Vaccinul la 6 luni care se numeste BCG ptr.tuberculoza

dragi mamici va salut din nou si as dori sa va cer parerea voastra daca micutii vostrii au facut acest vaccin.Sunt ingrijorata putin deoarece am citit ca la acest vaccin sunt si reactii adverse.Incepe cu febra mare,si dureaza locul vaccinului pana se vindeca.Erik baiatul meu nu a fost bolnav de cand sa nascut si nici febra nu a avut niciodata.Avand in vedere ca in Romania sunt multe persoane care sufera de tuberculoza si in acest secol, de aceea ni se ofera acest vaccin la cabinetul medical unde apartinem.
Astept parerile de la mamici care au trecut prin asta.
Toate cele bune!
margo_kidz
Postat pe 24 Februarie 2010 10:20
buna Margo.si eu am vrut sa-i fac fetitei acest vaccin.Nu l-am facut fiindca:MinisSanatatii de aici nu-l mai recomanda din 1998,deoarece riscul de imbolnavire e de aprox 0,01%.In afara de asta,daca nu este administrat corect sau daca copilul are un sistem imun mai slab,poate duce la complicatii.De ex infectii ale oaselor,incheieturi....poate afecta vederea.Aceste informatii le-am primit si eu de la Dr micutei si m-am mai documentat si eu la vremea respectiva.Sanatate,va pupam
chanty
Postat pe 24 Februarie 2010 10:40
Hello!te salut cu drag si pe micuta Chanty.Multumesc pentru parerea ta sincera.Nu sunt de acord sa-i administrez micutului meu acest vaccin, am 100 de motive sa ma feresc de acest vaccin.De multe ori este apa de ploaie asupra bolii.Este bine sa ne documentam inainte ce contine vaccinul respectiv si ce urmari vor fii dupa.
Din pacate de multe ori suntem dusi de nas departe de ...ADEVAR!
Toate cele bune va doresc!!!!
margo_kidz
Postat pe 24 Februarie 2010 11:21
din cate stiam acest vaccin se face in spital la cateva ore dupa nastere sau nu?
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 18:12
iar reactii nu a avut nici un copil din toti cati s-au nascut in aceeasi zi cu seby
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 18:13
buna mamico!Aici in Scotia se procedeaza altfel...primele zile dupa nastere a primit pentru hepatita in doua ture.Dar instinctul meu de mama imi spune ca pentru Erik nu va face bine.Maine ar trebui sa mergem la medicul nostru dar categoric nu am sa fac prezenta,nu ma poate obliga nimeni.Stii...de cand sa intamplat aici in Anglia cu fetita de la scoala ca a decedat....si nimeni nu a putut face nimic doar ca au dat din umeri.. (vaccinul pentru colul uterin parca?) nu mai am incredere in nimeni.Stiu ca in spatele acestor vaccinuri ce se ascunde ,experimentele unor medici bolnavi care se joaca de-a D-zeu.Este bine sa intrebam medicul de fiecare data chiar daca adresam 50 de intrebari,avem dreptul sa stim cat mai multa informatie legat de asta , mai ales atunci cand hotaram pentru copii nostri.
Va doresc sanatate!
margo_kidz
Postat pe 24 Februarie 2010 18:32
una e vaccinul pentru col uterin si alta pentru bcg
daca erai in romania il facea cand nasteai si asta nu mai era acum o mare dilema pentru tine.
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 18:36
tinand cont ca aceasta boala se transmite pe cale aeriana prin tuse,vorbit,cantat,stranutat,de la om ,animale de le fructe,legume sau mai stiu ...eu m-as gandi de 2 ori.

SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 18:47
si acum una e sa ai un bb mic care sta cuminte in patut si alta o sa fie situatia peste cateva luni cand e cu mainile pe unde te astepti mai putin
acum sincer o sa mai aveti si alte vaccinuri tu chiar vrei sa le refuzi pe toate?
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 18:51
hey fii serioasa nici chiar asa..doar asta mi se pare dubios .Daca ai avea timp liber te-as invita sa citesti putin pe David Icke si ai vedea lumea mult mai altfel.Oricum stiu ca intr-o zi vom afla multe lucruri care ne va socha pe multi.Oricum iti multumesc pentru comentariu,nu putem judeca pe nimeni daca nici nu o cunoastem nu avem dreptul acesta.Toate cele bune!
margo_kidz
Postat pe 24 Februarie 2010 19:28
Sunt si alte metode pentru asta dar nu multa lume stie ,eu am sa aleg aceea metoda,sper sa-ti aduci aminte de discutia noastra intr-o zi ,oare la ce m-am referit.Toate cele bune!
margo_kidz
Postat pe 24 Februarie 2010 19:32
buna seara mamici.E dificil de dezbatut asa o tema complexa....ceea ce doream sa spun este ca nu strica nimanui sa-l citeasca pe David Icke,care acum cativa ani era considerat un dezechilibrat mintal iar astazi ..stupoare !Este considerat profet!Si referitor la vaccin,sunt atatea de spus nici nu as sti cu ce sa incep.Fiecare mamica procedeaza asa cum ii dicteaza instinctul si ca sa poata fi cu sufletul impacat dar ma repet,sa ne documentam mai mult nu strica,o facem pentru binele copiilor nostri.va pup,sanatate
chanty
Postat pe 24 Februarie 2010 20:10
Acum sincer chiar nu judecam pe nimeni .Romania e pe locul 4 in Europa in ceea ce priveste tuberculoza.In SUA nici nu se face acest vaccin ca nu este cazul zii merci ca nu stai aici si faci cum crezi de cuviinta.
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2010 15:38
Iar acum cu tot respectul pentru David Icke eu nu cred in profeti si chestii de genul asta nu vad legatura lui cu vaccinul pana la urma poate ma faceti sa inteleg ca tot am deschis subiectul.
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2010 15:40

Draga mamica!Te rog frumos sa nu te superi ce am sa-ti scriu aici.Am sa scriu din prietenie.Daca orgoliul tau ar fii mai mic ,cu siguranta ai intelege mesajul meu.Eu am dorit sa aflu cum se manifesta acest vaccin la micuti,deoarece din sursa sigura stiu multe despre aceste .....zise vaccinuri ce contin, si ma stiu ca cineva trage foloase mari din asta.Este bine sa ne documentam si sa schimbam pareri cu cei care au trecut prin experienta asta.Nu voi comenta acest lucru , mai ales pe acest forum ,eu am avut motivele mele sa ma indoiesc de acest vaccin.Nu cred ca ai dori sa afli ce pot contine aceste vaccinuri si ce urmari pot avea mai tarziu.
Cu siguranta nu voi mai cere parerea nimanui pe acest forum, ca sa nu fiu inteleasa gresit.Totusi as dori sa citesti putin din David Icke ,te va ajuta sa intelegi lumea in care traim,te va ajuta pe viitor,te va ajuta sa intelegi si riscurile vaccinului.
"ZII MERCI CA NU STAI AICI SI FACI CUM CREZI DE CUVIINTA"-sigur voi face cum cred de cuviinta,iar prezenta mea in Marea Britanie nu este intamplatoare ,semnifica ceva in viata multor persoane de aici ,eu nu am venit la cules de capsuni....eu vindec oamenii!
Vindec, ce unii medici au stricat cu atata dibacie.
Toate cele bune din lume,sanatate si armonie in suflet.!
margo_kidz
Postat pe 25 Februarie 2010 20:56
cu siguranta mesajul tau a fost citit de toate cele interesate dar sa fim realista una sunt profetiile lui david icke si alta este realitatea in care traim....se presupune ca anumite vaccinuri ar contine mercur nu stiu daca este adevarat sau nu si nici nu vreau sa ma contrazic cu nimeni dar sa lasam profetiile deoparte si sa ne trezim la realitatea asta cruda.
anaROBERT
Postat pe 25 Februarie 2010 23:59
Buna mamici.Eu personal consider ca atunci cand cineva posteaza un topic cu o tema interesanta,pe marginea caruia se poate discuta si se pot afla atatea lucruri(informatii)interesante si benefice noua si copiilor nostri....este pacat sa-l inchidem asa ,,in trei discutii"si acelea in contradictoriu.Mie personal mi-ar fi placut sa aflu mai multe,sa aflu parerea si experienta altor mamici,care cu siguranta ma ajuta sa fiu o mamica si mai buna.Fiindca de aceea ne aflam pe un astfel de forum,sa discutam,sa aflam mai multe,sa impartasim din experienta noastra si din ceea ce stim.Mai cred ca niciodata nu stim suficient de mult incat sa ne permitem ,,luxul"sa ne credem atotstiuitoare.Si apoi orice idee,informatie sau pur si simplu un sfat ce-l ,,culegem"de pe acest forum il putem folosi sau pur si simplu ignora.asta ramane la aprecierea noastra.Dar e bine sa ai de unde selecta si asta presupune f multe pareri,argumente pro sau contra.va doresc multa sanatate
chanty
Postat pe 26 Februarie 2010 10:57
ai perfecta dreptate chanti chiar asa si este ai o bulina rosie de la mine adica....ce spun eu una am mai avut discutii cu tine ai 10 nu una .asa este cine vrea sa asculte sau sa le ia in considerare foarte bine cine nu ..ura e alegerea fiecareia.eu consider ca am ce invata de unele mamici de aici si multe sfaturi mi-au fost de un real ajutor.va pupacesc
anaROBERT
Postat pe 26 Februarie 2010 16:42
margo nu vreau sa ma intelegi gresit nu ai de ce sa te superi sau sa nu mai postezi asta e un sitte unde ne ajutam cu pareri pro si contra acum daca este cineva contra si nu este de acord cu tine asta nu inseamna ca trebuie sa-ti iei jucariile si sa pleci sustine-ti punctul de vedere pana la capat.Sa presupun ca nu esti medic daca o tii una si buna cu david icke.
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Februarie 2010 17:11
Acum sincer am mai auzit eu de guru si de vindecatori ai omenirii care propovaduiau toate minunatiile...si pana la urma care e raspunsul la intrebarea cu vaccinul bcg?
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Februarie 2010 17:14
Vaccinul nu are nici o reactie la bebelusi ca am vazut ca asta te interesa in mod special si in romania este gratuit asa ca nu dai nici un ban pe el deci nu are nimeni nici un beneficiu material ca sa zic asa.
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Februarie 2010 17:20
Vaccinul BCG liofilizat pentru inoculare intradermica este un preparat utilizat pentru profilaxia specifica a tuberculozei.
nici eu nu stiu ce foloase ar putea trage este un vaccin gratuit din cate stiu eu nu ar avea ce foloase sa traga.


margo nu te supara chiar nu este cazul serios fiecare aici are pareri pro si contra nu are rost sa ne suparam din dicutii in contradictoriu,nici o floare nu seamana cu cealalta.
anaROBERT
Postat pe 27 Februarie 2010 00:59
Toate vaccinurile pot avea reactii adverse pt ca toti bebelusii,chiar si oamenii,sunt diferiti.
Vaccinul acesta stiu ca in Romania se face la toti bebelusii din cauza ca tbc-ul se poate lua f usor.
In rest alte lucruri nush.Sti cum este ,tot timpul te gandesti oare cum o fi mai bine pt copii nostrii si facem aceste vaccine de teama sa nu pateasca ceva copii nostrii,daca chiar ii ajuta nu stim doar ne dorim sa ii ajute.
bau
Postat pe 27 Februarie 2010 01:28
buna dimineata fetele.Noi nu l-am facut,este contraindicat copiilor nou nascuti subponderali(sub 2500 de grame)si a celor cu deficit imun.si dupa cum am mai zis aici riscul unei imbolnaviri este pe undeva pe la 0,01%.mi-e greu sa spun ce as fi facut daca as fi trait inca in romania,sincer.pentru cele care ne cunosc,,putin"stiu deja ca am fost neviota sa-mi reanimez fetita,singura acasa.Pentru ea orice pala de vant,o raceala usoara la vremea respectiva insemna imediat aprindere la plamani.In disperarea mea,i-as fi facut cate doua vaccinuri din fiecare daca ar fi fost posibil nu unul.Nu mi-am permis niciodata s-o tratez naturist,homeopat,sau eu mai stiu cum.antibioticele erau sfinte,iar vacinurile nu le ratam,Doamne pazeste!,,M-am ingropat" in carti de specialitate,m-am documentat extrem de mult si cu timpul mi-ar fi placut sa fi reactionat altfel atunci.Cunos si aici mamici care nu au facut multe vaccinuri pe care noi deja le-am facut si le admir pentru curajul avut.Sincer!Fiindca desi sunt binisor informata nu-mi da nimeni si nimc certitudinea ca am procedat bine,facandu-i aceste vaccinuri.Dar poate si daca nu i le-as fi facut tot nu as fi avut constiinta impacata ca am procedat cum trebuie.Vedeti?e f dificil!Margo te admir,si mi-ar place sa ne spui mai multe.L-am citi si pe David icke,sigur e cutremurator,gandindu-ne ca s-ar putea sa aiba dreptate deplina,m-as simti dusa de nas de medici....pe de alta parte acesti medici mi-au salvat copilul,sigur meritul nu este doar a alor,in cazul nostru,medicii si-au dat mana cu Dumnezeu.anaROBERT,multumesc pentru buline .le pun la loc de onoare:-).va pup pe toate,sanatate multa
chanty
Postat pe 27 Februarie 2010 10:34
sunt seturi de vaccine care se fac copiilor pana la o anumita varsta de la sugari si pana in clasele primare care le este rostul nu e stie dar eu un lucru stiu traim in romania unde riscul sa te imbolnavesti este foarte mare probabil ca si respectivii doctori au gandit la fel,bebelusii au un sistem imunitar foarte slab dezvoltat si vorba lui chanti oice pala de vant pentru unii poate fi fatala.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 27 Februarie 2010 14:42
Fiecare vaccin are un rol nu se fac la intamplare.Acum aproape 30 de ani nu exista vaccinul pertussis si mureau copii pe capete.Este vaccinul pentru tusea convulsiva adica magareasca in popor.Eu am avut 2 frati unul de 2 ani si unul de 3 luni care s-au imbolnavit si au tusit pana au murit.Nu au putut fi salvati ca nu se stia cum eu fiind mai mare am avut noroc sau poate zile.
mirelamanea
Postat pe 28 Februarie 2010 15:20
margo in ce fel vindeci tu oamenii?
mirelamanea
Postat pe 28 Februarie 2010 15:24
si eu sunt foarte curioasa margo,la ce te-ai referit cand ai spus ca vindeci oamenii.esti vre-un vraci sau guru ceva?
anaROBERT
Postat pe 28 Februarie 2010 15:39
buna seara.Mirelamanea,acum cati ani au murit fratii tai de tusea convulsiva?!intreb fiindca si eu am avut de doua ori tusa convulsiva,eram daca nu gresesc in clasa intai....si cateva colege de clasa la fel.tuseam ce-i drept asa cu sunetele specifice de magar,beam ceai din coji de ceapa de ,,ne iesea pe ochi" plus tratamentul de la dispensar la vremea aceea,dar nu am auzit pana acum cazuri asa fatale:-(.
chanty
Postat pe 28 Februarie 2010 20:23
mirelamanea la ce varsta se face ecel vaccin?
bau
Postat pe 28 Februarie 2010 21:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rana pe col! 1 De la: nickyely 22 Octombrie 2009 18:59
simona 1 De la: b_ej_2004 14 Ianuarie 2009 13:01
vaccin 2 De la: allamia 25 August 2009 15:48
raceala la bebelusi 25 De la: anaROBERT 28 Februarie 2010 23:22
Sugar la 5 luni doar un scaun la zi? 5 De la: pinicuta 10 Mai 2010 14:50
Setari Cookie-uri