carnea pt bebelusi

buna. voi ce carne ati dat prima data bebelusilor (sau ce vi s-a recomandat): pui, gaina, vita sau manzat?
ruschita
Postat pe 20 Martie 2008 11:26
Eu nu am inceput inca dar as incepe cu gaina. Am citit pe undeva ca nu ar fi indicata carnea de pui sau de vitel (de animal tanar) ca ar fi alergenica. Acum nu stiu de unde sa-i tot iau de gaina ca prin magazine gasesc de pui, ca doar astia care comercilaizeaza ii vand cat mai repede, nu cred ca-i tin sa se faca gaini
byzu_68
Postat pe 20 Martie 2008 12:43
asa stiam si eu ca de animale mai batrane (gaina sau vaca , nu pui sau vitel, si oricum nu peste, oiate etc). Cand am vb cu poediatrul despre diversificare ne-a dat o schema scrisa si acolo zicea gaina sau vita. Separat, pe un caietel unde noteaza la fiecare vizita ce a observat si ce recomanda, a scris carne de pui. Intre timp gaina a gasit sotul meu cu mare dificultate (ma rog, adica in general nu gasea si pe urma a gasit la un magazin mai marginas), din aia congelata , adica taiata cu luni de zile in urma, si nu am curaj sa ii dau din aia. Proaspata nu am gasit, si sa zici ca aduci de la tara, oricum nu mananca el o gaina intreaga, si tot la congelator o sa o tii cateva saptamani (ca nu poti sa aduci nici saptamanal gaini de la tara). Intre timp a gasit sotul manzat, adica vitel, si pana una alta i-am dat din asta, i-a placut tare. Separat, pediatra a zis ca cel mai bine e pui (am vb cu ea la tel). Nu mai stiu ce sa mai zic...
ruschita
Postat pe 20 Martie 2008 14:00
Eu am inceput cu piept de pui dar i-am dat si piept de gaina iar acum papam si manzat. Ii place mai mult gustul supei cand pun carne de manzat. Ca sa nu mai spun ca papam si ficatel si galbenus . Deh, avem 7 luni si jumatate.
Bb tr sa pape piept sau pulpita, altceva nu se da . Restul papam noi, cei mari. De preferinta ar fi bine sa-i dam carne de tara dar nu gasesti tot timpul,asa ca mai papa si congelat(de alea de acu' 100 de ani:)))))
isa_zavaliche
Postat pe 24 Martie 2008 09:18
buna...eu am inceput cu pui...nu am gasit nici intr-o carte sa scrie ca ar trebui inceput cu gaina..desi stau la casa si avem gaini nu m-am gandit la varianta asta...credeam ca daca ii dau pui e mai slab..gaina fiind mai grasa ma gandeam ca nu-i face bine....la fel si la peste..am citit ca de la 7-8 luni se poate da peste dar slab...pastrav, spre exemplu.
sdanutza
Postat pe 24 Martie 2008 16:40
Si noi am inceput tot cu pui,copanele, sunt mai gustoase decat pieptul de pui, parerea mea. Treptat am introdus si vita, manzat, curcan, ficat de pasare sau manzat.Bineinteles si peste...Nici eu nu am citit nicaieri de gaina, dar ma rog, poate nu am citit unde trebuia, oricum pediatrii astia, fiecare cu parerea lui...Dar tot am tinut cont de ce mi-a zis..., si am introdus alimentele numai cand mi-a spus el, chiar daca in unele cazuri nu se pupa cu ce citisem...Am zis ca mai bine sa ascult de el, ca daca doamne fereste se intampla ceva, sa nu spuna ca am facut ce am vrut si nu l-am ascultat...A...., sa nu uit, ficatelul de manzat, oricat l-as fierbe, tot tare este, asa ca eu il pun in blender, celelalte le pasam cu furculita...
chira
Postat pe 24 Martie 2008 20:02
am gasit intr-o carte ca puiul contine mai multa gelatina - o proteina de calitate inferioara, asta ca fapt divers... Ca tot pui o sa pape si al meu
byzu_68
Postat pe 25 Martie 2008 10:52
pt. sdanutza, eu tot caut informatii despre diversificare (cred ca n-o sa mai termin niciodata) si am gasit ca pestele se da dupa varsta de 10-11 luni - peste alb, slab (potential alergizant). Stiu ca probabil in alte parti scrie ca se da si mai devreme, dar pt ca bebe are deja dermatita atopica (este predispus la afectiuni alergice)ar fi bine poate sa mai amani pestele chiar pana dupa 1 an
byzu_68
Postat pe 25 Martie 2008 13:21
Riscul de a face o boala numita guta exista doar daca este o anomalie in metabolizarea unor substante numite purine care se gasesc in carnea tanara, sardele, sunca, vanat, ficat si rinichi. Prin fierbere, jumatate din aceste substante trec in apa. Asadar, nu este nicio problema sa dati copilului carne de pui atata timp cat schimbati o data apa in care a fiert carnea.
cristina_graur
Postat pe 1 Aprilie 2008 18:17
Eu am inceput sa-i dau lui mario mai intai piept de pui , iar de la 6 luni ii dau si ficatel de pasare. le mananca f bine pe amandoua si nu am deocamdata probleme
laura_paisan1983
Postat pe 1 Aprilie 2008 22:16
prima data i-am dat copanel de gaina, de la tara, dar apoi nu am mai avut de unde sa fac rost, asa ca i-am dat pui din magazin. Acum deja are 8 luni de cand consuma carne din magazin si nu am avut probleme, dar intotdeauna - indiferent daca a fost carne de pui, gaina sau vita - am fiert-o de doua ori cel putin. Si ficatel de pui i-am dat tot de la magazin. Cateodata ii dau si carne gatita la abur si nu am avut probleme.
Am gasit intr-o revista o reteta pentru copii - chiftelute din piept de pui. Foarte interesant, fara faina sau ulei la prajit. A papat bebe tot!
gamalia334
Postat pe 1 Aprilie 2008 23:01
cum e reteta?
byzu_68
Postat pe 2 Aprilie 2008 01:27
gamalia 334, cum vine asta ca le fierbi de cel putin 2 ori? fierbi carnea, cand e gata o pui in frigider, peste cateva ore iar o iei si o fierbi sau cum, ca nu am inteles?? da, vrem si noi reteta de chiftele, please please please....
ruschita
Postat pe 2 Aprilie 2008 15:51
O fierb de doua ori: o pun la fiert - sau la abur cand nu am timp si dupa ce s-a fiert cam pe trei sferturi - daca se poate spune asa- o scot din apa si o pun in apa rece; apoi o iau de la capat. Mama spune ca exagerez dar nu mi s-a parut niciodata un efort prea mare. Folosesc acelasi procedeu ca la fasolea boabe, numai ca nu il repet de asa multe ori.

Reteta de chiftelute:
1 jumatate de piept de pui dezosat, 1 cartof mediu, 1 lingura de unt, 1 lingura de smantana - eu folosesc din aceea foarte slaba - 1 ardei gras, 1 jumatate de ceapa, 1 ou, 1 felie de paine, marar, sare. Reteta spune si piper, dar eu nu am pus.
Pui ardeiul la copt in cuptor si cartoful la fiert. Dai pieptul de pui prin masina de tocat, adaugi ceapa tocata cat de marunt poti, miezul de paine muiat in apa si stors, oul, mararul si putina sare. Incalzesti o tigaie de teflon si pui la prajit chiftelele intorcandu-le continuu. Cand cartoful a fiert, scurgi apa, adaugi untul, putina sare, smantana si amesteci cu mixerul.
Reteta spune sa amestec pireul, chiftelutele si ardeiul copt si curatat la robot pana devine totul o pasta. Eu am tocat ardeiul marunt si l-am amestecat in piure. Chifteluta i-am maruntit-o si i-am pus-o langa piure.
pofta buna.
gamalia334
Postat pe 3 Aprilie 2008 20:47
noi am inceput cu curcan si gaina
ciolac_laura2007
Postat pe 3 Aprilie 2008 22:09
si eu tot cu pui am inceput, cu piept de pui, iar acum la 9 luni aproape deja papam si pulpita, gaina de tara as vrea si eu dar... de unde ca pana la mine la tara sunt 300 de km, crestem si cu pui.
larissa_delly
Postat pe 3 Aprilie 2008 22:45
noi, mai nou, papam borsuc de puiut.
isa_zavaliche
Postat pe 4 Aprilie 2008 10:33
voi ati auzit ca cica nu se da ficatel la sugari??? uite cu asta ma delectam eu pe net. Ca e toxic si nu este necesar in zilele noastre daca bebe papa in rest bine carnita , oua. Ati mai auzit de asta?
byzu_68
Postat pe 4 Aprilie 2008 23:51
pai noua opediatra ne-a zis ca dupa 8 luni deja putem sa ii dam ficatei, ananas, ciorba de perisoare acrita cu lamaie ... etc (cu care eu nu prea sunt de acord dar ma rog...)
ruschita
Postat pe 5 Aprilie 2008 09:11
si noua pediatra ne-a spus sa papam ficatei la 2-3 zile, si pana acum am papat ciorbita de pui si vita acrita cu bors .
larissa_delly
Postat pe 5 Aprilie 2008 15:15
da, pe net gasesti o gramada de tampenii :))) Mai am si eu o intrebare, cartoful in supa/piure cand se da, dupa cat timp? Voi puneti in supe si dovlecel de asta de pe piata? (cred ca e tratat cu tot felul de chimicale ca sa reziste) Eu nu mai stiu cu ce sa-i fac pireul de legume
byzu_68
Postat pe 5 Aprilie 2008 15:43
Eu ii pun in supa: cartof, praz, rosie, telina, morcov, patrunjel verde si radacina, pastarnac, dovlecel,ardel gras, cand am pun si spanac. Se mai pune si orez dar eu inca nu am pus.Si, bineinteles, carnita.Bb are aproape 8 luni si ii place combinatia. Acum am acrit supa cu bors si papam.
Pt auranicoleta: cred ca tot ce cumparam de pe piata e tratat. Ramane 100% natural doar ceea ce cultivam noi sau parintii sau altii pe care ii stim.
isa_zavaliche
Postat pe 5 Aprilie 2008 18:30
da sigur nu sunt f sanatoase legumele din piata, dar daca nu ai gradina ta, ce poti sa faci? eu i-am pus cate 2 rondele de cartof in supita si ii placea tare, dar ne-a zis pediatra sa nu ii mai pun, cica de la 7 luni cartof pt cei alimentati artificial si care au inceput diversificarea la 5 luni, iar pt cei cu san exclusiv pana la 6 luni, nu imi apare cartoful nici in schema ei pt 8-12 luni, nuj stiu care efaza, in schimb apare fasole verde????????? bors??????????? ceapa???????? nu mai inteleg nimica...
ruschita
Postat pe 6 Aprilie 2008 15:38
dovlecelul pe care il cumparam, acuma nici macar romanesc nu este, asa ca deci...
ruschita
Postat pe 6 Aprilie 2008 15:39
eu ii fac supica din cartofi,morcovi,pastarnac,telina,dovlecel,ceapa,ardei gras si piept de curcan de la tara...si ii pasez tot in afara de ceapa si ardei...si e foarte incantat,ii place la nebunie...
ciolac_laura2007
Postat pe 6 Aprilie 2008 17:14
Eu nu am avut de unde sa iau alte legume decat din piata sau de la supermarket. Nu stiu cat de tratate sunt, dar cred ca e mai bine sa invatam copilul de mic cu aceste alimente pentru ca nu ii putem controla alimentatia decat pana la o anumita varsta. Apoi tot va da piept cu alimentele tratate si iradiate. Cel putin stiu ca nu va avea atunci probleme cu mancarea si va tolera alimentele mai putin sanatoase. Mancarea 100% ecologica este greu de gasit si foarte scumpa.
gamalia334
Postat pe 6 Aprilie 2008 19:43
ba da, se da ficatel, cei mai multi pediatri il recomanda dupa 8 luni, nu mai devreme.doar ca nu se fierbe ficatelul- carnea in general- in supa de zarzavat.
se fierbe carnea separat, legumele separat fie ca e supa fie ca este felul 2, apoi se amesteca, pentru ca, se zice ca isi lasa tot sangele, iar in cazul ficatului, este intr-adevar contraindicat din cauza ca este toxic.
cand eram eu copil nu mai gandeau asa pediatrii!
aiureli! ce gust sa mai aiba mancarea dk.fierbi carnita separat?hai sa fim seriosi, ce D-zeu! eu n-am facut asta. inca de cand i-am diversificat alimentatia si i-am introdus supele cu carne, am fiert totul la un loc, si nu s-a intamplat nimic!
eu personal consider ca daca iti cresti copilul ca la carte si in cocolosesti prea mult ii scazi imunitatea, il rasfeti, si va fi tot timpul sensibil.
cand l-am adus de la maternitate si inca aproape 1 an dupa, aveam o agenda pe care scriam absolut tot ce mananca, cate scaune are, ma rog, cam tot ce facea copilul, inclusiv sunetele pe care le scotea. nu mai vb.ca aveam o adevarata obsesie cu cantaritul. eram disperata dk.nu manca la o masa cat imi doream eu, de parca el, saracutul, putea sa manancecat noi. mi-am dat seama ca gresesc, am renuntat la tampeniile astea, care ma stresau si pe mine si stresau si copilul, si stiti ce? s-a vazut schimbarea! in bine!!! copilul nu mai era stresat cand manca ca il certam ca nu mananca tot, ba chiar mananca mult mai bine daca e lasat in pace si nu-l fortezi in nici un fel
sa scurtez deci: faceti mancarea ca pentru voi: cu gust! chiar cu putin delikat este permis, sa nu exageram in schimb! cum v-ar place sa mancati voi carnea fiarta in apa si legumele separat? ce naiba, asta e mancare pt. bolnavi!
magdutza_kidz
Postat pe 11 Noiembrie 2008 09:23
Buna!Eu am un baietel de 9 luni.Pun in supica cartof,morcov,telina,ardei gras,ceapa,patrunjel radacina,dovlecel.Insa pasez mereu morcov si cartof+dovlecel,apoi adaug la aceasta supa,pe rand:ficatel de pui,branzica calcica,galbenus cu spanac,piep de pui/gaina,carne de peste(in genaral,salau,pt ca pastrav nu prea gasesc) si mananca de fiecare data cu placere.Pestele l-am introdus de la 8 luni si bebe a fost diagnosticat cu dermatita atopica,nu pateste nimic.Ca fructe ii dau dimineata mar+para,mar+piersica amestecate cu biscuitei,ii mai dau dupa amiaza suc de mere,suc de portocale(uneori si suc morcovi,toate facute de mine),acum bem si compotel de struguri si prune(zeama),papam portocale si clementine singurel.Dupa amiaza ii mai dau iaurtel simplu(ii place Ulcica,de la Brenac) cu biscuitei si zilnic "roade "intre mese cate o bucatica de covrigel,ii face bine si pt dinti.Avem deja 4 dintisori si ne merge foarte bine.Precizez ca,din cauza dermatitei atopice,nu tolereaza cerealele de nici un fel,cum manca ,cum se irita pe fetisoara.Multa bafta!
cameea_kidz
Postat pe 5 Decembrie 2008 10:54
noi am mancat pui numa pui , ficat de pui , chiftelute, spanac , mai tarziu curcan dar nu ne place ca si puiu,, carne de vitel, astea sunt macarurile noastre.Acum suntem mari de 2 ani si 7 luni si mancam aproape orice ce.


pa
livadariuelena
Postat pe 5 Ianuarie 2009 19:50
Noi am inceput cu pept de curcan, piept si pulpe de pui si de gaina, vit acum la 2 ani si 5 luni mancam gratar, dar foarte greu, bb meu nu vrea sa manance carne de nici un fel cand o simte in gurita o scuipa. Ce ne facem nici pasata nici intreaga nici cum. Singura pe care o mananca e un pic de gratar si nu va imaginati cum, in rest pot spune ca mananca aproap orice pentru varsta lui.
sandru_roxana2001
Postat pe 6 Ianuarie 2009 09:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
constipatia la bebelusi 12 De la: creataamalia 6 Aprilie 2010 15:29
alergie 10 De la: garbo_379694 26 Septembrie 2013 21:40
Balansoar alaptat super 5 De la: Bogdan_Melinte_1 28 Octombrie 2011 12:21
Mamici din Sebastian 1 De la: gabriela33 11 Aprilie 2009 13:59
Educatie primul an de viata 9 De la: office_salinasusesi_ro 4 Februarie 2010 09:12
Setari Cookie-uri