imunitate

SALUT! PUTETI SA MA AJUTATI SI PE MINE CU UN TRATAMENT DE IMUNITATE PENTRU FETITA MEA?
ARE 3 ANI SI 6 LUNI SI DE CAND AM DAT-O LA GRADI IMI FACE PROBLEME INTR-UNA. NU MAI STIU CE SA MAI FAC. VA ROG MUUUULT!
nickoleta99
Postat pe 6 Decembrie 2007 09:30
dar doctorii ce spun? nu e bine sa te joci cu imunitatea asa din auzite....nu inseamna ca ce au luat ceilalti ti se va potrivi si tie....Parerea mea
lory9631
Postat pe 6 Decembrie 2007 09:38
Buna ma numesc mihaela , eu am un baietel de 3 ani cu aceiasi problema. Lui ii plac fructele si pana acum nu am avut probleme . dar odata cu intrarea in colectivitate au aparut. La indicatia medicului de familie i-am dat oscilococilum dar fara succes. Te rog daca ai rezolvat problema sunt interesata si eu cum , ca de doua luni tot luam siropuri de nu mai stiu.
FILLIA
Postat pe 7 Decembrie 2007 13:04
buna
Iti inteleg problema.si eu am patit acelasi lucru anul trecut cand am dat fetita la gradinita. o saptamana o duceam la gradinita , o saptamana sau chiar mai mult o tineam acasa cu tratament injectabil.racea extraordinar de repede iar siropurile nu-si mai faceau efectul.
dupa nenumarate consultatii medicul mi-a recomandat RIBOMUNIL.am facut o curade 5 luni cu acest medicament si pot sa-ti spun ca s-a cunoscut. nu mi-a mai facut forme urate de raceala iar daca a mai racit nu a mai facut tebra si am putut s-o tratez cu sirop.acum ii dau iara si sunt la a treia luna.spre mirarea si totodata multumirea mea
copilul meu nu a mai racit deloc. mai stranuta din cand in cand si atunci ii dau o lingurita de paracetamol sirop.pt orice eventualitate consulta totusi si un medic
pisycutz
Postat pe 7 Decembrie 2007 19:55
Multumecs de sfat. Am sa imi intreb medicul de acest medicament. Chear sunt disperata pt ca micutul meu nu s-a vindecat bine de bronsita ca acum cand l-am dus la gradinita iar e racit .Te pup multa sanatate copilului.
FILLIA
Postat pe 10 Decembrie 2007 11:56
Buna. Fetita mea are 3 ani si 2 luni si a inceput gradinita in septembrie. I-am dat Luivac toata luna octombrie si acum ii dau Broncho-Vaxom. Desi e destul de sensibila nu mi-a racit serios decat o singura data. La ea nu au avut efect absolut deloc remediile homeopate.
Gabriela_kidz
Postat pe 10 Decembrie 2007 14:01
buna
ma bucur ca mi-ai citit sfatul si sper ca imi vei da un rasp dupa ce intrebi medicul despre medicamentul resp.pupici tie si baietelului tau. multa sanatate si D-zeu sa-ti aduca numai bucurii
pisycutz
Postat pe 11 Decembrie 2007 11:02
Buna,
Baietelul meu cel mare are 3 ani si 9 luni, merge la gradinita si, bineinteles, a avut si el destule probleme cu racelile...
Pentru imunitate ii dau zilnic :
- SEPTILIN sirop;
- Extract glicerinic din muguri de MACES;
- 2 produse homeopate : INFLUCID si TONSILOTREN
- foarte util este si aspiratorul nazal BATISTA BEBELUSULUI - se gaseste la farmacii - 45 lei - curata foarte bine nasul, ceea ce este foarte important in caz de raceala.
MULTA SANATATE!
13ymm
Postat pe 11 Decembrie 2007 12:05
multumesc Brebeanu Mihaela pentru mesaj si multa sanatate fetitei nu am vazut poze cu ea dar toti copii sunt ingerasi frumosi. Din pacate micutul a facut o infectie urata in gatulet si suntem in tratament injectabil ampicilina si gentamicina. Am preferat injectabilul pentru ca se vaita de burtica probabil de la siropurile de tuse care i le-am administrat dar fara efect se pare ca i-au daunat la stomac. Sper ca am procedat bine desi imi este mila de el .
FILLIA
Postat pe 11 Decembrie 2007 12:29
buna
imi pare rau ca ai ajuns la injectii cu baietelul tau.imi inchipui cat sufera mititelul pt ca si fetita mea a suferit enorm cand ii faceam injectii si totusi eu ii faceam penicilina si e mult mai dureroasa.imi doresc sa se faca bine micutul tau.totusi incearca si da-i ascovit(vitamina C) cu fructe. eu ii dau zilnic fetitei mele si cand imi spune ca o doare in gat ii mai dau DECASEPT si paracetamol sirop.acest DECASEPT sunt niste pastile de supt cu albastru de metil.e bine sa-i dai multe fructe sa manance mai ales pe timp de iarna.contin foarte multa vitamina C.Kiwi este unul dintre fructele cele mai bune si mai recomandate pt copii.
te pup si pe tine si pe baietelul tau si sper sa te ajute sfaturile mele.
va doresc multa sanatate
pisycutz
Postat pe 12 Decembrie 2007 21:48
BUNA SEARA,
am si eu un baietel de 3 ani si acelasi lucru l-am patit cu gradinita 1 sapt. la gradinita 3 acasa si am renuntat momentan sa-l mai dau , mai ales ca ne-am imbolnavit tti de la el.anul trecut i-am dat picaturi beres dar anul trecut nu mergea la gradinita ,in colectivitate asa e primul an.i-am dat luivac anul acesta dar fara nici un folos.
Florideac
Postat pe 21 Decembrie 2007 20:09
eu am doi copilasi !
o fetita de 5 ani jumatate si un baietel de 8 luni ! fetita mi-a racit anul trecut in decembrie de 3 ori ! de pe 2 decembrie pana la jumatate lu' ianuarie am schimbat 3 antibiotice ! doctorita a zis ''gata, cand trece raceala, facem vaccin antigripal...'' eu nu am vrut... si am intrebat in stanga si in dreapta ce e de facut... si o prietena care are un baietel cu 1/2 ani mai mare ca fetita mea mi-a zis sa incerc cu incredere echinaceea. mai precis ''ursuleti cu echinaceea'' ! i-am dat imediat in ziua aia... si nu mi-a mai racit decat in luna august ! din toamna am inceput si bronhovaxom ! e super ! nu mi-a mai racit de loc ! i-a mai curs nasul odata si a avut o tentativa de tuse ! dar i-am dat panadol 3-4 zile dimineata si seara si ceai de cimbrisor ( care e excelent pt tuse )(se da o cana pe zi ) ! celui mic ii dau de la 6 luni 1/2 tub oscilococcinum pe saptamana si nu am treaba ! mentionez ca el imi racea lunar sau la 2 luni ! iar cand sunt raciti, fetelor, bazati-va si pe ser ! eu le pun zilnic dimineata, pranz si seara ! iar daca sunt raciti de cca 14 ori pe zi ! mucozitatile o sa le gasiti in scaun... e f important sa aiba mucoasa umeda ! pupici si sanatate la pici !
iassmyna
Postat pe 27 Decembrie 2007 19:52
am uitat sa va spun... ursuletii se dau de la 3 ani ! unul pe zi, au gust de coacaze ! se dau din septembrie pana in aprilie ! iar bronhovaxom 1 capsula pe zi, timp de zece zile, 3 luni consecutiv ( sept, oct, nov ) una pauza (dec ) si iar 3 luni (ian, feb, mar )... numai 10 zile pe luna ( 1-10 )... si in fiecare luna se respecta zilele 1-10... eu ii dau 1-10 bronhovahom pe stomacul gol si 11-30/31 echinaceea ! dar puteti sa ii dati zilnic echinaceea...
iassmyna
Postat pe 27 Decembrie 2007 20:01
Multumesc mult de sfaturi. Am auzit si eu de ursuleti cu echinaceea dar nu am incercat pana acum. Stiu ca sunt naturali si sigur am sa incerc si eu. Sper sa ma ajute sa scap fetita de racelile frecvente.
Va tin la curent. V-am pupat.
nickoleta99
Postat pe 10 Ianuarie 2008 15:23
buna.am o intrebare pt iassmyna.cum folosesti serul?il pui in ceai sau cum il dai copiilor?merci.te pup

Postat pe 14 Ianuarie 2008 22:41
eu ii pun serul direct in nas:2-3 picaturi in fiecare nara.
chira
Postat pe 15 Ianuarie 2008 00:40
BUNA! EU le-am facut de la 3 ani vaccinul antigripal si n- am probleme cu niciunul,[nu al nostru de canta cuzino,,,,,,si ce-l starain care este nemtesc].am in cercat si eu ursuleti dar nu mi iau de fapt nici-o pastila decat zimafloru pt. dinti pt.k-i acrisoara si atat. sanatae la bebe-ii .in primul an de gradinita totii sunt sensibili si peurma le trece., o sa va fie mai usor.
balu
Postat pe 15 Ianuarie 2008 19:55
BUNA ,BALU SPUNE MI TE ROG IN CE LUNA LE AI FACUT VACCINUL ? SI EU AM VRUT SA IL FAC DAR A RACIT SI TOT INTR O RACEALA O TINEM SI ACUM
albinuta24
Postat pe 28 Ianuarie 2008 15:16
buna, povestea cu imunitatea la copii ia deja amploare, fiecare medic are pareri propii si nu mai stii la care "sa pleci urechea". Baietelul meu cel mare, Andrei, iarna trecuta imi facea foarte des laringita, manifestandu-se cu febra , tuse...ce sa zic, o saptamana mergea la gradi, iar doua acasa.Anul acesta nu am mai trecut prin acelasi cosmar, i-am dat din vara , iulie , luivac, iar din toamna , septembrie, i-am dat catina cu miere de albine preparata in casa. Iarna asta nu a racit, iar laringita a facut o singura data inainte de sarbatori, dar o forma usoara. Nu vreau sa vb intr-un ceas rau dar tratamentul urmat de noi a functionat. Parerea mea ca fiecare copil reactioneaza diferit la anumite tratamente, nu poti sa-i dai numai asa din auzite, noua ne-a recomandat luivac medicul de familie, iar catina am zis ca fiind preparata in casa nu are ce sa-i faca rau. Multa sanatate !!!!!!!!!!
eeemadu
Postat pe 18 Februarie 2008 14:46
Buna. Dupa multe tratamente printre care si o internare in spital o doctorita orl-ista mi-a recomandat tonsilotren pentru amigdale. Am inceput sa-i dau si sper sa nu mai am probleme mari. Cat am tinut-o acasa nu am avut probleme cu ea, dar acum trebuie sa ne reintoarcem la gradi si speram ca totul va fi bine. Va pup........
nickoleta99
Postat pe 19 Februarie 2008 15:07
multumesc pentru sfaturi
albinuta24
Postat pe 19 Februarie 2008 16:46
Buna!!Prind bine ursuletii cu echinaceea, dupa 3 ani, la fel merge si Singulair care sunt niste tabletele tot cu gust de fructe de padure, se administreaza tot cate 1tb/zi (este de supt), sau Baraka - este natural - sunt niste capsule cu extract de ulei de chimen, care merg foarte bine pt.imunitate si pt.tuse in acelasi timp.Binenteles ca cele mai bune raman tot fructele, cat se poate de multe.Cel putin citricele si Kiwi pe locul intai (mancate ca atare sau stoarse).Baietelul meu are 4 ani si 1 luna si le-a incercat pe toate, binenteles in timp, iar cel mai bun dintre ele mi s-a parut Baraka. Oricum astea naturiste(homeopate nu fac rau).
cezarinady
Postat pe 20 Februarie 2008 17:40
salut! eu am un baiat de 6 ani si pina la virsta de 5 ani imi racea mereu (o data la 2 sapt incepeam trat. cu antibiotice). Am incercat diverse trat. ptr. imunitate (luivac, oscilloccocinum, baraka), dar fara rezultat . de anul trecut am aflat de capsulele de usturoi si am inceput sa-i dau; tot de anul trecut am inceput sa ii dau suc de portocale si grepfruit si vreau sa iti spun ca are 2 ani de cind nu a mai racit. sucul il faceam din jumatate de portocala si jumatate de grefa pe care il lua dupa ce minca ( cam 15 -20 min dupa masa) odata cu o capsula de usturoi ( de la usturoi va fi putin molesit ptr. ca scade putin tensiunea arteriala, dar scapa si de viermisori daca are- recomandat de medic)
cristina_atudosiei
Postat pe 25 Septembrie 2008 08:20
pt cristina_atudosiei: de unde ai luat capsulele cu usturoi? si cum se numesc? stii cumva de la ce varsta se pot da?

exista vreo formula cu echinaceea care se poate da si la 2 ani si 3 luni cat are fetita mea? dar de Paragrippe (cred ca asa se scrie) stie cineva ceva?
mela_kidz
Postat pe 26 Septembrie 2008 09:48
am luat usturoiul de la plafar (firma Rotta -5 lei, vei gasi multe oferte). in prospect scrie sa-i dai 3 cp /zi, dar eu i-am dat numai 1 dimineata.
cristina_atudosiei
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:46
sa stii ca inainte de a-i administra usturoiul am cerut sfatul medicului care mi-a spus ca nu e nici o probl. , dar sa nu-i dau mai mult de 30 zile. eu i-am dat 30 zile -pauza 30 zile- 30 zile usturoi-pauza30 zile, timp de 3-4 luni in perioada rece (primavara si toamna cu pauza vara).
cristina_atudosiei
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:50
Salut,

Am incercat tot felul de medicamente pentru intarirea imunitatii. Doctorul mi-a recomandat de curand Immuno kids (este o combinatie de probiotice cu multivitamine), cu aroma de zmeura si capsuni.
L -am luat si copilului ii place foarte tare, i-l dau de vreo 2 luni si pana acum nu mi-a racit.

Voi stiti ceva de el?

Multumesc
angieioana
Postat pe 15 Octombrie 2008 13:33
cel mai recent produs pe piata din romania conceput special de NATURA ca si imunomodulator sunt FACTORII DE TRANSFER extrasi din colostru bovin si din galbenus de ou de gaina...acesti facori de transfer pot creste raspunsul sistemului imunitar cu pana la 437%!!!!!! daca o sa cautati referinte o sa vedeti ca produsul este UNIC,numai exista in lume un alt produs care sa fie natural 100% si care sa creasca asa mult raspunsul imunitar!!!!...mult mai multe detalii despre factorii de transfer le puteti gasi pe google...sau va pot oferi la cerere pe mail...
silviu_m74
Postat pe 8 Ianuarie 2009 22:47
buna, vreau sa va intreb si eu daca stiti ceva de VIRONAL pt. imunitate ? ati folosit la copii asa ceva ?va multumesc
grety81
Postat pe 25 Ianuarie 2009 15:29
Aceasi problema o am si eu cu fetita mea...., ultima raceala a tinut-o aproape doua saptamini cu doua ture de antibiotic.acum ii dau Imunobaby care l-am folosit si cand era mai mica dar nu prea are efect. Cu Septilin nu am incercat ca nu cunosteam produsul dar daca e mai eficient sau nu, nu am nici o idee. Daca stie careva cat e de bun dati-mi de stire.Mai ales ca mai un pic vreau sa o dau si eu la gradi....
alinakatt
Postat pe 2 Februarie 2009 22:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
olita 60 De la: ina_rebeca 2 Aprilie 2010 18:59
Vaccin BCG 9 De la: kidz008182 17 Mai 2010 22:52
ce stiti despre tratamentul ptr tenie? 24 De la: anca_ivanciu 15 August 2009 09:52
Caut bona 33 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:38
Gradinita PUPAZA DIN TEI sector 2 4 De la: kidz000940 11 Mai 2010 22:46
Setari Cookie-uri