Taierea motului la baieti

Buna mamici , copii scumpici
Am si eu o nalamurire poate ma puteti ajuta .
Cand se taie defapt motul la baieti deoarece nasa spune ca oricand intre 1 an si 3 ani dar nu mai tarziu de 3 ani iar o vecina imi spune ca daca nu ii iei motul pana sa faca 1 an il mai ei doar la 3 ani ?

Asa ca va rog sa imi spuneti si mie care este defapt adevarul ca nu mai stiu nici eu , iar la baietelul meu care are 10 ani nu mai stiu cum am procedat.

Multumim !!!!!!!!!!
Denis29
Postat pe 20 Aprilie 2009 19:09
buna. am si eu un baietel care luna asta pe data de 10 a facut un an. taiatul motului este de fapt taierea unei suvite de par. noi am facut-o la cheful de un anisor care a fost pe data de 11 aprilie, dupa care i-am pus o tava cu citeva obiecte ca sa vedem ce alege. ideea e ca o faci cind vrei. eu stiaom ca se taie un mot la botez(de catre popa)-ramine la nasi si un mot la 1 an_ramine la parinti
adrica
Postat pe 21 Aprilie 2009 16:41
la ziua lui , cand face un an
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2009 11:31
Eu stiu asa, ca se taie cu cateva zile inainte de a implini 1 an sau la 3, tot asa cu cateva zile inainte. De obicei ultima sambata sau duminica dinainte de a implini 1 an sau 3. Dar cred ca astea sunt simple superstitii ca oricare altele. Stiu o gramada de copii carora li s-a taiat motul intre 1 si 3 ani. Si nu cred ca este nicio diferenta intre taiatul motului la o fata sau un baiat. Am mai auzit ca la baietei se rupe o turta deasupra motului inainte de a fi taiat.
kidz000722
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:10
topicul asta ne prinde bine si noua pentru ca luna viitoare facem 1 anisor si am auzit atatea despre taiatul motului ca nu stiu ce sa mai credem vorba aceea cred ca fiecare face cum crede ca-i mai bine numai ca noi mai avem o problema sa zic asa nu avem par pentru mot ce facem taiem 2-3 fire acum si mai taiem si la 3 ani sau luam masina si tundem tot parul sa facem o mana de mot
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:20
CRED CA CEL MAI BINE, DACA NU ESTI F HOTARAT CE SI CUM, FA CUM ZIC NASII, CA DOAR MOTUL IL TEIE EI
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:31
desi nasii nostri nu prea sunt cu ce si cum sa zic asa cred ca intr-un fel este o idee buna oricum ei au 2 copii si probabil o sa facem cum au facut si ei la copii lor oricum mai asteptam sugestii ca mai avem o luna si un pic si toate bune la mamici si bebici.
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:37
apropo as vrea sa mai intreb voi ce obiecte ati pus pe tavita? ca mi-am adus aminte ca anul trecut cand eram inca insarcinata am fost la taiatul motului la un baietel a carui bunica era doctorita binenteles ca pe langa multe obiecte de pe tavita si-a pus si stetoscopul desi l-au pus pe saracul copil sa aleaga de vreo 3 ori si ii tot punea stetoscopul in fata el nici nu vroia sa puna mana pe el nici nu va mai spun ce suparata a fost dupa aceea ca mai mai nici nu a mai vorbit cu invitatii ca vezi doamne unicul ei nepotul ei nu se mai face medic chiar am felicitat-o pe mamica baietelului ca sta la km distanta de bunica buclucasa
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:45
pai nu e ceva strict stabilit, adica o lista anume de obiecte pe care sa le pui:pui cate ceva pt fiecare categorie pe care o vizezi. de exemplu, pui ceva pentru CUM VA FI EL CA OM (daca pui o oglinda de ex si o ia, inseamna ca va fi preocupat de frumusetea sa, cochet , narcisist, interpretezi cum vrei tu evident ; daca pui bani si ii ia poti interpreta ca va fi bogat sau ca va fi materialist etc, o carte simbolizeaza ideea de cultura, un creion ideea de studiu, o sticla sau pahar-ideea de betiv, o surubelnita-indemanarea, harnicia etc etc). cu cheile de la masina eu nu sunt de acord in sensul ca nu vad rostul. (ca o sa aiba o masina sau ce? daca are bani si vrea isi cumpara, daca nu nu, nu vad semnificatia ideii...)

mai pui ceva pt CE MESERIE VA AVEA (si aici gama e laaaaaaaarga: ce vrei tu, absolut orice: seringa, sortz, ciocan, un plan de conturi , o insigna de politie, o foarfeca- frizer , na ..ce vrei tu)
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:04
obiceiurile oricum difera mult de la oras la oras, ce sa mai zic de diferite zone ale tarii: mama si soacra mea sunt din acelasi judet (nascute), dar din localitati diferite si au procedat diferit la taierea moturilor noastre ca fiecare stia de alte obiceiuri
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:08
sau un... stetoscop apropo de ce scriam mai sus merci frumos acu daca ar fi dupa ce-si alege fiecare copil iti dai seama cati presedinti ar fi?
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:09
SI NOI URMEAZA SA-I TAIEM MOTUL IN 2 IULIE SI O SA PROCEDAM CUM AM PROCEDAT SI LA PRIMUL BEBE SI ANUME:GRATAR,TORT SI APOI BINEANTELES TAIEREA MOTULUI.PRINDEM PARUL IN FRUNTE CU UN ELASTIC DUPA CARE IL TAIE NASA CU FOARFECA SI APOI IL PASTRAM INTR-UN SERVETEL PANA SE FACE MARE BEBE.O SA-I PUNEM SI O TAVITA CU DIVERSE OBIECTE SA VEDEM CE ALEGE,FARA SA NE SUPARAM DE ALEGEREA FACUTA DE EL ASTA E NUMAI DE DISTRACTIE!DE AZI AM INCEPUT SI NOI SA STAM SINGUREL IN PICIORUSE NESPRIJINIT SI PANA LA UN ANISOR SPER SA MERGEM SINGUREL PUPICI LA BEBEI
silviatatu
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:38
vasilicasavoiu, noi am facut acum citeva zile 1 anisor, pe 10. cheful l-am tinut pe 11. la o matusa la casa am frpt gratare, mici, pulpe, aripioare si am mai facut citeva aperitive. de pe la ora 12 pina la 17. spre seara au ramas prieteni care nu au copii. farfurii plastifiate, pahare de unica folosinta, bolul de cafea pe masa, copii s-au jucat tot timpul. pe la ora 16 am scos tortul, sampania am uitat sa o desfacem, apoi nasa i-a prins cu o panglica un smoc de par, l-a taiat si l-a pus intr-un plic, apoi i-am pus tava in fata-am pus ce am gasit: o oglinda mica, surubelnita, calculator de mina, chei de masina, o bancnota de 100 euro, piaptan, carticica de copii, cutiuta de sah, pachet de carti de joc, mouse de calculator, pix. a ales cheia de masina, surubelnita, calculatorul. de vreo 2 ori a incercat sa apuce euro dar nu putea s ii desprinda de pe tava.
ei aleg in functie de culoare. cheile le-a ales pt ca acasa noi il lasam sa se joace cu ele. surubelnita avea minerul rosu, l-a atras culoarea, calculatorul era aproape si nu mai vazuse.
suvita de par o sa incerc sa o lipesc intr-o carticica, se cheama "jurnalul bebelusului" in care amscris cite putin de cind s-a nascut, si este o pagina pt mot
oricum, fetele au dreptate 100%. Cate bordeie atatea obicee.
adrica
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:40
kidz 000722, eu am zis sa faca cum zic nasii, cei care nu au niste obiceiuri stricte in zona lor, si daca nasii au o anumita traditie si parintii nu, atunci nu vad de ce nu ar face cum zic nasii (ca doar nu se contrazice cu nimic parerea parintilor cu a nasilor in acest caz). evident ca daca eu stiu ca se face intr-un fel si nasii zic altfel, atunci vom face cum zicem noi parintii, ca doar e copilul nostru eu ma refeream pur la situatia cand parintele nu cunoaste asemenea obiceiuri. (adica, de ce sa intrebi pe net si sa faci cum zice X pe forum, cand poti sa te consulti cu nasii si sa urmezi traditiile lor daca tu nu ai altele, desigur cu conditia sa nu fie ceva deranjant in ceea ce propun ei )
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2009 16:00
norocul nostru ca nici noi nici nasii nu suntem superstitiosi si nu tinem mortis la niste obiceiuri care nu vad ce rost ar avea daca le facem sau nu am mai citit eu pe la noi pe forum despre niste mamici care nu si-au scos copii afara pana la 3 luni cand au facut botezul ca vin ielele hai sa fim seriose sunt pur si simplu obiceiuri si cum spunea si silvia ne amuzam si noi si copii cand vor fi mari de ce au ales vroiam sa stiu ce anume se pune pe tava ca sa am idee ce sa pun . ...or fi ielele
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Aprilie 2009 17:11
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2009 17:19
parerea mea e ca fiecare procedeaza dupa cum considera mai ales cand e vb de copilul nostru.sunt de acord sa te consulti cu cei apropiati dar decizia in sine iti apartine.de ex nu sunt de acord sa-i pui copilului numele nasilor sau ceva de genul acesta!numai ca isi doresc nasii acest lucru sub nici o forma!acum fiecare face cum vrea,eu doar mi-am spus parerea,si la noi la sibiu sunt multe obiceiuri care nu le-am respectat intocmai.
silviatatu
Postat pe 22 Aprilie 2009 22:48
Scuze, sper ca n-am suparat pe nimeni. N-am vrut sa fiu rautacioasa, doar mi-am expus si eu parerea si am facut o remarca vis-a vis de a face cum spun altii. Si apropos, si pe mine ma scoate din sarite treaba cu pus numele la copil din familia nasilor. La oras nu stiu daca se mai poarta dar pe la tara cu siguranta. Vreau sa va zic ca stiu cazuri concrete, unde le-au pus copiilor nume din familia nasilor, ca vai doamne se supara nasa daca nu-i pun si sa mi-l boteze cu drag. Nu va mai zic ca ar pleca de Paste, de Craciun la alte rude sau prieteni si nu pleaca dragele mele, se duc an de an la nasi ca altfel se supara. Ca asa era pe vremuri, de Paste, de Craciun te duci la nasi. Stiu ca n-are legatura cu subiectul, am deviat, dar asta e. Cred ca suntem libere sa spunem tot ce gandim si sa facem schimb de opinii fara sa ne simtim jignite.
kidz000722
Postat pe 23 Aprilie 2009 11:33
kidz000722, nu se supara absolut nimeni. sint pareri si pareri si iar alte pareri.
legat de numele nasilor: e o prostie. nasii nostri au propus un nume, mihai, dar au zis ca daca nu ne place nu trebuie sa il punem. cum noi parintii ne contarziceam, eu vroiam luca si sotului meu ni ii placea de nici o culoare, sotul meu a zis sa ii punem doar mihai. in final l-am botezat luca mihai. pina pe la 10 luni i-am zis mihaita apoi sotul meu(cel care la inceput era anti luca) a inceput sa il strige luca. acum toti ii spunem luca. dar copilul reactioneaza la ambele nume.
adrica
Postat pe 23 Aprilie 2009 16:26
Interesanta tema,am mai scris eu pe un topic despre luatul motului(obicei ce la noi nu exista dar la nasii lui Alex ,da) asa ca vom face cum spun nasii lui .asta ca sa nu se supere ei.pe mine ma amuza luatul motului mai ales ca Alex nu are par deci nu vad cum ii va prinde in mot dar daca trebuie ,trebuie,sa faca nasul ceva sau nasa ,ca asa am inteles ca ei se ocupa cu totul.
Am inteles si de partea cu cadoul pt nasi insa eu aici nu am reusit sa discut cu nasa lui exact cum sunt obiceiurile dar il voi avea pregatit.si mai stiu ca se face masa la nasi acasa,deci stiu sigur.eu credeam ca la noi acasa.dar mai discutam detaliile.
Referitor la nume,nu sunt de acord sa ii pun ce nume vrea nasul.noi alesesem deja numele lui ,Alex,si nasul a vrut altul dar era tare greu sa il schimb dupa ce 6luni i-am zis Alex si nu l-am schimbat,nu cred ca s-au suparat.
Iar despre ce va pune nasul pe tava.... ..o sa ii sugerez eu ceva.
ninutza_kidz
Postat pe 23 Aprilie 2009 16:43
Multumesc mamici

Nasa noastra spune ca oricand intre1 si 3 ani
Asa ca facem, cum spune nasa
Denis29
Postat pe 24 Aprilie 2009 00:54
Fiecare face asa cum se obisnuieste in zona sau cum a vazut pe la alte cunostinte si cum doreste bineinteles. Eu n-am auzit pana acum ca asa sa fie traditia, sa iei motul la nasi acasa si sa suporte ei cheltuiala. Vorbesc de traditie, nu ca ar fi placerea nasilor sa suporte ei tot. La noi in zona, petrecerea care nu e nimic deosebit decat o masa in familie si cu prieteni si multa multa voie buna se tine la cel mic acasa. Toata pregatirea o sustin parintii. Singurele cheltuieli care ii implica pe nasi sunt hainutele cu care il imbraca pe bebe cand ii ia motul si alte cateva in plus, ceea ce doreste sa-i cumpere, nu e obligatoriu nu stiu ce trusou acum, fundita cu care ii prinde motul, turta si niste banuti pe care ii pune in tava sau ii agata la mot.
kidz000722
Postat pe 24 Aprilie 2009 11:27
Fara sa mi-o ia cineva in nume de rau mie nu mi-au placut niciodata traditiile ca nasii trebuie sa suporte nu stiu ce cheltuieli sau sa ma simt obligata sa le iau nu stiu ce cadou de nu stiu cate milioane la nasi. Sora mea gandeste asa si ma enerveaza tare rau. Cand a facut nunta, du-te cu cadou la nasi cand a vorbit cu ei pt nunta, cadou la nunta, cadou cand i-a botezat copilul, cadou cand i-a taiat motul. Cadouri peste cadouri si sa nu va inchipuiti ca se lafaie in bani. dar asa e traditia. Eu nu stiu, nu tin decat ce traditii imi plac, nu sunt nici superstitioasa, ca daca n-am tinut nu stiu ce obieci n-as avea eu noroc sau copilul. Eu copil n-am inca, dar la nunta nasii mei care sunt niste prieteni ffff buni mi-au precizat ca daca le vom lua nu stiu ce cadou sa vor supara rau de tot si imi precizau asta de cate ori vorbeam cu ei la telefon. Si dac-ati stii ce prost m-am simtit pt ca fiind f departe de noi ca si locatie, cand a trebuit sa le dau nr. de cont ca sa-mi trimita banii de lumanari si de voal, ca astea au fost singurele cheltuieli care le-au suportat ei si o parte din taxa la biserica. Restul, vorbesc de obiceiuri mi le-am cumparat eu singurica si fara sa am vreun regret ca nu le-a cumparat nasa. Eu mi-am luat turta, mi-am cumparat o palarie in loc de basma.
kidz000722
Postat pe 24 Aprilie 2009 11:36
ce-ti e si cu nasii astia eu nu stiu de nici un cadou adica pana la urma nasii trebuie sa-i aduca lui sebi cadou ca e ziua lui nu sa le luam noi lor nu mai inteleg nimic azi de ex sunt neintelegatoare vreau sa fiu lamurita.
iar despre nume eu i-am pus ce nume am vrut eu la puiut ca doar e copilul meu daca nasii se suparau era treaba lor nu a mea acum sa va zic ceva inainte de a ramane insarcinata eu vroiam baiat si sotul meu fetita stiu ca vi se pare ciudat poate dar asa a fost si este asa ca am zis ca daca voi face baiat il va chema sebastian si atat iar daca va fi fetita sotul meu ii va pune ce nume vrea el.asa ca acum ne rugam ca peste ceva timp sa raman insarcinata si sa facem si o fetita acum daca o fi tot baiat il vom lasa pe tati sa-i puna ce nume vrea sa nu mai fie asa suparat
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:03
Nici mie nu imi plac obiceiurile astea cu atatea cadouri pt nasii de cununie.eu la nunta mea nu le-am luat nasilor decat tort la masa pt ca sa e obiceiul la noi iar ei au platit lumanarile pt biserica si pe preot,atat.bine,la masa e alta treaba.
dar la luatul motului e complicat,va spun sincer pt ca nasii au obiceiuri diferite fata de noi,la noi nu se ia motul sau cel putin nimeni dintre cunoscuti si rude nu iau motul,deci nici turta si stiu eu ce.dar daca lor le face placere si asa e obiceiul,vom respecta dorinta lor.trebuie insa sa vorbim serios pt ca nu as vrea sa fie dezamagiti de noi pt ca nu le cunoastem obiceiul.si e adevarat ce se spune,cate bordeie atatea obiceie si am constatat acest lucru singura la botez.eru femei din aceiasi zona dar localitate diferita si nu coincideau obiceiurile.
cat despre cheltuiala,mi se pare logic sa o am eu,ca parinte si la casa mea(ma rog,local sau ce o fi)
ninutza_kidz
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:24
la noi nasii i-au adus cadouri copilului, normal, ca doar era ziua lui, si le-am dat si noi ceva dar nu pt ca au cerut ei sau ca asa zicea traditia sau ce stiu eu mai ce, le-am dat asa, cum le dai si a botez (nu ca valoare ci ca gest: ei vin si fac ceva pt copil:ii taie motul - e o amintire frumoasa pt toti, si tu ca parinte le dai si tu ceva simbolic daca iti face placere si drag, nu daca ti se pare o absurditate), le-am dat si jumatate din tort (cdum de pilda la cununie am dat nasilor etajulcel mai mic din tort, cica asa se face, oricum era prea mare si nu s-a mancat tot ei s-au bucurat, au si avut un nou prilej de a rememora ziua mancand din tort cand au ajuns acasa, noi ne-am bucurat ca a fost apreciat tortul, toata lumea a fost multumita)
pinicuta
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:29
da, si masa am facut-o la noi acasa dupa motz, ca doar nu era sa mergem la nasi cu mancarea noastra in traista. Daca da nasul masa acasa la el, atunci cu atat mai mult merita un cadou nu?
pinicuta
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:30
E bine ca fiecare sa faca asa cum considera ca sa se simta bine, indiferent ca e vorba si de oferit cadouri. sa nu va inchipuiti acum ca eu nu fac cadouri. le-am luat si nasilor dar in general de ziua lor si asta cand ne-am intalnit. Si noi ne vedem destul de rar ca ei sunt la Valcea, iar noi la Sinaia. Cam greu se ajunge pana acolo cand avem la dispozitie numai un weekend. Mie in schimb imi place f mult sa ofer flori, mai ales cand ma duc la cineva in vizita mai rar si chiar si fara motiv, ca ar fi ziua cuiva sau altceva. pur si simplu. Asta imi face mie placere.
kidz000722
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:43
nici eu cand i-a taiat motul lui silviu[cel mare]nu le-am dat nici un cadou la nasi! ne-au adus ei hainute jucarii dulciuri nicidecum noi.cum mai spunea cineva 'cate bordeie atatea obiceie'dar nu vad rostul acestor cadouri oferite nasilor,sincer,doar sarbatorim copilasul!nu nasii!acum in 2 iulie ii taiem motul la cel mic alex,si cred ca tot asa vom proceda,mai mult ca sigur[adica gratar tort,poze taiat mot etc...
silviatatu
Postat pe 24 Aprilie 2009 17:25
Noi i l am luat la un an chiar de ziua lui cu toate ca nu avea un mot asa de mare.
kidz_Alex
Postat pe 24 Aprilie 2009 18:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dentitia 15 De la: vasilicasavoiu 6 Mai 2009 11:52
e ceva in neregula? 3 De la: deliarebecca 28 Iulie 2009 13:01
abandon scolar 14 De la: cory_emy 6 Iunie 2011 15:49
SPITALUL DE COPII- FOCAR DE INFECTIE!!!!!!! 13 De la: YZA79 12 Iunie 2010 19:50
doctori 1 De la: garbo205470 12 Mai 2011 21:09
Setari Cookie-uri