bebe de 6 luni in premergator, e gresit?

Buna mamici si pitici, am o intrebare la voi, e bine daca pun bb in premergator de la 6 luni? l-am primit cadou de ziua noastra si bb e foarte incantat sa sta in el, chiar a inceput sa prinda miscarile si se deplaseaza prin casa , dar...am inteles de la cineva ca nu bine sa stea mai mult de 10 min pe zi, voi ce parere aveti? asteptam sa ajungem la pediatra dar e in co saptamana asta, voi ce sfat ne dati? Multumim, pupicei.
aly_raz
Postat pe 12 August 2009 15:01
Alina, sfatul meu este sa nu-l pui in premergator acum. Este mult prea mic. Eu am pus-o pe fetita mea in premergator la 10 luni. Mai asteapta si nu forta copilul in nici un fel.
Cristy_kidz
Postat pe 12 August 2009 15:05
asa ma gandeam si eu, voiam sa-i cumparam dupa 7 luni, dar daca l-am primit l-am incercat din curiozitate si na...ii place. Cu siguranta vom mai astepta. Multumesc.
aly_raz
Postat pe 12 August 2009 15:09
noi nu l-am pus deloc in premegator, l-am lasat pe el singur sa mearga,adevarat ca m-am tinut dupa el pana la 11 luni cand a luat-o singurel in tarc l-am pus cand am avut nevoie sa plec de langa el
ALEXANDRU28
Postat pe 12 August 2009 15:14
eu cred ca il voi pune cate putin, pt ca pana acum il port dupa mine cu masuta de mancat, daca ies din camera si vede k e singur, imediat plange iar in pat nu mai pot sa-l las ca se rostogoleste si cade, in patut plange de mama focului, deci...voi avea nevoie de premergator caci mai trebuie sa fac si una alta prin casa iar daca tati e la munca...nu avem incotro, oricum vom mai astepta sa ne facem mai marisori. Va pupam!
aly_raz
Postat pe 12 August 2009 15:23
noi nu l-am pus deloc in premergator. cat despre varsta de 6 luni... GET REAL! abia a invatat sa stea in fundulet i vrei sa il pui in premergator acuma? da-i posibilitatea ca daca oboseste stand in fund sa se culce cand vrea el, nu-l forta sa stea protpit in premergator , poate te trezesti cu cine stie ce probleme la coloana, doamne fereste!
pinicuta
Postat pe 12 August 2009 16:12
Sora mea daca nu ma insel de pe la 6 luni a pus baietelul in premergator. E drept ca si ei multi ii ziceau ca abia de la 8 luni e indicat, dar acum eu te inteleg, cand esti singura cu el acasa si trebuie sa mai faci si o mancare, sa speli si o farfurie sau sa intinzi rufe acolo il stii mai in siguranta. Ea chiar stia ca daca aude muzica de la premergator e totul ok, cand nu mai auzea galagie stia ca a gasit ceva interesant si el nu are voie acolo.Si acum nu stiu sunt adevarate si vorbele ca e posibil sa-i strici coloana, dar tu iti cunosti cel mai bine copilul stii de cat timp sta el in fundulet, daca e capabil sa stea 10-15 minute in premergator.
kidz000722
Postat pe 12 August 2009 16:32
Nici nu ma gandeam sa-l tin cu orele in premergator, dar acolo cateva minute poate nu e bai, oricum acum nu cred ca-l voi mai pune deloc pana nu mergem la pediatru sa vedem ce zice. Dar pe partea cealalta ma gandesc si eu: de ce am primit cadou premergator acum si nu mai tarziu la 8/9 luni? hmmmm, acum arunc vina pe altii nu? sunt rea, stiu, daca nu-l aveam nu-mi mai faceam atatea griji acum. Va multumesc oricum pt sfaturi!
aly_raz
Postat pe 12 August 2009 16:39
Noua medicul baietelului cel mic ne-a zis sa nu il punem in premergator pt. ca nu il ajuta deloc la mers ba din contra il invata lenes (si pot sa spun ca a avut dreptate el a mers mult mai devreme si mai repede decat fratele lui) sau daca tinem mortis sa il punem cind el a inceput sa se ridice si sa se tina de marginea patutului . Asa ca initial am hotarat si nu l-am in premergator . Apoi pe la 10 luni cind deja incepuse sa faca primi pasi sustinut l-am pus .In schimb pe cel mare l-am pus in premergator pe la 8 luni, e drept ca era ceva mai slab decat David( se pare ca poate afecta coloana pe ce-i mai grasuni daca ii pui in premergator prea devreme ). Oricum la 6 luni mie sincer mi se pare ca este foarte devreme
pupici si sanatate multa
rose_kidz
Postat pe 12 August 2009 17:02
Apropo -ALINA 80 -de faptul ca nu il poti lasa singur , eu il luam dupa mine peste tot si il lasam sa se joace pe jos ,avand in vedere ca acum este cald nu cred ca este o problema sa stea si pe jos .
Si acum desi merge in picioare o mai ia deabuselea prin casa .
rose_kidz
Postat pe 12 August 2009 17:09
multumesc rose, stii ca ai dreptate? si eu il mai pun uneori pe jos in bucatarie, ii pun un prosop mare de plaja jos si gata, ma apuc de treaba, , odata a venit tati de la munca si si-a facut cruce de ce idee am avut ...dar sincer nu prea aveam incotro

si gata, ne-am hotarat, ....am impachetat premergatorul si uitam de el pana prin toamna pupici
aly_raz
Postat pe 12 August 2009 17:15
gata ne-am suparat mai facut sa rad pe ziua de azi ,care nu a fost tocmai buna..........ai procedat f bine ca l-ai strans
ALEXANDRU28
Postat pe 12 August 2009 17:21
ma bucur ca am reusit sa aduc macar zambetul cuiva (o chestie buna tinand cont ca eu sunt trista ca imi chinuiam copilul aiurea cu premergatorul....vietii) e timp si pt asa ceva...iar daca stau bine sa ma gandesc...hmmmmm, il fac si eu cadou si...gata , numai ca voi astepta ca bebele sa aiba peste 8 luni sa nu mai pun o alta mamica in dificultate .
aly_raz
Postat pe 12 August 2009 17:32
si....haide-ti la plimbarica mamici si pitici....asta e sanatate curata, nu? sa indrazneasca cineva sa ma contrazica Va pupam. O seara buna!
aly_raz
Postat pe 12 August 2009 17:34
tampenii, copii pot fi pusi in premergator din momentul in care stau in picioruse. Nu mai scrieti aberatii!
stefystefy_kidz
Postat pe 12 August 2009 17:47
super tare , dar cine ti-a zis asta? kidz...ca nici nume nu ai!!! acum copii care stau in picioruse de la 3/4 luni, gata in premergator??? vai de mine, credeam ca doar eu ma grabesc, dar...
aly_raz
Postat pe 12 August 2009 21:18
mai documenteaza-te si mai vorbim!
stefystefy_kidz
Postat pe 12 August 2009 21:21
aly_raz
Postat pe 12 August 2009 21:23
hai ca imi place va-ti contrazis in legatura cu premergatorul asta,ce aveti de gand
ALEXANDRU28
Postat pe 12 August 2009 21:37
copii care stau in picioare la 3-4 luni????????? ce copil sta singur in picioare la 3-4 luni? hello, earth to bugs bunny si la 5 luni deja alearga, si la un an dau doctorate???????? felicitari celor care au asemenea copii!
pinicuta
Postat pe 13 August 2009 08:52
eu l-am pus pe baietell meu tot de la 6 luni, si chiar mai mult de 10 minute in mai multe reprize. Medicul pediatru imi interzisese in totalitatea, spunand ca premergatoarele sunt folosite in caminele de copii unde nu poti avea grija de toti odata. Si din partea asta a mers la 11 luni si nici cracanat nu e.
poliecp
Postat pe 13 August 2009 09:13
cat despre cadouri, copilul meu are aproape 2 ani si a primit deja cadou un ghiozdanel cu un set de engleza inauntru: cati de joc cu cate o poza si un cuvant in engleza, cd-uri, etc. de ce oare l-am primit acum , inseamna ca acum ar fi momentul sa il pun sa invete
pinicuta
Postat pe 13 August 2009 09:17
Draga pinicuta, mi se pare mie sau vrei sa fii rautacioasa? cand am vorbit de cadou nu a insemnat neaparat ca arunc vina pe altii, chiar am si zis ca sunt rea...dar asta nu inseamna ca am si vorbit serios in totalitate. Si...daca vrei sa-ti mai zic ceva, eu niciodata nu am oferit un cadou pentru a fi folosit in viitor, de obicei am cumparat pt momentul respectiv, de aici si intrebarea mea...dar acum fiecare intelege ce vrea.
aly_raz
Postat pe 13 August 2009 10:18
cu precizarea ca e vorba de cadouri pt copii da?
aly_raz
Postat pe 13 August 2009 10:20
mai, ideea era ca fiecare cumpara ce il atrage pe el la momentul respectiv. tu ca parinte stii ce i-ar fi de folos copilului tau ACUM, dar altii poate nu stiu sau au uitat ce nevoi are fiecare varsta. sau pu si sim0plu ii incanta intr-atat ideea sa cumpere cutare lucru pe care l-au vazut in magazin, incat vor sa il ofere ei si nu altii , si de vreme ce ei l-au vazut ACUM il ofera tot ACUM (e o bucurie a lor, nu a copilului, asta e). tu nu ai cumparat pt copilul tau nimic ce va fi folosdit mai tarziu?jucarii pt alta varsta, haine mai mari daca ti-au placut mult de tot, etc etc? sunt parinti care fac asta si sunt si oameni care fac cadouri in aceeasi idee: mai bine ceva ce folosesti mai tarziu decat ceva ce deja nu mai e bun la varsta asta (poate ca pt varsta actuala nu au gasit nimic asa de "interesant" incat sa il si cumpere, na)

n-am zis cu rautate si nu am vrut sa te supar, dar noi chiar am primit setul ala de engleza, si evident vor mai trece ani buni pana sa il si folosim, impoirtant e ca l-a primit si il vom folosi cand va veni vremea
pinicuta
Postat pe 13 August 2009 10:29
draga mea, premergatorul l-am primit de la o persoana apropiata care printre altele are o fetita de 1 an si 3 luni, deci...stia ce cumpara. Soacra mea si cumnata-mea care are si ea un bebe de 1 an tot asta voiau sa-i cumpere si nu le-am lasat,... deci? stiau f bine ce fac nu?...asta ca sa intelegi ma exact ce a fost cu acest premergator. Acum daca continuam sa fim ironici, eu nu mai particip la aceasta discuite, deja ia o alta tornura.

P.S. din toata chestia asta insa am retinut ca nu-mi voi pune copilul in premergator acum la 6 luni...poate deloc daca ma supar mai tare! Numai bine!
aly_raz
Postat pe 13 August 2009 10:36
ai dreptate alina80, multe persoane fac cadouri asa fara sa se informeze din timp de necesitatile sarbatoritului si de aceea apar astfel de situatii. Dar bebe a facut 6 luni din cate inteleg eu, pana la urma de ce premergator nu? Oricum e mult prea devreme pentru bebe al tau. Pooopic!
ane_mary_kidz
Postat pe 13 August 2009 11:37
pe baietii mei i-am pus in premergator cam pe la 8 luni dar nu l-au folosit prea mult ca cel mare silviu a mers la 10 luni si 4 zile iar alex la 10 luni jumate.bineinteles ca nu-i lasam ffff mult 10 min maxim un sfert de ora si nu am avut probleme cu ei,sa fie cracanati....etc....fiecare face cum crede ca e mai bine pt bebele ei.sanatate multa va doresc
silviatatu
Postat pe 13 August 2009 13:14
copii cracanati de la premergator? mai da in ce secol traiti? si bunicii nostri ziceau de copii care nu-i tii legati cu fasa de mici ca pot ramane cracanati, si? ar insemna sa fie majoritatea asa nu? hai mai fetelor, nu mai exagerati, folositi premergatoarele daca aveti si gata, nu mai cautati motive
stefystefy_kidz
Postat pe 13 August 2009 16:42
hai ca asta cu cracanatul e tare. bebe meu a mers in premergator de la 5 pana la 10 luni si slava domnului, la aproape 3 ani are picioare de fetita.pupici
rusu_cristy
Postat pe 13 August 2009 16:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hainute de toamna, la comanda, calitate ireprosabila 2 De la: sabineta 25 Septembrie 2008 20:52
vand balansoare, carucior si sterilizator cu aburi 1 De la: garbo190990 22 Februarie 2011 11:18
BIBLIOTECA KIDZ 85 De la: GILIOLA 27 Ianuarie 2010 05:58
Vand patut de calatorie POGY SUNSHINE 2 De la: madusca 2 Iunie 2010 09:23
vand hainute copii second-hand calitate foarte buna, preturi mici 1 De la: haineieftinecopil 19 Iulie 2010 12:08
Setari Cookie-uri