cum intarc copilul

Am o fetita de 4 ani si 4 luni,si nu pot sa-o intarc.Ce sa fac?
ematabacaru
Postat pe 7 Februarie 2008 12:29
uau da are ceva timp de alaptat! incearca sa ungi sanul cu ardei iute ,usturoi sau mustar si poate se convinge ca nu e bun! zic si eu!!
bondac79
Postat pe 8 Februarie 2008 15:14
buna stiu pe cineva care apus crema de pantof pe sfarc presupun ca nu a lasat mult sa atinga ,doar este toxica dar asha mi-a spus respectiva :) noi avem 6 luni jumate doar ;)
Lory07
Postat pe 11 Februarie 2008 02:40
salutare,nu pot decat sa te compatimesc,totusi e o foooarte lunga perioada si nu stiam ca e posibil sa ai atata timp lapte.dar eu cunosc pe cineva care a supt pana cand s-a dus la scoala dar acum are 25 de ani.baiatul meu are 1an si 7 luni si inca suge,asa ca te inteleg,dar ce sfat sa-ti dau,nu stiu.iti zic doar ce ma sfatuiau si pe mine alte mamici,si anume:sa-mi leg sanii adik sa ma bandajez~ sa nu mai ajunga copilul la sani,desi mi se pare o tampenie,pt ca,oricum,copilului ii miroase laptele,mai indicat ar fi sa o lasi cateva zile cu mama ta,sau eventual cu altcineva de incredere ca sa nu mai fi langa ea si sa fie tentata de laptic.Oricum,felicitari,esti de-a dreptul o eroina.sa ne spui si noua cand vei reusi ce metoda a dat roade.pa-pa
gia_ro_011
Postat pe 11 Februarie 2008 20:58
Uau! Intarcarea noastra a avut loc astfel: la 10 luni m-a mushkt de mamelon, in joaca, dar rau (m-am invinetit),si i-am spus: gata, mami de azi s-a incheiat. Si, gata a fost. Nu am luat pilule pentru oprit lactatia, nu am facut nimic. Intreaba medicul de fam, pt ca exista o pilula care opreste lactatia. Alt sfat nu am. Sub nici o forma nu mi-as fi pus ceva pe san, sau bandaje. Incearca sa o pacalesti, cumva, dar nu te sfatuiesc sa-ti pui ceva pe san.
Bafta!
IranM
Postat pe 12 Februarie 2008 13:39
eu am lasat-o la mama mea o saptamana, dar nu singura ci cu tatal ei, ca sa nu-mi simta lipsa f. mult. avea un an si 5 luni si nu prea stia, presupun ca la tine e mai greu. cand ne-am intalnit, am evitat sa ma vada dezbracata sau s-o strang f. tare in brate ca sa nu simta sanii, iar cu laptele, m-am bandajat mai strans si mi-am pus comprese reci sau m-am muls f. putin cand nu mai suportam de durere.exista totusi si pastile pentru oprirea lactatiei dar sunt pe baza de hormoni asa ca se iau doar cu reteta. alegerea e a ta. succes
nicoleta_laslu
Postat pe 12 Februarie 2008 23:23
buna fetelor,
fetita mea are 2ani si 8luni si inca suge;am citit cu placere raspunsurile voastre si trebuie sa va spun ca am incercat de toate, mai putin pilula antilactatie.nu merge nimic, cel putin la fetita mea.pilula nu o recomand pt ca corpul va fi supus la doua comenzi distincte:pilula ii va comanda sa opreasca lactatia iar copilul cand suge va comanda sa produca lapte si va veti face probleme singure.pilula e rewcomandata atunsi cand duci copilul o saptamana doua de acasa si ca sa nu ti se umfle sanii iei acea pilula.sanii nu mai sunt asa de durerosi si laptele scade treptat
dananica77
Postat pe 13 Februarie 2008 09:00
Siu ce greu iti este eu l-am alaptat pe al meu pitic pana la 2 ani si 4 luni.Era o placere fenomenala sa-l vad cum mananca si ce fericit era,dar m-am hotarat intr-o buna zi dupa multe esecuri de al intarca ca este prea mult pentru mine.Eram foarte obosita.I-am explicat micutului 2 saptamani la rand ca este prea mare pentru a mai bea ''titi'' si dupa 2 sapatamani am reusit sa-l dezvat.Greu pentru el chiar si pentru mine.Dupa o saptamana am inceput sa beau medicamente pentru a opri lactatia.Atunci abia am fost sigura ca nu mai vrea sa-l alaptez.Deci cu foarte multa rabdare parerea mea este ca ai sa reusesti.Succes!
mihaela_nadaban
Postat pe 13 Februarie 2008 09:51
Salutare, nu stiu daca si la tina va merge da la mine a mers cu mare succes desii vreo 3 zile ni-a fost foarte greu eu am uns mameloanele cu pasta de dinti , fetita mea care nu dormea decat la san nu vroia sa puna gura singura pe ele cand le vedea asa unse . Seara cand era ora de culcare plangea pana adormea dar dupa 3 zile ne-am scapat , si a fost bine .
opachi79
Postat pe 13 Februarie 2008 16:14
Buna !Eu l-am alaptat natural pe Vladut1an si 5 luni...devenise de-a dreptul un chin pt. mine alaptatul pt. ca ma musca si adormea numai la san.Dar cand am vazut ca sotul meu il adoarme mangaindu-l pe frunte am profitat si nu i-am mai dat sa suga.Eu nu am luat pastile antilactatie ,dar am luat vreo 2 aspirine si mi-au fost de ajuns.Dupa vreo 2 saptamani si_a adus aminte ca el sugea ,dar era deja prea tarziu.Ematabacaru eu zic sa fii puternica si sa ai vointa....eu chiar am plans ca nu ii mai dau sa suga dar consideram ca era prea mare....te pup si baftaSa ne mai spui ce-ai facut.
akire
Postat pe 15 Februarie 2008 15:29
Buna! EU l-am intarcat pe piticul meu la 1 an si opt luni, prima data am incercat cu mustar dar nu a mers la mancat, a doua oara am pus ardei iute si a mers.........Da dar Andrei manca si lapte de vaca ceea ce a facut sa renunte mai usor...bafta in continuare.
janin_kidz
Postat pe 16 Februarie 2008 10:45
Buna dragi mamici,eu am 2 copii.Fata de 10 ani jumate a supt pana la 2 ani si 4 luni.Am trecut si eu prin chinul de a nu sti cum sa fac s-o intarc.Dar mi-a venit o idee strasnica pe care am aplicat-o si a mers foarte bine.Am lipit o bucatica de scotch pe mamelon si in acelasi timp am luat ANTIPIRINA pentru oprirea lactatiei.Prima zi a fost mai greu dar cand i-am spus fetitei mele ca am facut buba si nu mai poate sa pape tzitzi nici nu a mai vrut sa se apropie de piept.Si ea dormea sugand ,i-a fost greu o perioada,dar ii dadeam seara la culcare (si la pranz cand trebuia sa doarma) o cana mare de lapte si apoi adormea satula si linistita.NU i-am dat biberon la schimb si a uitat foarte repede de supt.De atunci a inceput sa si doarma mult mai bine noaptea si nu ma mai trezeam nici eu.Va doresc succes si sfatul meu e sa nu depasiti cu mult varsta de 2 ani pentru intarcat pentru ca va fii din ce in ce mai greu si pentru copil si pentru voi.Pe cel mic,care are 2 ani si 5 luni l-am intarcat la 1 an si 6 luni stiind prin ce am trecut cu fata.Pur si simplu nu i-am mai dat si a acceptat foarte usor situatia.Dar la fel am inlocuit cu lapte de vaca putin indulcit si i-a placut sa bea din cana.
cri_kidz
Postat pe 7 Aprilie 2008 12:09
nu credeam ca se poate insa uite ca tu esti o exceptie, nu stiu ce sfat sa iti dau dar iti urez bafta
simona77
Postat pe 11 Aprilie 2008 17:38
buna la toata lumea! eu pe baietelul meu l-am alaptat pana la un an si 7 luni ,pentru a-l intarca mi-am vopsit mamelonul cu acuarela culori inchise si i-am ziz ca nu mai este bun ca este "caca " si cand vedea sanul asa nu se mai apropia de el dar a durat cateva saptamani pana s-a dezvatatsi nu l-a mai vrut,iti doresc multa bafta si ma intreb cum ai rezistat pana acum?!
cora_delly
Postat pe 13 Aprilie 2008 20:09
mama mia !!!! fetita mea are 10 luni si ma gandeam s_o intarc k a supt km mult, dar imi dau seama k ...mai am timp. tot c pot sa_ti spun eu k nu s recomanda intarkrea brusk, copilul va avea d suferit din mai multe pcte d vdr, printre kre si psihic. dar fetita ta e destul d mare si ii poti explik k e rusinos,k rad copii, si mai ales k acum manank d toate. pt a afla mai multe intra la optiunea multumesc kidz gasesti la raspuns un site din kre afli mai multe.dak nu gasesti o sa ti_l trimit eu. t poop
monako_claus
Postat pe 21 Aprilie 2008 21:51
Fetita mea are 1 an si 3 luni si inca o alaptez...nu e foarte dependent ade san, adica nu face chestii de genul sa traga de bluza etc, dar...suge dimineata la trezire, la amiaza cand se culca si seara la fel+ noaptea, uneori o mai pacalesc cu ceai sau suzeta, dar de multe ori nu mai adoarme fara san...Nu stiu cat de greu ii va fi ei cand ma voi hotara sa o intarc, dar stiu ca mie imi va fi infernat. Citeam mai sus despre o mamaica care a plans in momentul ala, sunt 100% sigura ca voi face la fel. Si nu pentru ca ar fi alaptataul cine stie ce mare placere, dar linistea si feicirea din ochii ei cand vede sanul pregatit sa-i dea laptic ma imbata. Simt ca avem o legatura minunata atunci cand stam imbratisate in timo ce ea suge si mi-e tare greu sa renunt la mometele astea...stiu ca trebuie...dar mai astept, poate la primavara...sa mai treaca o iarna, sper eu, fara evenimente medicale!Pupici
msh2007
Postat pe 29 Octombrie 2008 15:13
felicitari fii sigura ca vei avea un copil sanatos dar totusi e prea mult.am un caz astfel in familie si uite cum a reusit:merge la gradinita sau camin?vb cu educatoarele ori de cate ori are ocazia sa vb in fata clasei si sa o faca putin de rusine te rog credema ca va da roade vei vedea.e prea mare pt a te lega ca te va dezlega ,pt a te unge sau pt a pleca de acasa.in scimb tu iti vei pune varza si felii de cartof in jurul sanului si MASTROPOFEN sa te ungi la sani TE ROG NU TE LEGA SI NU MULGE CA VEI FACE RAU.am 2 copii pe care astful iam intarcat multa bafta pe pup marcela
marcela0508
Postat pe 1 Decembrie 2008 09:21
A fost usor cel mare sa intarcat singur la 7 luni nu a mai vrut san ii placea mancarea mai mult .Cu cel mic la 8 luni - am avut nitel de lucru cu o saptamana inainte ma mulgeam usor seara si ii dade-am laptele in biberon a fost greu pt ca nu stia sa traga din biberon a invatat incet -incet;apoi am amestecat lapte muls cu lapte formula o saptamana si am plecat de langa el 5 zile in care a fost hranit cu lapte formula,am muls lapte din sani in fiecare seara timp de 5 zile si gata asta a fost tot usor si fara dureri
Multa rabdare va pupam mami de Ionut si Tudor
julita79
Postat pe 4 Decembrie 2008 20:22
eu l-am intarcat la un an si 3 luni . cateva zile nu i-am mai dat sa suga ziua, si sugea numai noaptea. pe urma nu i-a mai dat deloc. asa pur si simplu (asa a zis dr), si cand ii era foame sau sete ii dadeam apa sau mancare solida, si ziua si noaptea. a p[lans vreo saptamana -2 si se tot trezea noaptea sa pape sau sa bea. acum e ok. laptele mi-a iesit el singur, nu a trebuit pompita sau pastile, a fost totul in regula. Biberon nu i-m dat si nici nu vrea acuma nici un fel de lapte, decat cereale cu lapte, branza, cascaval.
ruschita
Postat pe 6 Ianuarie 2009 13:23
pai eu ce sa spun atunci?copilul meu e in clasa a 4 a si inca suge,nu adoarme decat la san iar cand se trezeste daca nu i dau sa suga plange si nu vrea sa mearga la scoala.e f legat de mine,eu nu lucrez,doar sotul si il alaptez de minim 3 ori pe zi.am f mult lapte si uneori sanii ma dor ingrozitor.
Raly
Postat pe 18 Ianuarie 2009 01:22
nu cred ca e bine pt el, nu te supara ca-ti zic, a devenit prea dependent de tine, pune picioru-n prag si nu-i mai da, tine-l in brate, cauta alta alinare pt el nu tot san mereu. De acum, cu cat creste mai mare cu atat o sa ii fie mai greu sa se dezvete , si nu cred ca vrei sa il vezi adult tot la sanul tau, eventual si insurat si sa ii zica nevestei "asteapta-ma draga ca nu pot sa adorm in bratele tale, ma duc sa sug un pic la sanul mamei, ma intorc maine dimineata pt ca voi adormi la ea la san", sau "nu te obosi sa mai gatesti pt mine, ca eu oricum iau san la mama". Pe tine nu te oboseste fizic si psihic alaptarea asa prelungita?Noaptea macar doareme fara sa se mai trezeasca sa suga?
ruschita
Postat pe 18 Ianuarie 2009 09:59
sau uite, vorbeste cu invataoarea sa zica ea in fatza clasei (intr-un context oarecare, gaseste ea), ca numai bebelusii sug la san si ca pt un copil asa mare ca el e mare rusine asa ceva, si poate facandu-i-se rusine si vazand ca rad colegii de el se lasa singur de acest obicei.
ruschita
Postat pe 18 Ianuarie 2009 10:01
cum ?
dondolina_90
Postat pe 21 Ianuarie 2009 22:24
n ai reusit sa l intarci de 10 ani?copil sa suga in clasa a 4 a?nu vreau sa te superi pe mine,dar eu cred ca si tu ai o problema psihica,nu doar copilul.cum este posibil sa te complaci intr o asemenea situatie?este penibil....si in acelasi timp f trist...copilul trebuie sa aiba serioase probleme de comportament si tu in loc sa l ajuti,nu faci decat sa l incurajezi sa continuie aceasta enormitate,ca altfel n o pot numi.sotul ce parere are?e incantat de faptul ca l gaseste cel putin de 3 ori pe zi la sanul tau?la varsta asta e marisor,ar trebui sa aiba cu totul alte preocupari,va de veni un frustrat,incapabil sa se adapteze,incapabil sa convietuiasca cu semenii lui in societate.fa l sa inteleaga ca nu vei fi mereu alaturi de el,ca a suge sanul mamei la varsta lui e o mare rusine.
consider ca esti inconstienta si poate cel mai bine ar fi sa consulti un psihiatru.imi doresc din suflet sa te poata ajuta,altfel inclin sa cred ca iti face placere si tie sa l alaptezi sau ca ....atat te duce capul.trebuie sa fie vb aici de intarziere mintala........trist,f trist....
dondolina_90
Postat pe 21 Ianuarie 2009 22:33
Si mie mi se pare ciudat faptul ca in clasa a 4-a copilul sa nu fie intarcat.cum asa?
Pai sa vina acasa si sa imi ceara tzitzi si nu supa sau tocanita?Mi-ar fi rusine fata de alte mamici iar lui la fel.Cred ca rad copii de el si nu e bine deloc pt ca ii influienteaza negativ autostima,si tot ce tine de comportament normal.
Mamico,ia atitudine ca altfel ....

Dar cum ai putut sa ii dai atata timp piept?Eu nu pot intelege.
ninutza_kidz
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:18
ok , deci asta m-a socat , sincer sper sa nu fie adevarat .... cea mai buna solutie este sa cautati amandoi ajutor de specialitate .... nu stiu .. este foarte ciudat .. care este relatia lui cu tatal lui ? un copil aflat inainte de pubertate sau chiar la pubertate sa fie alaptat !?! tu iti dai seama ca la varsta asta el isi descopera identitatea sexuala !?! chiar vrei sa te includa pe tine in acest proces ? are mare nevoie de psiho-terapie ... si asta urgent .... chiar nu pot intelege de unde atata inconstienta .... nu cred ca trebuie sa iti mai spun ca si tu ai ceva probleme ...ai nevoie de ajutor ...
ion_cristina
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:54
si pt ema . nu stiu exact ce sa zic dar nu mi se pare ok sa induci un sentiment de rusine . mie nu mi-se pare o idee buna in nicio situatie acest sentiment de jena , rusine . incearca o discutie deschisa , normala .. fetita are 4 si 4 luni . ar trebui sa inteleaga multe ....o incercare de inducere a sentimentului de rusine cred ca i-ar provoca multa confuzie ... " de ce inainte era ok ? si acum nu ? " atata timp cat ea nu are sentimentul de respingere sau pune sub semnul intrebarii anii in care ai alaptat-o . orice explicatie e buna . de asemenea mi se pare ok ca sa ii explici ca si tu ai nevoile si dorintele tale si nu ma doresti sa o alaptezi , asta bineinteles neinsemnand ca nu o mai iubesti . in felul asta o inveti si sa ii trateze pe cei din jur ca persoane cu propriile nevoie si dorinte . nu ca persoane de sacrificiu . sper sa decurga totul ok .
P.S. acum am obsv ca mesajul tau este vechi de un an deci sper ca totul a decurs ok .
ion_cristina
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:03
salut!

Mi se pare fantastic sa-ti poti alapta copilul pentru ca alaptatul are o multime de beneficii atat pentru copil cat si pentru mama beneficii pe care le cunoastem toate mamicile dar laptele matern isi schimba compozitia in timp - adaptandu-si compozitia nutritionala, necesitatilor sugarului si nu unui prescolar sau scolar. In afara de avantajele sanatatii, alaptatul este un timp special menit adancirii relatiei dintre mama si copil relatie pe care multe mamici cred ca o pierd in momentul in care nu mai alapteaza cum este si cazul celor doua mamici de pe forum.Consider ca in aceste cazuri este nevoie de ajutor de specialitate in primul rad pentru mamici si mai apoi pentru copii si nu are rost sa umilim copii in public pentru niste greseli pe care trebuie sa ni le asumam noi ca parinti. Bebelusul meu face in curand 8 luni si o sa-l mai alaptez si eu cateva luni pentru ca la randul meu am supt pana la 1 an si 2 luni dar in nici un caz pana la 3- 4 ani si in nici un caz nu o sa aplic nici una din metodele neortodoxe enumerate mai sus pentru ca intarcarea nu se face de pe o zi pe alta, este necesara o perioada de adaptare pentru copil.Incepeti prin inlocuirea unei alaptari la san cu o alaptare cu biberonul (sau cu o masa cu lingurita, in functie de varsta copilului), apoi dupa 3-4 zile inlocuiti inca o alaptare la san, si asa mai departe. Puteti incepe cu alaptarea de la masa de seara, dar pastrati intotdeauna alaptarea de dimineata, pe care o veti inlocui ultima. Ideal este sa alternati o alaptare din doua, adica o alaptare la san, o alaptare cu biberonul, o alaptare la san, una cu biberonul, etc... Foarte important este sa nu desfiintati decat o singura alaptare la san pe zi.Oricare ar fi momentul ales pentru intreruperea alaptarii la san, luati decizia singura si nu reveniti asupra ei, deoarece ar putea sa-l tulbure pe bebelus.
Va doresc multa sanatate la bebici si mamici si multa rabdare pentru a avea succes.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:10
vasilica sa stii ca metodele sunt "ortodoxe" atata vreme cat se potrivesc copilului tau. sa dea dumnezeu sa reusesti sa il intarci dupa metoda pe care ai ales-o. ca daca cumva nu va fi bb de acord cu metoda... s-ar putea sa ajungi si tu tot"neortodoxa". Cel mai bine din punctul meu de vedere e sa vb cu un dr si in functie de particularitatile copilului tau (daca e dr bun) iti va da sfatul potrivit. mie dr mi-a zis a fac asa si sa stii ca asa a fost mai bine, pt ca sa ii inlocuiesc cate o masa nu a mers (el dupa masa voia mereu san), iar noaptea nu dormea daca nu sugea. si asa daca nu i-am mai dat deloc, a plans ce a plans si s-a resemnat.a inteles copilul ca nu mai este si gata. pe cand daca ii dadeam o data da si o data ba (in functie de ora etc, daca era masa cu noroc de san sau fara), el ce sa mai inteleaga? si plangea si iar isi aducea aminte ca el de fapt putea sa suga... asa macar am terminat si gata. si dupa cum am zis nu am avut probleme...
ruschita
Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:18
de exemplu daca te apuci de intarcat si pe urma te trezesti internata cu el (nu din cauza intarcarii, evident, ci daca pateste el ceva doamne fereste) si nu are voie sa manace mancaruri solide sau nu le accepta el , atunci ce faci? nu incepi iara sa ii dai san (ca doar nu o sa il lasi sa moara de foame sau sa il tii doar pe perfuzii de dragul intarcarii treptate, care pana la urma numai treptata nu va mai fi??) Eu zic ca fiecare cpil e unic si nu ew neaparat nevoie ca daca in cazul lui nu a mers ceva ce era considerat "ortodox", trebuie sa runci cu noroi si cu pietre ca vezi doamne, numai tu ai raspunsul corect (cand niuci macar nu ai intarcat pe nimeni inca )
ruschita
Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dintisorii? 6 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:55
umidificator 20 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:12
SALINA ARTIFICIALA TIMISOARA 1 De la: office_salinasusesi_ro 3 Ianuarie 2010 20:28
buna 1 De la: garbo175511 9 Noiembrie 2010 23:24
Baietelul meu este mofturos la mancare 8 De la: garbo_1155 4 Aprilie 2012 19:22
Setari Cookie-uri