
e a doua, am deja un fiu ... mare.
cris_13
Postat pe 22 Septembrie 2011 13:23
sa-ti traiasca

si esti speriata sa inteleg de venirea unui nou bebe?
Persia
Postat pe 22 Septembrie 2011 19:16
da, am avut pe la 38 de ani, medicii si unii ''prieteni'' m-au sfatuit sa renunt - risc mare de trisomie, am refuzat amniocenteza desi testele genetice erau ingrijoratoare, pentru ca avortul nu era o optiune pentru mine si am nascut un superbebe la termen - cu peridurala nu cu cezariana - ce-a primit nota 10 la nastere.
Pentru mine a fost mai dificil, am avut probleme cu tensiunea, retentie de lichide, m-am ingrasat cam mult, si mi-a trebuit mai mult de un an pentru a reveni la o greutate decenta.

Copilul minunat pe care multi ma-ndemnau sa-l arunc la gunoi apare in avatarul meu si in momentul in care iti scriu aceste randuir, imi sopteste: te iubesc mami, mult de tot!
charmelen
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:34
multumesc pt rasp. stiu cum e sa te imbratiseze si sa te stranga sincer in bratele mici.
eu am deja 39 ani, am un fiu din prima casat, are 15 ani, si de doua sapt am aflat ca astept un bebe, nu ma asteptam, am aproape 3 luni, trebuie sa iau rapid o decizie si nu stiu inca care e. am fost deja la 3 dr, 1.5 sunt de acord cu avortul, si cealata jum nu. am vorbit de riscurile pt mine, pt copil etc. nu stiu ce decizie sa iau, nu sunt casat, dar nu asta e cel mai tragic.
fam e de acord cu bebe, si prietenii ma sustin, mai putin tatal, desi avem o rel de multi ani etc.
chiar nu stiu ce decizie sa iau.
dar multumesc pt raspuns!
cris_13
Postat pe 23 Septembrie 2011 12:16
nu ma sperie un bebe, dar nu era in program , mai ales la varsta asta!
e vorba de riscuri, consecinte psihice pt fiul meu, etc.
cris_13
Postat pe 23 Septembrie 2011 12:17
De la: cris_13, la data 2011-09-23 12:17:36nu ma sperie un bebe, dar nu era in program , mai ales la varsta asta!
e vorba de riscuri, consecinte psihice pt fiul meu, etc.


si la mine a fost riscuri foarte mari, Rh negativ, tocmai ma despartisem de taica-sau, parintii si prietenii m-au sustinut moral, dar decizia a fost exclusiv a mea.
Iar un avort poate avea consecinte psihice grave asupra ta.
Vorbesti de fiul tau cel mare, te preocupa ce-o sa simta, dar tu ai doi copii in acest moment. Ce consecinte va avea avortul asupra lui, asta nu te intrebi ca mama grijulie?
Nu doresc sa te critic, dar daca vei face aceasta greseala, vei regreta toata viata. Poate Dumnezeu iti va da o fetita acuma care mai tarziu iti va purta ea de grija.
http://www.comunicatedepresa.ro/asociatia-pro-vita/se-confirma-legatura-dintre-avort-si-problemele-psihice/
charmelen
Postat pe 24 Septembrie 2011 00:41
Si ce motive are tatàl copilului sà nu fie de acord? Nu te iubeste. Eu as avea sansa ta dar e imposibil. Suntem din douà relatii diferite si chiar nu se poate desi ne.am dori amandoi asta. Ne putànd fi impreunà nu putem sà.l pàstràm. Ea are 40
adi68pop
Postat pe 24 Septembrie 2011 07:22
Si eu am RH negativ si am doi copii frumosi si sànàtosi.
adi68pop
Postat pe 24 Septembrie 2011 07:26
Eu am ramas gravida prima data in viata la 39 de ani si jumatate.....nu m-am asteptat...nu am planificat...sunt divortata de 4 ani...nu am o relatie stabila, iar autorul spune ca nu e al lui...nici nu vrea sa mai ma vada de cand i-am spus
Nu ma dau banii afara din casa.....parintii care doreau un nepotel acum 7-8 ani au zambit stramb....
Eu sangerez si iau progesteron in doze mari --- capsule si injectii..... dorm non stop aproape iar cand ma trezesc imi pierd echilibrul si merg in zig-zag....sunt in 13 saptamani. Ma consult si echo numai la privat.....teste peste teste.....nu ma ajuta nimeni cu banii.....prietena mea mi-a spus sa fac avort inca de acum o luna.
Eu am principii morale care nu -mi permit sa fac avort.....mai ales ca fatul e ok.
voichitza
Postat pe 24 Septembrie 2011 13:46
mmmmmda
decizii si decizii



http://www.sarcina-nasterea.ro/despre-avort-antiavort/copil-destinat-sa-traiasca.html
un articol care chiar merita sa fie citit
Persia
Postat pe 24 Septembrie 2011 13:53
De la: charmelen, la data 2011-09-24 00:41:52
De la: cris_13, la data 2011-09-23 12:17:36nu ma sperie un bebe, dar nu era in program , mai ales la varsta asta!
e vorba de riscuri, consecinte psihice pt fiul meu, etc.


si la mine a fost riscuri foarte mari, Rh negativ, tocmai ma despartisem de taica-sau, parintii si prietenii m-au sustinut moral, dar decizia a fost exclusiv a mea.
Iar un avort poate avea consecinte psihice grave asupra ta.
Vorbesti de fiul tau cel mare, te preocupa ce-o sa simta, dar tu ai doi copii in acest moment. Ce consecinte va avea avortul asupra lui, asta nu te intrebi ca mama grijulie?
Nu doresc sa te critic, dar daca vei face aceasta greseala, vei regreta toata viata. Poate Dumnezeu iti va da o fetita acuma care mai tarziu iti va purta ea de grija.
http://www.comunicatedepresa.ro/asociatia-pro-vita/se-confirma-legatura-dintre-avort-si-problemele-psihice/


multumesc pt rasp!
mi e greu sa ma gandesc ce consecinte v-a avea avortul asupra fiului meu,.
unul din cei trei medici la care am fost e de la asociatia pro vita, o doamna super draguta, care are al doilea baiat infiat si e de varsta fiului meu.
sora mea nu are copii si chiar mi a propus sa il dau ei, prietena mea vrea sa l boteze si sa aibe un bebe pt pupat, alta pritena e impotriva avortului, din partea asta e in regula.
dar am crescut deja un copil singura de cand avea 4 ani, si nu ma gandeam sa repet experienta, mi am dorit tot timpul o fam completa.
am facut o programeare la dr pt avort sapta trecuta cand am aflat, dar nu am putut merge.
inca ma gandesc ce sa fac.
multumesc mult pt sfaturi!
cris_13
Postat pe 24 Septembrie 2011 15:48
De la: voichitza, la data 2011-09-24 13:46:01Eu am ramas gravida prima data in viata la 39 de ani si jumatate.....nu m-am asteptat...nu am planificat...sunt divortata de 4 ani...nu am o relatie stabila, iar autorul spune ca nu e al lui...nici nu vrea sa mai ma vada de cand i-am spus
Nu ma dau banii afara din casa.....parintii care doreau un nepotel acum 7-8 ani au zambit stramb....
Eu sangerez si iau progesteron in doze mari --- capsule si injectii..... dorm non stop aproape iar cand ma trezesc imi pierd echilibrul si merg in zig-zag....sunt in 13 saptamani. Ma consult si echo numai la privat.....teste peste teste.....nu ma ajuta nimeni cu banii.....prietena mea mi-a spus sa fac avort inca de acum o luna.
Eu am principii morale care nu -mi permit sa fac avort.....mai ales ca fatul e ok.


Te felicit pt puterea pe care o ai si sper sa rezisti in continuare cu ajutorul lui Dumnezeu.
stiu cu e dificil cu bani, eu de doua saptamani tocmai numai lucrez. iar de sarcina stiu de o saptamana. deci s ar putea sa nici nu pot beneficia de aceea indemnizatie.
iar dl nu si doreste acest copil pe motiv ca ar fi nefericit, nu i pasa dc eu as putea avea probl mai tarziu din cauza avortului.
si ma mai gandesc ca poate e ultima mea sansa sa mai am un copil. iubesc mult copii, mi am dorit multi sa am, am nepoti, fini, copii ai pritenilor pe care i iubesc si care ma iubesc si ei mult. nu as putea face rau unui copil, tocmai de aceea e ciudat ca nu stiu ce decizie sa iau in privinta propriului copil.
multumesc pt raspuns!
cris_13
Postat pe 24 Septembrie 2011 15:55
De la: adi68pop, la data 2011-09-24 07:22:57Si ce motive are tatàl copilului sà nu fie de acord? Nu te iubeste. Eu as avea sansa ta dar e imposibil. Suntem din douà relatii diferite si chiar nu se poate desi ne.am dori amandoi asta. Ne putànd fi impreunà nu putem sà.l pàstràm. Ea are 40


in mod evident nu ma iubeste! din pacate viata e ciudata, cine vrea nu poate si invers.
vazand reactia lui am ajuns sa regret ca am avut o rel cu el, desi am stat multi ani cu el, dar ne am despartit oarecum acum ceva timp, si greseala mea e ca am acceptat sa ne impacam.
consecintele le suport doar eu!
el merge mai departe, imp e viata lui fara complicati se pare si nu eu.
cris_13
Postat pe 24 Septembrie 2011 16:54
De la: cris_13, la data 2011-09-23 12:17:36nu ma sperie un bebe, dar nu era in program , mai ales la varsta asta!
e vorba de riscuri, consecinte psihice pt fiul meu, etc.


nici eu nu am fost in program. sora mea se casatorea, fratele meu era logodit. si am aparut eu, neprogramata, nedorita si mai ales fara posibilitatea pe vremea aceea de a fi aruncata.
asa ca am venit.....
Mi-am iubit foarte mult mama, din pacate am ramas devreme fara ea.
Am fost alintata si ajutata de fratii mei. Nu te gandi la cum va accepta fiul tau copilul. Te va surprinde cu cata grija se va purta cu el.
cricat
Postat pe 24 Septembrie 2011 17:39
De la: cricat, la data 2011-09-24 17:39:49
De la: cris_13, la data 2011-09-23 12:17:36nu ma sperie un bebe, dar nu era in program , mai ales la varsta asta!
e vorba de riscuri, consecinte psihice pt fiul meu, etc.


nici eu nu am fost in program. sora mea se casatorea, fratele meu era logodit. si am aparut eu, neprogramata, nedorita si mai ales fara posibilitatea pe vremea aceea de a fi aruncata.
asa ca am venit.....
Mi-am iubit foarte mult mama, din pacate am ramas devreme fara ea.
Am fost alintata si ajutata de fratii mei. Nu te gandi la cum va accepta fiul tau copilul. Te va surprinde cu cata grija se va purta cu el.


un sincer multumesc!
yustiii
Postat pe 24 Septembrie 2011 18:42
La 40 de ani e super!! Ce poate fi mai frumos decat sa infloresti la 40!? Sotia a trecut prin asa ceva, acum vrea si iubita!
garbo200612
Postat pe 24 Septembrie 2011 19:02
De la: garbo200612, la data 2011-09-24 19:02:40La 40 de ani e super!! Ce poate fi mai frumos decat sa infloresti la 40!? Sotia a trecut prin asa ceva, acum vrea si iubita!


adica sotia ta a avut un bebe la 40 ani, sau doar a fost insarcinata???
si nu am inteles, cum acum vrea si iubita?? adica ai si sotie si iubita??
merci oricum pt mesaj! dar din pacate nu sunt casat!
cris_13
Postat pe 24 Septembrie 2011 19:50
Am nascut al doilea copil l 40 de ani. Un baiat perfect sanatos, istet, minunat. Acum are 8 ai. Totul a fost in deplina normalitate. Varsta la care o femeie devine mama a crescut simtitor in ultima perioada.
garbo102452
Postat pe 24 Septembrie 2011 20:14
iti inteleg dilemele, fara serviciu, fara posibilitati financiare, dar cei de la asociatia pro-vita te pot ajuta si moral si material. Poti sa te decizi mai tarziu daca vrei sa te implici in viata copilului tau sau sa-l dai spre adoptie celor care doresc.
Avortul insa nu ofera nici o alternativa, nici tie nici copilului tau.
charmelen
Postat pe 24 Septembrie 2011 21:36
buna,am 40 ani,am o fetita de sapte luni.A fost totul bine.
am fost speriata la inceput,de ceea ce citisem despre sindromul down,si am facut amniocentoza.
apoi am realizat ca a fost o prostie,ca amniocentoza se recomanda la femei care au avut in familie pe cineva bolnav genetic,am realizat ca nu aveam motive sa ma tem.
puteam pierde si sarcina,dupa amniocentoza.
acum sunt foarte bucuroasa,si sotul meu si mai si.
isi dorea fata.
viata e mai pretioasa decat orice.
oricare ar fi situatia noastra materiala acum,(ca acum cinci ani,cand am facut baiatul,eram bine economic,acum prost),fetita va creste,lucrurile se vor schimba,totul va fi bine.
mai am pe vecina mea,care a nascut la 42 ani,si pe doamna unde am lucrat,ca babysitter,la 42 ani a nascut,fara probleme deosebite.
eu am nascut la opt luni,pentru ca am ridicat o oala grea.
daca faci miscare,zilnic,daca nu te ingrasi prea mult,nu vor fi probleme.
prietena mea a nascut la 37,si a avut probleme,pentru ca a avut femeie in casa,si nu a facut nimic,plus ca s-a ingrasat 20 kg gravida fiind,astea doua creeaza probleme la sarcina,la orice varsta.
miscare inseamna plimbari pe jos,putina treaba in casa,incet incet,si imediat ce ai obosit,odihna.
am nascut mult mai usor,a doua nastere dureaza mai putin,corpul e pregatit.
totul a fost mai usor pentru mine,la al doilea,si ce sa zic,cand am ridicat oala,apoi mi s-au rupt apele,si imediat ce am ajuns la spital,am nascut.adica dupa jumate de ora.
sarcina usoara!
daniilia
Postat pe 25 Septembrie 2011 05:56
In urma cu 7 ani, diagnosticata cu premenopauza de medicul de familie, mi am dat seama tarziu ca defapt este o sarcina. Am nascut la varsta de 42 ani un baietel care zic e ceea mai mare realizare a vietii mele.Acum depinde de tine, daca doresti acest copil, pastreaza-l. Iti doresc multa sanatate!
garbo162889
Postat pe 25 Septembrie 2011 08:32
io...fiind sg...la parinti...am dorit mereu sa am mai multi copii...am numa doi....nu mai sunt tanara...dar avort n-as face....un copil...e un dar....

Axl_22
Postat pe 25 Septembrie 2011 08:41
Vorbeste cu familia ta,cu baiatul cel mare si incet ,incet se va obisnui cu gindul ca o sa vina un nou membru in familie.....Sanatate!!
constance
Postat pe 25 Septembrie 2011 08:50
Daaa,eu la 44 de ani si am facut chiuretatj.Am deja baiat de 18 ani,era imposibil sa mai fac un copil la varsta asta.Nu mai avem aceeasi rabdare ca la 25.
garbo186587
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:26
Daaa,eu la 44 de ani si am facut chiuretatj.Am deja baiat de 18 ani,era imposibil sa mai fac un copil la varsta asta.Nu mai avem aceeasi rabdare ca la 25.
garbo186587
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:26
Buna,Chris.
Eu am avut baietelul chiar in luna in care implineam 38 de ani. Si eu mi-am facut pb. ca sunt prea in varsta, riscuri mari in privinta sanatatii copilului,etc. Am avut o sarcina destul de usoara(daca nu pun la socoteala senzatia de greata permanenta in primele 5 luni). Medicul care m-a ajutat m-a incurajat in permanenta si chiar m-a sfatuit sa nu fac amniocenteza pentru ca oricum rezultatele sunt destul de..vagi iar daca aparea cel mai mic semnal de alarma as fi stat in permanenta stresata. Am nascut prin cezariana un baietel de 4 kg jumatate voios si sanatos care e lumina ochilor nostri. Singurul meu regret este ca am renuntat la o sarcina la 33 de ani si crede-ma ca nu exista sfasiere si durere sufleteasca mai mare decat atunci cand realizezi-tardiv- ca ai facut cea mai mare greseala din viata ta. Gandeste-te bine ...copilul pe care azi nu-l vrei intr-o buna zi ar putea fi cel mai frumos lucru din viata ta.
adariadna
Postat pe 25 Septembrie 2011 17:28
De la: garbo200612, la data 2011-09-24 19:02:40La 40 de ani e super!! Ce poate fi mai frumos decat sa infloresti la 40!? Sotia a trecut prin asa ceva, acum vrea si iubita!



fa-le cunostinta ... sa se plimbe prin parc impreuna cu carucioarele ...
cricat
Postat pe 26 Septembrie 2011 08:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna! 2 De la: iasomia 13 Februarie 2012 16:33
ajutati-ma mamici 25 De la: Laura_M 12 Decembrie 2010 17:21
Cum dezvatam copilul de suptul degetului? 98 De la: namyi 20 Aprilie 2011 01:13
Va rog sa ma ajuta-ti si pe mine daca aveti habar! 6 De la: Dor_marunt 24 Decembrie 2009 21:17
despre mastopadie fibroadenoza 1 De la: mely75 14 Octombrie 2008 20:23
Setari Cookie-uri