Cand relatia e perfecta dar tu esti fara viata

Buna seara! Nu stiu daca intereseaza pecineva subiectul pe care il voi enunta. De ceva timp, dupa munca, efort si curaj; viata mi s-a asezat frumos. O relatie frumoasa cu un barbat bun, un copil cuminte, o casa nou nouta, si un job suficient de satisfacator.

Dar eu ma simt goala. Poate suna a capriciu. "Ce femeie nebuna! Le are pe toate si e nemultumita". Dar nu e asa. Personal am devenit nimic mai muly decat mama, iubita, gospodina si manichiurista. Imi doresc sa imi parasesc iubitul, sa imi permita cartea de munca sa iau o casa pe numele meu. Din pacate natura jobului nu imi permite independenta materiala. Nu stau cu barbatul meu pentru bani, dar datorita avantajului sau financiar am facut multe compromisuri. Iar acum sunt in dilema: sa imi accept situatia actuala (sa ma bucur de liniste si de o viata sigura) sau sa o iau de la inceput cu toate neajunsurile si riscurile? Poate mai sunt femei care simt acelas gol sufletesc, dorinta aceea de a fi doar ele stapane pe viata lor. Poate mai sunt femei care au avut de ales intre o viata sigura de familie sau una nesigura de mama singura.
Gabriela_Andronescu_1
Postat pe 11 Martie 2017 21:53
E clar, nu-l iubesti.
Next.
Rotty
Postat pe 12 Martie 2017 08:14
Si nici el nu stie sa iti ofere tandretea pe care o doresti. Nu ca ar avea vreo vina. Faptul ca nu te iubeste cum vrei tu nu inseamna ca nu te iubeste. Greu cu ambele solutii pe care le vezi pentru problema ta si va trebui ca singura sa o alegi pe cea corecta. Stiu un caz ca al tau. Pana la urma s- a obisnuit cu lipsa de scantei in relatie, au doi copii si o viata linistita. Ce este in sufletul ei nu
stiu
Miafarow
Postat pe 12 Martie 2017 10:20
Te uita in oglinda si observa daca oboseala vietii se vede pe chipul tau, O femeie nu pleaca din cuibul ei fara motiv serios.
Apoi te intreaba daca copilul iti poate umple golul din suflet, si daca merita sa-ti tarasti copilul in neajunsuri si lipsuri de inceput in ati indeplini dorinta.
Orice decizie vei lua este decizia corecta in acel moment. Conteaza pasii urmatori.
ulygarbo
Postat pe 12 Martie 2017 12:17
Din cele spuse de tine trag concluzia ca, nu numai ca relatia nu e perfecta, nici macar frumoasa nu e.
E clar ca numai dependenta materiala sta la baza ei, deci, problema se pune daca ai destul curaj sa-ti iei viata in miini, adica sa renunti la confortul material oferit de iubitul tau si sa o iei de la 0 sau sa continui aceasta "frumoasa" relatie.

Hotarirea iti apartine, depinde acum cit de puternica si hotarita esti.

Apropo, vezi ca in aceasta relatie "perfecta" este implicat si un copil.
Tommy_Boy
Postat pe 12 Martie 2017 12:20
Multumesc dragelor pentru raspuns. Relatia dintre mine si partenerul nu este urata, dinpotriva.. Doar ca ca simt ca traiesc viata lui nu viata mea. Indeplinom visurile lui, nu si visurile mele. Am facut casa cum a vrut el. El e Taur si eu Varsator. Nu stau cu el pentru bani, am muncit impreuna pentru tot ce avem. Am specificat ca el are siguranta materiala deoare e este corporatist, iar eu lucrez intr-un salon. Eu singura nu as putea sa imi iau singura o casa.
Gabriela_Andronescu_1
Postat pe 13 Martie 2017 08:52
...Si totusi nu-l iubesti, sau nu indeajuns. Altfel, ai trai viata voastra, visele voastre. Sau sa fie doar o faza trecatoare ?
Buna dimineata :)
Rotty
Postat pe 13 Martie 2017 08:58
Incearca sa fii tu insuti in relatia asta. Compromisurile facute nu iti dau pace. Fa-ti loc. Fa loc pentru tine, fii asa cum doresti...vezi ce se intampla si apoi te gandesti daca sa alegi sa fii singura sau nu
Deliaaa
Postat pe 13 Martie 2017 09:18
Cind n-au, de ce n-au...
Cind au, nu e destul...
Cind au destul, devin goale pe dinauntru...

Cu sigurantza ca el a devenit corporatist pt. ca a visat ce trebuia fix atunci cind a trebuit si a si facut toate eforturile pt. a-si indeplini visurile...
Iar ea, atunci cind trebuia sa faca la fel, s-a ocupat de cu totul altceva de vreme ce acum eee ... intr-un salon!

Unde cu sigurantza ca-i vin cliente care au avut si puterea, si mintea, si taria sa-si indeplineasca visurile lor proprii...
garbo101426
Postat pe 13 Martie 2017 09:40
In primul rand nu sunteti compatibili in ceea ce va doriti de la viata. Ca tot ne-ai dat niste date... astrologice, iar alte date nu prea avem. Taurul e prea stabil, muncitor, pragmatic si plictisitor pt. varsatorul lipsit de simt practic -cu conditia sa fiti doi nativi tipici, cu majoritatea planetelor in semnele voastre-... de ascendent n-ai spus nimic. Serios si ontopic acum, nu ne intreba pe noi. Tu iti cunosti viata si dorintele, si ar trebui sa stii ce ai de facut sa-ti fie bine.
iolanda_74
Postat pe 13 Martie 2017 11:14
te-ai saturat de bine
cristina5
Postat pe 19 Martie 2017 19:40
Îndepărtează te o perioadă, vezi cum te simți singură.... vei ştii atunci ce soluție să alegi. Uneori de pe nivelul cu care suntem obisnuiţi nu percepem clar realitatea
Emil_Telehoi_1
Postat pe 20 Martie 2017 09:27
Singuratatea e grea, nu vei fi fericita mult timp . Incearca sa dai viata relatiei tale, incepe sa schimbi intai la tine tot ce e plictisitor, devino tu motorul acestei casnicii .
Eugenia_Maria_Chirica_1
Postat pe 20 Martie 2017 09:43
Barbatul bun cu care ai relatia, el este si tatal copilului? Si daca da, tu ce vrei sa faci? Sa divortezi pe motiv ca ce, ca nu mai ai atractie, atunci de ce te-ai casatorit cu el femeie? Copilul are nevoie sa creasca langa tata, nu numai cu mama si in fond si daca dai peste alt barbat, ca doar n-o sa fii mama singura pana la adanci batraneti, poate ala o sa fie betiv, bataus, sau poate are boala jocurilor de noroc, te poate insela, sunt "n" motive. Stai naibi pe curu' tau daca ai barbat bun!
garbo082745
Postat pe 20 Martie 2017 13:45

Cel mai bun si la obiect comentariu, @745!

Bravos, felicitari!

Asa gindeste o femeie responsabila in primul rind cu copilul ei!
garbo101426
Postat pe 20 Martie 2017 14:26
Mediul din care provenim se vede clar in comentariile facute, Gabriela Andronescu _1. Adica cei saracuti te indeamna sa stai cu un om probabil gol din punct de vedere sentimental si al sustinerii morale, doar pt. copil, iar cei cu o educatie superioara iti dau sfaturi rationale si de mult bun simt. Cu alte cuvinte, daca nu-ti e bine si chiar simti ca te sacrifici aiurea, nu sta in aceasta relatie.
iolanda_74
Postat pe 20 Martie 2017 15:23
De la: garbo082745, la data 2017-03-20 13:45:02Barbatul bun cu care ai relatia, el este si tatal copilului? Si daca da, tu ce vrei sa faci? Sa divortezi pe motiv ca ce, ca nu mai ai atractie, atunci de ce te-ai casatorit cu el femeie? Copilul are nevoie sa creasca langa tata, nu numai cu mama si in fond si daca dai peste alt barbat, ca doar n-o sa fii mama singura pana la adanci batraneti, poate ala o sa fie betiv, bataus, sau poate are boala jocurilor de noroc, te poate insela, sunt "n" motive. Stai naibi pe curu' tau daca ai barbat bun!


Toanto, 'atractia' sexuala nu e mare branza. Poate femeia asta nu se simte apreciata si iubita. Te cred ca tu ai sta cu unul daca ti-ai pune roatele-n sus toata ziua... si ai mai face si un plod... asta ar insemna ca te iubeste, nu?!? Dar poate ca nu e si cazul doamnei cu topicul.
iolanda_74
Postat pe 20 Martie 2017 15:33
Multi stupizi pe lumea asta care au caputzu' mic, patrat si-n A4 formatat si-si imagineaza aiuritor ca ... 'blue spleen'-ul cronic cit si - Ooops! - educatia superioara (?!?) ar fi apanajul celor care, pur si simplu, s-au plictisit de traiul in 2+1!
Si le vine depresia pe motiv ca se simt ... 'fara viatza' desi relatia, asa cum marturiseste chiar deschizatoarea ii_mbecilului topic, este...

...PERFECTA!

Orice ii_dioata poate sta cit vrea ... kk_ooru' ei cu cracii in sus, da' asta n-o obliga sa si faca plozi pe care s-o apuce mai apoi 'amocul' sa-i creasca singura, de defecta ce e!
Si sa devina iresponsabila pe motiv deee ... 'gol' la corazón!
Daca ar avea totusi educatie superioara(???), atunci ma gindesc ca ar avea si mai multa minte, nuuu?!?
Si poate ar sti sa foloseasca cel putin ... prezervativul, anticonpetionalele, diafragama sau ... 'sfintul' calendar!
Sau macar ar consuma numai ... carne de curcan care sa-i asigure necesarul de serotonina, cit sa-i iasa din cap 'depresia' si prea multa preocupare de sine!

Numai fiintzele serios derapate emotional pot gasi vreo legatura intre 'depresia' datorata lipsei de caracter si intgeligentza (manichiurista, ce vreti?) a unei stupide iresponsabile - care a intrat (din dragoste si de buna voie?) intr-o casnicie si acum vrea s-o distruga fara motiv ('golul sufletesc' de prea mult bine si lipsa de preocupari normale, se pare) - si ... 'educatia superioara'!!!

'Educatie' cu sigurantza aidoma aleia cu ... dezvoltarea personala, nu-i asa?!?
Si care le spune tt_impitelor cu 2 neuroni cam cit deee ... frumoase, minunate, perfecte, 'neprihanite', mirobolante si chiar ... cosmice ar fi ele!
Asta in timp ce toti, da' absolut toti ceilalti, trebuie indepartati/parasiti/exmatriculati/'chiuretatzi' din viatza personala sau din relatiile proprii (idiferent de natura acestora) pe motiv ca sint...

...TOXICI, nu-i asa?!?

Multa lume suferinda in tzarisoara asta...
garbo101426
Postat pe 20 Martie 2017 19:47
Ai dreptate 426, dar partial. 1.N-a obligat-o nimeni sa faca plod dupa care sa se planga de viata si de barbatul cu care l-a facut... e pueril sa fii convins ca a intrat din dragoste in relatia asta, poate pur si simplu s-au simtit ok impreuna, iubirea e mai casual in sec 21...
2.Acu daca nu mai vrea, nu mai vrea... Poate s-o lege el de pat, de calorifer?Cu tot bagajul comun, copilul... Si poate nici el n-o fi un barbat chiar atat de bun pt. ea... nu avem de unde sa stim.
Este o vorba din batrani: smecherele si curvele, au noroc. Ar putea fi o varianta.
iolanda_74
Postat pe 20 Martie 2017 20:58
tu ai visuri?vorbeste i si lui despre visurile tale comunicarea face ca viata voastra sa se schimbe

garbo271057
Postat pe 20 Martie 2017 20:59
De la: garbo271057, la data 2017-03-20 20:59:14tu ai visuri?vorbeste i si lui despre visurile tale comunicarea face ca viata voastra sa se schimbe




Visuri sau vise?


Nu de alta, da-s doua lucruri total diferite...
garbo101426
Postat pe 21 Martie 2017 00:11
Taurii sunt caposi si vor sa aiba mereu ultimul cuvant. Tine de tine sa faci si dupa gustul tau, facandu-l pe sotul tau sa creada ca idea ii apartine.
cleopatra_ion
Postat pe 21 Martie 2017 11:44
Visuri - aspirații; vise - de noapte! A zis ok!
Draga mea, incearca sa modelezi relația cum îți place tie, construiește! Invata sa-l iubesti. Gaseste-i partile pozitive, stimuleaza-le! Comunicarea e cheia. Corporatistul are bani, dar nu prea are timp. Nu vei fi fericita nici daca vei pleca. Vei începe lupta cu lipsurile, copilului ii va fi dor de tata, il vei frustra de confort si stabilitate materiala pentru ce? Ideal ar fi sa pleci o luna, doua, sa vezi cum e singura, daca îți e dor de el, daca el va va simti lipsa, va lupta pentru a va aduce inapoi. Numai ca s-ar putea ca el sa nu te mai primeasca, sa nu înțeleagă demersul tau, sa creada ca te -ai intoarce pentru bani. Daca el are bani, poate găsi repede alta, care sa nu mai arate ca simte un gol, sa joace teatru sau chiar sa il iubească. Atunci sa vezi ce gol vei simți, draga! Va fi prea târziu. Ți-o spune o femeie cu educație, care a divorțat cu un copil de 10 ani. Acum copilul are 32, a plecat la casa lui, e frustrat si acum ca nu are familie, ca a crescut in lipsuri materiale, s-a distanțat iar eu sunt singura, după ce am încercat sa găsesc perfecțiunea, in câteva relații nereușite. Numai ca eu am divorțat pentru ca m-a înșelat in mod repetat, desi il iubeam. Am divortat plangand. M-am impacat de mai multe ori dar lui nu i-a trecut meteahna. E sofer, lua la ocazie... Venea acasa tarziu, noaltea, il asteptam cu nasul lipit de geamul rece. El a găsit imediat una, apoi alta, cu care sta in casa lui dar tot după alte fuste a alergat si aleargă, dar acum e cam bolnav. Îți spun toate astea ca sa înțelegi ca nu te așteaptă o viață roz. Golul e posibil sa se mărească. Încearcă din rasputeri sa salvezi relația si pleacă, daca nu vei reuși! Tine cont de faptul ca sunteti 2, tu si copilul.
Succes!
spin3
Postat pe 10 Aprilie 2017 03:54
Roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa iei cea mai buna decizie!
spin3
Postat pe 10 Aprilie 2017 04:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
este corect sa traga bani din ajutor social??? 1 De la: garbo165313 14 Martie 2011 12:14
DE CE NU VA PLACE ......GARBO??? 280 De la: elisabeta_boia 7 Decembrie 2012 10:17
adoptia unui copil 4 De la: Cata_Cata_Catalina_1 24 Ianuarie 2016 09:17
raspuns 20 De la: mcrinelam 25 August 2009 19:33
Casatoria 10 De la: luptatoareacurajoasa 29 Iulie 2010 23:37
Setari Cookie-uri