Mai in gluma, mai in serios ;) Glume haz funny ras umor::)Ce fac femeile si barbatii cu simtul umorului?

Buna seara....Bine va-m gasit o mica noua cafenea....Unde sa ne simtim bn.......Mi s-a intimplat sa zic aceeasi gluma la doua persoane diferite si am observat ca au reactionat diferit. Una din ele a fost surprinsa si foarte amuzata de gluma, cealalta a zimbit si pur si simplu mi-a dat de inteles ca a prins ideea bancului. Aparent, sint doar manifestari individuale ale aprecierii umorului si nu au nici o treaba cu faptul ca esti barbat sau femeie. Dar observatia mea m-a facut curioasa. Oare ce rol are umorul in relatia dintre sexe? Cine apreciaza mai mult simtul umorului la partener: femeile sau barbatii? "LA MULTI ANI1"____TUTUROR_____
Dya_Fernandez
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:18
1. vezi ca mai e un topic de glume si chestii hazlii..
2. mai sunt cel putin 3 cafenele active...
3. ai uitat ce era mai important....sa postezi bancul...sa vezi si reactia noastra...
tutankhamon
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:23
nu se vb musai de glume sau bancuri pt.inceput buna sera......Un rrom si o tiganca la doctor....ajunge la doctor si il intreaba: Domn' doctor...ce sa fac cu nevastamea ca de cateva zile incoace nu vrea sa mai faca sex...zice ca o doare capu ca vomita..ca nu se simte...bine deloc...ce imi recomandatzy? Doctorul ii zice,,,,, Du-te acasa si tragei o partida de sex cum nu a mai vazut niciodata in viata ei...sa o rupi definitiv.... zis si facut: Se duce tiganul acasa o prinde pe nevasta-sa ii trage o partida de sex ...cum nu a mai vazut niciodata in viata ei.....A doua zi se trezeste tiganu'..si o vede pe nevasta-sa curatenie prin caa...face de mancare ....si alte treburi ale casei! atunci tiganu ii zice tigancii...:: Hehehehe daca stiam eu ca am medicamente in P**A o mai lasam eu pe mama sa moara?
Dya_Fernandez
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:26
De la: tutankhamon, la data 2010-01-09 22:23:241. vezi ca mai e un topic de glume si chestii hazlii..
2. mai sunt cel putin 3 cafenele active...
3. ai uitat ce era mai important....sa postezi bancul...sa vezi si reactia noastra...
ce fac femeile si barbatii cu simtul umorului?
era cheia subiectului orcum merci pt timp....
Dya_Fernandez
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:27
Este posibil sa masuram stiintific simtul umorului cuiva? Exista, in general vorbind, glume proaste sau bune- care fac oamenii sa rada indiferent de gen, profesie sau cultura? Acestea sunt cateva dintre intrebarile
Dya_Fernandez
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:30
sincer??? daca as fi barbat as rade ca e cu sex....daca as fi femeie,m-as gandi ce mitocan, pentru ca ala se gandeste sa faca incest.....
tutankhamon
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:32
depinde la ce fel de "glumitze" rezoneaza fiecare...
pt ca sunt mai multe categorii de GLUMITZE
LILO
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:32
Sunt mai multe categorii de oameni, depinde de spontaneitate, nivel de cultura, inteligenta.. Mie glumitza lui Dya mi se pare vulgara si de prost gust.
Doara
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:40
Umorul este un mecanism de aparare al eului matur spre deosebire de ironie si sarcasm... C red ca fiecare dintre noi am fost macar o data rautaciosi cu cineva... malitiosi... Unii dintre noi o sa spuna ca nu isi amintesc sau ca nu au fost niciodata "rai" cu altii... Desigur nu prea ne place sa recunoastem despre noi insine ca ne manifestam citeodata asa deoarece dorim sa ne pastram o parere buna despre noi si nu dorim sa fim "catalogati" drept "persoane rele, egoiste"... etc De ce nu dorim asta? Deoarece asa am fost invatati de mici "E bine sa fii bun, e bine sa fii altruist, e bine sa... ", "nu e bine sa fii rau si egoist" Si astfel s/a petrecut scindarea! Ceea ce pare a fi comportament "nedorit" de catre Instanta noastra parentala (adica de partea noastra de Parinte care stie cum "trebuie" sa fie oamenii, lucrurile si cum trebuie sa ne comportam) reprimam. Dar fiecare dintre noi, chiar daca nu am fost vreodata, putem fi rautaciosi. Acum ne intrebam: de ce sint unii oameni rautaciosi si mai ales cind se intimpla sa fie? De obicei cind se "compara " cu altul si crede depre el ca nu e egal cu acel altul. Acum mi/a venit in minte un alt cuvint: birfa. Cred ca multa lume a birfit macar o data in viata. Birfa dupa mine este diferita de rautate. Deja cind birfa devine rautate atunci cred ca frustrarea persoanei in cauza este foarte mare. Birfa e o modalitate mult mai putin nociva de a indeparta distanta intre noi si persoana care este birfita........Birfa are un rol important in comunitate: desfiinteaza barierele psiho sociale si creste liantul intre persoane. Atunci ce diferenta este intre birfa si ironie, sarcasm? Ce inseamna oare ironia si sarcasmul decit frustrare si invidie puse in cuvinte? D aca simtim ca vocea are un ton sacadat, r idicat si persoana mai mult "scuipa cuvintele sau le suiera printre dinti " atunci s/ar putea sa simtim si veninul... Si ce e invidia pina la urma? Inclin sa cred ca partea frumoasa a invidiei este admiratia... Ce e umorul si ce e comicul? Care e diferenta intre a ride cu cineva si a ride de cineva...? Cum se manifesta un om matur - dar unul imatur? Simtul neostil al umorului - e o trasatura a personalitatii mature care foloseste mai curand umorul filozofic profund care de obicei trezeste mai curand zambetul decat rasul, care este mai curand intrinsec situatiei decat adaugat ei, care este mai curand spontan decat pregatit si care farte adesea este irepetabil "decat glumele si ironia ostila" (Allport). Umorul este capacitatea de a rade de lucrurile pe care cineva le iubeste (inclusiv desigur propria persoana si tot ceea ce tine de ea) si totusi sa le iubesti .....................Simtul umorului ne este acelasi lucru cu simtul comicului. In cea mai mare parte comicul consta in degradarea unui aparent imaginar. Impulsul agresiv este doar usor deghizat - comicul fiind un simt mai brut decat simtul umorului. Legat de inteligenta agresiva (care ia in deradere pe celalalt) este rasul, declansat de ceea ce este picant, ras care pare sa se datoreze relaxarii, reprimarii. Agresivitatea si sexul stau la baza a mare parte din ceea ce numim comic. Exista dovada ca oamenii care sunt mai putin inteligenti, care au valorile estetice si teoretice scazute, prefera comicul si sunt lipsit de un simt al umorului bazat pe relatiile reale din viata............A-ti bate joc de... altul nu arata decit frustrare, complex si invidie... A-l judeca pe altul mereu si mereu nu inseamna decit a te judeca te tine. A ride de altul - nu inseamna decit a ride de tine. Un om rautacios de fapt e un om trist! De cele mai multe ori nu vedem birna din ochii nostri... Sa invatam sa apreciem pe ceilalti, sa invatam sa gasim punctele forte ale lor, nu sa/i criticam sau sa le gasim nod in papura... si daca vreodata sintem rai cu altii macar sa constientizam ce se intimpla cu noi. Daca nu reusim poate ii lasam pe cei din preajma sa ne spuna cind "sarim calul"...:) Poate ca uneori "ne ajuta" sa fim rautaciosi dar daca acest lucru devine obisnuinta se prea poate sa raminem fara prieteni.
Dya_Fernandez
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:41
De la: Dor_marunt, la data 2010-01-09 22:40:27Sunt mai multe categorii de oameni, depinde de spontaneitate, nivel de cultura, inteligenta.. Mie glumitza lui Dya mi se pare vulgara si de prost gust.
Nu e o gluma a me apersonala..................la randul meu am auzito ca si tn ca si alti(E)stim bn asta ca glumele circul dar...........merci pt.comentariu.....
Dya_Fernandez
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:42
aoleooo...abia am scapat de aleha....
tutankhamon
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:43
alta PREDICA?
HELPPP!!!! HELPP!!!!!!!!!!
vreau in JUNGLA...fara pagini plicticoase
LILO
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:43
dya...fa unREZUMAT
LILO
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:44
Oamenii s-au obisnuit sa raporteze totul la gandire, intelectualizand orice, punand-o pe aceasta pe primul plan, ignorand aspectele afective si aruncandu-le la gunoi, nedandu-si seama ca acestea ii guverneaza din umbra. De ce sa raportam totul la inteligenta si gandire, chiar si afectivitatea care este atat de mult diferita de cele doua ? De ce ne-am invatat sa judecam totul cu mintea si nu cu inima ? Pana si termenul a judeca apartine mintii. Acest lucru se intampla pentru ca evoluand, omul s-a indepartat de trairile, emotiile, sentimentele sale considerandu-le neimportante si chiar rusinandu-se ca le are.
Dya_Fernandez
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:45
astia suntem noi si mai ales in Romania...
Dya_Fernandez
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:45
Nu e o gluma a ta personala, de asta am fost sigura. Problema e ca tie ti-a placut destul de mult cat sa o postezi sa o citeasca si altii.
Doara
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:46
De la: LILO, la data 2010-01-09 22:44:45 dya...fa unREZUMAT
viata e cea mai funny jungla cred......
Dya_Fernandez
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:46
Alta care a descoperit copy/paste-ul.
Doara
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:47
DYA,salut,trebuie sa mai si radem
scrichy
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:47
De la: Dor_marunt, la data 2010-01-09 22:47:18Alta care a descoperit copy/paste-ul.
Bya_Draghici
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:51
salutare tuturor vad ca e samanta de scandal dar nu-i bye........orce gluma e buna daca nu te afecteaza personal si pe net sunt en bancurii vezi asa v-a provocat si are lume in cafenea bravo fetiza........................mi-a mers bn azi!!voua???????????????muakkkkkk
Bya_Draghici
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:53
Mama, mama, in acvariul nostru cu pirrhana inoata un schelet! Mama... Mama... MAAAAAAAAMMMÃÃ!
Bya_Draghici
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:56
De la: Bya_Draghici, la data 2010-01-09 22:53:26salutare tuturor vad ca e samanta de scandal dar nu-i bye........orce gluma e buna daca nu te afecteaza personal si pe net sunt en bancurii vezi asa v-a provocat si are lume in cafenea bravo fetiza........................mi-a mers bn azi!!voua???????????????muakkkkkk
Dya_Fernandez
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:57
De la: scrichy, la data 2010-01-09 22:47:39DYA,salut,trebuie sa mai si radem
Dya_Fernandez
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:57
mie imi miroase a niste utilizatiare alungate cu surle de pe aici....care bagau carduri de emoticoni....
tutankhamon
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:59
...thut, postarea seamn cu a unor clone, da poate s ne fac cineva figura....dac este totusica?
daria_
Postat pe 9 Ianuarie 2010 23:04
dariutz.....cine faca asta prietenilor....fara sa-i anunte cumva...inseamna ca e dispus si sa primeasca niste lovituri...mai mult sau mai putin directe.....
tutankhamon
Postat pe 9 Ianuarie 2010 23:07
De la: tutankhamon, la data 2010-01-09 22:59:30mie imi miroase a niste utilizatiare alungate cu surle de pe aici....care bagau carduri de emoticoni....


eu nu..... ....ca iote ce cuminte m-am facut....
etta70
Postat pe 9 Ianuarie 2010 23:09
De la: Dya_Fernandez, la data 2010-01-09 22:26:45nu se vb musai de glume sau bancuri pt.inceput buna sera......Un rrom si o tiganca la doctor....ajunge la doctor si il intreaba: Domn' doctor...ce sa fac cu nevastamea ca de cateva zile incoace nu vrea sa mai faca sex...zice ca o doare capu ca vomita..ca nu se simte...bine deloc...ce imi recomandatzy? Doctorul ii zice,,,,, Du-te acasa si tragei o partida de sex cum nu a mai vazut niciodata in viata ei...sa o rupi definitiv.... zis si facut: Se duce tiganul acasa o prinde pe nevasta-sa ii trage o partida de sex ...cum nu a mai vazut niciodata in viata ei.....A doua zi se trezeste tiganu'..si o vede pe nevasta-sa curatenie prin caa...face de mancare ....si alte treburi ale casei! atunci tiganu ii zice tigancii...:: Hehehehe daca stiam eu ca am medicamente in P**A o mai lasam eu pe mama sa moara?


mai bine hai....la dragoste....ca aici te papa ....lupu' !!!!.....
etta70
Postat pe 9 Ianuarie 2010 23:11
Ili
Postat pe 9 Ianuarie 2010 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
euro 8 De la: akupcso_yaho_com 21 Noiembrie 2009 20:24
Terasa de vara 4534 De la: silfida 4 Iunie 2013 19:46
Hartuire 32 De la: Bianca17 11 Februarie 2015 11:49
Concurs 1 De la: garbo_ela 25 Noiembrie 2009 15:23
cazare delta dunarii Sulina 13 De la: iasomia 14 Octombrie 2010 17:18
Setari Cookie-uri