INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

....As vrea sa aflu daca se acorda indemnizatie de crestere si pt studente.Din cate am inteles se da doar daca ai absolvit cu diploma ceea ce mi se pare foarte nedrept dar as vrea sa ma asigur.Astept un raspuns urgent.Am deja o fetita de 9 luni si acum sunt iar insarcinata si sunt in ultimul an.....
acadea_r
Postat pe 15 August 2008 14:38
SINCERA SA FIU NU STIU SA-TI RASPUND LA INTREBARE CA NU MAI SUNT STUDENTA DE MULT.VREAU DOAR SA TE FELICIT CA AI AVUT CURAJUL SA FACI UN COPIL LA O VARSTA ATAT DE TANARA SI MAI ALES CA AL DOILEA E PE DRUM LA ASA MIC INTERVAL.
CRESTERE USOARA.
JOJO29
Postat pe 16 August 2008 17:19
multumesc!nu e chiar asa greu pe cat ma asteptam....cu asemenea ingerasi langa noi cum ar putea fi?!
acadea_r
Postat pe 17 August 2008 09:59
Beneficiezi! Eu asa sti, mai ales daca esti studenta la zi, nu stiu daca depinde daca esti la o facultate de stat sau una particulara, dar eu am retinut ca si stundetele beneficiaza de indemnizatia de crestere copil.Sigur iti trebuie o adeverinta de la facultate care din care sa reiese ca esti stundeta, in ce an, si la zi. Felicitari si pentru cel de-al doilea bebe. Sa fie amandoi sanatosi, frumosi, veseli si cuminti.
iulia_cristina_kidz
Postat pe 18 August 2008 10:22
Beneficiezi doar daca ai finalizat studiile prin obtinerea diplomei de licenta. Si eu am avut primul copil in anul 2 de facultate de acea stiu :). Te felicit pentru bebe si pt noua sarcina! Ma bucur ca mai sunt si mamici foarte tinere
cami_petrean
Postat pe 25 August 2008 16:14
multumesc mult pt comentarii......mi-ar placea sa poata beneficia toate mamicile studente dar se pare ca statul are si alte prioritati....asta e!mai multe nu se pot face.sa va traiasca ingerasii!!!
acadea_r
Postat pe 27 August 2008 14:35
Buna..eu am fost in situatia ta...si nu am primit nimic...eram anul 3 de facultate...si statul mi-a zis ca daca nu lucrez nu primesc bani...poate acum s-au mai schimbat lucruile...cel putin in 2004 studentele nu primeau...s-ar putea sa iei decat alocatia de 200 ron dar altceva nu cred!
...mai vb...pupici.
alina78
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:38
multuesc pt raspuns....oricum e aiurea...practic statul nu sprijina deloc mamele studente
acadea_r
Postat pe 13 Septembrie 2008 21:20
buna draguta ...statul ii sprijina tot pe cei cu bani..... nu pe cei ce isi dau silinta sa faca cv.......
dariana_dragos2001_2009
Postat pe 17 Noiembrie 2008 10:30
la multi ani! un an nou cat mai bun pt toate mamicile si puii lor....de noua lege stie cineva ceva???se aplica retroactiv, cat se da, cum se da ...nu am inteles nik de la guvernantii nostrii care nu fac nimica sa ajute mamicile,ba mai mult le descurajeaza!!!!!
oanaoaky
Postat pe 2 Ianuarie 2009 12:56
Buna!! Si eu ma interesez daca beneficiez de aceasta indemnizatie, tocmai mi-am luat licenta in februarie, am terminat cursurile la zi, iar Albert are deja un an si o luna. Cand l-am nascut cei de la primarie mi-au zis k nu pot beneficia deoarece trebuia sa nasc in termen de 60 zile de cand imi iau licenta oricum , cu cat intreb mai multe persoane, cu atat intru mai tare in ceata, cert este ca nici organele abilitate nu imi pot da un raspuns clar, deci... tre sa mai incercam Multa bafta!! Sanatate sa fie!
irinush23
Postat pe 19 Martie 2009 16:48
Buna ,
aveti idee , daca esti insarcinata si intri in somaj , mai beneficiezi de indemnizatie de crestere a copilululi ?
Multumesc !
catylucia
Postat pe 30 Iunie 2009 09:23
eu as dori sa intreb urmatorul lucru: dca pentru luna in care copilul implineste 2 ani se mai acorda alocatia de 200 lei. Daca implineste in august 2 ani, mai primeste si in august 200 lei?
msh2007
Postat pe 18 Iulie 2009 15:11
in prima luna cand s-a nascut, a primit 2 milioane intregi? ca ar trebuie, cat a primit in prima luna + cat primeste acum in august , sa faca 2 milioane , nu?
pinicuta
Postat pe 18 Iulie 2009 17:45
ce sa zic?al meu cel mare e in 29 noiembrie si cand a inplinit 2 ani,pt ca mai trebuiau inca 3 zile ca sa fie luna intreaga mi-au luat cei de la stat 50 lei[pt 3 zile care lipseau din luna]
silviatatu
Postat pe 18 Iulie 2009 19:23
si DA vei primi alocatia in septembrie pe august!in ce zi e bebe nascut?
silviatatu
Postat pe 18 Iulie 2009 19:27
de primit o vei primi , adicxa si daca nu sunt 2 milioane tort vor fi 420.000
pinicuta
Postat pe 18 Iulie 2009 19:37
va rog frumos lamuritima si pe mine ,eu lucrez cu norma partiala deci pe cntractul de munca am trecut 400 ron voi beneficia de cei 600 ron pana implineste copilul 2 ani
meerryy
Postat pe 20 Iulie 2009 14:32
daca ai 12 luni lucrate inainte sa nasti, si lucrezi cu congtract legal , adica salariul se impoziteaza in fiecare luna, atunci beneficiezi. ca doar ce, daca lucrai 12 ore pe zi si aveai salariu 4 milioane, nu mai beneficiai tot de indemnizatia MINIMA de 6 mil?
pinicuta
Postat pe 20 Iulie 2009 17:30
multumesc ,crezi ca ar fi bine sa sun la directia muncii sa intreb?
meerryy
Postat pe 21 Iulie 2009 10:08
fetita mea e nascuta in 6 august, iar in 2007 cand s-a nascut, nu a primit alocatie pe august, doar incapand cu septembrie, spunandu-mi-se ca asa se procedeaza: copilul nu primeste alocatie pe luna in care se naste. Si daca nu va primi nici pentru august 2009, cand implineste 2 ani, inseamna ca de fapta cei 200 de ron se primesc timp de 1 an si 10 luni, nu 2 ani. Asta era nelamurirea mea, credeam ca cineva a trecut prin experienta aceasta. merci
msh2007
Postat pe 21 Iulie 2009 15:17
Sa stii ca asa este pentru luna in care s-a nascut copilul nu se acorda alocatie de stat dar ea se acorda ca suma intreaga pt luna in care implineste bebe 2 ani. Cineva mai sus zicea ca atunci cand a implinit 2 ani i-a dat numai proportional cu nr. de zile pana la ziua de nastere ca asa i-a dat zi in prima luna de viata numai din ziua in care a nascut si ca s-a completat luna. Nu a fost asa cu siguranta, nu stiu ce s-a intamplat in prima luna dar in luna in care a implinit 2 ani alocatia de 2 mil a avut-o intreaga, aia 500.000 care zicea ca i s-au luat trebuie sa fi fost luati din indemnizatia de crestere a copilului. La noi in judet cel putin alocatia si indemnizatia vin pe acelasi mandat postal sau sunt virati pe card impreuna.
kidz000722
Postat pe 22 Iulie 2009 10:33
lamuriti-ma si pe mine va rog. Am primit si eu indemnizatia pt cresterea copilului, dar nu sunt lamurita daca e ok sau nu. Deci, ....am terminat cele 126 de zile platite de firma pe 25 mai. Pe data de 2 iunie am depus dosarul, acum in august mi-au intrat banii. Intrebarea mea este: banii astia sunt pe cele 2 luni de cand eu mi-am depus dosarul sau si pt ultima saptamana din luna mai? Poate cineva sa-mi raspunda? cu astia 85% sunt in ceata multumesc.
aly_raz
Postat pe 19 August 2009 11:52
trebuie sa primesti scrisoare acasa, in care sa ti se spuna exact cat o sa fie indenizatia pe luna. atunci ai sa te lamuresti exact.
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 11:54
da???? ce bine, pt ca nu sunt lamurita deloc. Mai am si probleme cu alocatia ca nu mi-au dat-o pe toate lunile nici acum...e haos total si m-am saturat sa tot merg pe la usile lor, zici ca cersesc de mancare....ca la noi in Romania cred ca nu mai e niciunde. Multumesc mult.
aly_raz
Postat pe 19 August 2009 11:58
asa am patit si eu am primit retro pe 2 luni pana s-a finalizat dosarul si am primit decizia acasa pe posta
larisa_ana
Postat pe 19 August 2009 11:58
da nu primesti in cont curent? primesti pe posta?
larisa_ana
Postat pe 19 August 2009 11:59
in cont, dar nu ne-am gandit sa facem cont separat pt alocatie si...a aparut problema cealalta. ....Adica alocatia venise la posta, pe cand noi dadusem la dosar extras de cont si tot ce trebuie...am mers la casa de pensii, am facut alta cerere sa ne intre pe cont, alte copii, etc....asteptati luna viitoare...apoi, ne-au intrat banii pe 3 luni...in cont, dar ramasese o luna restanta, alta cerere....asteptati...am asteptat. Acum, luna trecuta am fost iar...din nou cerere...cica asteptati in septembrie ca se regleaza, iar in august o sa ne intre banii pe iulie normal ...dar banii nu au intrat si la cunostintele pe care le am, lor le-au intrat...deci iar trebuie sa merg la casa de pensii?????deja am niste nervi de imi vine sa renunt la toti banii....
aly_raz
Postat pe 19 August 2009 12:07
si deci...cum ai primit banii, se calculeaza din data in care ai terminat concediul? asa ar fi normal nu?...sau?
aly_raz
Postat pe 19 August 2009 12:10
dupa ce termini cu concediul prenatal i-ti depui dosarul si i-ti calculeaza dupa venitul din ultimele 12 luni 85%
larisa_ana
Postat pe 19 August 2009 12:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt mandra ca am un bebe sanatos si frumos!! 13 De la: anaROBERT 29 Martie 2010 02:19
NU VREA SA MEARGA PE JOS... 2 De la: lumi_store 17 Noiembrie 2009 17:45
sunt gravida? 5 De la: SEBY1YEAR 15 August 2009 15:02
Bona sau gradinita? 23 De la: garbo_387964 31 Octombrie 2013 13:40
hey!!am gresiiiit 1 De la: midi_anisia 26 Aprilie 2009 13:35
Setari Cookie-uri