relatie (banuiesc) emotionala extraconjugala

Buna ziua!sunt un barbat casatorit de 7 ani si in relatie cu sotia de 11 ani.De curand (circa un an)am observat ca atitudinea sotiei mele fata de mine s-a schimbat,intr-un fel m-am bucurat ,crezand ca dupa lupte seculare intelege ce fac (am o firma ,care ma solicita foarte mult ,nu prea am program normal,singura mea zi libera fiind duminica),muncesc mult fizic, stres, termene de respectat. Pe vremuri ,cand ma intorceam acasa mai aveam fel si fel de discutii,gelozii, ea fiind foarte posesiva.Am observat ca se ,,transforma" foarte atenta la garderoba (de fapt si-a schimbat-o complet,umbla prin magazine(la inceput nefiind foarte interesata de aceste lucruri).Nu este o femeie urata din contra,stiam ca poate atrage privirile oricarui barbat dar ma bazam pe ea (ca om in primul rand) deci bucurandu-ma de liniste ,am reusit sa imi triplez forta afacerii mele pana cand intr-o seara m-am gandit sa discutam (si ea fiind foarte stresata cu serviciul multe hartii de facut acasa,nu am stresat-o am lasat-o in pace ,doar in pat ne intalneam unde se intamplau ....refuzuri)Discutand cu ea prieteneste,mi-a marturisit ca este indragostita de un coleg de al ei de la serviciu.Din discutiile pe care le-am avut ,,concurentul " are un comportament destul de ciudat pentru un barbat (o manipuleaza cred eu sentimental).El are 33 ani sotia mea 32,eu consider ca la varsta lui deja trebuia sa fie casatorit,dar era angajat intr-o relatie care sa terminat de foarte putin timp circa o saptamana doua ,dupa ce partenera lui nu a corespuns probabil asteptarilor inalte.Sotia mi-a spus ca nu au avut contacte sexuale sau sarutari,ci doar stau de vorba despre viata lor ,sunt putin panicat caci ea il vede exact ca o fetiscana indragostita.....un baiat bun plin de calitati !
NU STIU CE SA FAC !Am un baiat de trei ani cu ea ,nu imi vine sa parasesc barca nu ma interesat nici o femeie de cand sunt cu ea,poate am neglijat-o in incercarea (cercul vicios) de a face bani ca sa avem un trai decent. Astazi am rugat-o sa imi arate profilul lui de facebook (care apropo nu poti sa-l vizualizezi decat daca ii esti prieten, nui asa?)sunt profund socat fiind un barba t inferior mie ,un taran(scuze nu vreau sa jignesc) neelegant,eu sunt un barbat,de 1,90 m atletic,36 ani.AM NEVOIE DE PAREREA FEMEILOR CRED CA DOAR ELE IMI POT SPUNE DACA SE VINDECA FARA SECHELE,,NEBUNIA" ASTA
garbo_423602
Postat pe 23 Decembrie 2015 12:37
''După lupte seculare, care au durat aproape treizeci de ani...''
FB, care distruge tot.
Axl_R
Postat pe 23 Decembrie 2015 14:02


Ok, eu sunt barbat asa ca pe mine sa nu contezi... !

Colega a pomenit de FB, e adevarat ce zice, dar si inainte cu secole exista infidelitatea... ca sa-i zic asa. Faptul ca ti-a povestit de "indragosteala" ei, inseamna ca a urmarit ceva. Si daca nu au avut contacte sexuale sau pupaturi... asta nu inseamna ca nu vor fi. Se intampla de multe ori sa-ti pice cineva cu drag, mai ales la servici unde persoanele stau impreuna mai mult decat stau acasa cu pertenerii, pertenerele lor. Inaltimea ta si atleticul tau s-ar putea s-o fi atras mult o data... atunci cand te-a cunoscut, dar uite ca acum chestia asta a trecut pe planul doi. Poate colegul ei e mai atractiv acum, nu din cauza infatisarii ci a sensibilitatii lui, a felului de a se comporta cu ea, poate el are mai multa rabdare sa asculte povestile ei, de viata sau mai stiu eu ce ii povesteste ea, poate au ceva in comun, le plac aceleasi lucruri, fie ele chiar de la tara. N-am enumerat eu chiar toate posibilitatile, dar e clar ca indragosteala asta nu vine asa din senin intr-o seara senina... Din p.m.d.v. nici intrebarea finala a ta nu prea am inteles-o. Sechele ? Ce inseamna la tine sechele ? In loc sa ceri parerea cinstitelor femei de cum sa te comporti TU in continuare ca sa pui capat la "nebunia" asta, tu vorbesti de sechele... ! Ori il provoci pe concurentul tau la duel, ori te provoci pe tine la o schimbare din partea ta. Semintele de indragosteala exista in orice om, indiferent de inaltime... si daca voi doi, tu si sotia ta va pastrati indragosteala voastra, atunci semintele ale de rezerva dorm si o viata intreaga. Ce vreau sa spun cred ca ai inteles, ce te poate ajuta depinde numai de tine. Lucru, lucru... bani, bani... dar familia mai are si alte baze de existenta. Nu esti primul si nici ultimul caruia i se intampla asa ceva si sotia ta nu e prima si nici ultima care se indragosteste de altcineva. Ceva, ceva, s-a ofilit intre voi si faptul ca sunteti stresati de munca, nu va lasa sa vedeti care e problema.
Succes si fara... sechele !
barboneli
Postat pe 23 Decembrie 2015 16:29
Draga 602, raspunsul la intrebarea ta se afla chiar in ceea ce ai scris tu: "doar stau de vorba despre viata lor". Ei bine, pe ea o intereseaza prea putin cum arata, pur si simplu isi doreste pe cineva care sa aiba timp sa povesteasca cu ea si se pare ca tu nu ai niciodata. Daca vrei sa iti recuperezi casnicia inainte sa fie prea tarziu, fa-ti timp pentru ea, altfel vezi ca isi face altcineva. Am inteles ca doresti sa ii oferi o viata cat mai buna, dar ai pierdut echilibrul intre munca si familie. Si daca vei continua in ritmul asta, in curand vei pierde totul. Ar fi foarte bine sa iti aranjezi programul astfel incat sa gasesti macar un sfarsit de saptamana sau chiar cateva zile de concediu si sa iesiti undeva doar voi doi, de preferat fara cel mic, timp in care sa recuperezi (macar in parte) timpul departe de ea. Ai grija sa se simta importanta in ochii tai, frumoasa, dorita si nu fa economie de complimente. Dovedeste-i ca nu e necesar sa caute un alt partener de dialog pentru ca tu vei fi intotdeauna acolo cand va avea nevoie. Si insuseste-ti obiceiul asta si in viata de zi cu zi. Mult succes si daca iti face placere tine-ne la curent.
angel_forever
Postat pe 23 Decembrie 2015 16:38
Buna dimineata!
Va multumesc pentru mesaje si implcare ,in primul rand din discutiile pe care le am cu sotia incep sa indentific acele probleme,observ ca imaginea mentala pe care o avem unul despre celalalt este una negativa in general,greseli de comportament de ambele parti (nu suntem perfecti).Despre sechele cum sa va explic:mie frica de sindromul acela al fostului prieten de dinainte si de asta am nevoie de parerea femeilor ;inteleg intr-o anumita masura psihicul feminin si asta ma sperie(ca exemplu am intalnit o femeie care la 47 de ani isi parasise sotul ,divortase impartisera totul nu ii spusese mamei ei de frica sa nu o omoare nimic,ea facea o comparatie intre sot si amant in timpul casniciei dar constatase ca se inselase amarnic regreta fosta vila in care statuse cu sotul ;acum statea intr-o garsoniera,ca amantul- prietenul nu o ajuta,ca-i ciudat ;raspunsul ei senin cand am intrebat-o a fost ca alesese dragostea.Va da-ti seama la 47 de ani!!!!!cativa ani pana la menopauza ,cand viata deja nu poate sa iti mai aduca ceva extraordinar,ci din contra sa o continui destul de cumpatat ALESESE DRAGOSTEA.)Am fost student la psihologie si cunosc anumite lucruri care ni se intampla in sufletul nostru ,in timpul unei relatii sau in timpul vietii ,greseala mea a fost ca nu am mai crezut in comunicare ,fiind prea scarbit de subiectele deschise de ea mi se pareau meschine la nivelul ei de instruire (fiind doctoranda, pe bune),consideram ca nu exista deosebire intre o intelectuala(chiar are o cultura deosebita) si o femeie fara scoala.Am avut incredere in ea aprope oarba am uitat ce spusese Napoleon (ca-i femeie,sa nu uit)credeam ca problemele le rezolva timpul,obisnuinta ,eu daca ceva nu imi convenea preluam in interior acele probleme si traiam cu ele,stiu ca sunt doar un om ca am limitari de orice fel(inclusiv culturale backround familial) ,nu sunt perfect dar sunt perfectibil,nu sunt un sfant dar pot fi si demon pot trata cu destula ratiune problemele pe care le am dar cateodata acea ratiune imi lipseste.Imi vine sa depun armele ,parca nu vreau sa lupt sunt obosit de viata,de destin ,in suflet imi aduc aminte de copilarie de lipsa stresului, de probleme coroborez povestea mea cu celelalte povesti pe care le stiu din relatiile urate ale cunoscutilor mei,n-am vrut decat o familie asta-i tot si stiam ca nu-i asa de simplu ca-i o cruce greu de dus.Deci mai femeilor ce sfat imi da-ti? Am nevoie sa inteleg ,din experienta voastra de viata poate si voua vi s-a intamplat sa va indragostiti in casnicie de altcineva ,pana la ce nivel ati ajuns?
garbo_423602
Postat pe 24 Decembrie 2015 07:12
Tu cum iti permiti sa ne jignesti si tot noua sa ne ceri sfaturi ? Asta spune mult despre caracterul tau. Nu intru in amanunte, ca n-am chef sa-mi stric ziua de Ajun.
Rotty
Postat pe 24 Decembrie 2015 07:52
Buna
SI eu m-am indragostit de un barbat insurat, care are un copil.Suntem impreuna de 3 ani si suntem foarte fericiti.Iubirea e un dar de la Dumnezeu.
Sarbatori fericite!:)
garbo059540
Postat pe 24 Decembrie 2015 08:34
Lasă nivelul nostru! Al tău e la ''va-ți.'' Iar tonul...
Pe mine să nu mă (mai) curentezi!
Axl_R
Postat pe 24 Decembrie 2015 09:01
Buna ziua si CRACIUN FERICIT!
in primul rand tin sa fac cateva precizari:
-pentru prima oara in viata mi-am facut un cont pe un forum de genul asta fiindca am vazut subiectele dezbatute aici si am si o problema personala!
-nu am vrut sa jignesc pe nimeni ,sa ,,curentez" pe cineva,(apropo axl_r am avut si eu o prietena de etnie maghiara din cauza careia era sa imi iau o bataie buna, intr-un autobuz plin de nationalisti la o ora de varf ,cand ea vorbea destul de ostentativ la telefon cu fratele ,eu fiind oltean si prima generatie de bucuresteni din neam)
-am nevoie de parerile femeilor,pentru a-mi largi capacitatea de intelegere a situatiei si ca sa imi pastrez cumpatul (pana si sotia se mira ,ca pot discuta calm )
-nu mai am exercitiul scrierii corecte din punct de vedere gramatical (imi aduc aminte de profesoara de limba romana din generala care ne invata cum sa scriem corect)chiar sufar din privinta asta!Poate ca am fraze fara subiect sau predicat ,imi cer scuze!
-vreau sa inteleg daca pe viitor o femeie (un om)in cazul in care voi gresi(findca poate am sa gresesc ) se va intoarce la locul crimei sau va proceda la fel.
-nu am vrut sa fiu misogin ,dar vreau sa ma intelegeti ca trec printr-o stare urata (nu o doresc nimanui barbat sau femeie)
-le multumesc doamnelor care doresc sa ma ajute dar si barbatilor deopotriva
-fedbackul dumneavoastra este important pentru mine.
-acolo unde am sa vad ca pot sa ajut am sa o fac neconditionat dar subiectiv (fiindca oamenii asta vor sa fie ajutati ascultand si alte pareri cand au o problema de ordin sentimental ,fizic sau moral),in cadrul acestui forum
- nu pot vorbi cu nimeni dintre cunoscutii mei imi este rusine,prefer sa ma expun aici
-si nu in ultimul rand imi cer SCUZE,nu am vrut sa deranjez pe nimeni!
garbo_423602
Postat pe 25 Decembrie 2015 09:21
Neata 602 si Craciun Fericit :)
Faptul ca treci printr-o faza mai urata nu-ti da dreptul sa ne faci pe toate c*** , asta vizavi de vorba lui Napoleon cu care se pare ca esti de acord.
Practica asta a scrisului, e oarecum sora cu exprimarea orala corecta, deci....

"-fedbackul dumneavoastra este important pentru mine."

Nu era mai frumos sa zici ca te intereseaza parerea si sfaturile ? Crezi ca exprimandu-te asa pari mai "cool" ?
In ce priveste problema ta, i cam dau dreptate lui Angel. Experiente personale nu am, ca-s fata cuminte si-mi iubesc sotul. Dar promit sa te anunt daca si cand o sa am motive sa-mi fuga gandul la alti masculi.
Zi buna iti doresc, alaturi de familie.

PS: La 47 de ani, o femeie e taman in floarea varstei, asa ca are tot dreptul si poate sa iubeasca. Mai asteapta cativa anisori si o sa vezi.
Rotty
Postat pe 25 Decembrie 2015 09:40
Interesant, ce importanţă are etnia?
Am iubit şi eu un vrâncean, şi?

Curentezi, era o glumă. Unguroaica ştie româneşte, având măcar un picior ortodox.

Crăciun Fericit!
Eu sărbătoresc muncind.
Axl_R
Postat pe 25 Decembrie 2015 09:50
Craciun Fericit , Ax. Te-am pupat pe romaneste ?
Rotty
Postat pe 25 Decembrie 2015 10:01
Eu am impresia ca tu nu te comporti deloc frumos cu sotia ta.Si ca ai impresia ca, indiferent de ce faci,va fi mereu acolo,ca un catel credincios.Cumva,pe parcurs ai anulat o ca femeie, atentie din parti,afectiune...
Nu te cunosc si nu imi permit sa te caracterizeze,însă, pot sa iti spun că, e mai periculoasă apropierea ei emotională de acest om,decat daca ar fi avut o relatie intimă.Poate are nevoie de un prieten,poate de afectiune si negăsindu le la tine....
Si nu toate femeile sunt curve, nu toate femeile accepta pseudo bărbati si relatii.Asa ca lasa superioritatea asta pe care ai impresia ca o detii si fii om.
Crăciun fericit!
Schmetterling
Postat pe 25 Decembrie 2015 10:22
Fluturas,
Rotty
Postat pe 25 Decembrie 2015 10:50
De la: Rotty, la data 2015-12-25 10:01:41Craciun Fericit , Ax. Te-am pupat pe romaneste ?


De la o drăguţă şi jumătate, vreau încă juma pupic!
De fluierat, doar pe ungureşte!

www.youtube.com/watch?v=ESGOna3OYXg
Axl_R
Postat pe 25 Decembrie 2015 11:25
/ 2 ...Bine asa ? Merci de link, da Ch mai departe. Levi e in Ro.
Rotty
Postat pe 25 Decembrie 2015 11:31
Très bien! Natürlich...etc.

Acum la trebi, că altfel...
Axl_R
Postat pe 25 Decembrie 2015 11:38
Spor. Eu ....prin juru` stanii...
Rotty
Postat pe 25 Decembrie 2015 11:46
Am o cunostinta, care, asemenea sotiei tale, s-a tot plans ca sotul o neglijeaza, pentru ca omul era ocupat sa munceasca si sa aduca bani in casa, doamna fiind o fire extrem de cheltuitoare. Ca si sotia ta, avea un prieten bun de la serviciu, cu care putea sa discute cate-n luna si in stele, pana cand acesta si-a refacut viata si a plecat. Doamna in chestiune, in secunda in care sotul si-a facut timp si a stat mai mult pe acasa, a fost la un pas sa dea bir cu fugitii, pentru ca, desi se plangea mereu ca sotul o neglijeaza, a fost doar teatru, ea-si dorea doar banii, nimic altceva. Sa nu fie aceeasi situatie si la tine. Si inca ceva... nimeni nu pleaca de bine de acasa, vezi ce anume scartaie in relatia voastra, mai ales daca intampini adesea refuzuri in dormitor. Poti sa fii tu si Fat Frumos, daca nu exista compatibilitate, degeaba...
onegru
Postat pe 26 Decembrie 2015 05:52
Atentie, daca tu chiar iti doresti familia incearca sa o lasi mai moale cu serviciul, adica sa.ti faci timp ptr ea si copilul tau, plecati , fiti doar voi doi eventual intr.o noua > luna de miere > sa zic asa , demonstreaza.i ca esti bun si o intelegi prin ce trece si daca si ea are valori morale frumoase ca ale tale, se va intoarce.Eu am trecut prin ce a trecut ea, dar el nu a incercat sa vada unde s.a gresit(e clar, amandoi gresesc daca se ajunge aici) a preferat sa loveasca cu bata si atunci , chiar daca nu am plecat de langa el atunci , :filmul" s.a rupt. Inevitabilul s.a produs pana la urma , dupa alti cativa ani....dar oameni cu valori morale bune, ca ale voastre ) si ea cred ca are din moment ce a vorbit cu tine, deschis, a fost sincera)se intalnesc rar...Eu caut de mult asa ceva si nu gasesc iar ce gasesc sunt deja luati....Asta e parerea mea.....
garbo_12911
Postat pe 26 Decembrie 2015 06:25
Dragul meu 602,
Am trecut si eu printr-o astfel de experiența, doar ca in rolul soției tale, la o vărsta similară si dupa 6 ani de căsnicie. Rutina zilnică, stresul, lipsa de timp alocata familiei, faptul ca nu primesti atentie asa cum ai merita, (sau crezi ca merita) din partea partenerului, ca nu te simti apreciata, respectata, iubita, (nu pt ca nu ai avea toate astea de la sotul tau, in realitate, ci pt ca nu se pun in valoare, nu ti se dăruiesc asa cum simti tu nevoia sa le primesti) - toti acesti factori crează o nevoie care trebuie satisfacută. Banii nu sunt o prioritate -desi au si ei rolul lor de a-ti asigura un trai decent. De aceea ai tendința (ca femeie ma refer) ca in momentul in care primesti aceste lucruri de la un alt barbat - sunt sigura ca si in cazul soției tale, asa cum a fost si intr-al meu, apropierea fizica nu este luată in calcul o buna bucata de timp, pentru ca nu asta ii lipsește - doreste sa se dăruiască emoțional, avida de ceea ce descriam mai sus - sa poată vorbi despre ea, despre gandurile si visele ei, sa fie ascultata, apreciata ca femeie, alintata si iubita... Uneori, orbita de aceste nevoi, nu apreciezi corect calitatea celui care iti da impresia ca iti oferă acest suport.. Il vezi intr-o lumina pe care tu însuți i-o aloci.,,
Daca imi permiți sa iti dau cateva sfaturi - le dau din suflet pentru ca ar fi păcat ca ea sa isi piardă familia care e cel mai minunat lucru din cate exista, atunci cand in ea exista iubire, cum e in cazul vostru. Cu cat vei face scene de gelozie, scandal, ii vei interzice aceste lucruri, cu atat mai mult va simti nevoia sa evadeze din cotidian si sa le faca:(. Chiar daca iti va fi extrem de greu, va trebui sa fii cel mai bun prieten al ei, sa ii oferi ceea ce spuneam mai sus ca are nevoie -multa atentie, mici surprize, sa o faci sa vorbească despre ea, despre dorintele si speranțele ei, sa o apreciezi pt felul in care arata, se îmbracă, zâmbește, etc, sa ii arați in cel mai clar si curat mod posibil faptul ca o iubesti. Faptul ca o cunosti, ca stii ce ii place, valoarea inestimabila a unui puiuț care va iubește si va creste armonios doar in caldura si iubirea voastră a amandoua, sunt atuuri pe care trebuie sa le pui in valoare. Las-o sa vorbească despre relația ei extraconjugală si arata-i elegant prin dragoste si rabdare, nu prin blamare- diferenta de valoare. Stiu ca pare aproape imposibil ceea ce iti cer sa faci dar daca este cea mai importantă persoana din viata ta, merita sa i-o arați si sa lupți pentru asta!!!! Altfel veti pierde amandoi, pt ca mai devreme sau mai tarziu ea va simti gustul amar al dezamăgirii -va vedea adevăratul chip al Don Juanului ei, dar va fi prea tarziu si ii va fi prea tisine sa mai poată repara ceva !
Mult noroc si tărie de caracter iti doresc !!!
garbo353065
Postat pe 26 Decembrie 2015 07:11
Dragă ...602,
IUBIREA, nu ţine cont de vârstă,de limbă,de cultură,de muşchii pectorali,de studii,poziţie socială,de înălţime,etc..De fapt,IUBIREA ESTE ŞCOALA CEA MAI ÎNALTĂ a vieţii pe pământ.Când iubeşti,nu judeci,nu apostrofezi,nu vezi defectele,ci vezi numai calităţile tuturor fiinţelor.Învaţă să spui inimii tale "Te iubesc!" .În iubire,nu ai nevoie de cuvinte,ci de FAPTE.
Iata cum suna totuşi,“Te iubesc”… in alte limbi!
Africana – Ek het jou liefo
Albaneza – Te dua
Araba – Ana behibak (cand i te adresezi unui barbat)
– Ana behibek (cand i te adresezi unei femei)
Armeana – Yes kez sirumem
Bengaleza – Ami tomake bhalobashi
Belarusa – Ya tabe kahayu
Bulgara – Obicham te
Catalana – T’estimo
Chineza – Cantoneza – Ngo oiy ney a
– Mandarina – Wo ai ni
Corsicana– Ti tengu caru
Croata – Volim te
Ceha – Miluji te
Daneza – Jeg Elsker Dig
Olandeza – Ik hou van je!
Germana – Ich liebe dich
Esperanto – Mi amas vin
Greaca – S’agapo
Filipineza – Mahal kita
Franceza – Je t’aime
Italiana – Ti amo
Hawaiiana – Aloha wau ia ‘oe
Spaniola – Te quiero / Te amo
Portugheza – Eu te amo!
Rusa – Ya tyebya lyublyu!
Turca – Seni seviyorum!
Croata – Ljubim te!
Islandeza – Eg elska thig!
Keniana – Tye-mela’ne!
Slovaca – Lu`bim ta
Tunisiana – Ha eh bak
Ucraineana – Ya tebe kahayu
Poloneza – Kocham Ciebie
Persana – Doo-set daaram
Malaeziana – Saya cintamu!
Sarba – Volim te!
Suedeza – Jag dlskar dig!
Irlandeza – T`a gr`a agam dhuit!
Engleza – I love You!
Lituaniana – Tave myliu
Japoneza – Kimi o ai shiteru!
Estona – Mina armastan sind!
Libaneza – Bahibak!
Coreeana – Sarang Heyo!
Luxemburgheza – Ech hun dech gaer
Pachistaneza – Muje se mu habbat hai
Macedoneana – Te sakam
Sanscrita – Twayi snihyaami
Vietnameza – Anh yeu em
Ebraica – Ani ohev otach
Galeza – Rwy’n dy garu di!
Ungara – Szeretlek!
Taiwaneza – Wa ga ei li
Tahitiana – Ua Here Vau Ia Oe
Malteza – Inhobbok
Filipineza – Mahal kita
Georgiana – Mikvarhar

Crăciun Fericit! în 31 de limbi:
Africa (Afrikaans) ~ "Geseënde Kersfees"
Argentina ~ "Felices Pascuas"
Brazilia ~ "Boas Festas"
China (Canton) ~ "Saint Dan Fai Lok"
Danemarca ~ "Gladelig Jul"
Olanda ~ "Vrolijk Kerstfeest"
Anglia ~ "Merry Christmas"
Filipine ~ "Maligayang Pasko"
Finlanda ~ "Hyvaa Joulua"
Franta ~ "Joyeux Noël"
Germania ~ "Froehliche Weihnachten"
Grecia ~ "Kala Christouyenna"
Hawai ~ "Mele Kalikimaka"
Israel ~ "Mo'adim Lesimkha"
Islanda ~ "Gledileg Jol"
Indonesia ~ "Selamat Hari Natal"
Irlanda ~ "Nollaig Shona Dhuit"
Italia ~ "Buone Feste Natalizie"
Japonia ~ "Kurisumasu Omedeto"
Korea ~ "Sung Tan Chuk Ha"
Lituania ~ "Linksmu Kaledu"
Malaezia ~ "Selamat Hari Natal"
Noua Zeelanda ~ "Meri Kirihimete"
Norvegia ~ "God Jul" -
Romania ~ "Craciun Fericit"
Peru ~ "Felices Fiestas"
Portugalia ~ "Boas Festas"
Slovacia ~ "Vesele Vianoce"
Spania ~ "Feliz Navidad"
Suedia ~ "God Jul"
Tara Galilor ~ "Nadolig Llawen"
Când IUBEŞTI,IERŢI şi o iei de la capăt,iar şi iar,până când te detaşezi de "obiectul" iubirii astfel, învăţăm lecţia IUBIRII NECONDIŢIONATE fără să aştepţi ceva în schimb.Iubirea nu poate fi cumpărată cu aspecte ce ţin de exterior,ci vine din interior.IUBIRE SE SIMTE ŞI ESTE INFINITĂ,iar modul tău de a gândi şi pune problema este limitat şi infantil.
garbo_11374
Postat pe 26 Decembrie 2015 08:08
''Dragă'' 602, uite un sfat bun.
Învață să spui, te iubesc soției în ''alte limbi'' și se rezolvă totul.
Axl_R
Postat pe 26 Decembrie 2015 08:56
phoenixbird_ar
Postat pe 26 Decembrie 2015 09:42
Este clar ca in cazul vostru absenta ta , pe toate planurile, a dus la aceasta situatie. O femeie nu are neaparat nevoie de bani garla de la sotul ei cat de comunicare si viata in doi. asta insemnand inclusiv sa gatiti impreuna sau sa faceti curatenie impreuna, iar daca cumva in timpul; acestor activitati apare scanteia aia sa zboare hainele de pe voi. Faptul ca ti-a marturisit ce se intampla arata ca nu vrea sa te paraseasca ci sa te scuture putin sa vezi ca nu esti singurul pe lumea asta care poate fi un posibil partener. Noi avem nevoie sa fim tinute in brate, mangaiate....pentru ca asa cum voi, barbatii, munciti si aveti probleme asa avem si noi. Refuzul din dormitor este pentru ca tu ii refuzi aceasta comuniune sufleteasca. Cand a fost ultima oara cand i-ai dus un buchet de flori, o creanga din gard, fara motiv, doar pentru ca afara ploua sau e soare? Dar la un restaurant sau intr-o escapada scurta undeva? Ei ii lipseste activitatea voastra comuna aceea care tine un cuplu unit. Deci nu te mira ca s-a intamplat ce s-a intamplat. Aroganta si infatuarea se platesc. Daca tu iti imaginezi ca a fi frumos si a aduce bani in casa este suficient pentru o femeie te inseli amarnic! Sau ca avand un copil impreuna rezolva problema dandu-i femeii de lucru si ocupatie. Da-te naibii jos de pe matura pe care o calaresti si schimba macazul ptr ca altfel o pierzi. Tu ai uitat sa traiesti in schimb faci bani.
Eu am 47 de ani si sunt mai vie ca oricand. Un munte de energie si un sac de zambet care iubeste viata cu tot ce-i scoate in cale. Nu am nici o apasare sa merg in cluburi, la bowling sau la sala pentru ca am intrat in menopauza so watch your mouth!
ghiompirica
Postat pe 26 Decembrie 2015 09:49
Asa incep toate relatiile, la serviciu... Fostul meu sot tot la serviciu a inceput, cu una amarata, el fiind patron. Au tinut-o asa 5 ani dupa ce am aflat, noi ne-am separat la jumatate de an dupa ce am descoperit iar amarata a avut viata dubla 5 ani dupa care a fugit de acasa fara nici o explicatie. Abia atunci a aflat sotul ei care a fost socat, toata lumea stia dar nimeni nu avea curaj sa i-o spuna. Asa ca... Numai ca diferenta e ca ea nu putea face copii, el avand un copil de 3 ani acasa. Sunt si femei nemernice care se "indragostesc" dupa casatorie, nu numai barbati. Comunicarea este foarte importanta. Si dorinta de a repara ceva daca exista. Daca nu isi mai doreste nimic de la familia actuala, nu mai poti face nimic. FB pentru unii e mai mult decat o simpla pagina de socializare. Parerea mea este ca daca vrei sa salvezi aceasta casnicie, trebuie sa comunici mult cu sotia ta, sa iti faci timp sa iesiti doar voi doi undeva, sa faci ce faceai inainte cand erati doar voi doi, eventual sa ii ceri sa mergeti impreuna la un psiholog. Daca nu vrea sa faca toate astea, e clar ca nu isi mai doreste sa mearga mai departe, e clar ca vrea sa paraseasca "barca".
hulubinacamelia
Postat pe 26 Decembrie 2015 10:40
Dragă Ghio, felicitările mele, ai pus punctul pe i. Toate cele scrise aici sunt bune. Ma întreb dacă fostul student la psihologie are atâta sânge în vene încât sa facă tot ce ține de el pentru a-și recupera familia. Un alt lucru pe care l-am observat de-a lungul vieții este ca după câțiva ani de casatorie cei doi au tot mai puține subiecte de discuție și apar situații ca asta, apoi cel nepăsător se plânge ca cel neglijat calcă strâmb. Și bineînțeles că celălalt este de vina.
angel_forever
Postat pe 26 Decembrie 2015 11:19
De la: garbo_11374, la data 2015-12-26 08:08:39Dragă ...602,
IUBIREA, nu ţine cont de vârstă,de limbă,de cultură,de muşchii pectorali,de studii,poziţie socială,de înălţime,etc..De fapt,IUBIREA ESTE ŞCOALA CEA MAI ÎNALTĂ a vieţii pe pământ.Când iubeşti,nu judeci,nu apostrofezi,nu vezi defectele,ci vezi numai calităţile tuturor fiinţelor.Învaţă să spui inimii tale "Te iubesc!" .În iubire,nu ai nevoie de cuvinte,ci de FAPTE.
Iata cum suna totuşi,“Te iubesc”… in alte limbi!
Africana – Ek het jou liefo
Albaneza – Te dua
Araba – Ana behibak (cand i te adresezi unui barbat)
– Ana behibek (cand i te adresezi unei femei)
Armeana – Yes kez sirumem
Bengaleza – Ami tomake bhalobashi
Belarusa – Ya tabe kahayu
Bulgara – Obicham te
Catalana – T’estimo
Chineza – Cantoneza – Ngo oiy ney a
– Mandarina – Wo ai ni
Corsicana– Ti tengu caru
Croata – Volim te
Ceha – Miluji te
Daneza – Jeg Elsker Dig
Olandeza – Ik hou van je!
Germana – Ich liebe dich
Esperanto – Mi amas vin
Greaca – S’agapo
Filipineza – Mahal kita
Franceza – Je t’aime
Italiana – Ti amo
Hawaiiana – Aloha wau ia ‘oe
Spaniola – Te quiero / Te amo
Portugheza – Eu te amo!
Rusa – Ya tyebya lyublyu!
Turca – Seni seviyorum!
Croata – Ljubim te!
Islandeza – Eg elska thig!
Keniana – Tye-mela’ne!
Slovaca – Lu`bim ta
Tunisiana – Ha eh bak
Ucraineana – Ya tebe kahayu
Poloneza – Kocham Ciebie
Persana – Doo-set daaram
Malaeziana – Saya cintamu!
Sarba – Volim te!
Suedeza – Jag dlskar dig!
Irlandeza – T`a gr`a agam dhuit!
Engleza – I love You!
Lituaniana – Tave myliu
Japoneza – Kimi o ai shiteru!
Estona – Mina armastan sind!
Libaneza – Bahibak!
Coreeana – Sarang Heyo!
Luxemburgheza – Ech hun dech gaer
Pachistaneza – Muje se mu habbat hai
Macedoneana – Te sakam
Sanscrita – Twayi snihyaami
Vietnameza – Anh yeu em
Ebraica – Ani ohev otach
Galeza – Rwy’n dy garu di!
Ungara – Szeretlek!
Taiwaneza – Wa ga ei li
Tahitiana – Ua Here Vau Ia Oe
Malteza – Inhobbok
Filipineza – Mahal kita
Georgiana – Mikvarhar

Crăciun Fericit! în 31 de limbi:
Africa (Afrikaans) ~ "Geseënde Kersfees"
Argentina ~ "Felices Pascuas"
Brazilia ~ "Boas Festas"
China (Canton) ~ "Saint Dan Fai Lok"
Danemarca ~ "Gladelig Jul"
Olanda ~ "Vrolijk Kerstfeest"
Anglia ~ "Merry Christmas"
Filipine ~ "Maligayang Pasko"
Finlanda ~ "Hyvaa Joulua"
Franta ~ "Joyeux Noël"
Germania ~ "Froehliche Weihnachten"
Grecia ~ "Kala Christouyenna"
Hawai ~ "Mele Kalikimaka"
Israel ~ "Mo'adim Lesimkha"
Islanda ~ "Gledileg Jol"
Indonesia ~ "Selamat Hari Natal"
Irlanda ~ "Nollaig Shona Dhuit"
Italia ~ "Buone Feste Natalizie"
Japonia ~ "Kurisumasu Omedeto"
Korea ~ "Sung Tan Chuk Ha"
Lituania ~ "Linksmu Kaledu"
Malaezia ~ "Selamat Hari Natal"
Noua Zeelanda ~ "Meri Kirihimete"
Norvegia ~ "God Jul" -
Romania ~ "Craciun Fericit"
Peru ~ "Felices Fiestas"
Portugalia ~ "Boas Festas"
Slovacia ~ "Vesele Vianoce"
Spania ~ "Feliz Navidad"
Suedia ~ "God Jul"
Tara Galilor ~ "Nadolig Llawen"
Când IUBEŞTI,IERŢI şi o iei de la capăt,iar şi iar,până când te detaşezi de "obiectul" iubirii astfel, învăţăm lecţia IUBIRII NECONDIŢIONATE fără să aştepţi ceva în schimb.Iubirea nu poate fi cumpărată cu aspecte ce ţin de exterior,ci vine din interior.IUBIRE SE SIMTE ŞI ESTE INFINITĂ,iar modul tău de a gândi şi pune problema este limitat şi infantil.


Chestia asta cu limbile e buna, dar nu intodeauna ! Eu i-am spus lui nevasta-mea: " Wa ga ei li " si ea mi-a tras o palma... !!! Cica: "de cand ai tu o iubita Taiwaneza... ?" Ei... mi-a luat o ora sa-i explic ca cineva pe forum a scris... ati vazut si voi, va am ca martori !!! Asa-i ?

Acuma... te corectez la "Craciun fericit" ! Ce ai scris e corect, "Mo'adim Lesimkha", numai ca de Craciun nu se spune in nici un fel pentru simplu motiv ca evreii nu sarbatoresc Craciunul... chiar daca de fapt, 25 Decembrie e ziua de nastere a lui Ioshua, viitorul Iisus ! Ce ai scris se spune doar la unele sarbatori strict evreiesti. Evreii veniti din alte tari si care mai sarbatoresc Craciunul, ca Rusii, Romanii, etc., ei spun pe limba tarii din care au venit.
La multi ani !!!
barboneli
Postat pe 26 Decembrie 2015 11:40
SPUN TUTUROR MEMBRILOR ACESTUI SAIT CRACIUN FERICIT ,ACUM AM SA TREC LA SUBICRUL CE SE DEZBATE ,IA ATITUDINE CU TINE INSUTI CA BARBAT .OFERAI TIMP SI TOT CE IA I-TI DESTAINUIE INCEARCA SA II OFERI .CONTROLEAZATI PUTIN ATITUDINE ,SI IA TAURUL DE COARNE PINA NUI PREA TIRZIU
garbo_424007
Postat pe 26 Decembrie 2015 12:30
draga ai crezut ca esti stapanul sotiei tale!nu,nu esti!ea isi este propriul stapan!asta nu ai inteles tu!nu stiu daca ,,nebunia"asa cum ii spui tu va trece,insa probabil ca vei invata ceva din greselile pe care tu le-ai facut , pentru ca,esti responsabil nu numai de bunastarea familiei tale ci si de fericirea si implinirea ei spirituala, lucru de care clar nu ai fost constient.Banii sunt importanti dar nu suplinesc nevoile afective si nici cele fiziologice,ok?sa auzim de bine!
ileana1959
Postat pe 26 Decembrie 2015 12:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat!!!:(( 22 De la: zambila 2 Octombrie 2009 14:09
barbatii dau vina pe femeie,,,pe mama ca cica de la ea a invatat smecherii...Dar din contra mama a invatat de la tata smecherii,adica ca s-a integrat,sa dat dupa el apoi la invatat si pe copil ceea ce a invatat de la sot....cine sa ii mai inteleaga pe bar 12 De la: pantera_neagra 3 Ianuarie 2012 00:25
ajutati femeile care se gandesc numai la sex 25 de ore din 24 34 De la: garbo013668 25 Iunie 2010 20:48
Nu-l inteleg,oare ce mai vrea acum? 11 De la: mihaelucutzuzuk 1 August 2011 07:13
buna 7 De la: garbo_385412 19 Noiembrie 2013 22:37
Setari Cookie-uri