cine sunt demonii?





Toti ingerii au fost creati de Dumnezeu. Iar unii dintre ei au fost izgoniti din ceruri pentru nesupunere si rebeliune. Ingerii pot intra in contact cu oamenii si se pot manifesta pe pamant. Fiinte fara umbra, demonii, ingeri cazuti, pot aparea printre oameni dupa lasarea intunericului sau in miezul zilei. Si demonii au o ierarhie asemenea ingerilor buni. Conform scrierilor religioase crestine si legendelor, Lucifer a fost initial un arhanghel, heruvim sau serafim. Pana cand mandria l-a impins la rebeliune impotriva Tatalui. A fost izgonit din Paradis, impreuna cu suita de ingeri care i-au fost complici. Si a venit pe pamant.
ratuscaceaurata
Postat pe 21 Aprilie 2011 00:54
esti neam cu irinuca???
nu-i acasa s-a dus la spovedit...
ameno
Postat pe 21 Aprilie 2011 13:35
De la: demonsauinger, la data 2011-04-21 00:54:56



Toti ingerii au fost creati de Dumnezeu. Iar unii dintre ei au fost izgoniti din ceruri pentru nesupunere si rebeliune. Ingerii pot intra in contact cu oamenii si se pot manifesta pe pamant. Fiinte fara umbra, demonii, ingeri cazuti, pot aparea printre oameni dupa lasarea intunericului sau in miezul zilei. Si demonii au o ierarhie asemenea ingerilor buni. Conform scrierilor religioase crestine si legendelor, Lucifer a fost initial un arhanghel, heruvim sau serafim. Pana cand mandria l-a impins la rebeliune impotriva Tatalui. A fost izgonit din Paradis, impreuna cu suita de ingeri care i-au fost complici. Si a venit pe pamant.


Asa, si?

Ame, asta-i ma-sa! Irinuca la patrat!
tatoo
Postat pe 21 Aprilie 2011 14:01
nu te mai chinuii sa aflii si sa intelegi cine sunt ei, mai degraba afla cine esti tu si ce iti doresti.
cu bine!
garbo170220
Postat pe 4 Mai 2011 16:40
"cu bine!"?!?
te luara demonii,maica?

auzi,nene...cine sunt demonii...
sa m-apuc sa stig catalogu'?
precizilla
Postat pe 4 Mai 2011 20:56
De la: demonsauinger, la data 2011-04-21 00:54:56



Toti ingerii au fost creati de Dumnezeu. Iar unii dintre ei au fost izgoniti din ceruri pentru nesupunere si rebeliune. Ingerii pot intra in contact cu oamenii si se pot manifesta pe pamant. Fiinte fara umbra, demonii, ingeri cazuti, pot aparea printre oameni dupa lasarea intunericului sau in miezul zilei. Si demonii au o ierarhie asemenea ingerilor buni. Conform scrierilor religioase crestine si legendelor, Lucifer a fost initial un arhanghel, heruvim sau serafim. Pana cand mandria l-a impins la rebeliune impotriva Tatalui. A fost izgonit din Paradis, impreuna cu suita de ingeri care i-au fost complici. Si a venit pe pamant.
Demonii sunt niste duhuri rele pe care noi nu putem sa le vedem....Demonii fac pe oameni sa creada ca nu exista demoni ca oamenii sa nu se smereasca lui Dumnezeu si sa se roage ca ei demonii sa faca ce vor cu oamenii....dar demonii nu au putere asupra mintii omului smerit si pocait....Asupra omului cinstit,,si smerit....oamenii fara credinta ei nu cred ca exista demoni....Si ca omul nu este decat lut pacatos si fara Dumnezeu este jucaria de batjocura a lui michiduta....Dar practic cred ca si omul are marea partea lui de vina pt ca nu vrea sa se pocaiasca de pacate si sa devina un om cinstit cu toti oamenii.....dar nu sa nu ii lasi sa faca carpa lor de sters pe jos
ingerasulluptator
Postat pe 4 Mai 2011 21:17
Demonii sunt niste duhuri rele pe care noi nu putem sa le vedem....Demonii fac pe oameni sa creada ca nu exista demoni ca oamenii sa nu se smereasca lui Dumnezeu si sa se roage ca ei demonii sa faca ce vor cu oamenii....dar demonii nu au putere asupra mintii omului smerit si pocait....Asupra omului cinstit,,si smerit....oamenii fara credinta ei nu cred ca exista demoni....Si ca omul nu este decat lut pacatos si fara Dumnezeu este jucaria de batjocura a lui michiduta....Dar practic cred ca si omul are marea partea lui de vina pt ca nu vrea sa se pocaiasca de pacate si sa devina un om cinstit cu toti oamenii.....dar nu sa nu ii lasi sa faca carpa lor de sters pe jos
ingerasulluptator
Postat pe 4 Mai 2011 21:19
vai de demonii tai....
quasaria
Postat pe 4 Mai 2011 21:20
problema de rezolvat:

am o prietena care are-o prietena a carei cea mai buna prietena e un demon
cum o exorcizam,ca saracuta nu mai stie de capu' ei?!
chemam personalu' de la Tanacu sau merge prietena prietenei mele cu ea intr-o excursie p'acolo?

in completare as putea spune ca am vazut personal cum demonu' din ea o chinuie si-o tortureaza intr-un hal fara de hal,de-ti creste evlavia-n tine cat roata carului numa' cand dai cu okii de ea..
precizilla
Postat pe 4 Mai 2011 21:25
De la: demonsauinger, la data 2011-04-21 00:54:56Conform scrierilor religioase crestine si legendelor, Lucifer a fost initial un arhanghel, heruvim sau serafim. Pana cand mandria l-a impins la rebeliune impotriva Tatalui. A fost izgonit din Paradis, impreuna cu suita de ingeri care i-au fost complici. Si a venit pe pamant.


De fapt Lucifer (in latina veche) sau Phaeton (denumirea greceasca) a fost o planeta din care in ziua de azi a ramas o centura de asteroizi intre Marte si Jupiter, conform acelorasi scrieri, nepangarite de preoti si alte specimene din astea. La explozia ei, unele parti au ajuns pana in atmosfera terestra si, prin frecarea cu aerul, normal ca s-au aprins, generand legendele cu lucifer ala cazut. Pe atunci era normal sa creada idiotii ca "lucifer" e satana "alungat din rai". Acum nu mi se mai pare la fel de normal sa se mai creada asa ceva.
Pentru ca de fapt scrierile alea "sfinte" de care tot faceti parada nu sunt decat evocari cat se poate de lumesti ale unor evenimente la scara sistemului solar, scrieri care au fost spoliate in decursul timpului de marlanii ai caror descendenti din punct de vedere profesional se numesc acum preoti, prelati, mitropoliti, patriarhi, episcopi, papi si asa mai departe. Scopul? Niste prosti -inclusiv din ziua de azi- sa creada ca ei, marlanii, il slujesc pe doamne-doamne iar prostii trebuie sa li se inchine si sa ii si plateasca gras pentru asta, iar daca nu o fac, doamne-doamne le va da na-na.
Nu zic ca nu exista dumnezeu. Zic doar ca ar trebui sa mai si intelegeti ceea ce cititi
Thor_again
Postat pe 4 Mai 2011 21:34
aseeaaaa...

deci : Again Thor?
prezent!
precizilla
Postat pe 4 Mai 2011 21:40
De la: quasaria, la data 2011-05-04 21:20:26vai de demonii tai....
mie imi place sa ii enervez pe demoni....ca si ei m-au enervat destul si apoi venise timpul sa ma revasez fata de ei
ingerasulluptator
Postat pe 4 Mai 2011 21:41
eu cred ca exista dumnezei dar aia pe care ii proslavim nu sint diferiti de aia de care ne ferim... si nu-s nici "buni" nici "rai". Sintem noi limitati, atita tot....
quasaria
Postat pe 4 Mai 2011 21:42
De la: Thor_again, la data 2011-05-04 21:34:04
De la: demonsauinger, la data 2011-04-21 00:54:56Conform scrierilor religioase crestine si legendelor, Lucifer a fost initial un arhanghel, heruvim sau serafim. Pana cand mandria l-a impins la rebeliune impotriva Tatalui. A fost izgonit din Paradis, impreuna cu suita de ingeri care i-au fost complici. Si a venit pe pamant.


De fapt Lucifer (in latina veche) sau Phaeton (denumirea greceasca) a fost o planeta din care in ziua de azi a ramas o centura de asteroizi intre Marte si Jupiter, conform acelorasi scrieri, nepangarite de preoti si alte specimene din astea. La explozia ei, unele parti au ajuns pana in atmosfera terestra si, prin frecarea cu aerul, normal ca s-au aprins, generand legendele cu lucifer ala cazut. Pe atunci era normal sa creada idiotii ca "lucifer" e satana "alungat din rai". Acum nu mi se mai pare la fel de normal sa se mai creada asa ceva.
Pentru ca de fapt scrierile alea "sfinte" de care tot faceti parada nu sunt decat evocari cat se poate de lumesti ale unor evenimente la scara sistemului solar, scrieri care au fost spoliate in decursul timpului de marlanii ai caror descendenti din punct de vedere profesional se numesc acum preoti, prelati, mitropoliti, patriarhi, episcopi, papi si asa mai departe. Scopul? Niste prosti -inclusiv din ziua de azi- sa creada ca ei, marlanii, il slujesc pe doamne-doamne iar prostii trebuie sa li se inchine si sa ii si plateasca gras pentru asta, iar daca nu o fac, doamne-doamne le va da na-na. pai daca tu nu crezi treaba ta....iti cauti prieteni ateisti ca tine,iti vezi de treaba ta si ii lasi pe ceilalti in pace
Nu zic ca nu exista dumnezeu. Zic doar ca ar trebui sa mai si intelegeti ceea ce cititi
ingerasulluptator
Postat pe 4 Mai 2011 21:44
Q quasaria?
prezent!

cre' ca as fi fost o invatatoare dedicata meseriei...
precizilla
Postat pe 4 Mai 2011 21:44
pai daca thor este ateist isi cauta tot prieteni ateisti dar sa nu astepte ajutor de la fraierii cum zice ei de crestini....Sa se ajute ateistii intre ei...Si crestinii pocaiti sa se ajute intre ei si sa fie lasati in pace de ateisti.....
ingerasulluptator
Postat pe 4 Mai 2011 21:46

cum sa chiulesc eu la asa ceva....
quasaria
Postat pe 4 Mai 2011 21:49
De la: ingerasulluptator, la data 2011-05-04 21:46:48pai daca thor este ateist isi cauta tot prieteni ateisti dar sa nu astepte ajutor de la fraierii cum zice ei de crestini....Sa se ajute ateistii intre ei...Si crestinii pocaiti sa se ajute intre ei si sa fie lasati in pace de ateisti.....


irinooka...
ateu/atei ai vrut sa zici...
nu-sh ce mama dracului te invatza biserica aia (era sa zic eu acuma a cui:P)...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 4 Mai 2011 21:50
auzi,thorache,cic-ai avea nevoie de ajutor crestinesc,pupa-tz-as ghiulu' tau de episcop al deavolului care esti..
precizilla
Postat pe 4 Mai 2011 21:51
qed
am zis ca-s "ateist"? in cel mai rau caz, ateu, ca nu folosesc arhaisme cand vorbesc serios. da', oare cu cine incerc eu sa-mi bat capul aici? nu cumva cu irinuca?
Thor_again
Postat pe 4 Mai 2011 21:51
iote ce frumos le zice ea de cretinii pocaNiti
vei fi sambetista, irinuco. ori iehovista?
Thor_again
Postat pe 4 Mai 2011 21:52
geminy_eu?
prezent!

hai,ca devine dixtractiv..
precizilla
Postat pe 4 Mai 2011 21:53
ce QED, Thor, ca m-ai trezit din somn...
quasaria
Postat pe 4 Mai 2011 21:55
bre, precio, episcop - episcop, da' cu ghiulu' ce-ai avut? ce, pe moaca nu ma mai poci pupa? las' ca in confesional nu ne vede nime', asa ca nu ma compromiti
Thor_again
Postat pe 4 Mai 2011 21:56
bre,thorele...pic de cultura n-ai...
se zice sambatara,nu sambetista,bre...
precizilla
Postat pe 4 Mai 2011 21:56
poi tu nu vazusi cum pupa aia,crestini adevarati,ghiulu' papei?
si io de ce sa nu pup ghiulu' tau,ce? io n-am fatza pt mantuire?!
precizilla
Postat pe 4 Mai 2011 21:58
si io sunt prin zona
zic si io prezent
daca ii vb de demoni atunci demoni sa fie

tusi_Oli
Postat pe 4 Mai 2011 22:02
preci da' trebe sa-i intrebam daca s-au spalat pe maini inainte sa pupam ghiulu' ca cine stie pe unde au pus mana
tusi_Oli
Postat pe 4 Mai 2011 22:05
asa,ca-ncet,incet se formeaza clasa D...
o sa ma bage astia-n invatamant cu norma intreaga..
precizilla
Postat pe 4 Mai 2011 22:06
eu vazui cum la orto_docsi se pupa curu' popii...
ca sa nu mai vorbesc de tranta la pomana, ori la biete moaste...
hai la Lainici, fara uimire!...:P
:D:D:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 4 Mai 2011 22:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fericirea este... :sml-happy0065: 2 De la: cricat 27 Martie 2011 10:52
Calatoriile- un mod de ati petrece viata 35 De la: Alice_Bv 24 Septembrie 2009 16:02
Iubire in exil de Donna V 6 De la: vivacedonna 2 Martie 2012 21:31
un subiect interesant ar fi de ce unii barbati divortati fac pe victimile si se dovedesc a fi contrariul 46 De la: tamelly 5 August 2010 19:13
Rugăciune la Sfânta Marta 1 De la: garbo159660 25 Februarie 2015 00:08
Setari Cookie-uri