varsat de vint

buna seara,avem2ani si7luni si am facut varsat de vint,am citit ca poti sa-l faci ca copil intre5si7ani.A mai trecut cineva prin asta la virsta asta?Cum va-ti descurcat?PUPICI:)
gina_aurelia2007
Postat pe 15 Februarie 2008 23:08
am avut si noi....e tare aiurea dar e ok o sa fie bine dupa ce o sa-i erupa pe tot corpul o sa inceapa sa-i dispara ..noi am folosit pudra de talc mentolata si ne-a mers f bine pudra si usuca mult mai repededecat cremele....oricum multa sanatate!!!
simi30
Postat pe 16 Februarie 2008 09:04
Bebelul meu are 7 luni si in urma cu 2 saptamani a facut varicela, nu stiu daca este acelasi lucru, dar am trecut cu bine peste. Nu am folosit decat violet de gentiana( pentru a-i atenua mancarimea). Numai bine.
cristiana_kidz
Postat pe 16 Februarie 2008 16:03
exista vaccin anti varicela (varsat de vant). se numeste Varil-rix. Prima doza se face dupa 12 luni
byzu_68
Postat pe 17 Februarie 2008 21:06
am si eu o problema. Trebuia sa facem vaccinul de 6 luni acum trei saptamani, dar l-am tot amanat pt ca bb a fost usor racit. (doar tusea, fara febra). Maine, suntem programati la vaccin. (pe 26 feb implinim 7 luni). Problema este urmatoarea. Vineri am aflat ca la Gradinita vecinului meu a aparut un caz de varicela. vecinul nu a avut aceasta boala si este posibil sa o faca. Imi este frica sa nu faca vecinul si apoi sa faca si BB exact dupa vaccin. Nu stiu ce consecinte ar avea., daca BB ar face varicela imediat dupa vaccin. Va rog sa ma ajutati, daca stiti sau daca ati trecut prin asa ceva. Astept raspunsurile voastre cu mare nerabdare. Va multumesc.
danciulescudiana
Postat pe 20 Februarie 2008 11:13
din ce am citit perioada de incubatie este intre 7 zile si 21 zile, iar perioada contagioasa incepe cu 2 zile inainte ca eruptia sa apara. deci vecinul tau ar putea fi la sfarsitul perioadei de incubatie si eruptia posibil sa/i apara (peste o zi - doua), deci ar putea fi contagios. Eu zic sa mai amani vaccinul dar in acest interval copilul tau sa nu mai intre in contact cu vecinul. Daca intr/o saptamana, sa zicem, vecinul nu face eruptie, teoretic copilul tau nu are cum sa contacteze boala (daca nu intra de loc in contact cu vecinul). Vaccinul de la 6 luni include si antipolio oral, care este cu virus viu atenuat, deci copilul trebuie sa fie foarte sanatos pentru a primi acest vaccin, altfel exista riscul de paralizie postvaccinala.
discuta si cu medicul tau de familie vezi ce/ti zice
byzu_68
Postat pe 21 Februarie 2008 00:21
sau daca in ultimele 2 zile nu a mai venit in contact cu vecinul, poti sa-l vaccinezi azi si-l feresti in continuare de acesta inca doua saptamani .
byzu_68
Postat pe 21 Februarie 2008 09:37
baietelul mei a facut varsat de vant desi a fost vaccinat, medicul a spus ca este bine sa-l faca. nu a avut insa foarte multe bubite, nu l-am putut scoate afara si asta la agitat mai tare.
simona77
Postat pe 12 Martie 2008 08:34
Si baiatul meu mic a facut varsat de vint desi era vaccinat.A avut o forma foarte usoara cu numai 15-20 de bubite care au trecut mult mai repede decit la cel mare.
sweet_danielle2006
Postat pe 31 August 2008 20:43
fetelor va rog sa imi spuneti si mie daca se poate confunda o alergie sau sudamina cu varicela. am o fetita de 2 ani care vesnic a avut pe piele alergie, in special de la caldura si intr-o forma foarte urata( pana la aparitia unei exeme).am fost la foarte multi doctori dar in afara de aerius si unguent elidel nu prea a dat rezultat nimic.acum am facut rost de solutia sudaminas din spania dar ii trece pe moment apoi apare mai ales pe umeri si la baza gatului lasand o pielicica rugoasa.problema e ca de la un timp apar si bubite mai mari pe langa cele mici si tot timpul stau cu grija sa nu trecem peste vreo boala a copilariei crezand ca e alergie.
dana_alecuta
Postat pe 1 Septembrie 2008 06:02
In primul rind cred ca ar fi bine savezi un doctor. Si apoi trebuie sa stii ca prima faza a varsatului de vint este ca la raceala: putina febra, indispozitie si moleseala, nas infundat.
Doctorul poate sa-ti spuna cel mai bine daca e varsat de vint sau alergie.Sincer, ti-as dori sa fie varsat de vint ca trece.Cu alergiile... nu stiu
sweet_danielle2006
Postat pe 1 Septembrie 2008 19:03
Pe mine varsatul de vand ma sperie cumplit. Am 29 de ani si nu am avut nicio boala a copilariei. Cand eram insarcinata am stat cu frica deoarece o colega care era insarcinata a luat varsat de vant si a trebuit sa intrerupa sarcina. Am trecut printr-un moment groaznic cand am aflat ca nepoata mea a facut varsat dupa ce s-a intalnit cu mine. Exista mari sanse sa iau si eu varsatul, dar cineva acolo sus ne-a protejat. (pe mine si pe fetita mea frumoasa).
valicica_kidz
Postat pe 3 Decembrie 2008 18:36
Varsatul de vant este o infectie virala care cauzeaza o eruptie pe suprafata pielii si pe mucoase. Eruptia apare mai intai pe fata si trunchi, intinzandu-se apoi pe aproape intreaga suprafata a corpului, inclusive pe scalp si pe organele genitale si chiar inauntrul gurii, urechi, vagin. Elementele eruptive constau la inceput in macule (pete) mici (5-10 mm) rosii si apar intr-o perioada de 2 pana la 4 zile in valuri eruptive.

Aceste pete se umfla, devin papule si ulterior trec in stadiul de vezicule asezate pe o baza rosie. Datorita situarii lor superficiale, formei si continutului seros, veziculele au fost asemuite cu picaturile de roua. Veziculele se deprima treptat si se usuca, formand cruste. In urma veziculelor nu raman cicatrici, doar uneori o usoara coloratie maronie a pielii, trecatoare. Unele personae au doar cateva vezicule, in timp ce altele au cateva sute.


bubite de varicela (varsat de vant)

De obicei eruptia provoaca prurit (mancarime a pielii). Scarpinarea si ruperea acestor vezicule duce la formarea unei cruste si se pot infecta cu bacterii (o infectie secundara bacteriana). ( In engleza, denumirea bolii este chicken pox, denumirea provenind probabil de la asemanarea cu pielea de gaina)

Unii copii au febra, dureri abdominale, sau chiar o senzatie usoara de greata in timpul eruptiei. Aceste simptome dureaza 3 pana la 5 zile iar febra nu depaseste 39,4 grade Celsius.Copiii mai mici au de obicei febra mai mica si eruptie mai usoara decat copiii mai mari sau adultii. In general, varsatul de vant este o boala usoara dar poate fi mortala pentru persoanele cu leucemiesau alte boli care slabesc sistemul imunitar.

De obicei, o persoana care a avut boala capata imunitate pe viata. Dar virusulcare cauzeaza boala poate ramane in organism si poate cauza la adult diferite tipuri de eruptii ale pielii.

Este varicela (varsatul de vant) contagioasa?

Varsatul de vant este o infectie cauzata de virusul varicelo- zosterian (VVZ) care face parte din familia virusurilor herpetice. VVZ se gaseste in secretia nazala eliminata si in fluidul din vezicule.

Varsatul de vant este foarte contagios, 90% din persoanele care nu au imunitate la boala si care sunt expusi o vor face. Epidemia apare cu precadere intre lunile februarie- aprilie la copiii cu varste cuprinse intre 5 si 9 ani.

Complicatii ale varicelei (varsatului de vant)

Varsatul de vant este o boala usoara, dar poate da complicatii serioase cum ar fi pneumonie, encefalita, infectii bacteriene ale pielii. Dupa atacul bolii, VVZ ramane in corp, ramanand intr-o stare latenta in celulele nervoase si se poate reactiva la varsta adulta pentru a cauza Zona zoster.

Prevenirea varicelei

In 1995 a fost produs si a devenit disponibil pentru prima data un vaccin impotriva varsatului de vant in SUA. Vaccinul previne boala in 70 pana la 90% din cazuri. Cei care fac varsat de vant dupa vaccinare au simptome mult mai usoare si o eruptie cutanata redusa. Vaccinul impotriva varicelei se administreaza injectabil dupa varsta de 1 an.

Daca un copil nu a fost vaccinat in copilarie, I se poate administra vaccinul la 11-12 ani. Vaccinul impotriva varsatului de vant ajuta corpul sa produca proprii anticorpi (protectie imunologica) impotriva bolii, dar in anumite cazurieste necesara administrarea unei forme de imuno-protectie numita varicela-zoster imuno globulina (VZIG).

VZIG ii protejeaza pe cei care au fost expusi la varicela dar al caror system imunitar este fie prea imatur, fie prea slab pentru a lupta cu boala. VZIG este administrat nou-nascutilor a caror mame au avut varicela in momentul nasterii, copii cu leucemie sau limphoma, copiii cu SIDA sau alte boli de imuno-deficienta, precum si copiii care primesc medicamente care reprima sistemul imunitar. Un copil sanatos care face varicela dobandeste imunitate pe viata impotriva acestei boli. In schimb, acesta poate face la maturitate zona zoster.

Incubatia varicelei

Perioada de incubatie este de la 7 la 21 de zile dupa expunere, in general aparand la 14 pana la 17 zile. De exemplu, daca un copil face varicela si intrerupe scoala, fratii si surorile vor avea simptome cam la 2 saptamani mai tarziu.

Durata varicelei

Varsatul de vant dureaza intre 7 si 10 zile la copii dar are o perioada mai mare la adulti. Perioada contagioasa Incepe la 2 zile dupa aparitia veziculelor pe piele si dureaza pana cand se acopera de cruste. Un copil cu varsat de vant ar trebui izolat aproximativ o saptamana. Nu trebuie tinut in casa pana cand cad toate crustele. Persoanele bolnave sau care au probleme cu sistemul imunitar nu trebuie sa vina in contact cu varicela, si nici femeile insarcinate.

Tratamentul varicelei

Nu se prescriu antibiotice pentru tratarea varsatului de vant deoarece aceasta boala este cauzata de un virus!!!. Antibioticele se administreaza doar in cazul in care copilul dezvolta o infectie secundara de natura microbiana. Copiii si celelalte persoane care fac boala si au un sistem imunitar slabit au nevoie de un tratament antiviral.(FACTORI DE TRANSFER 4LIfe)

De obicei, tratamentul care se da la domiciliu este orientat pentru usurarea mancarimii si pentru scaderea febrei. Pentru mancarimi se pot folosi comprese umede sau bai racoroase, la fiecare 3 sau 4 ore in primele zile.

Baile cu fierturi de cereale pot ajuta. Baile nu raspandesc varsatul de vant. Tamponati corpul (nu frecati) pentru a-l usca.

Lotiunea cu calamina este utilizata de obicei pentru mancarime, dar nu puneti lotiune langa ochi sau pe fata bebelusilor. Taiati unghiile scurt pentru a preveni scarpinarea care poate conduce la infectarea veziculelor rupte.

Eruptia din interiorul gurii poate provoca dificultati la mancare. Administrati fluide racoroase si usoare, mancare pasata. Evitati orice mancare sau bautura care contine acizi cum ar fi sucul de portocale si in special sarea. Durerea din gura poate fi usurata cu ajutorul acetaminophenului (Tylenol).

Veziculele din zona genitala pot fi dureroase. Se pot aplica cremele anestezice care atenueaza durerile. Pentru reducerea febrei se utilizeaza o medicatie fara aspirina, cum ar fi acetaminophenul (Tylenol). Aspirina nu se foloseste la copii cu varsat de vant sau alte infectii virale deoarece poate cauza sindromul Reye.

Cand chemam doctorul

Majoritate infectiilor cu varicela nu necesita tratament medical special. Daca nu sunteti sigur asupra diagnosticului, daca aveti intrebari sau sunteti ingrijoratiasupra posibilelor complicatii, chemati doctorul. El va poate ghida pentru urmarirea complicatiilor si va poate ajuta sa alegeti medicatia potrivita pentru mancarime.

Chemati doctorul si daca febra depaseste 39,4 grade Celsius si daca copilul are dureri de cap severe, daca nu poate suporta lumina, daca este neobisnuit de somnoros sau este greu de trezit, se misca cu greutate, gatul rigid sau dezvolta probleme de respiratie.

Chemati doctorul daca sunt semne de infectare a veziculelor; daca suprafata din jurul veziculei este umflata, rosie sau dureroasa sau daca din vezicule se scurge puroi (lichid gros, decolorat).

silviu_m74
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:41
eu am 14 si abia acuma am facu varicela. este foarte naspa deoarece doctorul mia spus ca trebuie sa stau in casa 14 zile:((

Postat pe 23 Mai 2009 20:45
Eu am facut varicela (varsat de vant) la 35 ani, fiind insarcinata in saptamana a 14-a.Nu a fost o forma foarte usoara dar nici foarte grea. M-am chinuit ingrozitor insa, fiind insarcinata, deoarece imi era frica pentru bebe. Acum bebe are 2 luni si jumatate si nu are nicio problema. Am vrut sa spun asta pentru cine trece printr-o experienta similara sa nu se chinuie cu tot felul de ganduri cum am facut eu. Sigur ca am discutat cu medicul meu ginecolog si cu medicul de la boli infectioase si am vorbit cu mamici care trecusera prin aceeasi experienta si am facut o multime de echografii ca sa fiu sigura ca bebe e bine. Am inteles ca problemele apar in primul trimestru de sarcina si aproape de nastere.Baietelul meu cel mare a facut la 6 ani o forma usoara, incomparabil cu ce-a fost la mine la varsta adulta si pe sarcina. Multa sanatate!
mera19732002
Postat pe 19 August 2009 22:11
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 07:56
Si eu am trecut prin aceiasi chestie: am facut varsat de vant la 22 de ani si insarcinata in 32 de sapt.A fost o forma destul de urata, m-am chinuit tare si probabil si pe bb din burtica...Din cate am inteles este periculos in primul trimestru si, mai este periculos daca nu trec 2 sapt.de la terminarea varicelei si pana in momentul nasterii...in cazul acesta bb ar face varicela(o forma destul de nasoala pt un nou nascut).Multa putere pt cele care mai trec prin asa cv...
cristina1087
Postat pe 22 Februarie 2010 22:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copilaria dureaza cat crezi in Mos Craciun 1 De la: Mosul_tau 30 Octombrie 2009 16:41
indemnizatia 101 De la: garbo185246 5 Februarie 2011 10:22
taierea motului 16 De la: ariana_kidz 19 Septembrie 2013 19:56
Hernie inghinala 19 De la: garbo198070 25 Martie 2011 03:21
ce rol au bunici in viata unui copil.....!? 10 De la: crissdiana 19 Iunie 2012 17:53
Setari Cookie-uri