cat mananca un bebe de 4 luni

fetiza mea are 4 luni si o saptamana si mananca decat cate 120 de lapte la 4 ore.oare nu e prea putin?are 6 kg
ariana_kidz
Postat pe 4 Mai 2009 09:05
buna Ariana.sa stii ca fetita ta mananca putin.ar trebui sa incepi sa-i dai suculet de mar cu morcov,daca are 4 luni.
todely84
Postat pe 4 Mai 2009 09:35
si inca ceva poate nu i place laptele praf schimbal la noi a fost o problema am inceput cu nan k nu am mai avut piept si nu l manca am incercat si milumil si humana si pe humana am ramas k l papa cel mai bn

onutza_kidz
Postat pe 4 Mai 2009 14:39
aici in italia ti se spune sa le dai fructe de la 4 luni in sus.ea mananca deja de 2 saptamani si bea si suc de morcov cu mar,dar ma ingrijoreaza ca bea decat 120 de lapte pt ca acum o luna imi bea si 180
ariana_kidz
Postat pe 5 Mai 2009 15:01
ariana fiecare copil iti va mancat cat ii trebui, nici mai mult nici mai putin.
poti incerca sa ii schimbi formual de lapte, eu am avut mai multe sanse cu humana decat cu nan....si s-a simtit si ca greutate si ca tot. este de asemenea posibil sa fie doar o perioada...si a mea fetita desi are 1 an si 4 luni are perioade cand manaca mai bine si perioade cand mananca mai prost, fara a exista motive de genul: dinti, rosu in gat...infecti si alte cele...efectiv lnu vrea mai mult...nu o forta, schimba formula de lapte.

si fata mea la 4 luni bea maxim 120 ml de lapte..cu tot ce mulgeam de la mine..si avea dati cand era la 6 luni si imi manca 120 ml la 5-6 ore..nu vroia sa manance. am tras-o un pic cu ea, dar dupa 8-9 luni si-a revenit foarte bine si papa. am avut si cu greutatea de tras..are 1 an si 4 luni si abia am ajuns la 9,500 gr.....si tare greu...crede-ma...a mea a facut 6 kg la 6 luni...fetita ta este bine.

si eu am inceput diversificarea mai devreme...dar sincer imi pare rau...mai bine incepeam mai tarziu, dr mi-a spus ca asa o sa o invat sa nu refuze mancare...prosti pana la 8-9 luni mi-a refuzat mancarea si a trait cu lapte...asa ca eu una nu prea mai ascult de medici, fac dupa cum imi simt copilul.
o zi buna si multa sanatate
tudor_claudia
Postat pe 5 Mai 2009 15:11
buna baetelul meu are 4 luni si are 6.350g(la nastere 3.580), sincer nu stiu cat lapte bea pt ca ii dau san, sunt perioade cand bea foarte putin lapte dar de mai multe ori, nu dureaza niciodata mai mult de 7-8 minute sa bea lapte din cate am auzit se pare ca trebuie sa bea cel putin 15-20 minute si din amandoi sani, la mine nu e asa. el bea o data dintr-un singur san apoi dupa vreo 2_3 ore din celalalt. am incercat sa ii dau si eu suc de morcov cu mar da nu vrea sa il bea, inschimb apa plata si ceai bea foarte mult. am inceput sa ii dau de vreo 2 zile mar cu biscuite, in prima zi a mancat putin dar apoi nu a mai vrut. ii mai dau din cand in cand suc de portocale (facut de mine) cu lingurita si asa il bea dar nici asta nu prea mult. eu sincer nu as vrea sa incep sa ii dau si alceva de mancare pana dupa 6 luni, dar de multe ori am impresia ca nu ii ajunge laptele ca nu se satura si de aceea incerc sa ii mai dau si alceva pe langa san, laptele praf nu vrea sa il bea deloc isi face greata si il scuipa afara. poate am sa incerc sa ii dau lapte de vaca diluat cu apa dupa ce trece de 6 luni poate ca ala o sa il bea. nu stiu ce sa mai fac daca raman fara lapte.
denis2009
Postat pe 27 Mai 2009 23:33
Draga Denis 2009 ,de ce ii dai tu la copil biscuite cu mar la 4 luni????biscuitele are gluten,marul e ff acid pt stomacelul lui. si NU E VOIE .si mi-ai cerut sfatul si tot ii dai? cine te sfatuieste pe tine acolo? vecina sau prietena? daca copilul tau ia bine in greutate de ce te stresezi tu? de ce nu mergi la pediatru sa ii spui ce griji ai?
Si eu am facut dupa capul meu si imi pare rau ,dar acum respect calendarul diversificarii si nu am probleme cu bebe al meu.
E adevarat ca e normal sa manance 15-20 minute la san dar am citit ffffff multe reviste (aici in spania ) si scrie clar ca sunt copii care in 5-10 minute au si mancat si s-au saturat.nu e o regula pt ei sa manance 15 min sau 5 ,fiecare are ritmul lui.unii mananca mai repede,altii mai incet.
sucul de portocale de la 5 luni si coincide cu perioada cand se incepe sa se dea cereale cu lapte(fara gluten)
iar lapte de vaca nici sa nu te gandesti !!!!
pai e normal sa nu vrea lapte praf,asa face fiecare copil care papa tzitzi dar cu rabdare si insistenta( nu fortat) o sa il pape.te asigur eu.ofera-i zilnic sticluta si vei vedea ca va manca cu timpul.
dar daca nu iei in considerare sfaturiel noastre si mai ales ca eu sunt in spania ,de ce mai ceri sfatul?
nici eu nu am stiut ce si cum cu bebe dar am citit si am facut ce am crezut ca e mai bine pt bebe al meu si mai ales am ascultat de pediatra.
desigur,fa ce vrei ,e copilul tau dar grijile tale nu sunt intemeiate .
si laptele daca a scazut ,daca nu e din vina ta,adica nu mananci ,inseamna ca bebe atata cere si atata se face .
scuze ca am fost asa directa ,dar mi se pare ca nu asculti numai ce vrei tu atunci cand ceri pareri.si atunci de ce le mai ceri?
o zi buna.
ninutza_kidz
Postat pe 28 Mai 2009 00:38
Ninutza draga, sfaturile se dau pur si simplu fara atatea comentarii ca de ce nu a ascultat de sfaturi daca tot le-a cerut. Inseamna ca in urma sfaturilor primite nu a fost pe deplin convinsa si n-ar trebui sa ne suparam pt asta. Si asta asa ca sa stii, sunt atatia pediatri care de la 4 luni recomanda mar cu biscuite, eu nu zic ca e rau sau bine, dar sunt doctori care recomanda, asa ca fiecare cu parerea lui si ai sa ii respectam pe cai care fac intr-un anumit fel fara a le vorbi asa cum ai facut tu. Desi n-am niciun amestec in problema asta, bebele meu e pe drum, nu stiu de la ce varsta ii voi da mar cu biscuite, dar cand am citit mesajul tau mi s-a parut ca ai fost chiar "rea" si nu stiu daca era cazul. Draga mea, nepotelului meu i-a recomandat pediatrul suc de morcov parca, nu avea nici doua luni implinite, asa ca, a fost recomandarea unui medic de specialitate.
kidz000722
Postat pe 28 Mai 2009 09:26
I-am spus ca imi cer scuze pt ca am fost asa directa dar avand in vedere ca sunt si eu in spania si se recomanda cam acelasi lucru pt toti cred ca merita sa asculte ce aveam de spus.nu ridic in slavi medicii de aici dar am mai mare incredere in ei decat ii cei din tara.
Am si spus ca fiecare isi creste copilul cum vrea si face ce vrea cu el si ei la fel i-am spus asa ca daca ia in considerare ce i-am spus bine,si daca nu ,la fel e bine.
Daca ai citi mai bine mesajul ei si apoi al meu ai intelege de ce am folosit acest "ton".poate a sunat mai dur decat as fi vrut dar am spus ca si eu am facut greseli si imi pare rau iar sfatul era dat tocmai ca sa nu faca si alta mamica aceiasi greseala.de ce sa nu previn o mamica nestiutoare?nici eu nu am stiut multe lucruri ,si multe lucruri am aflat aici pe forum (desi exista contradictii tot pe forum despre mancarea bebelusilor) dar am citit si rascitit si am fost la pediatra si am intrebat ce nu mi-a fost clar.si daca cineva imi cere sfatul ,nu conteaza ca e pe forum sau nu ,i-l dau ,daca asculta si aplica e bine,daca nu ,treba ei.eu spun ce stiu si gata.
Si mi se pare indignant in ziua de azi sa faci greselile ce le-au facut parintii nostri cu noi din nestiinta ,cand in ziua de azi te poti informa doar cu un clik.
Cam atat am eu de spus.
ninutza_kidz
Postat pe 28 Mai 2009 16:14
buna,ce varsta are bebe tau,noi avem 1 an si o luna,unde in spania locuiesti am fost si eu pe acolo,te pup
kidz001104
Postat pe 28 Mai 2009 17:47
salut,cat are bebe tau,de unde esti
kidz001104
Postat pe 28 Mai 2009 17:48
ma ajuta cineva vreau sa schimb poza de p[rofil si nu stiu,mersi
kidz001104
Postat pe 28 Mai 2009 17:51
Kidz 000722 ,uite ,trage tu singura concluzia

buna baetelul meu la nastere avut 3.580,in prima luna a luat 1kg si acum are 4 luni si mananca numai de la san si deja are 6.350. oare e bine? daca acuma la 4 luni are atata cand o sa incep sa ii mai dau si alceva de mancare cat o sa ia? nu pare gras ca e si inalt arata ca si un copil normal de 6 luni....dar el are doar 4. ce ma sfatuiti?
am citat-o pe Denis 2009.
ninutza_kidz
Postat pe 30 Mai 2009 17:34
Ce am scris eu era legat de faptul ca mi s-a parut exagerata reactia ta vis a vis de faptul ca cineva a cerut un sfat si nu l-a si urmat. Atata tot, nu ca e bine sau rau ce ai sfatuit tu. Si am incercat sa subliniez ca gasesti pareri diferite chiar la medici si atunci cine stie cu exactitate parerea carui medic e cea mai buna. Probabil ca d-aia a si cerut un sfat, auzind mai multe din mai multe parti, si nu neaparat din vecini si poate chiar de la medici si a vrut sa vada si parerea altora, dar nu trebuie sa mergem pe ideea daca tot ne-ai cerut un sfat de ce nu-l si asculti?
Si apropo, cunosc si eu o fetita care pana la 6 luni a mancat exclusiv de la san, era rotunda, nu o puteai tine in brate, cand a inceput diversificarea in schimb a mai slabit, nu stiu sa-ti zic exact cum a luat in greutate pe luni, stiu ca la 1 an si 3 luni inca mai papa de la san, iar acum la 2 ani si 1 luna are 16 kg. Parintii nu se impacienteaza, ei zic ca dr. le zice ca e totul ok, n-au de ce sa isi faca griji.
kidz000722
Postat pe 30 Mai 2009 17:57
buna mamici,ninutza nu zic ca nu ti-am asculat sfaturile,deoarece am facut multe din ce m-ai sfatuit tu, dar sti cum e niciodata nu strica o parere in plus. biscuiti cu mar mama tot imi zicea sa ii dau ca ea imi dadea de la 3 luni, si am incercat...dar nu ca vroiam eu ca era cu mine si cumnata mea cand am vb cu mama mea pe net si a auzit ce mi-a spus mama si ea tot ma bate la cat sa ii dau una alta sa manance ca deja e mare... stiti voi cum este cand mai stai cu cineva in casa care nici nu are copii...si eu sunt de parere ca e bine sa ii dau san pana la 6 luni si pe langa eventual apa sau ceai, sucul de portocale mi la prescris pediatrul de aici poate din cauza ca era perioada in care denis nu facea kk doar o data la 3-4 zile.nu atiam nici chestia cu biscuitii contin gluten,adica.. nu ai voie bebelusii sa manance produse cu gluten si de ce? asta chiar nu o stiam.am vazut borcanele cu produse pt bebelusi incepand de la 4 luni care scrie ca nu contin gluten dar nu stiam exact despre ce e vorba.poate sunt eu mai nestiutoare,dar nimeni nu se naste invatat.
multumesc kids000722 pt ca m-ai ajutat cu cazul greutatii, ce ma mira e faptul ca baetelul meu nu doar ca arata fizic de 6 luni dar vrea sa se si ridice in fundic singur( bine ca nu prea poate ),si daca il tin eu in brate in fundic incearca sa se ridice in picioare, multi zic ca e voinic si se maturizeaza mai repede. oricum multumesc domnului ca e sanatos asta conteaza. va pup
denis2009
Postat pe 30 Mai 2009 22:29
eiiiiiiiiii ar trebui sa fiti putin mai intelegatoare ca dintr-o contradictie incepe cearta va suparati si sunteti ceea ce nu ar trebui sa se intample,suntem aici sa inpartasim experiente legate de copiii nostri sa ne sfatuim una pe cealalta in concluzie sa facem ceea ce e mai bine pt copiii nostri nu?mamele noastre nu au avut acces la atate informatii legate de cresterea copiilor ,deci noi ar trebui sa profitam de aceasta ocazie nu sa iscam discutii ca la asta ne pricepem toate,nu?va urez rabdare multa si sanatate la bebei,pupici de la noi
silviatatu
Postat pe 30 Mai 2009 22:42
Nu vreau sa ma cert cu nimeni,nu de asta am intrat aici dar mi s-a parut ca am vorbit cu peretii ( denis sa imi scuzi expresia) pt ca sfaturile date de mine sunt (zic eu ) bune.
Ma bucur sa aud ca ai pus in practica sfaturi de la mine chiar daca nu toate.
sucul de portocala e adevarat ca ajuta sa faca kk mai usor sau sa faca kk ,e bine ca l-a recomandat ,dar nu stiam ca e bine asa devreme.
cat despre borcanelele din farmacie ,nu le cumpara .sunt de la 4 luni dar pt cei alimentati cu lapte praf.si da,glutenul nici eu nu am stiu mare lucru despre el dar am citit si m-am informat.si aici mi-a recomandat totul fara gluten pana la 8 luni.
pupici la bebelusi.
ninutza_kidz
Postat pe 31 Mai 2009 23:46
sunt produse fara gluten,fara zahar,fara...sunt de toate.tocmai mi-a spus mama ca si eu am mancat fructe la borcanel,cereale,biscuiti si asta acum 30 de ani.oricum,cel mai bine e sa urmezi sfatul pediatrului pt ca el iti cunoaste cel mai bine copilul, starea lui de sanatate etc
iullius
Postat pe 6 Iunie 2009 19:36
buna .....va spun eu o chestie sa vedeti cat gluten contine un biscuite....m-a invatat si pe mine o doamna in varsta care a lucrat intr-o fabrica de paine.... de ex cand faceti biscuiti de casa din coca obtinuta rupeti o bucatica cat considerati voi ca intra la un biscuite faceti-o biluta si bagati-o intr-un pahar cu apa....dupa cateva minutele ve-ti observa la suprafata apei o pelicula albicioasa....acela este glutenul .... acelasi experiment il puteti face cu aluatul de paine.... painea dupa cum se stie contine gluten.... de aceea nu sunt indicati biscuitii la copilasi sub 8-9 luni, acelasi lucru si cu painea NU inainte de 8-9 luni!! va pupicim
deliarebecca
Postat pe 6 Iunie 2009 20:56
Draga ninuta imi place ceea ce ai scris...da intradevar marul cu biscuite e foarte repede pt copii de 4 luni...si eu sunt o mamica de 4 luni si citesc foarte mult...chiar ma enerveaza prietenii cand vin la mine si ii baga bebelului cate ceva in gura ca ei zic ca trebuie invatat de pe acum...ea papa doar san..dr ne-a zis sa nu incepem diversificarea decat dupa 6 luni...si intradevar sunt copii si copii unii papa la san 5 min cei galop galop..altii mai incet..dar sa stii ca daca ia bine in greutate inseamna ca mananca cat ii trebuie ...si inca ceva mai trebuie urmarite scutecele ude...daca are destule e bine...apoi cum ai zis laptele de vaca sub nici o forma...imi place ceea ce ai scris si poate imi scrii mai multe sfaturi pt bebeii de 4 luni...multi pupici la bebei..
HABIBTI
Postat pe 3 Iulie 2009 16:33
Buna,Habibti.ma bucur ca iti place ceea ce am scris dar si eu am citit fffff mult despre bebe si inca mai am intrebari dar pe zi ce trece invat cate ceva nou.
Daca ai intrebari,iti raspund cu placere desi nu sunt singura mamica de pe site care te poate ajuta cu raspunsuri.toate iti putem da o mana de ajutor daca ai nevoie.
pupici si sa iti creasca papusa mare.
ninutza_kidz
Postat pe 5 Iulie 2009 22:36
Buna dragi mamici si bebelushi ... am i eu o fetita de 4 luni si jumatate care papa lapte praf de la 2 luni. noi tot in spania locuim, iar cu mancarica am inceput de la 3 luni si 1 saptamana, la recomandarea medicilor de acolo.am inceput cu supica de radacinoase (morcov,telina,pastarnac) si chiar carnita de pui. am mancat foarte bine aceasta supica iar dupa ce ne-am obisnuit stomacelul la 1 saptamana, am papat si mar cu biscuite, iaurt cu biscuite (tin sa precizez tot la recomandarea medicului). Nu am avut si nu avem absolut niciun fel de problema in privinta digestiei sau orice altceva. Pediatrul nostru ne-a spus asa: eu iti recomand o anumita mancare, dar poate nu ii place si intotdeauna cel mai bun medic pentru copilul tau esti chiar tu. Si vreau sa va spun ca mare dreptate a avut. Fetita mea a luat foarte bine in greutate, a crescut in inaltime si eu dupa ce am avut acea saptamana cu morcovel si sia obisnuit stomacelul a mancat absolut orice ii dadeam ... si tin sa precizez un lucru ... niciodata nu a vomitat dupa ce a papat mancarica, nu a durut-o burtica, a dormit foarte linistita (noaptea se trezeste la ora 3 sa isi bea lapticul si pana il termina a si adormit ... deci nu avem nopti de plansete sau alte probleme), nu a avut absolut nimic.
Iar pentru ninutza, nu te supara ca te corectez, dar sa stii ca portocala provoaca mai multa aciditate la stomacelul unui bebe decat marul in combinatie cu biscuitele ...
Asa ca dragi mamici, cresteti-va copilul dupa cum vedeti voi ca ii este bine pentru ca nu tot bebelushii sunt la fel.
Si ca sa stiti ca suntem sanatoase tun ...fetita mea a inceput sa mearga deabusilea (de retinut are 4 luni si jumatate), iar prdiatrul ne-a zis ca ne mai lasa 1 luna si ne aseaza in premergator ... asa ca fetelor ... de-aia copilul meu nu este vioi si rade toata ziua si n-are astampar, pentru ca i-am dat mar cu biscuite care provoaca aciditate la stomacel?
Alessutza
Postat pe 22 Septembrie 2009 15:39
Alessutza,eu nu stiu unde locuiesti tu in spania,dar asa ceva eu nu am mai auzit,la 3 luni sa ii dai atatea.si ,crede-ma ,am multe prietene cu copii si nici macar una nu a primit asa recomandari cum ai primit tu.
nici in romania nu iti recomanda pediatrul astea pe la 3 luni ....
in fine,ma repet ,ficare face ce vrea cu copilul lui si il creste cum crede de cuviinta.
Si pt o mamica tot din spania care ma contrazice cu borcanelele,e adevarat,scrie de la 4 luni pe ele,dar daca intrebi pediatrul te intreaba ce mancanca bebe si apoi recomanda sau nu borcanele.
aaa,si ,da ,mi s-a spus de un caz de moarte de bebelus pt ca mamica i-a dat prea devreme biscuite cu mar .asa ca....faceti ce vreti.
ninutza_kidz
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:28
Fetelor, pentru fiecare mama puiul ei devine centrul universului ei, si ii doreste tot ce e mai bun pe lume, asa ca nu fiti rautacioase, cum poate cineva sa pomeneasca de moartea bebelusului, sunt mame f sensibile care pot sa sufere in urma afirmatiilor facute la nervi sau pentru ca vrei sa-ti impui punctul de vedere. Nu cred ca exista vreo mama care sa-si fii indopat copilul la intamplare sau sa-i dea sa pape f mult de prima data, fiecare copil e unic ce unuia ii prieste altuia poate nu-i prieste si tot asa. Cred ca acest forum a fost creat pentru a ne ajuta reciproc nu pentru a ne acuza sau a ne judeca reciproc, singurul care are dreptul de a judeca este dumnezeu, nimeni nu-i perfect !
iasmina_kidz
Postat pe 23 Septembrie 2009 23:08
Eu am spus ce mi s-a spus si mie si asta nu inseamna ca invinovatesc eu pe cineva daca ii da biscuiti copilului.sa faca ce vor.
si daca la televizor auzim atatea lucruri ca se intampla cu copiii sau ca medicii sunt atat de neglijenti si multi copii ajung nenorocitii sau mai rau,inseamna ca nu ne mai uitam la tv sau nu mai mergem la medic ??? nu incerca sa imi arunci vina pt ca am spus un caz adevarat ,nu are rost.fiecare mamica isi asuma responsabilitatea de a-si creste si a -si hrani copilul dupa cum i se pare ei bine.
se `pare ca ati inteles pe dos .
ninutza_kidz
Postat pe 24 Septembrie 2009 15:09
ninutza ... deja ai intrecut masura cu moartea bebelushului de la mar cu biscuite ... tu in primul rand ar trebui sa vb in calitate de mamica, nu ca un superior la nostru,al tuturor mamicilor de aici.Si am si eu o intrebare ... knd incepi sa ii dai bebelushului mancare, cu ce ii obisnuiesti stomacelul ... nu incepi cu morcovel si supa de radacinoase? ... asa recomanda orice medic din lumea asta, aici chiar nu ma poti contrazice
Si daca tot esti tu asa documentata, crezi ca borcanelele sunt mai bune decat mancarea facuta in casa(nu ti-ai pus niciodata intrebarea de ce au termenul de valabilitate atat de mare ... eu nu zic ca sunt un lucru rau , dar mai sanatoasa mi se pare mancarea facuta in casa in care poti combina aceleasi ingrediente ca si la borcanele)? ... in fine ... Pentru tine crezi ca e ceva superior ca stai in spania fata de mamicile de aici?(eu stau la Girona, in Costa Brava,Catalunya ... daca te ajuta cu ceva). Si in Franta medicii de la 2 luni jumate iti recomanda sa bagi cereale in laptic si de la 3 luni mancarica ... sunt magazine specializate doar pe cereale pt bebelushi in franta ... iar copilul meu este un copil cat se poate de normal si inteligent (deja ai avut in tonul tau o tenta de reprosh asupra bebelushei mele) ... mananca atat cat trebuie sa pape un bebelush chiar daca mananca si mancarica ... si te rog frumos sa nu mai faci nicio aluzie gresita asupra copilului meu ... daca tu crezi k e bine sa ii dai bebelului tau suc de portocala si exclus mar cu biscuite (biscuitele absoarbe aciditatea din mar) ... da-i k nu te opreste nimeni, dar nu te mira dak o sa apara dureri de burtica ... sa va creasca bebelushii mari si sanatosi la absolut toate mamicile de aici si sa ii cresteti cum stiti voi mai bine ... poop la toata lumea
Alessutza
Postat pe 24 Septembrie 2009 18:53
alessutza, scuza-ma ca te intreb, dar cat are bebe al tau in poza? ca arata....e baiat sau fata?
stefystefy_kidz
Postat pe 24 Septembrie 2009 19:48
stefystefy_kidz
Postat pe 24 Septembrie 2009 19:48
Alessutza, mai citeste putin .
In primul rand ,eu nu am vorbit cu nimeni ca o superioara ci ca o mama care a invatat la randul ei sa isi creasca copilul si sa nu mai faca greseli ,lucru ce l-am spus si altor mamici.si nu ma consider superioara mamicilor de pe acest forum ci ma consider mama cu experienta .lucru deloc de neglijat.
Si unde am spus eu ca daca stau in spania sunt cu ceva mai sus decat alte mamici din tara?? am spus ca am putina mai multa incredere in medicii de aici decat cei din tara dar asta nu inseamna ca cei de aici sunt neaparat cei mai buni.
Citeste mai bine inaite sa scrii.si inca ceva,eu nu am spus nici am sugerat ca fiica ta ar fi proasta sau anormala.departe de mine acest gand. pai ,tu ce citesti,ca deja ma supar ca imi " pui in gura " cuvinte care nu le-am spus sau macar sa ma fi gandit eu la asa ceva.am eu ceva cu tine,te cunosc de undeva ? nu ! atunci fa bine si nu mai avea tu tonul asta de atotstiutoare ca nu iti iese. si mai ales sa rad de un copil tanand cont ca sunt mama si orice mica durere are copilul ,te doare si pe tine,chiar asa crezi? sau poate razi tu de alti.eu nu am indraznit pt ca mi-e frica de Dumnezeu .
si prin afirmatia ta "... asa ca fetelor ... de-aia copilul meu nu este vioi si rade toata ziua si n-are astampar, pentru ca i-am dat mar cu biscuite care provoaca aciditate la stomac "faci tu sa para ca ai nostri copii sunt prosti sau anormali.
si ,da,puiul meu a baut suc de portocale recomandat de pediatra de aici si nu a avut dureri de burtica asa cum spui tu.si asta de la 5 luni .
Si eu nu am spus nimanui sa dea din borcanele la copil ci am spus ca inainte sa ii dea ,sa intrebe pediatrul iar acesta iti spune ca daca copilul e alaptat la san si mamica are lapte suficient,sa ii dea cel putin pana la 6 luni si sa nu ii introduca mancarea.
si nu am spus ca borcanele ar fi mai bune decat mancarea facuta in casa,nu stiu unde ai citit tu asa ceva.
Cat despre marul cu biscuite,ce sari asa tare ? te simti vinovata cumva ca ii dai biscuite?altfel nu iti inteleg reactia.
si ,da,e adevarat cazul, dar am afirmat eu undeva cati biscuiti i s-a dat copilului? nu am zis nici ca daca ii dai un biscuite ,neaparat ca se intampla ceva cu el.am zis ca i s-a dat prea devreme dar poate cauza a fost ca i s-a dat prea mult.
Si nu te aprinde asa tare ca nu are rost... sa stii ca mai sunt si alte mamici pe forum care ar putea afirma ceea ce am spus eu referitor la introducerea mancarii sau supei la bebelusi.Tu nu trebuie sa faci ce facem noi,tu fa ce crezi tu ca e mai bine pt copilul tau.
Noapte buna tuturor .
ninutza_kidz
Postat pe 25 Septembrie 2009 00:02
Draga ninutza, se stie ca mass media promoveaza cazurile extreme, asa ca te astepti sa auzi la televizor tot felul de intamplari cu infulenta negativa, in privinta medicilor, eu am schimbat vreo 10 pana am gasit un medic de care eu personal am fost multumita. Fiecare are liberul arbitru, poate alege ceea ce e mai bun pentru el. Ceea ce am spus este ca ai incercat sa-ti impui punctul de vedere facand aplel la cazuri extreme. Nimeni nu e superior nimanui, si nimeni nu e perfect, aici impartasim idei nu le impunem.
iasmina_kidz
Postat pe 25 Septembrie 2009 01:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
haine ieftine bebelusi 1 De la: irinar2010 19 Martie 2010 11:39
bebelusi nascuti in decembrie 2007 35 De la: office_salinasusesi_ro 5 Martie 2010 08:58
bebe mic in greutate 25 De la: office_salinasusesi_ro 14 Aprilie 2010 12:24
Ce avem nevoie pentru prepararea mancarii lui bebe?? 10 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:41
bebei din aprilie 28 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:35
Setari Cookie-uri