Histerectomia

buna ziua cine poatet sa ma ajute ......mama va fi operata de fibrom ce e si cum se dezvolta nu stiu mai nimic de fibromu uterin ce am citit pe net nu da prea multe lamuriri cine a trecut prin asa ceva rog sa ma lamureasca si rog daca se poate vreau ca noi femeile sa discutam mai deschis de probleme de ale noastre si mai rog sa imi spuneti ce riscuri si cum iti schimba viata dupa o interventie chirugicala cu multumiri
nety
Postat pe 22 Iunie 2009 10:02
Nety, nici un motiv de ingrijorare pentru o histerectomie cu pastrare de anexe (ovarele).Daca din motive medicale se scot si anexele...asta ea.Bine ca e mama in viata ca se gasesc destule tratamente cu hormoni care sa faca bine fara sa te ingrasi sau sa ai alte probleme.Suntem in anul 2009 doar.
Viata nu se schimba dupa o astfel de operatie dpdv intim (daca la asta te referi).Ca in mintea redtograda a multora apare idee ca o femeie nu mai e femeie dupa o astfel de operatie...draga mea aici nu pot sa-ti spun nimic.
Orgasmul ei/lui nu e dat in nici un caz de prezenta uterului.Si toata lumea ar trebui sa stie asta.
Prin scoaterea uterului se micsoreaza putin spatiul interior asa ca daca tatal e mai dezvoltata vor trebui sa-si gaseasca pozitii noi ca sa nu fie dureros pentru ea.In rest....trai pe vatrai: nu tu ciclu, nu tu grija de s ramine insarcinata....
Sanatate si mult succes!!!!
Aemulus
Postat pe 22 Iunie 2009 18:22
multumesc ca mai incurajat totu o sa fie bine sanatate si inpliniri
nety
Postat pe 23 Iunie 2009 09:05
si eu am fost operata acum 14 ani de fibrom uterin si de unul f. mare cu pastrarea anexelor nu este nimic grav se intampla majoritatii femeilor odata si odata tot va intra la menopauza .nu am avut probleme de sanatate nu am facut tratament de substitutie cu hormoni totul este ok.sanatate si sa auzim de bine!
moise_florik
Postat pe 2 August 2009 18:32
buna multumesc de incurajare dar mama e fffffffoarte bine si ma bucur pentru ea
nety
Postat pe 4 August 2009 20:47
nety, sanatate multa!
kyra
Postat pe 4 August 2009 20:49
multumesc si sanatate ca e mai buna ca toate
nety
Postat pe 6 August 2009 21:36
Anul trecut,iata in iulie s-a implinit un an de cand am facut histerectomie.Eu nu am avut fibrom,ci o metropatie hemoragica,ce nu ceda la tratament.Mi s-a scos uterul.Am pastrat anexele,asa ca nu sunt la menopauza.Nu am avut nicio problema,ma simt excelent.Taietura e verticala,nu orizontala.Am mers imediat dupa operatie,nu m-am tinut de pereti.In timpul actului sexual barbatul nu simte nicio diferenta,nu percepe lipsa a "ceva"de acolo.Si cat e de bine ca nu mai am mentruatie!
Fibromul e o problema benigna,o formatiune care creste in uter si la menstra exista o sangerare abundenta.Toate femeile care erau acolo in acea saptamana s-au operat pentru extirpare de fibrom uterin.Mama ta trebuie sa insiste la medic sa scoata doar uterul si sa ramana cu ovarele,ca sa impiedice osteoporoza.Depinde cati ani are mama ta. Ii doresc sanatate!
tudorita22222222
Postat pe 7 August 2009 16:13
ptr persoanele pana in 40 si ceva de ani, cereti si voi parerea de la 2 - 3 medici inainte de operatie. pe aici fibromul uterin este extirpat laparoscopic, cu pastrearea uterului. dar sunt multi ginecologi misogini (parerea mea si nu numai), care se reped la histerectomie. recuperarea dupa laparoscopie este destul de rapida si fara cicatrici la vedere. poate sa existe totusi o mica incizie in partea inferioara a abdomenului, daca se doreste "securizarea" uterului pentru o sarcina viitoare (se mai pun vreo 2 fire, ptr siguranta).
anticenzura
Postat pe 8 August 2009 01:12
histerectomia este intr-un fel intrarea fortata la menopauza.

este mai greu inceputul pana te obisnuiesti cu starea,bufeurile....in rest totul este normal-trebuie doar sa ai un psihic bun
carmita
Postat pe 8 August 2009 07:02
Histerectomia poate salva viata unei femei si uneori, nu poate fi inlocuita cu nici o alta interventie.
Aemulus
Postat pe 8 August 2009 07:07
De la: micabis, la data 2009-08-08 07:07:03Histerectomia poate salva viata unei femei si uneori, nu poate fi inlocuita cu nici o alta interventie.

haideti la nenea doctoru', ca scoatem tot. efectuam si decerebrari la cerere. chirurgii au un fix, sa scoata. tot la fel si multi ginecologi. una din surorile mele a avut un fibrom uterin cu ceva vreme inainte de 40 de ani. ginecologul la care a fost, mai tinerel, i-a zis: "a, in curand vei face 40 [la el 'treceau anii ca caii' pe pielea altuia LOL], copil ai, gata, scoatem tot". tipul mai sta si continua: "avem noua procedura care e mai putin invaziva, il scoatem prin vagin". sor'mea s-a inverzit si a mai ingaimat timid intrebarea: "altfel nu se poate?". "ah, nu, e musai". tipa a fugit inspaimantata la alt ginecolog, cu speranta (aproape inexistenta) ca e singura solutie. acesta, fost chirurg, i-a explicat despre interventia laparoscopica, cu prezervarea tuturor functiilor si posibilitatea de a avea copii in viitor. totul e decurs ok, si acum se gandeste sa mai faca un bebe.

sper sa nu te superi pe mine, dar aici se discuta despre fibromul uterin. evident ca sunt situatii in care - din pacate - uterul trebuie extirpat.

in general medicii din ro tind sa se creada mici dumnezei. putini sunt cei care mai pun mana pe carte sa afle ce mai e nou in specializarea lor, in afara examenelor la care ii mai obliga statul (si astea destul de lejere fata de evaluarile din alte tari).
anticenzura
Postat pe 8 August 2009 14:59
De la: olici, la data 2009-08-08 14:59:58
De la: micabis, la data 2009-08-08 07:07:03Histerectomia poate salva viata unei femei si uneori, nu poate fi inlocuita cu nici o alta interventie.

haideti la nenea doctoru', ca scoatem tot. efectuam si decerebrari la cerere. chirurgii au un fix, sa scoata. tot la fel si multi ginecologi. una din surorile mele a avut un fibrom uterin cu ceva vreme inainte de 40 de ani. ginecologul la care a fost, mai tinerel, i-a zis: "a, in curand vei face 40 [la el 'treceau anii ca caii' pe pielea altuia LOL], copil ai, gata, scoatem tot". tipul mai sta si continua: "avem noua procedura care e mai putin invaziva, il scoatem prin vagin". sor'mea s-a inverzit si a mai ingaimat timid intrebarea: "altfel nu se poate?". "ah, nu, e musai". tipa a fugit inspaimantata la alt ginecolog, cu speranta (aproape inexistenta) ca e singura solutie. acesta, fost chirurg, i-a explicat despre interventia laparoscopica, cu prezervarea tuturor functiilor si posibilitatea de a avea copii in viitor. totul e decurs ok, si acum se gandeste sa mai faca un bebe.

sper sa nu te superi pe mine, dar aici se discuta despre fibromul uterin. evident ca sunt situatii in care - din pacate - uterul trebuie extirpat.

in general medicii din ro tind sa se creada mici dumnezei. putini sunt cei care mai pun mana pe carte sa afle ce mai e nou in specializarea lor, in afara examenelor la care ii mai obliga statul (si astea destul de lejere fata de evaluarile din alte tari).

Sunt de acord cu tine. Am fibrom uterin de 10 ani. Ginecologul meu niciodata nu m-a sfatuit sa ma operez. Cand ma duc la control mereu ami spune sa nu ma operez pana fibromul numi face probleme.
Nu de mult am fost la un alt medic( mai tanar) care daca era o sala de operatii prin apropiere ma opera in momentul acela. Asa ca... parerile se inpart. Mentionez ca eu am uter multi fibromatos. Sanatate pentru toti.
myriam
Postat pe 8 August 2009 15:54
Myriam, iarta-mi mesajul ...pesimist.
Mama mea care a avut un uter fibromatos pe care nu l-a operat la sfatul unui medic mai in virsta si care ii spunea cam ce-ti spune tie medicul tau, cind a inceput sa aiba probleme cu uterul era deja in metastaza.
Medicul tinar stie ce vorbeste.
Scote-ti pentru numele lui Dumnezeu infectia din corp.
Fetelor, nu va mai cramponati de o astfel de operatie. Uterul e un organ fara de care se poate trai mult si bine.Cu un uter infectat...traiesti mai putin.
Aemulus
Postat pe 9 August 2009 20:53
De la: micabis, la data 2009-08-09 20:53:44Myriam, iarta-mi mesajul ...pesimist.
Mama mea care a avut un uter fibromatos pe care nu l-a operat la sfatul unui medic mai in virsta si care ii spunea cam ce-ti spune tie medicul tau, cind a inceput sa aiba probleme cu uterul era deja in metastaza.
Medicul tinar stie ce vorbeste.
Scote-ti pentru numele lui Dumnezeu infectia din corp.
Fetelor, nu va mai cramponati de o astfel de operatie. Uterul e un organ fara de care se poate trai mult si bine.Cu un uter infectat...traiesti mai putin.

Multumesc pentru sfat. O sa ma gandesc serios la ce mi-ai spus. Ati doresc numai bine.
myriam
Postat pe 11 August 2009 17:04
parerea mea este urmatoarea: cereti sfatul mai multor medici.in special celor cu experienta.cei mai tineri..ma abtin sa fac remarci..dar... asa sa continuam...medici renumiti dar care sa agreeze si metodele naturiste...is mai rari dar acestia ajuta cel mai mult!va doresc multa sanatate!
LILO
Postat pe 11 August 2009 17:16
poi myryam,draga mea...dc de 10 ani medicul cel batrin te-o facut sa supravietuiesti,eu cred ca ai pe cineva de nadejde.cit cel tinar...hm! mie era sa imi ingroape barbatul(zilele trecute)un medic tinar! atita teorie stie!ca practica.si tot asa sotul meu s-o reintors la o doctorita "de moda veche" si acu ii ok
LILO
Postat pe 11 August 2009 17:23
olici,dear,
LILO
Postat pe 11 August 2009 17:28
Am sa incerc sa va dau cateva lamuriri ( sper cu folos ) despre fibromul uterin si histerectomie.
Fibromul uterin sau leiomiomul este cea mai frecventa tumora benigna a pelvisului ( feminin, evident:)) !)
Ea nu apare niciodata inainte de menarha ( menstruatie ) si in general regreseaza dupa menopauza.
Cele mai multe fibroame nu au simptome, insa daca acestea apar sunt : durere, sangerari uterine anormale, infertilitate, compresie ureterala, deformarea vezicii urinare, sau simptome de presiune abdominala atunci cand fibromul este de dimeniuni mari.
Cea mai frecventa localizare este intramural ( adik in peretele uterului).....alte localizari : intracavitar( in cavitatea uterina), submucos, pediculat( se implanteaza cu ajutorul unui "piciorus") sau prolabat ( atunci cand ajunge sa "cada" din cavitatea uterina in vagin prin colul uterin.
Tratament: Majotitatea fiind asimptomatice, ele pot fi tratate expectativ ( se asteapata dc pacienta nu are nicio jena! )
Daca simptomele apar....se indica trtamentul CHIRURGICAL insa trebuie avut in vedere : Varsta pacientei, numarul de copii doriti, rectia la posibila pierdere a functiei de reproducere si a celei menstruale.......DECI interventia trebuie sa corespunda necesitatilor si dorintelor pacientei.
Ca optiuni terapeutice sunt : Mimectomia ( se taie doar muschiul uterin in care este implantat fibromul), Histerectomia totala abdominala ( presupune scoaterea uterului si anexe), sau Hitsterectomia vaginala ( scoaterea uterului prin vagin...dupa cum ati citit si mai sus....stiu ca suna horror...dar cam asta este procedeul).
Mimectomia se practica cel mai frecvent in cazul fibroamelor care cauzeaza durere, sangerare, sau infertilitate, la o pacienta care isi doreste pe viitor copii.
Trebuie stiut ca in cazul efectuarii mimectomiei...exista o pierdere mai mare de sange decat in cazul histerectomiei.
Se utilizeaza si medicamente de reducere a tumorii si prevenire a unei sangerari masive in timpul operatiei...acestea se numesc chemoreductoare si sunt de tipul: Nafarelin ( adm prin inhalatii nazale , sau Leuprolid adm intramuscular).
Va doresc o zi frumoasa si multa sanatate!
codrutagroza
Postat pe 12 August 2009 09:38
codruta, binevenit mesajul tau. dupa limbaj se simte ca ai fi med sau studenta la med. ptr aici, se recomanda KISS (keep it super simple, k altfel mie mi se blocheaza neuronu' LOL). ar mai fi si embolizarea si cred ca inca vreo cateva alternative.
anticenzura
Postat pe 12 August 2009 15:45
Tudorita22222.... , spune-mi te rog in ce oras este medicul care te-a operat, iar daca e din Bucuresti spune-mi te rog numele lui si spitalul unde lucreaza. Dupa ce a suportat dureri ingrozitoare timp de 1 an ,mama mea a fost la ginecolog saptamana trecuta si dupa ecografie i s-a spus ca trebuie facuta histerectomie. Cine face acesta operatie? Ginecologul sau chirurgul? Ginecologul asta se ocupa mai mult de nasteri.... asa ca am retineri in ceea ce-l priveste. raspunde-mi repede daca poti, te rog, trebuie sa rezolve problema fiindca are dureri mari provocate de acest uter atrofiat.
donacris
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:32
ginecologul-obstetrician e, de obicei, cel care face si interventiile chirurgicale legate de aparatul reproducator feminin....sau este un chirug generalist dedicat numai pentru aceasta parte a corpului....
tutankhamon
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:44
DAca va afalti la menstruatie si aveti probleme de uscaciune vaginala, iritatii etc. puteti folosi cu incredere absorbante LADY ANION! Mai sunt recoamndate si in urmatoarele cazuri :
* Inflamatii si Dermatite
* Infectii cu bacterii de toate tipurile
* Candidoze, mancarimi, arsuri
* Infectii trompe uterine
* Scurgeri excesive
* Dismenoree
* Migrene
* Cancer de col uterin
* Ciclu neregulat

De asemenea, ionii negativi asigura o oxigenare mai buna a sangelui si ajuta la echilibrarea hormonala.

Daca exista inflamatii produse de bacterii rezistente la medicamentatie, emisia de ioni negativi din absorbante poate restrange aria acestora iar in cazul unei utilizari consecvente inflamatiile pot fi inlaturate. Informatii complete la 0768.05.68.69 sau loapersonal@yahoo.com
deliapetrescu
Postat pe 25 Octombrie 2009 03:13
buna am si eu o intrebare....acum opt ani am nascut prin cezariana si am avut placenta lipita de uter si a trebuit sa-mi taie din uter.....eu nu mai am menstruatie de atunci...e normal???
garbo_4689
Postat pe 18 Iunie 2012 21:26
Dup 8 ani, ne ntrebi pe noi...
Axl_R
Postat pe 18 Iunie 2012 21:31
da, chiar: ce o mai conta.... Orice nu iti trebuie opt ani, chiar nu mai e o problema.
quasaria
Postat pe 18 Iunie 2012 22:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Inima sau bronsita??? 64 De la: LoganElena 15 Aprilie 2014 19:16
Cancer la vezica urinara 13 De la: garbo_409723 23 Februarie 2015 15:32
Vand vitamina D3 injectabila/orala 200 000 UI 3 De la: garbo253616 9 Decembrie 2011 12:57
aloe vera gel pur este bun pentru piele? 1 De la: posagadejos 16 August 2011 16:02
sterilet 2 De la: garbo_9758 27 Noiembrie 2012 04:42
Setari Cookie-uri