ce facem cu tantarii

buna, Stiti daca se poate folosi aparatul ala anti tantari cu solutie care se baga in priza? pediatrul a zis ca nu e toxic, dar tot mi-e frica sa-l folosesc in camera lui bebe. sau stiti alte remedii anti tantari ?
byzu_68
Postat pe 19 Aprilie 2008 00:44
noua ne-a dat de la maternitate cand am iesit din pital un pliculet mostra de autan, poate e bun pt bb daca ni l-au dat , ma gandesc eu... (cu toate ca ne-au mai dat si nostre de ariel si alte prostii care nu au legatura cu bb)
ruschita
Postat pe 19 Aprilie 2008 08:35
Exista un aparat cu ultrasunete contra tintarilor,asta ma gindesc ca nu dauneaza.E ceva mai scump,dar merita daca nu are efecte negative.
ikarinusa
Postat pe 19 Aprilie 2008 10:52
I-am dat piticului, la ndrumarea medicului pediatru, sirop Complex de vitamina B (cost vreo 6RON). Acesta i modific mirosul transpiraiei, astfel nct narii nu l mai muc. Pentru oameni diferena este insesizabil; s nu credei c o s aibe un miros urt copilaul. Acest complex este folositor i organismului, deci am mpucat doi iepuri dintr-un foc.
oandree
Postat pe 28 Iulie 2008 12:50
Noi folosim aparat pt tantari ,de bagat in priza, cu pastilute ,,Baygon" au un miros placut si o tinem toata ziua nu numai noaptea, le mai schimbam. Acelasi aparat are un loc pt parfum de tantari . Am folosit si autan si el este bun dar f. scump. Atunci cand suntem afara mai folosesc pt tantari si gaze acelasi spray Baygon verde, inchid usile si geamurile si aerisesc dupa 15 - 20 minute.
monica_otel
Postat pe 15 August 2008 12:20
autan se foloseste numai de la 2 ani nu?
cezara6
Postat pe 21 August 2008 18:24
e bun spraiul de autan pt copii.mie mi la dat pediatra
ariana_kidz
Postat pe 12 Mai 2009 10:13
autanul e pt copii de la 2 ani in sus. pt 0-2 ani singurul spray existent in ro pe piata este rolul "chicco zanza no" eu l-am cumparat la 26.00 lei
in camera avem raid de la johnson. e ofera la metro 2 la pret de 1, cu tot cu rezerve
adrica
Postat pe 12 Mai 2009 10:41
in schimb in italia iti dau un sprai autan si cand au cateva luni.mie mi la dat
ariana_kidz
Postat pe 12 Mai 2009 23:29
ariana, nu am stiut ca esti in italia. am crezut ca vb de ro. nu stiu produsele de acolo. eu m-am uitat pe etichete si pe net. si farmacistele au zis ca la noi e singurul pt copii sub 2 ani. autanul de care zici tu e pt sub 2 ani?
adrica
Postat pe 13 Mai 2009 16:49
da adrica.fetita mea are 4 luni jumatate si deja de 2 zile ii dau cu el ca aici ne-au invadat tantarii
ariana_kidz
Postat pe 13 Mai 2009 17:18
ariana, ai deja o domnisoara acolo . sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa. e o frumusica.
adrica
Postat pe 15 Mai 2009 00:37
deocamdata nu au aparut tantarii pe la noi avem plase la geamuri dar daca mai intra vreunul prefer sa-l trimit in lumea ingerilor
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Mai 2009 13:35
Buna ziua, referitor la tantari: -folositi fara teama aparatul de bagat in priza de la firma "RAID" , nu se intampla nimic ...din contra , miroase asa de frumos chiar are efectul dorit.
Eu am folosit acest produs , sunt foarte multumita si voi folosi iar cand vor aparea tantarii.
Autanul este eficient dar pe o perioada destul de mica....2-3-4 ore pe zi sau noapte si este destul de scump si incomod sa stai mereu sa te ungi cu el.
ING_STEFAN2001
Postat pe 17 Mai 2009 05:22
Si noi avem probleme cu tantarii.Fetita are un an si jumatate si dintr-o intepatura s-a inflamat jumatate de ureche.Medicul pediatru mi-a interzis sa ii dau Autan sau sa folosim pastile pentru tantari, ci doar sa o tamponez cu mixtura mentolata si sa pun la geam plase pentru tantari.
stelutamonica
Postat pe 17 Mai 2009 07:52
ce se intampla cu niste plamani asa de firavi ca ai bebelusilor cand dai cu sray de ala,daca tu il simti cum miroase *asa de frumos*
iullius
Postat pe 17 Mai 2009 07:53
eu spun ca plasa e cea mai buna si urmarirea vreunui intrus urmata de exterminare
iullius
Postat pe 17 Mai 2009 07:55
Ma intereseaza un aparat din acela cu ultrasunete, am vazut la cineva dar il avea din Australia, pe o raza de 100 m patrati in jurul lui nu nu intra picior de insecta, de nici un fel, dar desii am tot cautat pe aici pe la noi nu am reusit sa gasesc, daca stie cineva de unde se pot cumpara va rog sa imi spuneti si mie

multumesc
alloisa_r
Postat pe 17 Mai 2009 14:35
Buna. Noua ne-a indicat pediatra sa facem o solutie de apa cu putin amoniac si sa dam pe piele si tantarii fug la mirosul de amoniac.Reteta asta ne-a indicat-o cand bb era de doar 7 luni.Deci se poate folosi la orice varsta.
loricri2001
Postat pe 17 Mai 2009 23:14
sa stii ca Raid si orice omoara sau tine la distanta mustele, tantarii. etc, e toxic , mirosul ala "frumos" e dat de alte chimicale introduse...de ex:.si crinii miros frumos, dar in maternitate, cel putin in Iasi, cand am primit flori mirositoare, m-au rugat asistentele sa le scot afara ,pt ca afecteaza plamanii micutilor deci daca miroase frumos nu e neaparat sanatos.eu merg pe metode naturale, cauta in farmaacii sau mag cu prod. naturiste.si toate monstrele primite in spital sunt efectiv reclame, sampling, nu garanteaza calitate sau sanatate.
fifty1980
Postat pe 17 Mai 2009 23:24
produsele din alte tari sunt mai de calitate si au gama pt copii de 0-1 an, 1-3 ani, etc...nu fa confuzie cu prod din romania, care-s ieftine, deci si facute mai...prost, chiar daca e tot Autan, eu am baut un Pepsi in Franta si....nu se compara cu cel de la noi.
fifty1980
Postat pe 17 Mai 2009 23:27
nu mirosul e problema la spray-uri ci toxicitatea ca nu de alta dar sunt toxice si pt adulti da'pai pt copii ce vedem noi la tv sunt reclame vorba aceea reclama e sufletul vanzarii asa ca eu zic sa nu ne intoxicam bb cu astfel de produse
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Mai 2009 13:40
or fi produsele din alte tari mai de calitate,dar tot nu am curajul sa le folosesc.din fericire noi nu prea ne luptam cu tantarii,dar vad alte gazulitze urate
iullius
Postat pe 19 Mai 2009 08:39
Buna
Nici eu nu vreau sa folosesc pastile de tantari in camera la bebe. Mirosul pastilelor ma deranjeaza si pe mine
Exista aparatul cu ultrasunete chicco zanza no dar nu-l au la farmacii . Daca-l gaseste cineva sa posteze locatia.
Mersi... si sa fuga tantarii de bebelusii nostri.
neamtu74
Postat pe 20 Mai 2009 09:42
Smellwell a lansat recent pe piata Bioprotect si BioprotectPad, produse din extracte de plante care nu contin substante chimice sau pesticide. Pot fi administrate si la copii cu varste mai mici de 1 ani. Produsul este 100 % natural. Pentru mai multe detalii vizitati www.smellwell.ro
kidz001337
Postat pe 16 Iunie 2009 16:10
Incearca produsele smellwell. (www.smellwell.ro).
Este realizat numai din extracte de plante. Nu contine substante chimice. Nu este toxic si nu provoaca alergii. Se recomanda folosirea si pentru varste sub 1 an. Smellwell este fabricat in Austria.
kidz001337
Postat pe 22 Iulie 2009 00:00
noi cu plasa ,cu pastila si cu aparat cu solutie ne-a facut praf pe manute si pe fata,am fost la farmacie si mi-a spus sa-i dau cu mixtura mentolata altceva nu are ce sa-mi dea ca este prea mic.
ALEXANDRU28
Postat pe 27 Iulie 2009 13:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prima nastere 2 De la: kidz001100 8 August 2009 18:54
E vreo problema? 5 De la: ina_rebeca 4 Noiembrie 2009 12:03
Petreceri pentru copii !!!:sml-sign0199: :sml-happy0144: :sml-sign0199: 1 De la: Marcellino 13 Aprilie 2009 23:21
MAMICI DIN BRAILA 1 De la: kidz001637 2 August 2009 07:19
intrebare delicata 6 De la: kidz000315 18 Mai 2009 12:22
Setari Cookie-uri