ce sanse are o femeie cu doi copii sa-si refaca viata dupa un divort

Sunt casatorita de 3 ani cu un arab ,avem impreuna 2 copilasi destul de mici acum sa inteleaga problemele dintre noi parintii insa problemele de natura culturala si mai ales religioasa incep sa se adinceasca si nu vreau sa se ajunga sa sufere si copii de pe urma acestei relatii neinspirate.In prezent traim separat insa ma sperie si gindul de al parasi de tot,inca mai sper sa se intoarca spasit si cu ginduri de reconciliere,cu toate ca sunt constienta ca nu se va schimba peste noapte,insa mult mai tare ma sperie gindul de a ramine singura sau de a o lua de la capat cu altcineva.Acest altcineva probabil ma va acepta mai usor daca are si el cel putin un copil,pentru fiecare dintre noi copii proprii vor fi pe primul loc intotdeauna,mai e loc si de dragoste tandreturi si ...intr-o fam cu peste 3 copii in conditiile economice actuale?????Sau mai bine imi pun basmaua pe cap renunt la visele in feti frumosi si-mi vad de copilasi alaturi de sot.
rapsody33
Postat pe 10 Aprilie 2010 05:24
rapsody33
Postat pe 19 Aprilie 2010 05:28
o sa astepti un timp sa se intoarca spasit si cu ganduri de reconciliere dar nu o vei putea face toata viata.daca nu se va schimba ia-ti viata singura in piept alaturi de copii.intra-devar e un pic mai greu sa-ti refaci viata cu doi copii,nu ca nu ai putea gasi pe cineava,dar dupa o experienta de gen devii tu mult mai exigenta si deja totul e mai greu.adevarul ca nu ne putem permite luxul sa ne gandim numai la noi.trebuie sa ne gandim la o relatie in care sa fie si copii fericiti.e greu financiar.eu asa am ajuns peste hotare dupa ce am ramas singura cu un copil.
estela
Postat pe 19 Aprilie 2010 06:05
Un amic imi spunea ca...daca tu esti fericita si copii vor fi fericiti.....eu nu sunt fericita nici cu el...dar nici singura cu 2 copii nu mie bine
rapsody33
Postat pe 20 Aprilie 2010 01:50
familia ta nu te poate ajuta?
estela
Postat pe 21 Aprilie 2010 04:09
Eu sunt in cipru ..ai mei in rominia....astept sa vina mama sa ma ajute cu copii...
rapsody33
Postat pe 21 Aprilie 2010 04:14
eu ti-as spune altfel.daca copiii sunt fericiti,si tu vei fi fericita,cu cel de-a doilea sot.in situatia ta ,gandeste-te ca respectivul trebuie sa iti iubeasca copii.restul vine de la sine.daca nu esti fericita.altul.fiecare are dreptul la viata,inclusiv copiii.iar despre arab,o intrebare?accepta sa iti lase copiii?din cate stiu eu,nu.iti doresc fericire in 4.
politistul
Postat pe 21 Aprilie 2010 04:21
EL deja a inceput actiune pentru custodie ....de cind am plkat de la el are ordin judecatoresc sa vina sa-i vada de 2 ori pe saptamina insa nu sta cu copii ..vine sa ma controleze.As fi vrut sa aduc copii in rominia dar...ia pus pe stop list.
rapsody33
Postat pe 21 Aprilie 2010 04:25
asa spune,ca esti in tara lui.in primul rand lupta sa aduci copii in tara.altfel vei ramane intre muierile din familia lui.incearca la ambasada romana.nu la a lui.arabii nu dau copiii de buna voie.pe pasaportul tau sau al lui sunt copiii?stiu pe cineva care avea copii pe pasaporul ei.si a reusit sa fuga,inapoi in Romania,cu ambii copii.dar aici a pacalit-o ca se intorc la nunta surorii lui,si nunta s-a facut.nu iti lua un alt arab.fa tot posibilul sa vi in tara,cu copiii,daca nu te intelegi cu el.dar cum ii stiu pe arabi,ei isi iubesc mamele si copiii.nevestele mai putin.in general isi petrec timpul intre prieteni,si daca nu esti in romania cu el,de acolo vii foarte greu,sau de loc.incearca sa-l pacalesti cumva sa veniti aici.si aici e mai usor sa te descurci.un avocat bun,si iti doresc reusita.
politistul
Postat pe 21 Aprilie 2010 04:52
Nu e nici cu ai lui...el e sirian ...dar traim in CIPRU.Cipriotii nu prea ii agreeaza pe arabi..asa ca sper sa nu poata lua copii insa el are bani..eu tre sa intretin copii....si cu banii si avocat bn....nu stiu ce poate sa iasa.Copilul e nascut aici ..are acte cipriote ..el sp ca l-ar fi inregistrat la ambasada siriana...eu insa nu am fc nimik..din lipsa de finante.Pe de alta parte..copii ii dau lui dreptul de sedere in cipru de aceea a cerut imediat in instanta ..sa vada copii.
rapsody33
Postat pe 21 Aprilie 2010 04:57
si mama ta ,sau familia ta nu pot sa te ajute cu bani,sau ii ajuti tu pe ei?daca pe baza copiilor sta in Cipru,asta ingreuneaza si maimult situatia,pt ca nu ti-a pus un banut deoparte.lasa-ma sa intreb si eu pe la externe.desi intru rar,candsunt de serviuciu noaptea,chiar daca e mai de durata raspunsul pe care il astepti ,fi sigura ca fac tot posibilul sa aflu variante in favoarea ta.nu e greu de tinut minte nickul tau,mie imi plac rapsodiile.cred ca estitare ingandurata cum sa procedezi daca nu ai somn.fi sigura ca trebuie sa existe si pt tine o alee insorita.
politistul
Postat pe 21 Aprilie 2010 05:40
Sa inteleg ca esti ..politist pe bune???Eu sunt in fiecare noapte online...ptr k si eu lucrez....mie mai usor cu copii dak sunt acasa pe timp de zi....si vb ta orikum nu am somn.....De la ambasada nu ma pot ajuta..ptr ca am nevoie de semnatura tatalui asa sunt legile cipriote..si nu pot trece peste..multumesk anticipat
rapsody33
Postat pe 21 Aprilie 2010 05:58
scz am revenit
politistul
Postat pe 21 Aprilie 2010 06:12
te superi daca te intreb ce lucrezi?
politistul
Postat pe 21 Aprilie 2010 06:14
nu...e un fel de supermarket...deschis non stop..aici se numeste..periptero
rapsody33
Postat pe 21 Aprilie 2010 06:18
as vrea sa ma ocup de niste hartii.iti urez noapte buna sau somn usor.fi sigura ca vom mai vb.
politistul
Postat pe 21 Aprilie 2010 06:21
interesant.si cum faci de esti la compiuter?pt mine e cava nou.
politistul
Postat pe 21 Aprilie 2010 06:23
ok si eu termin la 7.mai vb...ms o zi bn...programul de casa ruleaza pe un comp....si stocul se regleaza pe internet de la birou..deci...
rapsody33
Postat pe 21 Aprilie 2010 06:24
internetul e plin de politisti si politiste.a fost o problema ieri.pe la web-cam-uri.
politistul
Postat pe 21 Aprilie 2010 06:29
ok am inteles.ai grija de tine si copii vb somn usor
politistul
Postat pe 21 Aprilie 2010 06:31
De la: rapsody33, la data 2010-04-10 05:24:00Sunt casatorita de 3 ani cu un arab ,avem impreuna 2 copilasi destul de mici acum sa inteleaga problemele dintre noi parintii insa problemele de natura culturala si mai ales religioasa incep sa se adinceasca si nu vreau sa se ajunga sa sufere si copii de pe urma acestei relatii neinspirate.In prezent traim separat insa ma sperie si gindul de al parasi de tot,inca mai sper sa se intoarca spasit si cu ginduri de reconciliere,cu toate ca sunt constienta ca nu se va schimba peste noapte,insa mult mai tare ma sperie gindul de a ramine singura sau de a o lua de la capat cu altcineva.Acest altcineva probabil ma va acepta mai usor daca are si el cel putin un copil,pentru fiecare dintre noi copii proprii vor fi pe primul loc intotdeauna,mai e loc si de dragoste tandreturi si ...intr-o fam cu peste 3 copii in conditiile economice actuale?????Sau mai bine imi pun basmaua pe cap renunt la visele in feti frumosi si-mi vad de copilasi alaturi de sot.

Draga mea, nimic nu este imposibil si niciodata sa nu spui niciodata! Alegerea ta a fost total neinspirata, sunt de acord. Ia stai si gandeste-te un pic. Divergentele de cultura isi spun cuvantul acum. Copiii sunt inca mici (sa-ti traiasca), ce vei face cand vor creste? Cunosc o fata casatorita de 20 de ani cu un arab stabilit in Romania. Nu-ti inchipui cat de greu ii este acum, dupa atata timp. Au fata de 18 ani care nu are voie nici la magazin sa mearga singura ca poate sare vreunul pe ea si nu mai e fata mare cand s-o marita. Cu un arab ales de el, bineinteles. Vrei sa sufere si copiii tai ce suferi tu? Atunci stai si asteapta sa se schimbe. Daca nu, fugi unde ai vedea cu ochii. Poti oricand sa-ti refaci viata si de multe ori sa stii ca un alt barbat este un tata mai bun decat ar fi fost vreodata tatal natural. Ai grija de tine si de copii in primul rand. Ca de astia si sa te desparti e greu....
Lidiaolteanu
Postat pe 21 Aprilie 2010 16:12
Draga mea sti ce se-ntampla,este foarte greu sa gasesti un barbat sa-ti iubeasca copii,si-ti spun din experienta indiferent ca are sau nu are copii.Eu am o relatie de 7ani cu cineva am locuit si la el inca suntem prieteni dar nu merge,fiica lui este cea mai buna,a mea mananca mai mult ,a mea este vinovata si pentru faptul ca fiica lui nu stie sa faca nimic la aprox.18 ani.eu pe fiica mea am invatat-o sa faca de toate sa spele,sa calce ,sa aspire,in schimb el pe-a lui nu-i da voie sa faca nimic ptr. ca are timp sa faca cand sa marita,mereu asa spune.Nici aia nu este pteaba sa nu-ti refaci viata,am o prietena doctor si mereu i-mi spune refa-ti viata ptr.ca copii cresc si vor pleca si o sa ramai singura.fiecare face cum crede,dar nu cred ca ai accepta de dragul lui sa-ti jigneasca zilnic copiii.
garbo104824
Postat pe 21 Aprilie 2010 20:45
De la: garbo104824, la data 2010-04-21 20:45:08Draga mea sti ce se-ntampla,este foarte greu sa gasesti un barbat sa-ti iubeasca copii,si-ti spun din experienta indiferent ca are sau nu are copii.Eu am o relatie de 7ani cu cineva am locuit si la el inca suntem prieteni dar nu merge,fiica lui este cea mai buna,a mea mananca mai mult ,a mea este vinovata si pentru faptul ca fiica lui nu stie sa faca nimic la aprox.18 ani.eu pe fiica mea am invatat-o sa faca de toate sa spele,sa calce ,sa aspire,in schimb el pe-a lui nu-i da voie sa faca nimic ptr. ca are timp sa faca cand sa marita,mereu asa spune.Nici aia nu este pteaba sa nu-ti refaci viata,am o prietena doctor si mereu i-mi spune refa-ti viata ptr.ca copii cresc si vor pleca si o sa ramai singura.fiecare face cum crede,dar nu cred ca ai accepta de dragul lui sa-ti jigneasca zilnic copiii.

Exact de situatii de gen ...ma tem
rapsody33
Postat pe 22 Aprilie 2010 00:29
sf meu incearca sa iei legatura cu cei de acasa ca tb sa vi neaparat in romania cu o treaba importanta , dar tu intretimp incearca sa dai de la tine sa te dai pe langa el ca si cum nimic nu sa intamlpat sa sa-l atragi intrun fel sau altul sa vina inpreuna cu tine si copii si odata ajunsi acasa decizi cum e mai bine
garbo062494
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:22
Draga mea

Eu te inteleg perfect . Ca sa iti iei un barbat roman , acesta trebuie sa dea dovada ca te iubeste pe tine si pe copii tai.
Daca copii sunt de religie musulmana , va fi dificil pentru voi toti.

Sfatul meu este , daca esti hotarata sa te desparti de arab , sa nu te grabesti sa te casatoresti.Poti trai in " prietenie " si sa ai relatii cu un barbat ca sa vezi cu cine ai de a face. Multi barbati se schimba dupa casatorie , sau in timp si poti sa cazi din lac in put. Ai grija de averea ta , de actele casei , sa nu te lase d-ne fereste pe drumuri un strain
garbo104909
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:37
Nu o speriati astfel! Daca tot stai sa astepti sa cada drobul de sare fara sa faci nimic, te jelesti degeaba!
Poti intalni si oameni buni in aceeasi masura in care intalnesti oameni rai. Ce conteaza ce tata au copiii? Daca e arab le scrie copiilor in frunte? Nu am inteles cum vine asta. Voi nu va dati seama ca femeia asta risca sa ramana fara copii? Sau mai rau, sluga in casa lui sa traiasca sa vada cum si copiii ei ajung la fel?
Tu trebuie sa stii sigur ce vrei de la viata. Deja te-ai separat de el. Te astepti la lucruri bune daca te reintorci? Putin probabil. Deschide ochii bine si ia viata in piept. Viata nu e usoara pentru nimeni. Trebuie sa ti-o faci singur frumoasa.
Lidiaolteanu
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:48
sanse sunt!! depinde ce isi doreste femeia,si mai ales daca este dispusa sa uite experientele dezastruase traite alaturi de ex-ul
LILO
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:54
rapsodi33 eu tot cu un arab musulman sint casatorita de 16 ani si am si 3 copii.am citit ceea ce ai scris tu.vreau sa-ti spun ca nu e atit de grea viata ca musulmanca asa cum inteleg altii.pe mine sotul meu nu ma obligat sa-mi pun basmaua in cap,in schimb a avut un fel de a-mi explica despre islam si viata si comportarile in islam incit am iubit islamul.mi-a placut.mi-am dat seama ca e adevar.si singura NEOBLIGATA,mi-am pus basmaua si ma simt chiar foarte bine.nu e atit de greu,dar nici sa faci ceva obligata,iar nu-i bine.aici sotul tau a gresit pt ca in felil asta el te face sa urasti basmaua,nu s-o iubesti,sau poate el e o altfel de fire.dupa cum stim degetele de la mina,nu sint la fel.asa si cu barbatii sau femeile,indiferent de religie sau de culoare.daca vrei sfatul meu,ca rominca,casatorita cu un arab,incearca,sa-ti pui basmaua.si nu pentru el,ci pentru tine.tu decizi daca vrei sau nu.nu sa fi obligata.daca te gindesti sa-l parasesti,vreau sa-ti spun ca cu un mare greu vei gasi un barbat care sa-ti iubeasca copiii.am o sora,care nu e divortata,e vaduva si are 2 copii.de 7 ani incearca sa-si gaseasca pe cineva pt ea si pt copiii,dar din pacate si imi pare rau sa spun asta,nu a gasit decit nemernici,care la inceput sint asa cum ai visat,pina obtin ce vor,iar dupa putin ii vezi ca au fugit.nu vreau sa te sperii,dar asta e adevaru.viata e grea si nu vad ca vei gasi pe acel care va avea grija de copiii altuia.am dreptate?gindestete bine inainte de a gresi.baticu nu este ceva greu,sint fel si fel de modele pe care le poti face din el si vei fi frumoasa si cu el pe cap.acum e decizia ta.
garbo109023
Postat pe 22 Aprilie 2010 13:22
pentru rapsody33

Draga mea,sa nu disperi.Oricit de greu ar fi,si te-as minti daca as spune ca va fi usor,sanatatea,fericirea si linistea copiilor tai si implicit ale tale sint mai importante ca orice pe lumea asta.Nu e sanatos si benefic pentru nimeni un trai plin de ura,certuri si tot tacimul.Dumnezeu ne-a binecuvintat cu copii(scuzata sa-mi fie cacofonia) si normal e ca ei sa creasca intr-o familie,cu mama si tata.Dar,uite ca natura omului si viata asta ,deopotriva perverse,strica planurile divinitatii,ale normalului,si ne arunca intr-un haos si intr-un infern de te intrebi daca mai reusesti sa scapi teafar.Si crede-ma ca tot ce-ti spun o spun din experienta. Sint si eu divortata cu doi copii.Am trecut si eu prin iad,dar am biruit.Imi pot vedea de viata copiilor mei si de viata mea linistita si tihnita.Nu mi-e usor deloc.Viata este foarte cruda si dura pentru o femeie singura cu doi copii.Nu vreau sa te sperii,asta e realitatea.

Altceva e cind stii ca ai linga tine pe cineva pe care te poti baza si te mai si iubeste,ZBORI,nu altceva!!!!!!!!!!!!!!Bineinteles,rasplatindu-l de o mie de ori mai mult.

Am incercat si eu sa-mi refac viata ca singuratatea nu e pentru mine,dar nu a fost sa fie,deocamdata.Am incercat,dar fara rezultat.Sa stii ca nu disper,ce-i al meu e pus deoparte
Si tu draga mea,nu trebuie sa-ti faci probleme din aceasta privinta,lasa tot ce a fost urit in urma,fa o curatenie generala in intreaga ta fiinta,zimbeste si mergi mai departe.Iti repet,nu va fi usor,dar rezultatul e pe masura.Te vei simti ca nascuta a doua oara.
Nu toti barbatii sint niste nemernici.Si nu vei ramine singura,ai sa vezi.

Iti doresc multa sanatate,sa fii tare,indiferent cit de greu ar fi,nu renunta la viata ta si a copiilor tai.
carmenistan
Postat pe 22 Aprilie 2010 21:39
din pacate in Romania , financiar, este greu singura cu unu-doi copii, de aceea si eu m-am gandit sa plec. nu sunt singura, inca sunt in perioada de reconciliere, insa increderea in partener imi este zdrente. sa speram ca nu se va ajunge la despartire, totul depinde de el cum imi va reconsolida increderea. insa daca se adeveresc temerile mele......am sa plec din Romania, unde statul nu te sprijina cu 2 copii, mai ales ca fetele mele gemene sunt mici ( in august vor impli 3 ani). cat despre un alt barbat, daca cineva te va placea cu adevarat, te va accepta si cu copii. trebuie sa ai doar incredere in tine. si aceasta situatie nu numai ca te va face mai pretentioasa, dar si mai selectiva si infinit mult mai puternica, ceea ce barbatii(copii pana la moarte, desi nu accepta sa creada asta) adora la o femeie: independenta si un caracter puternic. din fericire sunt independenta financiar, pot spune ca ma descurc si singura, evident cu unele restrictii, cat despre personalitatea mea, am trecut prin multe si nu ma cramponez ca este ultimul barbat de pe pamant, chiar daca inca il iubesc si-mi doresc sa ramana tatal copiilor mei in toate sensurile, nu numai biologic.(desi statistic suntem mai multe femei). am incredere in mine si in reusita mea impreuna cu cei doi copii, iar asta crede-ma este ca un magnet pentru barbatii din jurul meu(vad admiratia din ochii lor, si nu barbati de rand). multa incredere in tine si totul va fi bine, chiar daca greu.
roberta26
Postat pe 23 Aprilie 2010 07:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog sa ma ajutati cu un sfat 12 De la: irina___ 30 Decembrie 2012 23:02
parintii mei.. 3 De la: moment31 23 Octombrie 2009 22:48
ce este pacatul?multe lucruri nu le facem pentru ca ne zicem ca pacatuim? 30 De la: irina31 21 Noiembrie 2009 21:34
Tu si copilul tau 1 De la: Sic_Cogito 6 Decembrie 2010 14:47
Am nevoie de ajutorul dv si de un sfat. 7 De la: garbo_401366 21 Noiembrie 2016 09:18
Setari Cookie-uri