despre soacre si cumnate ...

Buna ziua. am o problema si as dori sa stiu daca mai este cineva in aceeasi situatie ca mine..
Am o relatie de 2 ani cu un om minunat si atent care ma iubeste foarte mult.
Din pacate, el a fost crescut de sora lui (care este mai mare cu 3 ani) deoarece parintii lui au divortat si au plecat din tara.
Problema este ca ea pare f deranjata de faptul ca el are o relatie serioasa cu mine si nu mai sta cu ea cate 3 ore in telefon ca pe vremuri .. are mereu un aer de superioritate desi nu prea are de ce. eu mereu am evitat o pentru ca de cand am cunoscut o am observat ca nu ma inghite deloc desi nu i am facut nimic.
vara asta am fost in concediu in Italia la mama lui si a venit si ea dupa cateva zile. desi initial am crezut ca il iubeste f mult si poate e putin geloasa, cat am fost acolo mi am schimbat total parerea. il acapara cu totul, numai langa el statea, daca stateau pe canapea ea era intinsa peste el si cand intram in camera eu nu aveam unde sa ma asez si ea nu se dadea la o parte :)) eu ma amuzam pana intr o zi cand mergeam toti pe strada (si mama lui) si in mijlocul strazii l a pupat pe gura! intrebarea mea este daca asa ceva este normal? bineinteles ca lui i am spus toate astea si a iesit un scandal monstru pt ca lui i se pare ceva normal ..si ca eu sunt aia nebuna si ca nu inteleg ca ei doi sunt f apropiati.. mentionez ca el are 27 si ea 30.
mentionez ca ea se supara daca nu o suna zilnic si pana la urma tot el ajunge sa si ceara iertare de la ea si sa o impace.. face orice sa nu fie suparata pe el. ce ar trebui sa fac ??
garbo_456957
Postat pe 6 Octombrie 2016 16:24
sa iti vezi de treaba si sa nu te bagi intre ei ca sunt frate si sora,nu fii suspicioasa si icearca sa o iubesti si pe ea ,daca il iubesti pe el,sunteti o familie nu baga zizanie,cam atit
garbo223595
Postat pe 8 Octombrie 2016 04:10
Din ce ai postat se subintelege ca tu banuiesti existenta unei relatii nefiresti intre iubitul tau si sora lui. S-au mai vazut cazuri ca de aia Freud a descris complexul Oedip.
S-ar putea sa te inseli si sa fie vorba doar de o relatie foarte apropiata intre cei doi, sora avind o influenta foarte mare asupra lui.
Ai spus ca sora nici nu te prea place, discuta cu ea si vezi ce o deranjeaza la tine si rezolva problema.
Oricum tine cont de zicala "tonul face muzica" deci ai grija cum deschizi subiectul si mai ales cum continui discutia, tipetele, aluziile ne la locul lor si jignirile nu-si au rostul.
S-ar putea ca iubitul tau sa fie "un fils a maman" adica genul de barbat care si la 5 ani dar si la 50 sa considere ca mama (in acest caz sora care este substitutul mamei) este Dumnezeu pe pamint (fie-mi iertata blasfemia) si atunci nu prea mai ai ce face decit fie sa accepti ca menajul tau este unul "a trois", cu o sora-mama mereu prezenta, fie sa renunti la "omul minunat" (care se vede ca nu este chiar atit de minunat).
Multa intelepciune si bafta .
Tommy_Boy
Postat pe 8 Octombrie 2016 10:02
Dragele mele- am si eu o nelamurire si poate cineva ma va lumina la minte si voi intelege...Eu sint o soacra cu patru nurori- una a stat cu mine 10 ani -cea mai mica are un an de cand locuieste cu mine,sotul meu si fiul meu - sotul ei -.Ce vreau sa va spun dragele mele -pe doua dintre nurori le-am ajutat sa mearga la facultate,sa aiba servicii bune- am facut si inca fac menajul pentru mine,fiul si nora mea cea mica care locuiesc cu mine.Nu ma bag in familia lor,nu am sfaturi ( decat daca imi sunt cerute ) nu am pareri,nu vad si nu aud numic,nu ma bag in discutiile lor chiar daca uneori nu sunt de acord cu ceea ce spun - pastrez pentru mine-in sufletul meu,deci cu alte cuvinte nu aud,nu vad,nu ma bag si nu ma amestec.Nu le cer nimic niciodata,chiar daca am nevoie de ajutor- ma descurc altfel -nu i deranjez pe ei cu nimic ,nu ma duc in vizita niciodata ,si atunci cum este bine sa fi dragele mele????....va intreb pentru ca nu pot sa-mi dau seama...oricum nu sunt pe placul nici uneia dintre nurorile mele... de ce ???...cum este bine sa fi???...va rog sa-mi spuneti...poate ma veti lamuri...sau nu...cine stie...

garbo252815
Postat pe 8 Octombrie 2016 14:54
Dupa tot ce ne-ai relatat se poate spune ca esti soacra ideala.
Glumesc, sper sa nu te superi.
Nu stiu ce sfat sa-ti dau. Eu cu soacra ma inteleg de minune desi ea e genul mai bagacios.
Poate prin faptul ca nu te bagi, nu-i vizitezi, nu dai sfaturi este interpretat ca o dorinta de a pastra distanta sau ca nu prea le agreezi pe nurori.
Intr-o familie, chiar foarte legata si fericita, oamenii mai discuta in contradictoriu, isi dau sfaturi, se viziteaza.
Poate nurorile tale sint genul mai rece si independent, poate au prejudecati fata de soacre, nu stiu ca sa spun, cert este ca ar trebui sa incerci sa te apropii de ele, sa discuti deschis.

Tommy_Boy
Postat pe 8 Octombrie 2016 17:24
Din pacate, dupa parerea mea, oricat ai incerca sa o cunosti pe sora lui si oricat i-ai explica ca il iubesti pe fratele ei, mai tarziu tot veti avea probleme. Posesiunea este un sentiment periculos si tare ma tem ca cea mai buna solutie, supa ce mai analizeei putin, este sa iti vezi de drum. Dar tu stii cel mai bine, tu stii ce simti si cred ca vei lua decizia corecta.Fii curajoasa si ai incredere in tine !
garbo_435495
Postat pe 18 Octombrie 2016 16:33
Aliaza-te cu ea dacă vrei să îți fie bine, adică fati-o prietena, altfel nu te văd bine. În fața ei trebuie să cedezi, să îți mustrezi prietenul ca să fie apropiat de ea dar în cuplu trebuie să îl faci pe el să își dorească să petreacă timp cu tine. Complicat, nu? Dacă vrei părerea mea transpusă în problema asta a ta, realitatea e ca eu as fi renunțat la relatie
Maria802
Postat pe 5 Noiembrie 2016 07:20
cu cine sa se alieze, daca o ignora complet; Dar cred ca e ceva dubios, faptul ca l-a sarutat pe gura; am si eu frate, si sincer, nu mi se pare normal...
svrotea
Postat pe 6 Noiembrie 2016 02:47

Cite lucruri sint profund anormale pe lumea asta si totusi le facem in fiecare zi ca si cum n-ar fi nimic in neregula...

garbo101426
Postat pe 6 Noiembrie 2016 09:03
Buna,nu ii mai spune lui nimic despre sora lui...nu il face sa se simta la mijloc,intre tine si ea.Concentreaza-te pe un singur lucru:pe relatia ta cu el,fa tot ce poti sa mearga bine,si gata.E singurul lucru pe care il poti controla.Pe ceilalti nu ii putem controla...Ai rabdare,in timp se schimba si oamenii,si relatiile...cand va avea si ea copii ei,se va concentra mai mult pe familia ei...la fel si la voi....
daniilia
Postat pe 25 Noiembrie 2016 14:50
e posibil sa fi trait impreuna
garbo039325
Postat pe 26 Noiembrie 2016 07:44
Salut, fetelor!
Eu am fost intr-o situatie similara. Sunt casatorita de aproape 17 ani, si sora sotului meu avea si de la inceput, in present fiind mai atenuata, o atitudine similara cu situatia eroinei noastre, fata de fratele ei si fata de mine, ca cumnata. Mai mult, situatia mea a fost si mai dificila, cumnata facea alianta perfecta cu mama ei, soacra mea.
Asa cum nu am putut sa divortez, dar poate nici nu e corect sa inchei relatia cu iubitul tau din cauza cumnatei, am cautat ca inteleg de ce mi se intampla aceasta situatie. Din filosofia antica orientala am invatat, ca totul ce ni se intampla in viata, in diverse relatii si situatii, dar in relatia de cuplu in cea mai mare masura, este consecinta a unor erori ale noastre de viziune si atitudine asupra lumii. Iar din psihologia moderna am aflat, ca sora cea mai mare din familie intotdeauna are o atitudine protectoare fata de fratii ei mai mici, (mai ales daca e unul singur). Sora sotului meu la fel a avut grija de el din copilarie.
Acum, care a fost explicatia mea vis-à-vis faptul, de ce mi se intampla aceasta situatie mie. Deoarece am studiat si astrologia, care m-a ajutat sa ma inteleg mai bine, am ajuns la urmatoarele concluzii:
1) O relatie tensionata cu careva femeie cu rol important din viata noastra ne semnaleaza ca atitudinea noastra fata de femei nu e tocmai corecta, ca nu suntem deschise si prietenoase cu femeile (aceasta poate proveni din programele subconstiente, care pot fi legate de traume din copilarie, legate de mama, sau din experientele sufletului nostru din vietile anterioare).
2) O influenta puternica corectoare din exterior asupra relatiei noastre de cuplu (una pe care nu o poti inlatura sau ignora) poate semnala, ca, totusi, gresim undeva in relatia cu partenerul nostru (si aceasta atitudine poate fi mostenita din exemplul din familie sau din experientele anterioare ). Trebuie sa te introspectezi si sa fii sincera cu tine, ca sa intelegi unde gresesti. Variante sunt multe. Poate merita sa citesti vreo carte de psihologia relatiei (as recomnda “Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”), sau sa mergi la un psiholog. Iar sora iubitului sta la straja fericirii lui (asa crede ea). Acestea ar fi sarcinile de lucru din interioar.
3) In exterior, atitudinea pe care e bine sa o adoptam, este sa stabilim o relatie cat mai prietenoasa cu sora iubitului (o poti lua ca pe un exercitiu), care se poate concretiza prin: atentie, cadouri, smerenie (concretizez: 1 - sa nu-ti pui in evidenta superioritatea, atat in relatia cu ea, cat si in relatia cu iubitul; 2 – prin tinuta sau comportamentul tau sa nu atragi invidia ei).
4) Si ultimul sfat, niciodata in prezenta surorii iubitului nu trebuie sa-l criticam, sau sa-l punem in situatie jenanta, sau sa-i cerem ceva, doar sa-i oferim si sa-l sustinem.
E cam mult? Poate e mult pentru persoanele implicate, dar nu e mult pentru tine insuti, pentru ca ține de evolutia ta spirituala. Pentru ca impica invatarea daruirii, smereniei, iertarii si iubirii.
In incheiere, schimbarea noastra poate duce la schimbarea situatiei sau atenuarea ei, pana la gradul de a fi usor tolerata, sau la schimbarea personajelor din viata ta. Mult success!
Vioricica
Postat pe 26 Noiembrie 2016 15:20
1. Nu poti avea o relatie prietenoasa cu toate femeile recte cu toti oamenii in general. Exista oameni cu care nu rezonezi, care te calca pe nervi, care nu doresc ei sa aiba o relatie cordiala cu tine si atunci subiectiv sau obiectiv pastrezi distanta fata de ei si daca se poate ii elimini din rindul celor cu care interactionezi.

2. Sau poate sora are o atitudine gresita fata de fratior. In momentul in care ai un/o iubit/iubita, e normal sa nu mai acorzi aceeasi atentie, sa-ti petreci acelasi timp cu mama, tata, sora, fratele.
Aici poate greseste sora iubitului care nu intelege acest lucru. In definitiv iubitul este adult deci isi poate gestiona si singur viata.

3. E adevarat ca ideal ar fi sa avem o relatie prietenoasa cu mama sau sora iubitului. Chestia cu cadourile, atentiile trebue sa fie biunivoca altfel seamana cu incercarea de mituire a celeilalte persoane. Chestia cu smerenia mi se pare total aiurea. Daca sora iubitului e o zgripturoaica care are negi pe fata 100 kg, 40 de ani iar fata in cauza 25 ani, 1,70, 50 kg si un chip dragut, poate sa umble cu broboada pe cap si imbracata in sac ca sora tot nu o sa o placa, chestie de invidie feminina.

4. Corect. Daca ai problemute cu iubitul/iubita, nu il/o critici in fata parintilor. Nici ai lui si nici ai tai. Toate problemele de cuplu se rezolva in cuplu fara spectatori fie ei rude.


Cred ca fata ar trebui sa vorbeasca deschis cu sora, fara cadouri si fara smerenie, ca nu poti trai toata viata cu capul plecat in fata ei dar cu calm si open mind, sa afle de ce priveste cu reticenta aceasta relatie. Daca de la inceput accepta interventia sorei in relatia lor asa o va duce toata viata.
Degeaba invata ea lectia iubirii, iertarii, daruirii si smereniei daca sora a invatat o singura lectie cea a dominarii vietii si relatiei fratelui ei cu iubita, indiferent cine e ea.


Tommy_Boy
Postat pe 26 Noiembrie 2016 16:26
Multumesc tuturor pentru sfaturi!
din pacate, nimic nu s a schimbat si nu mai sper..
In vara vine mama lui din Italia si el si a luat tot concediul doar pentru asta..sa stea cu mama lui si cu sora lui. mi a zis sa mi iau si eu fix in aceeasi perioada dar sincer nu cred ca as suporta 2 saptamani doar cu ele si de asta prefer sa plec si eu din tara si sa mi vizitez prietenele ..
Chiar cred ca e un compromis prea mare mai ales ca nu a mentionat nimic despre un concediu doar al nostru.. adica vacantele lui sunt stabilite de mama lui si de sora lui si pe el nu-l deranjeaza.
nu mai am nici o speranta !

garbo_456957
Postat pe 2 Ianuarie 2017 18:23
OK. Tu stii mai bine, noi doar ne-am dat cu parerea si fiecare a spus cum ar reactiona el in situatia ta.
Eu as face exact ce ai facut tu acum.
Iti doresc un an mult mai bun decit cel trecut si sa-ti gasesti cu adevarat perechea potrivita.
Tommy_Boy
Postat pe 2 Ianuarie 2017 18:39
Normal ca nu e normal. El nu are nicio obligatie fata de ea , chiar dac a avut grija d el. Si ea n are niciun drept sa se bage in viata lui personala. Iti recomand sa te uiti la videourile Loredanei Latis, este coach si vorbeste despre viata, despre relatii, iubire si multe altele. Cu siguranta vei gasi solutii la problemele tale. Mult succes!
Rheia_Dorina_Dedu_1
Postat pe 12 Martie 2017 10:12
Normal ca nu e normal. El nu are nicio obligatie fata de ea , chiar dac a avut grija d el. Si ea n are niciun drept sa se bage in viata lui personala. Iti recomand sa te uiti la videourile Loredanei Latis, este coach si vorbeste despre viata, despre relatii, iubire si multe altele. Cu siguranta vei gasi solutii la problemele tale. Mult succes!
Rheia_Dorina_Dedu_1
Postat pe 12 Martie 2017 10:12
Daca a iesit un scandal monstru intre voi doi cand i-ai atras atentia asupra "subiectului", e cam grav. Inseamna ca e deja plictisit si frustat vis-a-vis de acest subiect, deci, draga mea, nu esti prima! Prima in fata careia ei doi au aceasta atitudine.... Pentru ca sunt amandoi vinovati, nu numai sora-sa. Nasol! Esti sigura ca e sora-sa? :))
claudia111
Postat pe 15 Martie 2017 10:48
sunt in aceasi situatie poti sa imi spui si mie cum ai rezolvat problema?
garbo_492539
Postat pe 24 August 2018 15:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mia stricat viitorul si mama nui langa mine 45 De la: miscortel 16 Martie 2012 10:04
Ce se poate face ???? 39 De la: garbo_378700 5 Ianuarie 2014 23:52
Gelozia lui ma ucide 27 De la: garbo_1322 7 August 2017 11:58
Are dreptul tutea de a esi din tara cu copilul??? 4 De la: Margarita__Kociug_1 19 Mai 2015 08:44
probleme cu parintii 72 De la: laurita13 23 Decembrie 2009 18:03
Setari Cookie-uri