frica de nastere

am ramas insarcinata la 19 ani.imi doream foarte mult acest copil si eram foarte fericita.insa cu cat ma apropiam mai mult de timpul cand trebuia sa nasc imi crestea frica,ca oare ce se va intampla.eram foarte speriata pt ca multe persoane imi spuneau cat de dureros este.intro noapte pe la ora 3 a inceput sa ma doara burta,am adormit pana la ora 7.la ora 7 m-am trezit cu o durere.am stat acasa pana la ora 1:30 dupamasa imi era frica sa ma duc in spital sa fiu singura
Acasa eram cu sotul si parca cu el nu ma durea asa tare
am plecat la spital la 1:30 imi era frica ,am ramas singura
Am fost pusa pe masa pt control si mi s-a spus ca am o dilatatie de 7 cm.
Am mers la toaleta pt ca am inceput sa sangerez,acum imi era si mai frica.M-am speriat pt ca nu stiam ce se intampla de ce sangerez.durerile nu erau asa cum imi spuneau altele:insuportabile.la ora 4 deja nu mai puteam sta nicicum,ma durea fiecare bucatica din mine.
Nu puteam sta nici culcata ,nici in fund,nici in picioare ,nici pe o parte nici pe alta.
Asteptam acele cuvine:hai pe masa.
Acum nu imi mai era frica voiam doar sa scap.
La ora 6 am fost dusa in sala de nasteri ,iar la 6:10 mi-am vazut fetita.
Am inceout sa plang de fericire.
A m uitat de toate durerile.
Deci de aici am inteles ca nu toate nasterile sunt la fel exist si nasteri nu foarte dureroase.
Acum pot zice ca am si uitat acele clipe de durere
dfd
Postat pe 5 Iulie 2008 12:06
cata dreptate ai!!! la inceput ne dominca frica iar apoi fericirea e maxima cand vedem micutul... in perioada de sarcina toti te sperie ca va fi greu ca nu stiu ce...iti baga in cap tampenii si te sperie si nu te mai poti gandi decat ca o sa fie ceva groaznic! fiecare femeie naste in felul ei unele mai greu altele mai usor...
lory9631
Postat pe 5 Iulie 2008 13:28
eu trec prin asta acum am 30 de sapt de sarcina si imi este foarte frik am 20 de ani nu stiu dak frik are varsta s au s intamplasi la case mai mari dar as6ta simt o frik incredibila mi as dori sa fiu mai puternik dar cu cat se apropie momentu imi e si mai frik !
onutza_kidz
Postat pe 27 Octombrie 2008 20:57
onutza, medicul tau nu e de acord cu cezariana la cerere? iti faci rost de o adeverinta de la un cardiolog, oftalmolog, neurolog, etc ceva care sa indice ceyariana si gata ai scapat de frica!@
a1_23
Postat pe 28 Octombrie 2008 10:00
nu am discutat despre modul in care nasc mi ar place cezariana k mi sa spus k bebitza mea este fff mare dar peste 5 zile merg la medic iar si o sa aduc discutia despre asa cv
multumesc pt sugestie ! iti povestesc ce am facu poop ms ink o data
onutza_kidz
Postat pe 28 Octombrie 2008 16:33
daca ti s+a spus ca este ff mare, testul de toleranta la glucoza orala l+ai facut? e pentru diagnosticarea diabetului gestational.
si eu am avut un bebe mare si a trebuit sa fac testul , dar a iesit ok.
daca nu l-ai facut, trebuie sa-l faci cat mai repede.
a1_23
Postat pe 28 Octombrie 2008 17:07
nu si nici nu mi sa recomandat am fast la 3 medici e poveste lunga
prima data la o doamna doc care nu mi azis de nici un test am aflat de ele dupa net si mi a zis k nu tb sa le fac
2 un medic care se ocupa si acum de mine la care am apelat in luna a6 pt nu mai suportam nesimtirea la primu si sunt multumita k imi urmareste sarcina k la CARTE si
de la acest medic am ajuns sa fac o eco 3d unde mi a zis k o sa am o fetita ce ar putea cantari la nastere in jur de 4 kg si ceva si cand am intrebat dak e vreo problema a zis k nu doar k ar fi posibil sa fi ramas mai devreme de aprilie si sa fi avut menstruatie peste sarcina mai am putin si voi fi mamik sunt super fericita desi as vrea sa sar peste momentul aduceri pe lume sa ma trezesc intro dimineata si da o gasesc in patutul amenajat deja!
DAR NU SE POATE
MULTUMESC PT SFAT LUNI MERG LA MEDIC PUPICI!
onutza_kidz
Postat pe 29 Octombrie 2008 21:24
asa si eu am fost la 3 medici din care doar unul (cel mai bun) mi+a zis de riscul de diabet getstional ptca era bebe macrosom si mi+a zis sa fac testul. si a avut dreptate ptca la nastere bebe a avut peste 4 kg. din ceilalti doi - unul nu a vazut ca e mare, iar celalt a vazut ca e mare dar n+a zis nimic. eu zic ca a fost corect ca am facut testul pt ca intr-adevar copilul a fost mare la nastere si ar fi existat posibilitatea de diabet gestational, care e bine sa fie descoperit din timpul sarcinii pt ca are indicatie de cazarina la 36 de saptamani plus alte riscuri dupa nasterea copilului care pot fi monitorizate mai usor. eu am facut testul cam tarziu - la 33 de saptaamni pt ca atunci am mers la mediul al 3-lea si mi-a parut rau ca nu am facut testul la 28 de saptamani (cum gasisem pe net ca se recomandala toate gravidele - in rest facusem aproape toate analizele posibile) .
in legatura cu varsta exacta a sarcinii, mie medicul cel bun imi calcula varsta sarcinii in functie de rezultatul ecografiei de la 11 saptamani pentru ca avusesem menstruatii neregulate si la ecografia de la 11 saptamani (sau mai devreme) se apreciaza mai cu acuratete varsta sarcinii. (diferenta nu era mare + de 5 zile in plus).
la tine nu se poate ghida dupa prima ecografie sa vada exact varsta sarcinii?
nu stiu de ce doar unii medici recomanda testul de toleranta la glucoya cand vad un fat mare, mie mi se pare destul de clar ca trebuie facut.
a1_23
Postat pe 29 Octombrie 2008 22:30
il fac si eu saptamana viit pt ingerasul meu fac orice
imi trebuie recomandare de la medic neaparat
k eu nu vreau sa cred k toti sunt incompetenti
dar sa vad luni
cand fac eco c mi mai spune
ms pt informatii!
onutza_kidz
Postat pe 30 Octombrie 2008 20:02
mie mi+a spcris medicul ginecolog pe buletinul de ecografie "fat macrosom, se recomanda consult diabetologic". apoi am mers la medicul de familie si am luat trimitere pt policlinica, la diabetologie. acolo mai intai am vb cu dr de diabet care m-a chemat a doua zi sa fac testul. dar cica se putea face testul si la spitalul de ginecologie.
a1_23
Postat pe 31 Octombrie 2008 08:00
mda...si mie mi-a fost tare frica de nastere, asa de frica incat pana la urma am tot nascut 2 zile si o noapte si pana la urma tot la cezariana am ajuns pt ca nu ma dilatam (am scapat in 10 min., usor si fara dureri)...tine si de psihic si de toleranta la durerea a fiecareia. Am o colega care a nascut recent un baietel de 4.850 g si 60 cm NATURAL(trebuie sa va mai zic cat si cum s-a rupt?ca abia dupa o luna a reusit sa stea cat de cat pe fund?)...eu zic ca prea insista medicii astia cu nasterea naturala, ce se poate se poate ce nu, nu. Eu zic ca uneori forteaza lucrurile.
msh2007
Postat pe 2 Noiembrie 2008 23:15
al meu tot asa ma sfatuit azi sa nu fac cezariana dar eu o sa insist decat sa ma rup!!!!! pop
onutza_kidz
Postat pe 3 Noiembrie 2008 18:58
Frica de nastere?Nu cred ca exista persoana care sa nu fi trecut prin asa ceva indiferent de varsta .Mie mi-a fost foarte frica si exact cum ati spus imi doream nespus de mult sa ma trezesc a doua zi cu baietelul langa mine.Dar dracul nu a fost asa de negru si am scapat dupa vreo 11 ore .Si al meu bebele a fost destul de mare , eu fiind destul de ingusta insa cu ajutorul celui de sus am trecut peste toate durerile(care nu au fost chiar asa de mari) si l-am adus pe lume natural.Va pupam si nastere usoara onutza !
adelafistis
Postat pe 4 Noiembrie 2008 10:19
sa ne spui cum a fost cand totul se va fi terminat!!!
msh2007
Postat pe 4 Noiembrie 2008 21:57
Buna mamicilor si gravidutelor!
Noi - eu si bebelusul meu - avem pe 7 noiembrie programata cezariana! e in prezentare pelviana, e un voinicut, eu cica am luat prea multe kg in plus, o nastere naturala ar fi un risc si pentru mine si pentru bebelus! mai avem doua zile! ...si inca nu am intrat in panica! imi ocup timpul, muncesc, sa nu am timp sa ma gandesc la ce si cum! frica exista cu siguranta, dar inca nu am parte de ea! cum spuneam, incerc sa nu ma gandesc prea mult! sper sa fiu tare pe pozitie si vineri! pupici
elanicol
Postat pe 5 Noiembrie 2008 12:43
asa cu cezariana nici eu n-am avut nici o frica, mai ales ca stiam ca e cu anestezie generala, deci eu o sa dorm in momentul culminant. . emotii am avut, dar de alta natura, emotii pozitive, nu frica.
nastere usoara Elanicol! mai ai 2 zile sa te pregatesti sufleteste, sa te odihnesti si sa te relaxezi cat vrei, ca dupa aia bebe e seful!
sanatate multa la amandoi (tu si bebe)!
a1_23
Postat pe 5 Noiembrie 2008 12:57
nastere usoara Elanicol.Abea astept sa-ti vad baietelul.
laura_paisan1983
Postat pe 5 Noiembrie 2008 16:04
Multumesc frumos pentru incurajari! De odihnit nu prea apuc, am treaba si la birou si acasa! si parca toate s-au adunat acum! dar sunt ok!
elanicol
Postat pe 5 Noiembrie 2008 19:29
Buna Elanicol!Nastere usoara si cred ca ar trebui sa te odihnesti un pic ca dupa ce nasti tanjesti dupa cateva ore de somn .Va pupam si asteptam sa ne spui cum a fost la nastere
adelafistis
Postat pe 6 Noiembrie 2008 15:33
nasterea.....cred ca asa e dat ca noi femeile sa simtim tot mai ales atunci cand vine pruncul pe lume..am doua fetite la prima am simtit tot iar acum dupa 5 ani si jumate am nascut cu epidurala si a fost super...nimik nu stiu ce sa intamplat si f f repede.mi-am revenit dupa 4 ore de stat in pat dupa care alergam pe holuri ....sanatatela mamici si pici
oanaoaky
Postat pe 13 Noiembrie 2008 09:51
Frica de nastere ??! inainte de momentul cu pricina nu prea m-a incercat teama! nu mi-am facut iluzii ca o sa ma simt bine, ca nu o sa ma doara ... am avut cezariana (cu anestezie epidurala) si toate cele m-au cam luat prin surprindere! pe de o parte e mai bine ca nu prea stiam cum va decurge operatia (nici macar anestezia nu stiam de care avea sa fie); in ceea ce ma priveste, am o sensibilitate aparte, mi-a fost foarte rau in timpul operatiei - de patru momente cand imi era ffff rau imi amintesc, dar dupa nastere, cei care au avut grija de mine acolo mi-au spus ca aparatele aratau mult mai grav decat spuneam eu ca "imi e putin rau! imi cer scuze!" - se intelege, nu am simtit operatia in sine, Doamne-fereste! doar ca imi era tare rau! iar cand puiutul meu a aparut deasupra mea, ma gandeam ca abia se apucau doctorii sa ma opereze! in cinci minute micutul era afara! si era vanat tot, dar frumos-frumos si mi se parea ca nu il aud plangand! dar el plangea (am vazut apoi pe inregistrare)! dar eu eram dusa si auzeam totul de departe! Si, da, mi-a fost foarte frica, mi-a fost foarte rusine ca eram asa dezbracata, imi era rusine ca nu sunt bine , ca imi este rau si asa mai departe! si imi era fff frica de cum o sa simt operatia dupa ce anestezia o sa treaca! sora mea mi-a spus ca pe Cosmin-Andrei l-au scos in primele 5 minute de la interventie, mai precis la ora 16:05, dar ca de fapt toata tevatura pentru mine a durat vreo 40 de minute! nu imi amintesc! in schimb imi amintesc ca am cerut sa-l mai vad pe micut, si am plans fara glas si imi tot ziceau sa fiu linistita ca nu imi face bine ... ca si cum puteam! si in sala de operatie l-am vazut de trei ori pe Cosminel al meu! odata mi l-a aratat doctorul nostru, apoi mi l-a adus pediatrul, asa dezbracat, dar tipand si urland, si apoi l-am mai vazut odata infasat, tot acolo! un scumpic mic si movuliu tot! desi stiam ca asa pot fi copii nascuti prin cezariana tot intrebam de ce e asa si daca e in regula, daca e sanatos! cred ca eram cam stresanta! dupa ce au terminat cu mine si ma duceau cu patul la reanimare, imediat ce am iesit pe usa salii in care avusese loc operatia, l-am zarit pe sotul meu cu puitul nostru in brate! si acolo am cam clacat, de ce sa nu recunosc! Adrian al meu e un sensibil, si plangea, eu eram oricum destul de prabusita emotional, ca sa zic asa! a fost un moment din ala siropos, ca in filme, pacat ca sora mea care a fost tare de tot in sala de operatie si a filmat (varianta soft!) , aici nu a mai fost in stare si plangea si nu a mai putut filma! apoi am ajuns la reanimare, nu prea aratam grozav, dar asta e! si am fost geloasa ca toti ai mei mergeau la micut si numai eu nu il puteam vedea! abia a doua zi spre seara mi l-au adus! dar despre ziua a doua , va povestesc mai tarziu! si asa am scris prea mult!!! pupicei pentru rabdare!
elanicol
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:38
trebuie sa le multumesc la doctorii mei care au optat pentru anestezia generala la mine! am vayut filmuletul cu nasterea si atunci cand nu putea sa-l scoata pe "capos" afara, doctorul se agita si a exclamat tare "ce se intampla aici?", bine ca n-am fost treaza sa-l aud, ca la cat sunt eu de panicoasa nu stiu ce faceam! si mie cand m-a urcat pe masa imi tot ziceau sa stau calma sa nu mai am emotii, si eu le spuneam ca nu am, iar ei: "pe monitor se vede altceva!" tin minte ca aveam asa mari emotii inainte de a adormi, ca ma punea anestezista sa numar iar eu nu puteam, parca nu aveam glas iar ea facea misto de mine ca nu stiu sa numar.
in final, bine ca a fost totul in regula!
a1_23
Postat pe 14 Noiembrie 2008 00:15
E impresionanta experienta ta elaniocol!Spre deosebire de tine si de boaba eu nu m-am putut "bucura" de un cameraman in sala de nasteri pt simplu fapt ca sotul meu e f emotiv . dr care mi-a urmarit sarcina si care a stat cu mine in sala din momentul in care am avut contractii regulate si pana am nascut-o pe Bia(cam 4 ore) la 1.20 i-a permis sa intre in sala si sa filmeze,dar el a clacat pe ultima suta de metri
Noi avem doar fotografii cu micutza noastra la cateva minute dupa reanimarea ei si apoi in sectia de neonatologie,dar imaginea ce mi-a ramas intiparita in minte cred ca nici anii batranetii n-o sa-i dea delete

N-a fost usor pt mine sa nasc natural mai ales ca membranele mi-au fost rupte artificial cu mai bine de 12 ore inainte de expulzie in speranta ca imi va provoca travaliul,dar nici vorba...
La un an si aproape o luna ma gandesc cu drag la acea experienta si sincer,anul viitor,cu ajutorul lui D-zeu ma gandesc sa-i fac ficei mele un partener de joaca pe care l-as naste tot pe cale naturala daca va fi posibil.motivul pt care aleg aceasta optiune e refacerea mea imediat dupa nasterea fiicei mele.Dimineata la ora 9 am vrut s-o alaptez,dar pt ca eram f anemica in momentul in care m-am ridicat sa merg la ea am lesinat(a fost prima data in viata mea! )La masa de la 12 am patit la fel,asa ca micutza mea a asteptat pana la masa de ora 15 ca sa fie tinuta la piept si alaptata!Pupici si multumiri ca mi-ati citit msj
bia_kidz
Postat pe 14 Noiembrie 2008 01:36
Felicitari elanicol!Ma bucur ca s-a sfarsit cu bine nasterea micutului tau .Bia vad ca ai patit la fel ca si mine.Si eu am lesinat dupa nastere cand a trebuit sa merg in salon , cu toate ca am venit din sala de nasteri pe piciorele mele,chiar topaind intr-un picior ca am scapat si este bine bebelul meu.La fel ca si tine intentionez sa-i mai fac fiului meu o surioara sau un fratior , dar asta peste vreo 2 ani.Va pupam si curaj mamicutelor ca totul va fi bine
adelafistis
Postat pe 14 Noiembrie 2008 18:17
BUNA ZIUA FETELOR.FELICITARI ELANICOL,AI FOST O CURAJOASA.SPER SA FIU SI EU LA FEL DE CURAJOASA CA SI U CAND VOI AVEA UN COPIL(EU INCA NU AM RAMAS GRAVIDA NICI ACUM).AVEM 1 AN SI 2 LUNI DE INCERCARI.EU SUNT DE FEL PANICOASA.SI CAND AM FOST PT PRIMA DATA LA GONECOLOGIE MI-A FOST FRICA,DAR DUPA CE AM VAZUT CA ACEL CONTROL ESTE O NIMICA TOATA,MI-A DISPARUT FRICA.DACA VOI FI VRE-ODATA GRAVIDA,NU CRED CA AS ALEGE SA NASC NATURAL,DEOARECE MI-AR FI FRICA.DAR DACA DOCTORA V-A INSISTA SA NASC N-AS AVEA DECAT SA FAC CUM ZICE DANSA,MAI ALES CA ESTE O PERS FOARTE CALMA,ARE F MULTA RABDARE.VA PUP,SI VA FELICIT PT BEBEI.SA VA TRAIASCA.
romantica
Postat pe 14 Noiembrie 2008 18:59
Buna! hai sa va amuz un piculet! cand ma pregateau pentru operatie, stiti toate demersurile acelea umilitoare (dar absolut necesare!!!) a venit domnisoara care imi intocmea fisa (nu mai stiu a cata!!!) si m-a intrebat cum il cheama pe micutul din burtica sa treaca in acte, iar eu mi-am dat seama ca ... nu imi aminteam!!! emotii la greu! i-am raspuns ca am mai completat niste acte si sa i-a de acolo informatia!! apoi mi-am amintit .. Cosmin-Andrei! nu imi venea sa cred ca putusem uita asa ceva!! ba cred ca daca ma intreba care imi e numele, nu as fi stiut raspunde imediat!!
elanicol
Postat pe 16 Noiembrie 2008 22:47
Si eu imi aduc aminte cu placere despre experienta nasterii.Recunosc ca nu mi-a fost frica deloc, ori ca am fost luata pe nepusa masa pt nastere.Eu eram programata la cezariana pe 23 aug, iar pe 22 aug la ora 19.30 mi s-a rupt apa, imediat am chemat medicul de acasa si la 20.30 s-a nascut Mario.Si eu am avut anestezie generala, nu stiu decat cand am intrat in sala si vedeam asistentele cum imbraca dr pt operatie si m-am trezit in momentul in care ma luau dupa masa de operatie si ma puneau pe pat si anestezista spunea l-am scos si pe mariutu.Cand am ajuns la reanimare ma asteptau acolo sotul, mama si soacra.Nu i-am vazut la fata pt ca vederea merea era oarba, a fost putin nasol ca la ATI dupa ora 21.30 nu mai lasa pe nimeni, asa ca nici bine nu am ajuns acolo ca a trebuit sa plece.Mi-am intrebat curioasa sotul de greutatea lui si nota.Stiam ca este baiat.Sotul imi spune 3500gr, 50 cm, iar nota destul de mare nu o stia si ma intrebam cum a stat fiind asa de mare pt ca eu am avut o burtica f mica si la ultimul eco mi-au spus ca va fi la nastere pana in 3 kg, dar el a inteles gresit-mario a avut 3050 gr, oricum mare a fost si asa pt burtica mea.Daca ma imbracam in trening nici nu ziceai ca sunt gravida.Pt mine a fost ceva frumos, nu dureri mari, nu complicatii, atat am fost putin anemica si nu ma puteam da jos din pat.Abea a doua zi spre seara am putut merge si eu la copil.Pana a ma duce eu la el mi s-a adus o singura data la pat ca sa-l vad si eu.Era asa de frumos, curat, blond, cu ochisorii putin deschisi, o dulceata.
laura_paisan1983
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:02
Buna. as vrea vsa stiu cat de sigura este aceasta epidurala. caci eu am auzit ca exista riscuri....
denis2009
Postat pe 23 Noiembrie 2008 02:28
Riscuri pot fi indiferent de modalitatea prin care nasti.Aceasta epidurala am inteles ca se face in momentul in care ajungi la dilatatie 5.Sunt dr care o recomanda si dr care nu.
laura_paisan1983
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:04
buna.eu am nascut cu epidural si exista riscuri,intradevar,e posibil sa te doara capul,a ai ameteli si stari de voma si sa ai dureri de spate.astea sunt mai importante si sunt pe termen scurt.eu am semnat pe propria raspundere ca vreau epiduralul si mi l-au pus.a fost bine ca nu am mai simtit atat de tare durerile dar a incetinit dilatarea.
dupa ce totul s-a terminat si m-au dus in camera mea(am fost singura in camera si pe bebe nu mi l-au luat de langa mine deloc),asta fiind pe la 7 jumate dimineata,m-au lasat sa pun copilul la piept si sa ma odihnesc si eu ca nu mai puteam de somn.sotul meu a stat cu mine in camera cat timp a vrut el iar asa mai dupa masa a venit o asistenta si m-a intrebt daca vreau sa ma ridic sa merg la baie si sa ma plimb.m-a ajutat sa ma ridic,nu eram ametita dar nici nu m-as fi putut ridica singura apoi m-am plimbat cu sotul prin camera,am facut si baie si am avut si vizita.
Experienta nasterii nu e placuta din punctul de vedere al durerii dar cand vezi pe puiul tau langa tine uiti de tot si de toate.eu chiar si cu epiduralul am simtit dureri pt ca nu mi-a amortit total decat un picior(beton).
as opta tot pt nastere naturala pt ca refacerea e mai rapida dar asta nu inseamna ca nu mi-a fost frica.mi-a fost frica dar cand a sosit momentul pur si simplu am trait ce era de trait,putina durere,emotii si asteptarea....si a meritat totul.
dar de ce sa va rupeti,fetelor?nu va taie?pai tot naturalea este nasterea cu taietura.nastera vaginala=nastere naturala.ar trebui medicii sa se mai documenteze ca nu mai suntem pe vremea lu' mihai viteazu.
va pup
ninutza_kidz
Postat pe 23 Noiembrie 2008 13:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Chestionar-experienta nasterii 1 De la: liliat 2 Septembrie 2009 16:15
CFR2 3 De la: MoniQ 11 Septembrie 2009 16:04
iar ii curge nasu.... 1 De la: lumi_store 19 Noiembrie 2009 18:21
pret cezariana 18 De la: Karin_Pantelov_1 23 Ianuarie 2012 23:30
Ce parere aveti despre celulele stem? 5 De la: garbo_406583 13 Aprilie 2017 15:19
Setari Cookie-uri