Probleme cu tatal si inca nu s-a nascut copillul

Dragi internauti, desi imi e putin jena sa apele la mediul online nu mai stiu ce sa fac... Am ramas insarcinata la 19 ani, acum 20 si nu am putut sa-mi omor copilul. Tatal isi asuma responsabilitata, dar sunt sigura ca nu poate intretine o familie, nu are nici locuinta proprie si in locuinta parintilor mai sta cu un frate si uneori mai vin si alti frati si surori sa dorma acolo in doua camere, iar la mine acasa mama nu l-ar primi sa locuiasca. Deci nu ma pot muta la el sa crestem impreuna copilul. Mama mea nu are nimic cu el, l-ar accepta cu timpul daca ar dovedi ca e capabil sa aiba grija de noi. Problema e ca el e de alta religie si nu imi permite sa botez copilul sau sa ii pun cercei si mama mea imi tot zice de astea, iar eu nu stiu cum sa ma impart. Doar mama ma poate ajuta sa cresc copilul si sa continui si scoala. Nu sunt sigura daca pot trai toata viata cu tatal copilului, motiv pentru care as fi vrut sa dau copilului numele noastre defamilie reunite. El a fost de acord dar azi mi-a zis ca el sa copilului doar numele lui si ca o sa ma tarasca prin tribunale sa obtina ce vrea. Noi nu aveam o situatie clara, eram impreuna dar nu locuim impreuna si el azi mi-a zis ca copilul il trece pe numele lui si ca ma paaseste apoi m-a lasat balta ca el a plecat pe munte si a ramas fara semnal si nu are chef de vorba. Nu stiu ce sa mai fac, mama mea fiind si in mijlocul unui proces de divort deoarece tatal meu a avut un moment in care ne-a amenintat ca ne omoara si s-a lasat de munca, stand in intretinerea mamei si jucandu-se pe calculator. Iubitul meu m-a ameninta cu tribunale si a decis sa map araseasca inainte sa nasc. Eu mi-am schimbat numele de familie cu cel de fata al mamei ca sa trec fata si pe numele meu, dar tatal copilului nu acccepta. Imi e frica sa ii zic mamei de amenintarile iubitului meu, deoarece nu cred ca dupa l-ar mai accepta vreodata, iar el nu sunt sigura ca e capabil sa intretina o familie... Nu mai stiu ce sa fac si am nevoie de niste sfaturi. Imi cer scuze pentru postul lung...
Avem amandoi momente in care spunem ca ne despartim, dupa el realizeaza ca greseste. Nu stiu daca am dreptul sa ii rapesc copilului dreptul la tata, deoarece se vede ca tatal il iubeste deja. S-a implicat aducand carucior patot termometru digital pampersi hainute. Este angajat si a zis de multe ori sa ma mut cu el in chirie dar imi e frica deoarece sunt studenta si nu am inca un venit si cred ca pentru mine cel mai bine e sa termin studiile si desi el vrea sa ma ajute nu stiu daca poate. Nu stiu ce sa fac cu numele, botezul si cerceii, intr-un fel are dreptate, copilul ar trebui trecut pe numele tatalui iar mama mea il vrea doar pe numele meu...
Un sfat va rog?
Poate considerati ca am fost inconstienta sa pastrez sarcina, dar nu am putut sa imi omor copilul.
garbo_462287
Postat pe 24 Ianuarie 2017 23:50

Insistenta nevoie mare, duduia!
Si inca pe doua topice...


Si totusi, incredibil, mai exista unii pe lumea asta care se ofuscheaza, se buricheaza si chiar se scandalizeaza la intrebarea legitima - dupa cum se vede - cum ca la ce-ar fi buna...

...EUGENETICA !?!


garbo101426
Postat pe 25 Ianuarie 2017 00:23
De la: garbo101426, la data 2017-01-25 00:23:43
Insistenta nevoie mare, duduia!
Si inca pe doua topice...


Si totusi, incredibil, mai exista unii pe lumea asta care se ofuscheaza, se buricheaza si chiar se scandalizeaza la intrebarea legitima - dupa cum se vede - cum ca la ce-ar fi buna...

...EUGENETICA !?!




E numai buna, la ce topicuri de tampiti sunt, dar nu tine de un individ-doi sa se si aplice.
Camil5y8
Postat pe 25 Ianuarie 2017 08:10
Nu pot sa cred! Nu ati extras problema cea mai stringenta din toata povestea asta: cea cu cerceii Restul e simplu ca buna ziua
Ma abtin la alte comentarii, mi-e ca o intrec pe 426 in exprimare
Schmetterling
Postat pe 25 Ianuarie 2017 08:15
De la: Schmetterling, la data 2017-01-25 08:15:19 Nu pot sa cred! Nu ati extras problema cea mai stringenta din toata povestea asta: cea cu cerceii Restul e simplu ca buna ziua
Ma abtin la alte comentarii, mi-e ca o intrec pe 426 in exprimare


Camil5y8
Postat pe 25 Ianuarie 2017 08:27

Ce-i mai maninca pe unii ori blanitza ori ... funduletzul de miercuri dimineatza.

Mi-or fi dus 'dorul' sau nu si-or fi facut saptamina trecuta planul la 'bonurile valorice' necesare accesului la crishma, mai stii?


Au n-au treaba, au n-au ontopic, au n-au bun simtz, ei nu se simt bine decit amusinind si iar amusinind ... arriere-ul altora de pe forum!

O fi vreo problema de caracter sau tocmai de ... genetica, ca tot am adus vorba de ea...


Bre, fapturilor mizericordioase, aveti minimul instinct de autoprotectie si postati din banca voastra doar la subiect, ca pe urma tot voi o sa va ofuscati cind o sa fiti luate la misto sau cind o sa vi se dea peste botic pt. actul suprem de lezmajestate de a ... va baga singurele precum musca-n *uru vacii!


Okay?!?...

Sau poate v-a fost ... dor de mine si nu stiati cum sa spuneti ... buna dimineatza si sa ma intrebati cum o mai duc, nuuu???
garbo101426
Postat pe 25 Ianuarie 2017 09:11
Fluturas, problema cu cerceii ma framanta si pe mine la maxim.
`Neata 426 :) Cum o mai duci ? Ai dormit bine ?
Rotty
Postat pe 25 Ianuarie 2017 09:23
426, nu era un atac, era o gluma de maxim bun simt, cred ca stii ce e ala , nu poți nega ca ai un limbaj foarte colorat, nu e jignire.Însă e fix treaba ta cum interpretezi ceea ce am scris.
In general, nu ti duc nici dorul, nu-ti simt nici lipsa.
Schmetterling
Postat pe 25 Ianuarie 2017 09:31
De la: Rotty, la data 2017-01-25 09:23:38Fluturas, problema cu cerceii ma framanta si pe mine la maxim.
`Neata 426 :) Cum o mai duci ? Ai dormit bine ?



Sa fie buna la tot poporul!



Excelent!

Numai ca Tony cam sforaie si, ca de obicei, daca nu se culca pe picioarele mele, atunci ma 'buchiseste' mai mai sa ma dea jos din pat!...
garbo101426
Postat pe 25 Ianuarie 2017 09:32
"...mi-e ca o intrec pe 426 in exprimare!"
Mda, curat ... maxim bun simtz, huh?
Merci frumos, da' nu simteam nevoia.


Gluma?

Serios?!?


Inseamna ca esti maestra in ... bancuri seci, fluturash!

Nu de alta, da' n-am sesizat nici umorul (presupus inteligent, nu?) si nici poanta...

Sint convinsa insa ca gaseai tu vreo 2-3 useri cu mult mai mult 'bun simtz' si ... pastelare verbala chiar in gashca personala, no offence!


Nu ti se pare totusi - fara gluma - mult mai potrivit sa faci referire doar la aia cu care esti amica?!?

Sau 'ironia' asta o fi vreun fel de ... 'like' disimulat si nu m-am prins eu.


Sorry, mea culpa daca nu m-am simtit ... flatarisita!

garbo101426
Postat pe 25 Ianuarie 2017 09:49
Tony e catzel sau pisica ? Scuze daca ai zis pe undeva si n-am retinut.
Rotty
Postat pe 25 Ianuarie 2017 09:51

Un exceptional caniche standard mediu (cam 15kg), negru cu jabou alb.

Ma rog, acum e mai mult negru cenusiu, ca e moshneag...


14 ani si 3 luni si un ... caracter impecabil!



Practic e al treilea ... meu copil!


Cu problemele de sanatate ale batrinetii, desigur...
garbo101426
Postat pe 25 Ianuarie 2017 10:10
Dragutz! Sa fie bine i doresc si sa-si traiasca batranetea frumos. Problemele batranetii apar oricum la toata suflarea.
Rotty
Postat pe 25 Ianuarie 2017 11:13
De la: Rotty, la data 2017-01-25 11:13:02 Dragutz! Sa fie bine i doresc si sa-si traiasca batranetea frumos. Problemele batranetii apar oricum la toata suflarea.



Multumesc frumos, asemenea si animalutelor tale...



garbo101426
Postat pe 25 Ianuarie 2017 11:25
raspunsuri numai ON ! siameza...siameze are....
tz, ntz.....

garbo_460561
Postat pe 25 Ianuarie 2017 12:46
De la: garbo101426, la data 2017-01-25 09:49:49"...mi-e ca o intrec pe 426 in exprimare!"
Mda, curat ... maxim bun simtz, huh?
Merci frumos, da' nu simteam nevoia.


Gluma?

Serios?!?


Inseamna ca esti maestra in ... bancuri seci, fluturash!

Nu de alta, da' n-am sesizat nici umorul (presupus inteligent, nu?) si nici poanta...

Sint convinsa insa ca gaseai tu vreo 2-3 useri cu mult mai mult 'bun simtz' si ... pastelare verbala chiar in gashca personala, no offence!


Nu ti se pare totusi - fara gluma - mult mai potrivit sa faci referire doar la aia cu care esti amica?!?

Sau 'ironia' asta o fi vreun fel de ... 'like' disimulat si nu m-am prins eu.


Sorry, mea culpa daca nu m-am simtit ... flatarisita!





Sa-mi fie iertata interventia, din "ne-bun' simt, dar common sense ies cele mai rodnice interactiuni. Daca si observam si daca e si cazul sa observam, asta e marele nod gordian.
...Asa, multi prosti au liniaritate si f. mult bun simt.
Camil5y8
Postat pe 25 Ianuarie 2017 12:54


Da, da' doar cind e vorba de interactiuni adevarate - nu de ... reactiuni mistocaresti sau superficiale! - si daca ne referim strict la semnificatia englezeasca a lui 'common sense' si nu la cea romaneasca, inteleasa in mod stupid, necivilizat si peioratif mai ales ca si ... nesimtzire!



Problema teribila a Romaniei nu e ... 'liniaritatea' prostilor, ci...
...NEMERNICIA acestora !


garbo101426
Postat pe 25 Ianuarie 2017 16:35
Stiu acum cine e mentorul luptătoarei forumului, angelicei fiinte, care vorbeste mult,prost si fara rost!
Schmetterling
Postat pe 25 Ianuarie 2017 19:46

Exact dupa cum spuneam: pe unii tare tare-i mai maninca in funduletz!
Sau poate-nnnnn...


Hai, soro, zi ca vrei de fapt niste ... glass-papier, ce-o mai dai cotita?!?
Numai sa-mi spui granulatia...

garbo101426
Postat pe 25 Ianuarie 2017 20:27

Foloseste granulatia maxima, sa te mai stergi pe gură...
Schmetterling
Postat pe 25 Ianuarie 2017 20:48

Ooops!, fix ce spuneam:
Neamu' daca nu-i si neam prost nu se simte bine!


Pt. ca el isi imagineaza ca-n forumul asta numai de el e vorba si ca lumea sta chiar sa-si piarda timpul si nervii cu to(n)ti retardatii nesimtiti care nu reusesc s-adoarma seara daca nu-si intromisioneaza nasucu' pin' la plasele innnnn...

garbo101426
Postat pe 25 Ianuarie 2017 21:01
De la: garbo101426, la data 2017-01-25 16:35:49

Da, da' doar cind e vorba de interactiuni adevarate - nu de ... reactiuni mistocaresti sau superficiale! - si daca ne referim strict la semnificatia englezeasca a lui 'common sense' si nu la cea romaneasca, inteleasa in mod stupid, necivilizat si peioratif mai ales ca si ... nesimtzire!



Problema teribila a Romaniei nu e ... 'liniaritatea' prostilor, ci...
...NEMERNICIA acestora !






roxana1deac
Postat pe 25 Ianuarie 2017 21:11
Sincere felicitări, te-ai descris punctual.

Schmetterling
Postat pe 25 Ianuarie 2017 21:12
Hei, nu va mai certati... mai bine am cauta o nasa pt. copilas. Punem de-un nou topic.
roxana1deac
Postat pe 25 Ianuarie 2017 21:20
Lasal pe tata daca era sa fie te cerea in casatorie trecea la religia noastra. Facea un sacrificiu ! Crescind copilul fara a avea tata pe hirtie ai mai multe beneficii de la stat ajutoare si nu sint deloc de neglijat ! Nastere usoara !
lllorena
Postat pe 28 Ianuarie 2017 04:09
Un copil cu copil. Nu-i problemă, o sa cresteti împreună. Amănuntele se rezolvă de la sine, pe parcurs. Unii divorteaza la 1, 2 sau 3 ani de la nasterea copilului... Te vei maturiza, vei învăța sa iei singură decizii si viața o sa-ti pară altfel. Bucura,te pentru acest copil! Tata poate fi un alt barbat responsabil care o sa apară la un moment dat. Sunt multe femei in aceeasi situație, judecate de toti ratatii. Sa ajuți este mai greu, decat sa judeci. Succes si fruntea sus! Peste ani vei fi mândră.
garbo_456797
Postat pe 28 Ianuarie 2017 07:01
Un copil cu copil. Nu-i problemă, o sa cresteti împreună. Amănuntele se rezolvă de la sine, pe parcurs. Unii divorteaza la 1, 2 sau 3 ani de la nasterea copilului... Te vei maturiza, vei învăța sa iei singură decizii si viața o sa-ti pară altfel. Bucura,te pentru acest copil! Tata poate fi un alt barbat responsabil care o sa apară la un moment dat. Sunt multe femei in aceeasi situație, judecate de toti ratatii. Sa ajuți este mai greu, decat sa judeci. Succes si fruntea sus! Peste ani vei fi mândră.
garbo_456797
Postat pe 28 Ianuarie 2017 07:03
De la: roxana1deac, la data 2017-01-25 21:20:13Hei, nu va mai certati... mai bine am cauta o nasa pt. copilas. Punem de-un nou topic.



Io nu ma bag ca n-am cizme de caucuic si nici bocanci. Daca botezul se tine sus sus sus la munte sus ?
Rotty
Postat pe 28 Ianuarie 2017 07:46
E un "refugiat" ?
garbo032261
Postat pe 28 Ianuarie 2017 07:50
Cine ?
Rotty
Postat pe 28 Ianuarie 2017 07:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parere aveti ? ... 85 De la: Ela91garbo 28 Februarie 2013 18:28
Ajutooorrrr 76 De la: tabita 12 Mai 2010 07:01
Cine crede in proverbul ca capul plecat sabia nu il taie? 48 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:40
ne iubim.. dar nu suntem impreuna 106 De la: Ioana007 20 Septembrie 2009 21:07
Buna 17 De la: dor72 10 Aprilie 2011 21:00
Setari Cookie-uri