IMPLANT SAU PROTEZA DENTARA?

Ce este mai comod de purtat?, fara durere, unde sunt costurile mai mari? voi la ce metoda ati recurge?
caleidoscop
Postat pe 7 Septembrie 2010 21:59
implant de creier inca nu se face.
proteza dentara, da...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:03
si_totusi
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:05
lucrare sau placa?
caleidoscop
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:08
ai dreptate.
placutza se pune si la cap.
de argint, sau chiar de platina - daca iti permiti.:D
:))
eu_geminy
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:13
din titan bre...ca daca ii bubuie creierul sa nu faca ravagii.....
tutankhamon
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:20
tut... ce sa bubuie????:P
:))
eu_geminy
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:21
ge...ai dreptate......in vid ce dreaq sa mai bubuie????
tutankhamon
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:25
chiar nu puteti fi seriosi? daca nu aveti nimic de spus, faceti loc pt. altii !
caleidoscop
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:25
pai nu te supara:
1. chiar am vorbit serios.
2. nu au altii loc de mine, sau de tut??? hai sa fim seriosi!... e loc pentru toata lumea...

:))
eu_geminy
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:29
ge...ha???...dar cu calu' ce ai maica???
tutankhamon
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:31
uite, eu sunt de acord ca poti sa nu ai creier... in schimb sa porti o proteza super-secsyy (cum ar scrie strengeru':P).
Eftina si buna!
Seara o desfaci de Corega, o bagi in pahar... e usor de intretinut.
Daca faci secs oral, nu lasi urme:DDD
Dimineata iarasi, simplu: crema Corega (si nu joaca toata ziua, nici urmele de secs nu se cunosc)...:PPP
:))
eu_geminy
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:38
da' corega aia nu te pishca,bre geminy?
preci
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:56
n-am de unde sti, inca... da'omu'cat traieste invatza...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:59
preaci...trust me.....e protefix d-ala si fara miros si gust.....probabil sa simtesti mai bine secsu....
tutankhamon
Postat pe 7 Septembrie 2010 23:04
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-07 22:25:56 chiar nu puteti fi seriosi? daca nu aveti nimic de spus, faceti loc pt. altii !
caleidoscop
Postat pe 8 Septembrie 2010 16:09
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-07 21:59:53Ce este mai comod de purtat?, fara durere, unde sunt costurile mai mari? voi la ce metoda ati recurge?
caleidoscop
Postat pe 16 Septembrie 2010 22:55
o mana de cuie batute bine sa tina o banda de cauciuc de la o anvelopa veche....si e brici!!!
tutankhamon
Postat pe 17 Septembrie 2010 00:19
Cel mai bun este implantul...este costisitor dar merita...Mama mea are proteza dentara scheletata..cea mai recomandata proteza, dar nu o suporta deloc...La acesta proteza nu se aplica corega...dar este adevarat ca atunci cand nu o porti o pui in apa.
garbo031466
Postat pe 19 Septembrie 2010 15:33
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-07 21:59:53Ce este mai comod de purtat?, fara durere, unde sunt costurile mai mari? voi la ce metoda ati recurge?


Daca ai doar 30 de ani si putini dinti cu probleme incearca implantul.Costa cam 500 euro per dinte. In plus trebuie sa-ti faci analize...osul poate respinde implantul.
Dar cel mai bine consulta-te cu un medic stomatolog.
garbo108723
Postat pe 19 Septembrie 2010 16:12
Daca esti nefumatoare, ai sub 70 de ani si o gramada de bani, cu 6 implanturi te-ai rezolvat, Daaaar, inainte, se face un set de analise si o radiografie super complicata ca sa se vada porozitatea osului. Ca daca-ti pui 6 implante in valoare de 3000 de euro, si peste 1 an iti cad cu tot cu zirconiu (sau portelan, depinde de ce bani ai ) exista o maaaare problema, si tot la proteza ajungi . Da, da, aia de o tii in pahar noaptea.
calimera70
Postat pe 19 Septembrie 2010 19:48
buna - fiinca ai primit numai raspunsuri aiurea - am sa incerc sa-ti spun parerea mea - din proprie experienta.
Din cauza unui " accident " am pierdut si eu o parte din dintii de pe maxilarul inferior . Cei ramasi ba au avut radacina prea scurta , ba nu mai stiu eu ce -plus paradontoza care innainta excesiv de repede - infine - parerea stomatologilor a fost ca implanturile sunt cele mai recomandate . Si am facut 4 implanturi pe maxilarul inferior -in ro- la cluj .
Operatia de extractie a dintilor si implanturile au fost fara pic de durere - ( desi am iesit cu maxilarul cusut si aveam numai ata in gura - o saptamana ) nici atunci si nici imediat dupa aceea - si nici astazi - multumesc la dumnezeu ! si binenteles dr care m-a operat.
Dar din pacate din cauza probl. existente - nu am putut face o lucrare fixa pe aceste implanturi.
lucrarea care o am este o lucrare - " punte " cum au numit-o ei . Adica e ca un fel de placa si are innauntru dispozitive de fixare foarte sigure - nu e nevoie de protefix .
Parerea mea este - daca dispui de suma necesara - FA IMPLANTURI !
Le recomand cu inima deschisa - sunt fff multumita de ele.
Ideal ar fi sa poti face o lucrare fixa - si nu ai treaba o viata - asta in cazul in care corpul tau aceepta implanturile - la mine a functionat. Mentionez ca nu am facut analize innainte - am facut cu mari riscuri - dar totul e ok ! Implanturile le am de 4 ani .

ps - am uitat sa-ti spun ......sunt si fumatoare - dar a functionat :)
Daca vrei detalii sau ai alte intrebari iti stau la dispotitie cu cea mai mare placere ...poti sa-mi scri aici sau pe adresa mmovf4@googlemail.com
Toate cele bune - si hotareste-te spre implanturi - sunt f scumpe - dar merita ! parerea mea !
E doar o parere - nu uita
ps. am uitat sa specific - sunt si fumatoare :( - dar a functionat :)
mfm
Postat pe 20 Septembrie 2010 20:04
....din greseala .....problema cu fumatul am postat-o de doua ori - scuze !
mfm
Postat pe 20 Septembrie 2010 20:16
Vrei sa castigi un salariu minim in cateva zile? Aceasta este sansa ta. Iti ofer sansa sa castigi sume substantiale de bani din confortul casei tale. Tot ce trebuie sa faci este sa trimiti mail-uri petrecandu-ti 2 -3 ore pe zi in fata calculatorului. cu cat muncesti mai mult cu atat castigul va fi mai mare. 100-300$/ SAPTAMANA. pt detalii trimite un e-mail cu textul job la adresa : cristina.viorela.popa@gmail.com
garbo158841
Postat pe 21 Septembrie 2010 16:29
uoooof doamne!!!!!!!!tanti insistenta esti!!!!!!!!!!!!!!deci ma sacrific io.....trimite banii!!!!!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 21 Septembrie 2010 16:42
bUNA DIMINEATA... CE TREBUIE SA FAC PENTRU A AVEA ACEASTA ACTIVITATE...??? EMAILURILE TREBUIE SA FAC EU ROST DE ELE?
hermione71
Postat pe 28 Septembrie 2010 07:21
Eu as recurge la proteza dentara.Implantul e mai modern,mai scump,DAR se ivesc infectii.la oase,din cauza ca face gauri in oase,ca sa fixeze implantul....proteza,pana in cativa ani,cand va fi posibil sa punem mugurii dentari.
E mai greu de intretinut curatenia implantului.Si mult mai necesar.
La proteza,e mai usor,de tinut igiena.
S-au facut deja operatii pentru implantarea mugurelui dentar,si iti creste din nou un dinte...iti pui unul la sase luni,si in cativa ani,ai dintii tai....
daniilia
Postat pe 28 Septembrie 2010 09:47
acum vin si eu cu o intrebare >noaptea scrasnesc din dinti.dimineata cand ma trezesc ma doare partea de sus a dintilor ....din ce cauza stang din dinti? e vreo problema ? sa merg la dentist? asta de vreo o luna mi se intampla.se poate face ceva ? rog raspunsuri serioase .multumesc
garbo095373
Postat pe 1 Octombrie 2010 15:30
De la: caleidoscop, la data 2010-09-07 21:59:53Ce este mai comod de purtat?, fara durere, unde sunt costurile mai mari? voi la ce metoda ati recurge?


io mi-am cumparat un blender, si orice aliment il transform in ...lichid pe care il beau cu paiu. asa ca nu mai dau banii pe implanturi sau proteze. basca ca nu-mi mai pute nici gura ca pot s-o spal fara probleme cu jet de apa si gata !
la noi in maramu asta-i metoda generala, d'aia la noi lichidu (inclusiv al de prune) este baza alimentatiei !.
adi27
Postat pe 2 Octombrie 2010 09:58
protezaaaa? beahhh scarbos. eu la 4jdenai si ceva ani de box ii mai am naturali :) dar de ma voi lasa de mardeala o sa mi pun implanturi ca proteza tare scarboasa mi se pare
danio
Postat pe 2 Octombrie 2010 13:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce este casatoria? 303 De la: KNIGHT_31 4 Septembrie 2010 18:40
de ce avem nevoie de politete? 105 De la: Freya__ 17 Aprilie 2011 20:35
Ce stiti despre barbatul varsator? 2 De la: garbo198469 28 Martie 2011 12:22
un sfat? 23 De la: quasaria 11 Aprilie 2010 02:24
gemeni-capricorn 1 De la: Hydra 15 August 2009 07:32
Setari Cookie-uri