Mamica la 39 de ani!

Ce parere aveti in legatura cu virsta mai inaintata a mamei si intre o sora de 15 ani!
marcata
Postat pe 1 August 2010 14:38

bre..,da' esti marcata rau..
trage aer in piept,si reformuleaza..
roby_cado
Postat pe 1 August 2010 14:43
Scuze!Reformulez:
Sa devii mamica la 39 de ani si avind o fetita de 15 ani!
marcata
Postat pe 1 August 2010 14:49
Asa... si care-i problema?
Tylly
Postat pe 1 August 2010 15:02
I-o fi rusine.
Doara
Postat pe 1 August 2010 15:13
Chiar asa: care-i problema? Ori te temi sa nu zica lumea ca nou-venitul pe lume e de fapt nepotzelu'?
Da-i in branza si baga mare
Thor_again
Postat pe 1 August 2010 15:24
Fa copilul si bucura-te de el.
Ciresica
Postat pe 1 August 2010 20:52
Asta si imi doresc!Prietena mea cea mai buna zice ca nu sint normala . Nu de ce zice lumea imi este mie.As vrea sa stiu daca din cauza virstei pot avea probleme cu sarcina sau la nastere.Orice sfat mi-ar fi de folos!
marcata
Postat pe 1 August 2010 22:29
la aceasta varsta presiunea sangvina e mult mai ridicata, ceea ce poate crea neplaceri sarcinii dar nu este o regula...e foarte important sa faci sport in timpul sarcinii , sa mananci echilibrat ,si sa ai o viata lipsita de factori de stres..mai mult iti va spune doctorul ginecolog, daca apar posibile perturbari ale sarcinii.
reyya
Postat pe 1 August 2010 22:38
cea mai importanta problema a unei sarcini la varsta de 39 ani este riscul de aparitie a unor anomalii genetice. problemele legate de tensiune, glicemie, placenta si circulatia sanguina se rezolva prin tratament si sunt considerate a fi minore, insa anomaliile genetice nu beneficiaza de niciun tratament. aceste anomalii genetice au o frecventa tot mai mare pe masura ce varsta pacientei creste, iar cea mai importanta anomalie genetica este Sindromul Down. ca si exemplu, din 25 gravide cu varsta de 42 ani, una dintre ele va da nastere unui copil cu Sindrom Down. la 39 ani mi se pare ca o gravida din 75 sau 100 da nastere unui copil cu Sindrom Down. aceste anomalii genetice apar spontan (99% din cazuri) chiar daca mama a mai avut 1-2-3 sarcini sanatoase inainte, iar cauzele sunt din cele mai variate: varsta mamei (cel mai important factor), fumatul, poluarea, radiatiile solare si electromagnetice, E-urile din alimente etc
o sarcina poate fi dusa la bun sfarsit si la 39 ani si chiar si la 43 sau 45 ani atata timp cat se fac investigatiile corecte recomandate de catre un medic experimentat.
am observat ca foarte multe mamici o dau exemplu pt doamna iliescu care a nascut la spit. giulesti la peste 60 ani un copil sanatos. cazul doamnei iliescu este un caz special in care medicii (prof.dr. marinescu bogdan, dr. albu dinu florin si restul echipei) s-au asigurat inca din primele saptamani de sarcina ca nu vor exista probleme, iar pacienta a fost investigata minutios si inainte de obtinerea sarcinii.
dr__garbo164869
Postat pe 11 August 2010 01:39
De la: marcata, la data 2010-08-01 14:38:45Ce parere aveti in legatura cu virsta mai inaintata a mamei si intre o sora de 15 ani![/quo

Diferenta de varsta intre frati e putin importanta.... Important este ca tu sa ai rabdarea necesara pentru a creste un copil, la aproape 40 ani. Oricum un copil e binevenit oricand, bafta multa poate e baietel...
lucicazainea
Postat pe 15 August 2010 11:18
De la: marcata, la data 2010-08-01 14:38:45Ce parere aveti in legatura cu virsta mai inaintata a mamei si intre o sora de 15 ani!
foarte buna draga ....ce te crezi buricu pamantului?
garbo074997
Postat pe 15 August 2010 11:21
997....azinoapte aveai probleme cu cineva care ti-a dat niste raspunsuri nu tocmai pe placul tau
ce zici de raspunsul pe care l-ai dat tu acestei doamne??
si eu as fi putin ingrijorata
si in asemena situatii probabil te agti de orice


marcata...(eu zic sa schimbi nik-ul,nu cred ca ai de ce sa fi marcata),nu cred ca este o tragedie ceea ce ti se intampla
despre problemele de sanatate care ar putea aparea,discuta cu medicii
nu esti nici prima si nici ultima
am vazut cazuri,si crede-ma ca au copii frumosi si sanatosi,si mamicile de asemenea
fata ta ce parere are??
candva mi-am intrebat baietii(care au 18 si 15 ani)ce parere ar avea daca ar mai avea un fratior sau o surioara
mi-au spus ca nu ar fi nici o problema(cu conditia sa nu ii pun sa plimbe prea des caruciorul )

deci....multa sanatate tie si bebelui tau
eladaela
Postat pe 15 August 2010 11:52
Multumesc din suflet celor care mi-au dat sfaturi, sincer nu stiam aproape nimic despre o sarcina la virsta asta, este clar ca nu mai este asa de usor ca si la 25.Am citit si eu foarte multe, dar din pacate a fost o alarma falsa probabil dupa o virsta se modifica si organismul.
Inca o data multumesc!
marcata
Postat pe 15 August 2010 18:01
nu stiu si nici nu sunt in masura sa iti raspund daca vei avea sau nu probleme la nastere,sper insa sa nu ai si sa aduci pe lume un copil fumos si snatos.

eu am doua cunostiinte una are 39 de ani si o fetita de 1 an si 4 luni pe langa cea mare de 19 ani iar alta cunostiinta are un baiat de 21 de ani ea are 41 si baietetelul mic are 1 an si 8 luni deci.....care ar fi rusinea?dar nebunia?


lasa copilul,da-i viata si bucura-te de el,iar ca un sfat virtual cea pe care o consideri prietena care te face nebuna,asta nu e prietena.......
anaROBERT
Postat pe 16 August 2010 00:25
nu vad nimic rau in asta....atata timp cat tu vrei un fratior/surioara pentru fata ta.....

intre mn si fratele meu este diferenta de 11 ani juma ....asa ca nu vad ce ar strica:D
Livia03
Postat pe 16 August 2010 15:54
bravo tie sa fi-ti sanatosi nu lasa oameni sa te judece,si chiar daca o fac e problema lor
garbo024180
Postat pe 16 August 2010 19:02
te felicit, bucuria de a fi mama este splenida si nu egaleaza nici o alta bucurie in viata ! sa fiti sanatosi cu toii si sa va iubiti !
rupt_de_realitate
Postat pe 17 August 2010 10:55
si eu am nascut la la 38 in iunie am facut 39 ,si in ianuarie am nascut ,un copil frumos si sa natos, de treikg 600 acum are tri ani si jumatate
garbo107589
Postat pe 18 August 2010 15:42
daca tu il doresti e binevenit si o femeie la aproape 40 de ani nu-i baba atunci cel de 70 ce mai este noi
garbo107589
Postat pe 18 August 2010 16:31
Excelenta.pentru ca cea mare va pleca la stuudii,sau se va marita ,sau se va ocupa cu serviciul si prietenul,peste cativa ani,putini la numar.
Iar parintii,in loc sa ramana singuri cuc de pe acuma,de tineri,pot face un nou inceput.
Bebe va creste,si fata va avea un frate sau o sora,ceea ce este mare noroc.
Uite,fratele meu din romania a aramas fara munca, afcut foamea cu fetita si sotia,pana s-a hotarat sa vina aici,sa gaseasca munca,si eu l-am ajutat.
parintii mei sunt pensionari,acum,si nu mai pot face mare lucru,dar pot eu,ca sora.
inceputul a fost greu,nu stia greaca,acum are munca,va ajuta pe ai lui.
asa am fost crescuti.sa fim uniti ca frati.
si ajutam si parintii.
e prea putin un copil.....eu am 40 ani si sunt gravida...mi-e frica putin de varsta inaintata,dar merita!
un copil merita iorice sacrificiu,e cea mai mare bucurie dee pe pamant.
succes,vorbeste si cu vreun preot,fii bucuroasa!stiue dzeu ce face.
daniilia
Postat pe 23 August 2010 06:38
Problema aparitiei diabetului,e legata de sedentarism in timpul sarcinii,alimentatie necorespunzatoare,si stres,eu am patit diabetul sarcinii la 34 ani,pentru ca le aveam pe toate trei.
deci nu are mare legatura cu varsta,si se poate evita.
mai ales dupa a sasea luna de sarcina,nu zahar,nu dulciuri,nu grasimi,putine paste fainoase,putin cartof,orez.Bune sunt legumele si cate un fruct la masa.
La fel si temnsiune,si celelalte.
Doar sindromul down,dar exista teste,si poate iesi bine,nu e obligatoriu,sa iasa prost....
nu te speria de varsta,esti inca tanara.
daniilia
Postat pe 23 August 2010 06:48
imi vine sa rad de cele care au postat dupa ce Marcata a scris ca nu e insarcinata , a fost o alarma falsa si va multumeste pentru ca ati raspuns intrebarii ei .
liaiedera
Postat pe 23 August 2010 08:38
buna,...eu am nascut la 39 de ani o fetita deosebita.Este sanatoasa,deosebit de frumoasa ,inteligenta si foarte talentata.diferenta de varsta intre ea si sora ei este de exact 16 ani,asta pt ca sunt nascute in aceeasi zi ,luna. Deci, felicitari!
garbo067416
Postat pe 23 August 2010 08:55
eu am primul copil acum la 42 de ani si sunem foarte fericiti
sunt sigura ca si voi veti fi, un copil e o imensa bucurie
mananca multe fructe, ia vitamine, margi la control si totul o sa fie bine
DOAMNE AJUTA
ungmiri2
Postat pe 25 August 2010 21:25
si eu am fost ma mica la 38 de ani si jumatate ,dar trebuie sa-ti ingrijesti foarte mult sarcina datorita varstei, sa poti avea un copil sanatos.
garbo107589
Postat pe 27 August 2010 10:19
am 45 de ani !
am un baiat superb de 16 ani si o fetita "si mai superba de aproape 6 ani , deci am nascut-o la 39 de ani.
a doua sacina nici nu am simtit-o , la o luna dupa ce am nascut cu cezariana am mers la servici ....deci care-i problema ?
poate fi una ..in mintea noastra ..si cu asta m-am luptat si ma mai lupt inca eu...voi fi in forma sa o cresc si sa fiu alaturi de ea pina cind va deveni adult ? ..de aici nesiguranta ..ceva depresie ...dar acum zic ca sunt bine ...copiii mei sunt superbi , am o familie frumoasa , incerc sa ma bucur de ceea ce am acum fara sa-mi mai fac griji pentru viitor !

numai bine !
garbo097865
Postat pe 1 Septembrie 2010 10:32
felicitari!
zambila
Postat pe 1 Septembrie 2010 10:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 1 De la: elenut 15 Noiembrie 2010 13:14
Prima dragoste : ,,Casanova'' 1 De la: Naif 9 Aprilie 2012 12:24
Mamica la 39 de ani! 28 De la: zambila 1 Septembrie 2010 10:33
Dresuri pentru mamici 1 De la: Laura_Baldini 14 Octombrie 2010 18:05
e bine sa botezi mai multi frati? 7 De la: abcabc 16 Iulie 2013 09:41
Setari Cookie-uri