certificat nastere romanesc

Buna. Poate sa-mi spuna cineva daca se poate obtine certificatul de nastere romanesc, prin cel italian, printr-o terta persoana din tara? Daca il trimit pe cel italian, cei din tara unde trebuie sa se duca, trebuiue tradus si legalizat cel italian? Cat dureaza? Cat costa? Multumesc
lucgor
Postat pe 15 Iulie 2009 14:57
Buna! Soluția ce mai buna e sa-l faci acolo n Italia. Noi am avut aceeași problema pe care am rezolvat-o aici n Suedia. Trebuie sa traduci certificatul de naștere italian sa-l legalizezi la un notar și cu alte acte adic copii dup actele voastre originale le trimiți la Ambasada Romanii n Italia și ei o sa rezolve problema mult mai repede. Eu am obținut certificatul de naștere romanesc ntr-o sptmna și n țar dureaz cel puțin 6 luni. Cel mai bine e sa luați legtura cu Ambasada Romniei n Italia.
Gili_kidz
Postat pe 15 Iulie 2009 15:14
cu riscul de a parea ignoranta De ce mai trebuie facut si certificat de nastere romanaesc? Nu e suficient cel italian? Si noi locuim in italia si avem certificat si carte de identitate italiana si nu mi-a trecut nici o secunda prin minte ca ar fi nevoie sa mai fac si un certificat de nastere romanesc.
corina_dragoi
Postat pe 15 Iulie 2009 15:20
Daca aveti cetatenie itaiana si puteti sa-i faceti si la bebe pasaport nu va trebuie, dar daca nu.... nu o sa puteti sa calatoriti. Mai bine zis nu o sa puteti pleca din Itaia cu bebe.
Gili_kidz
Postat pe 15 Iulie 2009 15:23
aha.. am inteles, multumesc pentru raspuns :)
corina_dragoi
Postat pe 15 Iulie 2009 15:29
Cu multa plcere! Daca cauți pe google.ro Ambasada Romniei n Italia și acolo o sa gsești un nr. de tel.sa poți lua legtura cu ei.Multa bafta!
Gili_kidz
Postat pe 15 Iulie 2009 15:37
iti multumesc inca o data insa nu este cazul, noi abia ne-am intors din romania duminica. Fiul meu are cetatenie italiana si i-am facut o carte de identitate cu poza cu care am circulat deja de mai multe ori.
corina_dragoi
Postat pe 15 Iulie 2009 15:56
Buna Corina. Nu esti ignoranta. Nici pe mine nu m-a interesat, 5 ani ,certificatul romanesc al copilului meu. Acum trebuie sa-i fac pasaport pentru a pleca in State si nu-l fac (nici cei de aici, nici cei de acasa) fara acel certificat romanesc. Am fost ieri la Consulat si pot sa-ti spun ca nu asvrea sa mai ajung acolo niciodata. E umilitor ca acum 10 ani.
lucgor
Postat pe 15 Iulie 2009 16:12
Multumesc Gili. problema e ca nu sunt formulare in Italia, nici la Consulat, nici la Ambasada. Cica nu s-a organizat inca licitatia! Chestii tipic romanesti. Stii ce au zis la Consulat? Ca e usor in tara, daca ai o "shtanga", rezolvi. De aia as fi facut totul aici si nu in tara aia unde au ramas "pile" si "stangi". Multumesc, oricum Cred ca la voi In suedia civilizatia e la cote maxime. Felicitari.
lucgor
Postat pe 15 Iulie 2009 16:16
da chiar asa: in familii mixte (romano-...straine) si care traiesc in strainatate, copilul are cetatenie romana? adica e automata si cetatenia romana sau trebuie facute anumite demersuri ? (doar de curiozitate: nu este cazul nostru dar eram curioasa sa stiu)
pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 16:34
Fara certificat romanesc ,odata ajunsa in Romania,nu mai poti iesi din tara.dupa ce ai certificatul ii faci pasaport si drum bun.dar ca sa mergi in ro,iti trebuie titlu de calatorie.
Daca unul dintre parinti e de nationalitate italiana,ii faceti act de identitate italian si nu e nevoie de act romanesc.regula valabila si in spania.
Si la ambasada romaniei in spania e " coada " si stai de te saturi,nu conteaza ca ai bebe de o saptamana sau 1 an. noi l-am facut intr-o luna jumatate dar ca sa mergem in tara avem nevoie de TITLU DE CALATORIE eliberat de ambasada cu datele copilului si poza.indispensabil pt deplasare fie ai certificat romanesc sau nu.si pe asta l-am rezolvat.dar trebuie prezenta ambilor parinti.
Certificatul italian trebuie tradus si cu stampila de la Haga,iti mai trebuie certificat de casatorie( daca sunteti casatoriti) ,certificatele de nastere ale parintilor si pasapoartele.
Sper sa iti fie de folos.
ninutza_kidz
Postat pe 15 Iulie 2009 23:50
Nu ai pentru ce! Mie sincer mi pare ru ca nu este peste tot la fel.Eu am rezolvat aici n Suedia foarte repede și cu certificatul și cu titlul de cltorie și cant am ajuns n Romnia i-am fcut pașaport și acum totul e ok.
Salutari!
Gili_kidz
Postat pe 16 Iulie 2009 16:55
buna,ar putea sa-mi raspunda cineva?,Sunt casatorita cu marocan si am o fetita de 1 an,fata are citadinanta marocana si sogiorno ,iar tatal carte de sogiorno,i-mi poate spune cineva ,daca ii mai trebuie fetei certificat romanesc?Va multumesc
kidz007012
Postat pe 22 Februarie 2010 21:04
pai in cazul in care vi in Romania ca sa fie luata in evidenta aici in tzara ii trebe certif romanesc.
bau
Postat pe 22 Februarie 2010 21:09
in momentul in care vei decide ca vei veni in romania automat ii va trebuii fetei certificat recunoscut in tara adica certificatul de nastere dar il poti solicita si de la ambasada romaniei in italia.
anaROBERT
Postat pe 22 Februarie 2010 23:54
nu te obliga nimeni sai faci certificat de nastere romanesc. Poti intra in tara si iesi si fara acest document. Fetita are deja o cetatenie si deci poate obtine un pasaport sau un alt document valabil cu care sa poata calatori. Tinand insa cont ca are cetatenie marocana poate este in avantajul ei sa-i faci si cetatenie si pasaport romanesc ca sa poate calatori mai usor in uniunea europeana.
corina_dragoi
Postat pe 25 Februarie 2010 19:56
si eu cred la fel odata ce tatal este marocan si mama romanca cred ca fetita trebuie sa aibe si acte de romania este mai usor pentru viitor nu se stie niciodata ce va vrea mai tarziu si sa nu poata din cauza unui act.
anaROBERT
Postat pe 26 Februarie 2010 00:16
buna,te rog si eu ceva.imi poti spune,unde ai tradus si legalizat certificatul de nastere cu stampila de la haga?eu sant din constanta.o poate face un notar,sau doar ambasada?
garbo175200
Postat pe 7 Noiembrie 2010 18:31
cit costa sa traduc certifikatul de nastere romin in italiana
garbo268208
Postat pe 8 Martie 2012 19:29
imi trebuie urgent sa imi traduc certificatul de nastere din romana in italian.altfel nu pot sa imi fac buletin italian...asa mi-au zis de la primarie!! unde ar trebuii sa ma duc?? in romania unde trebuie sa ne ducem ca sa il putem traduce?? astept un raspuns de la voi cat mai curand...am timp 10 zile sa imi fac
garbo_3315
Postat pe 17 Mai 2012 15:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ioana va intreaba 24 De la: garbo185480 9 Februarie 2011 04:29
Sugar la 5 luni doar un scaun la zi? 5 De la: pinicuta 10 Mai 2010 14:50
gravida la 35 de ani in strainatate 9 De la: 4 Ianuarie 2014 23:20
calatoria cu minori in strainatate 53 De la: garbo248001 14 Septembrie 2015 17:57
Mamica in Belgia Hasselt 1 De la: Laura_Gabriela_1 4 August 2012 23:33
Setari Cookie-uri