vaccinuri la bebelusi

care vaccin e mai bun ? cel gratuit sau cel platit ?
nikole_dulcik_2u_dx
Postat pe 28 Mai 2008 12:14
cel cmparat e mai bun. eu pe astea cumparate i le-am facut pt ca au si hemofilus in ele, si-i protejeaza impotriva multor infectii date de aceasta bacterie, plus ca dupa astea cumparate nu exista riscul sa faca polimielita pt ca nu au virus viu poliomielitic in compozitie ci inactivat (IPV). La 2, 6 luni a facut infarix hexa, la 4 luni infanrix penta, la 8 si 10 luni prevenar, asta e antipneumocic. le-a tolerat f bine, nu a facut nici febra maca. astea cumprate la noi de fapt sunt obligatorii in alte tari civilizate.
a1_23
Postat pe 28 Mai 2008 19:07
PLUS CA DE LA CELE GRATIS (ALEA CARE SE DAU PE GURITA) NU MAI ARE POFTA DE MANCARE (AM AUZIT MULTI DR SI MAMICI )
ruschita
Postat pe 28 Mai 2008 19:11
asta e o nimica toata pe langa riscul sa ramana copilul paralizat de la vaccinul antipolio care se da pe gurita... medicii de familie isi fac datoria si nu-i informeaza pe parinti de riscurile acestui vaccin, pe mine incerca chiar sa ma convinga ca-i mai bun decat cel cumparat, iar dupa o perioada am aflat de la o prietena cu bebe mic (care racise deja la 2 luni) ca-i recomandase chiar ea sa-l faca pe asta cumparat ca e mai bun... se mai documentase intre timp si-si schimbase parare
a1_23
Postat pe 28 Mai 2008 19:19
si noi le-am facut tot pe cele platite. nici nu ne-am gandit altfel. Boaba , si noi le-am facut pe aceleasi , numai ca noi am facut Prevenar la 9 si 10 luni. Chira nu a facut la nici un vaccin febra, cel putin pana acum.Exact cum spui si tu, si noi am facut tot ce este obligatoriu afara, la recomandarea pediatrului nostru. Pana la un an , am facut in fiecare luna cate un vaccin.
chira
Postat pe 29 Mai 2008 01:01
cu poliomietita nu stiu, nu stiu ce contin vaccinurile gratis, oricum noi cand am fost la dr in jurul varstei de vaccinare ne-a intrebat cand am facut vaccinul ca sa stie sa nu ne faca injectii intramusculare , ca trebuia sa treaca o luna de la vaccin. dar cand faci vaccinul nu cred ca te atentioneaza nimeni ref la asta...:(
ruschita
Postat pe 29 Mai 2008 15:13
la astea cumparate, deci daca nu-l faci pe ala pe gurita, poti sa faci injectii .. si eu am fost cu bebe la spital pt ca racise si m-au intrebat de vaccin, le-am spus ca nu le-am facut pe alea de la stat ci infanrixul si au rasuflat usurati... (asistenta deja ii facuse injectia si in loc sa ma intrebe inainte m-a intrebat dupa aia...uitase sa intrebe.. noroc ca nu- facusem antipolio oral...)
a1_23
Postat pe 29 Mai 2008 20:02
chira, dar cum ai facut in fiecare luna vaccin? ca eu am facut odata la 2 luni., iar la 1 an cica o sa fie 2 vaccinuri odata. Tu cum ai facut?
a1_23
Postat pe 29 Mai 2008 23:14
eu am o fetita de doi ani si patru luni si un baietel de trei luni.Pana acum le-am facut vaccinul de la medicul de familie.Nu stiam ca se poate cumpara.Se cumpara de la farmacie? Si cat costa?Poate cumpar si eu pt baietel.multumesc.
ralucachireac
Postat pe 11 Iunie 2008 16:37
la 2,4,6 luni, la un an si la un an si o luna au fost cele obligatorii. La 3 , 5 si 7 luni am facut HIBERIX ( pe care il vom face si la un an si 6 luni), la 9 si 10 luni am facut PREVENAR ( o sa mai facem o doza la 1 an si 7 luni), la un an si doua luni vom face VARILRIX-antivaricela.Crec ca nu am omis ceva si am spus bine.




chira
Postat pe 13 Iunie 2008 20:06
pentru ralucachireac: noi nu am cumparat de la farmacie niciun vaccin, ni le aduce doctorul si i le platim lui. Noi nici nu avem medic de familie pentru Chira.Doctorul nostru nu este si de familie, este dr in spital.
chira
Postat pe 13 Iunie 2008 20:07
ralucachiriac, o varianta de schema de vaccinare pt tine: ii faci la 4 luni tot pe cel de la medicul de familie, la 6 luni ii faci INFANRIX HEXA, la 7 - 8 luni HIBERIX, apoi la 1 an (sa fie depasita varsta de 1 an) INFANRIX PENTA. Sau poti sa continui cu cele gratuite si-i faci la vaccinul de 1 an in loc de cel gratuit INFANRIX PENTA. Sau i-l faci si pe cel de la 1 an tot gratuit si pe la 1 an si cateva luni ii faci HIBERIX. Astfel l-ai vaccinat si pentru Haemophilus influenzae, care este bacteria cea mai frecvent implicata in infectiile la copilul mic (otite, pneumonii, epiglotite, meningite). Se pot cumpara de la farmacii, trebuie sa te interesezi si sa dai comanda din timp. Atentie daca il cumperi sa mergi cu punga de gheata la farmacie (trebuie tinut la temp intre 2 - 8 grade), apoi fie te duci direct la medic sa-l faca, sau daca te duci acasa il tii pe usa frigiderului (nu in congelator!).
a1_23
Postat pe 21 Iunie 2008 12:05
pt PREVENAR (antipneumococic - ce poate da meningita, otita medie, pneumonie, sepsis) sunt la fel mai multe variante de schema, depinde de varsta la care vrei sa incepi sa-l faci. intre 7 si 12 luni se fac 2 doze la interval de 1 - 2 luni intre ele, apoi inca o doza dupa 1 an; daca incepi dupa 1 an se fac 2 doze; iar daca ii faci dupa 2 ani se face doar o singura doza. Astea sunt variantele, tu impreuna cu medicul copilul va decideti cum veti proceda.
a1_23
Postat pe 21 Iunie 2008 12:15
sau poti sa-i faci si la 4 luni cumparat, INFANRIX PENTA, la 6 luni INFANRIX HEXA, iar la 7 luni HIBERIX, apoi la 1 an INFANRIX PENTA.
a1_23
Postat pe 23 Iunie 2008 12:59
sau le faci pe toate de la stat si intre 7 luni - 1 an ii faci 2 doze de HIBERIX la interval de 1 - 2 luni, plus inca o doza dupa 1 an. Ideea e ca HIBERIXUL e doar cu Haemophilus, iar infanrixul are si haemophilus si cele de la stat toate intr-o injectie. Ideea e ca in functie de varsta la care se incepe se fac: 3 doze de Haemophilus intre 2 luni - 6 luni cu repetare inca o doza dupa 1 an, 2 doze intre 6 luni - 1 an cu inca o doza dupa 1 an, si doar o singura doza daca se incepe dupa 1 an. Cred ca deja v-am ametit...
a1_23
Postat pe 23 Iunie 2008 21:11
Si noi le-am facut tot pe cele cumparate,costa in jur de 240 ron fiecare,noua ne-a spus medicul pediatru ca,daca incepem cu unul trebuie sa le facem pe toate,nu poti alterna unul cumparat si unul gratuit,Cristian multumesc lui Dumnezeu,pana acum nu avut decat o data viroza si apoi bronsita,dar asta pentru ca a luat virusul de la mine,dar in rest e foarte bine,nu face febra dupa vaccin
cristian_kidz
Postat pe 1 Iulie 2008 23:10
da, daca le incepi cu cele cumparate - infanrix sau pentaxim (care le includ pe cele de la stat plus anti-haemophilus), trebuie sa continui asa, dar invers se poate, de la cele gratuite la cele cumparate, sau poti alterna pe cele gratuite (ce nu includ si componenta haemophilus) doar cu vaccinul anti-haemophilus (hiberix)
a1_23
Postat pe 2 Iulie 2008 11:52
pentru cei interesati- pentaximul e la fel de bun ca infanrixul si e la jumatate de pret. Dezavantajul e ca la 2 si 6 luni trebuie cumparat si engerixul (care e cam 50 RON) deci doua injectii, dar ca pret iesiti mult mai ieftin, iar eficienta este aceeasi.
a1_23
Postat pe 31 Iulie 2008 00:35
eu i-am facuT acuma la un an la andrei PENTAXIM A REACTIONAT F BINE POATE O SA MA CREDETI SAU POATE NU DAR NICI MACAR NU A PLANS CAND I LA FACUT.!
violeta09_kidz
Postat pe 31 Iulie 2008 08:30
a1_23
Postat pe 1 August 2008 11:59
Pana la 1 an eu i-am facut vaccinurile gratuite dar la un an as vrea sa-l cumpar. Am vazut mai sus ca sunt mai multe variante, care e mai bun. Si as vrea sa-i fac si impotriva meningitei.
danyelle005
Postat pe 18 Septembrie 2008 22:44
Si eu am un bebe de 1 an si as dori sa-i fac vaccinul de acum tot cumparat. Imi puteti da un sfat in aceasta privinta? Multumesc!
anamaria1
Postat pe 1 Octombrie 2008 11:38
PENTAXIM sau INFANRIX PENTA
cauta-l din timp ca se gasesc mai greu acum, e o criza de vaccinuri

Postat pe 2 Octombrie 2008 14:20
infanrix penta adica infanrix IPV HIB

Postat pe 2 Octombrie 2008 15:23
danielle, acum am vazut intrebarea ta
pentru meningita exista vaccinul antihaemophilus influenzae tip b (ori ii faci la un an vaccinul cumparat - pentaxim sau infanrix IPV-Hib, sunt amnadoua la fel de bune, ori daca la 1 an i-l faci tot pe cel gratuit ii faci dupa aceea Hiberix), si vaccinul antipneumococic (Prevenar). mai exista pentru meningita vaccinul antimeningococic dar nu se gaseste la noi.
a1_23
Postat pe 3 Octombrie 2008 09:29
BOABA i-am facut la 1 an PENTAXIM; a fost OK fara efecte secundare. Vad ca face reclama la tv la un vaccin impotriva otitei si alte boli; ce parere ai?
danyelle005
Postat pe 1 Decembrie 2008 14:47
Voi ati facut Varilix?
danyelle005
Postat pe 1 Decembrie 2008 14:50
nu stiu despre ce vaccin vorbesti, dar si otita, ca si menigita pot fi date de mai multe microorganisme, iar vaccinurile nu le acopera pe toate. cand afli excat cum se chema sa scrii aici.

Poti sa+i mai faci acum prevenar: fie intre 1 si 2 ani 2 doze, fie dupa 2 ani o doza.

Varilixul noi nu l-am facut si nu stiu daca o sa-l fac, inca mai intreb despre el.
a1_23
Postat pe 2 Decembrie 2008 17:17
Multumesc BOABA. pREVENARUL PT CE E?
e o reclama la un vaccin pe care o da intr-una la TV.
danyelle005
Postat pe 4 Decembrie 2008 18:50
prevenarul e antipneumococic
a1_23
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebei din aprilie 28 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:35
cat ceai bea un bebe la 7 luni? 6 De la: laurababy78 14 Noiembrie 2011 10:50
ce sa fac daca fetita mea nu mananca? 13 De la: mariuca31072011 23 Martie 2012 16:12
GREUTATEA LA BEBICI 44 De la: namyi 18 Iulie 2010 02:57
Vand carucior Primii Pasi model H309 si scaun masina 1 De la: simi_clau 15 Aprilie 2010 23:43
Setari Cookie-uri