Dureri de cap si oboseala ochilor

Salut,

De cateva luni, am dureri de cap si simt ca-mi obosesc foarte repede ochii, chiar daca stau si doar cateva ore la calculator.

Nu simt ca am probleme cu vederea, deci nu cred ca am nevoie de ochelari, aveti vreo idee care ar putea fi cauza?

Multumesc
IrinaAlbu
Postat pe 15 Octombrie 2014 17:34
Irina,mi se par sfaturi interesante si care sa te ajute
http://www.terapii-alternative.com/remedii-naturiste/Ochi-obositi_714.html
Numai bine
fengari
Postat pe 18 Octombrie 2014 05:26
chiar daca nu simti ca ai avea probleme cu vederea sfatul meu este sa iti faci un control la ochi,sunt probleme ale ochilor pe care noi nu le sesizam decat prea tarziu dar un doctor le poate vedea si remedia la timp
Florica_Coman_1
Postat pe 18 Octombrie 2014 08:35
ochi obositi si mai ales dureri de cap inseamna ca aveti pb cu ochii,o stiu din proprie experienta.neaparat control la oftalmolog.
danapop
Postat pe 18 Octombrie 2014 08:41
Si eu sunt de aceeasi parere cu doamnele care au raspuns anterior. Trebuie sa faci un control oftalmologic , probabil ca iti va recomanda ochelari pentru citi/scris.
libra66
Postat pe 18 Octombrie 2014 10:40
buna ,intr-adevar cateva luni in urma aveam si eu aceleasi simtome ,dupa un control la oftalmolog a reiesit ca am nevoie de ochelari DOAR pentru compiuter si tv.cu toate ca vad bine ingeneral.multa sanatate!!!
garbo238693
Postat pe 18 Octombrie 2014 11:26
... si ti-a dat dioptrii cu + sau - 0, 25
si ti-au disparut simptomele... 693
pitiTa_
Postat pe 18 Octombrie 2014 11:54
Irina, de regula schimbarile de temperatura bruste dau dureri de cap!
Cum stai cu cavitatea bucala, cu ORL-ul in general? Carii, infectii minore, sinuzite, "cip-ciripuri" metalice, aparate auditive....etc.?
Uneori si locurile anesteziilor stomatologice creeaza astfel de simptome sau contactul cu temp. scazuta din supermarketu-ri pot fi cauza, lumina puternica a soarelui cu ochii neprotejati si contactul cu electronicele concomitent nu fac "casa buna"! Toate acestea pot fi cauzele problemelor tale in general, depinde si varsta sau mediul in care te desfasori: poate corpul nu-ti tolereaza o anume temperatura, esti la menopauza, ai o dieta necorespunzatoare in paralel cu programul de lucru....etc.Cunoaste-te pe tine bine si o sa afle cauzele!


Pe mine ma doare capul o data sau cel "mult" niciodata pe an dar imi cunosc bine corpul si mai ales capul....ei, ma doare cand vad multa ipocrizie in jur sau cand am buzunarele goale ;)) evident, nici medicul nu-l vizitez, cica nu da retete compensate 100% sa ridic bani moca :D

Un control medical mai amplu, cred ca-ti va rez. si tie problemele si....asculta draga si tu odata, nu mai fi incapatinata!

Sanatate !
pitiTa_
Postat pe 18 Octombrie 2014 12:33
Aceleași simprome le-am avut și eu și am mers la medicul neuropatolog și mi-au spus că am tensiune intercraniană. Sfatul meu este să te adresezi medicului cît mai curînd, chiar dacă pentru un control profilactic.
Irina_Vasilascu_1
Postat pe 18 Octombrie 2014 14:48
fa si un control la ochi
ochelarii mei au protectie dat tot mai obosesc deci e si de la calculator .,oboseala dar trebuie verificat
mmiriam
Postat pe 18 Octombrie 2014 18:05
O vizita la medic te-ar putea ajutaș probabil si un set complet de analize , RMN..
Pe forum nu te poti vindeca , doar asa mai afli cate o parere
adeline
Postat pe 18 Octombrie 2014 23:54
Incearca o dezintoxicare a corpului fizic, incearca sa te uiti la televizor doar pe scaun, fa tot posibilul sa faci mai multa miscare ca sa se oxigeneze corpul fizic, alimentatia dupa grupa sanguina sa fie pe primul plan, consumul de apa sa fie prioritar ca rinichii sa se spele si pentru linistea sufleteasca mai multe rugaciuni de multumire. Daca vei pune in practica ceea ce ti-am recomandat cu toata dragostea o sa - ti refaci sistemul imunitar in mod sigur,,, durerile de cap vor disparea in veci.
O zi buna.
GHEORGHITA
Postat pe 22 Octombrie 2014 17:08
Va multumesc mult pentru sfaturi, din ce in ce mai multa lume ma sfatuia sa merg la un consult si am fost ieri. Mi-a recomandat medicul ochelari pentru calculator si televizor, acum urmeaza sa merg sa mi-i cumpar. Recunosc ca m-a demoralizat putin, speram ca nu e nevoie sa port ochelari si o sa mai fie o investitie neprevazuta pe lista mea.

Am auzit acolo o asistenta care recomanda lentile Essilor, ati auzit despre ei? Eu am citit putin si au lentile de mai multe feluri, iar eu am nevoie doar pentru calculator, nu stiu daca pot face si fara dioptrii.

As vrea sa fac un mic research inainte, asa ca mi-ar prinde bine niste sfaturi.

In rest, sanatate multa va doresc si sa aveti nevoie de ochelari cat mai tarziu :))
IrinaAlbu
Postat pe 22 Octombrie 2014 21:54
In general, lentilele progresive sunt dintre cele mai eficiente tocmai datorita faptului ca poti vedea si de aproape si la distanta, nu este nevoie sa schimbi mai multe perechi pt. a -ti fi de folosinta in orice imprejurare, au protectie pt. lucru PC. Daca doresti protectie solara poti alege heliomatele progresive numai sa te tina buzunarul fiindca sunt foarte scumpitze:D
Bine ar fi sa alegi dupa necesitatea dioptriilor si buget, partea cu designul sa ramana pe ultimul loc si alege lentile late nu de fite...tot dai un ban, are mare influenta si se resimte mai tarziu!
Fa o poza cand ii ai, sa te vedem si noi.
pitiTa_
Postat pe 22 Octombrie 2014 23:47
De la: pitiTa_, la data 2014-10-22 23:47:13In general, lentilele progresive sunt dintre cele mai eficiente tocmai datorita faptului ca poti vedea si de aproape si la distanta, nu este nevoie sa schimbi mai multe perechi pt. a -ti fi de folosinta in orice imprejurare, au protectie pt. lucru PC. Daca doresti protectie solara poti alege heliomatele progresive numai sa te tina buzunarul fiindca sunt foarte scumpitze:D
Bine ar fi sa alegi dupa necesitatea dioptriilor si buget, partea cu designul sa ramana pe ultimul loc si alege lentile late nu de fite...tot dai un ban, are mare influenta si se resimte mai tarziu!
Fa o poza cand ii ai, sa te vedem si noi.


Am auzit si eu despre lentilele progresive, dar am inteles ca sunt pentru cei care au deja probleme de vedere. Chiar cred ca la essilor pe site am vazut o promotie la ele, 1+1 gratis, parca.

Eu am dioptrie +0,25 si medicul a zis sa-mi iau doar daca simt ca nu vad bine, iar eu nu am problema asta. As vrea protectie pentru calculator si nu stiu inca daca le vreau si heliomate, depinde si de buget, dar nu stiu cat o sa stau la soare cu ei.

Spune-mi, te rog, ce inseamna lentile late? Sunt de diferite grosimi sau te referi la suprafata lentilei? Eu am citit tot la ei pe site ca grosimea depinde de materialul lentilei si au foarte multe tipuri de lentile, folosesc tot felul de tehnologii diverse si inovatoare. O sa ma duc si la optica sa intreb, dar m-ar ajuta mai multe informatii, daca ai.

Mersi mult, o sa revin si cu foto :))
IrinaAlbu
Postat pe 23 Octombrie 2014 13:09
Si cu dioptrii de +o, 25 nu-i problema?

Sa zicem.
Lentilele progresive au crestere sau descrestere(ma rog)
in functie de dioptrii. Cele si helio, se coloreaza la contactul cu schimbarea temperaturii si se dezaburesc singure trecand de la rece la cald si invers. Colorarea lentilelor se face in timp ce-i porti si
indiferent de protectia de care ai nevoie se subantelege, totul este sa stii sa apreciezi calitatea nu cantitatea. Vrei "essilor", k! Oricum fiecare dintre producatori, marca, se stradueste sa aplice calitate eficienta.
Eu sunt multumita de helio. Calitatea heliomatelor mentin boala in stadiul in care se afla ochiul si uneori poate sa si vindece sau sa scada dioptriile daca sunt mici, de +0, 25. Confirmarea am simtit-o pe propria-mi persoana.
Lentila lata, nu se refera la grosime ci la suprafata, circumferinta. Cu + - 0,25 incep toate problemele cu vederea si daca nu-i porti la timp, in mediu necesar, la trebuintele necesare ochelarii, chiar si fara dioptrii, risti sa ti se mareasca dioptriile din cauza suprasolicitarii vederii si sa avanseze boala repede transmitandu-se chiar la celalalt(ochi)
De ce sunt mai bune lentilele late si nu cele de fite, in contextul real al sanatatii, sa acopere o sfera de vizibilitate cat mai mare fara a privi pe dedesubt sau deasupra ramelor....si lateral. Ce ti-am scris vis-a vis de lentilele late te ajuta sa faci diferenta si sa scapi total de durerile de cap daca sunt cauzate de vedere si nu de alte probleme ORL-ste.
Sanatate si numai bine!
A! Nu trebuie musai sa faci plaja cu ei ;))
pitiTa_
Postat pe 23 Octombrie 2014 14:47
Si eu as apela la lentile progresive, am miopie, -1, iar acum incep sa-mi oboseasca ochii din ce in ce mai mult si la calculator si cand citesc, deja se simte varsta (40 peste o luna) :)). La controlul de acum o saptamana mi-a zis oftalmologul sa-mi iau ochelari de citit sau sa merg pe varianta asta cu progresive.

Legat de lentile, despre Essilor citisem si eu, au si promotia asta si au iesit in fata acum. Mie mi-a sarit in ochi bannerul lor la vreo 3 optici pe langa care am trecut in Bucuresti si am inteles ca se pot personaliza foarte mult, in functie de nevoile specifice ale fiecaruia. Sunt cam scumpe, insa, asa am inteles. Da, cum ziceai si tu, pitiTa_, pana la urma, daca tot dai un ban, sa stii ca e ceva ce merita pe termen lung.

Heliomate n-am avut pana acum, desi port de mica ochelari, nu mi s-a parut util, dar poate le incerc.

Eu multumesc pentru pontul cu lentilele late versus `de fite`, cred ca te pricepi, lucrezi in domeniu?

Sanatate si voua!
AndreeaConstantin
Postat pe 23 Octombrie 2014 17:08
...multi inainte cu vedere clara! eu ma laud cu + 13

Nu, nu lucrez in domeniu' ii port in domeniul in care lucrez!:) si am ajuns la concluzia ca raposatul doctor care mi-a explicat eficienta lentilelor helio vis-a-vis de probl. mele oftalmologice s-au dovedit (in timp) a fi reale si adevarate. Am spart vreo doua perechi de cand port ochelari si tot pt. helio am optat.:) Pt. mine sunt cele mai potrivite tinand cont ca lumina puternica la care ma expun uneori este deranjanta.

pt. miopie cred ca este indicat Z-night, lentile de noapte sau cam asa ceva.
pitiTa_
Postat pe 23 Octombrie 2014 18:52
Saru'mana doamnelor
Eu am ajuns aici cautand despre lentile progresive, si eu incep sa vad prost de tot si la apropiere, cu oboseala cand citesc mai mult. Am o miopie mica (-0,50) dar am purtat doar o vreme ochelari. Si acum vreau sa incerc sa trec pe progresive sa am si pt aproape si pt departe aceiasi ochelari si caut cat mai multe informatii asa ca va multumesc.
Andreea, ziceai de o promotie la essilor, acum i-am cautat, tu la ce optici ai vazut in bucuresti promotia, sa aflu daca sunt acelasi lanturi si in timisoara. Ma gandesc ca sunt scumpi, ati zis si voi.
Sanatate sa fie pt toata lumea.

garbo_406589
Postat pe 24 Octombrie 2014 11:43
Promotia la essilor e in toata tara, sa stii, uite un link de la ei de pe site unde poti sa cauti si in timisoara si oriunde, dupa oras http://www.essilor.ro/RO/Pagini/storelocator.aspx

Am mai fost sa ma interesez, toata lumea zice ca merita, sunt cei mai performanti la nivel de tehnologie de productie si inovatie in domeniu. Cel mai probabil o sa-mi fac si eu la ei ochelari cu lentile progresive, astept sa vina decembrie, poate ma pricopesc cu un cadou, daca sunt norocoasa :D
Aveti grija de voi!
AndreeaConstantin
Postat pe 3 Noiembrie 2014 16:56
Cateva ore este foarte mult.Am aflat ca dupa fiecare ora de statcu ochii in ecran,e nevoie de o pauza....
Poti sa incerci sa iti odihnesti cat poti de mult ochii,fara tv fara computer,si comprese reci cu ochii inchisi.Daca nu iti revii,inseamna ca ai nevoie de ochelari...de aici e oboseala,durerea de cap.
Afinele,morcovul,vitaminele ,in special vit A,te vor ajuta.
daniilia
Postat pe 23 Noiembrie 2014 21:49
E o vreme luuunga de cand n-am mai intrat pe aici, dar acum cautand la voi un raspuns, ca-n "vremurile bune", mai usor de marturistit pe forum, am dat de topicul asta. Si m-am regasit perfect in intrebarea ta. Dupa cum am vazut ai urmat cel mai bun sfat- mersul la oftalmolog, si ar fi bine sa il urmezi si pe acela cu pauza de privit in calculator la intervale stabilite de timp, oricat de ocupata sau de ochelarista (sau nu:)) ai fi.
La ce nu ti s-a raspuns aici este partea cu lentilele de la ochelari si m-am gandit sa-ti dau un sfat de la o ochelarista cu maaaaaaaaaaaare vechime. Essilorul sunt o marca cam scumputa dar isi merita banii (daca iti permiti). Au si un tratament antiaburire pentru lentile pentru iarna (cine poarta ochelari permanent intelege mai bine aceasta facitlitate). Sau poti incerca clasicele Zeiss.
ioana_v09
Postat pe 27 Noiembrie 2014 20:40
Hey, salut dragilor. Iata ce am putut afla. Cei de la Essilor au si lentile de protectie pentru calculator, cu tot felul de filtre de protectie, au si lentile de protectie impotriva razelor UV. Ah, si inca ceva foarte tare: stiti ca noi purtam ochelari si ne protejam ochii de soare doar vara? Ei bine, razele UV ne pot afecta ochii si iarna. :))) mi s-a parut amazing sa aflu asta. Asa, sa continui cu Essilor, am vazut ca acum au o super oferta dar pt lentile Varilux. Cumperi o pereche si mai primesti una gratis. F.tare.
AndreeaConstantin
Postat pe 17 Decembrie 2014 12:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help 3 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:47
club bamboo 16 De la: garbo196605 16 Martie 2011 19:26
de ce apar tulburarile de personalitate? 55 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:41
Logest ???? 1 De la: shatzy09 13 Aprilie 2011 12:54
Liposuctie 1 De la: andreeaiovici 23 Aprilie 2012 17:51
Setari Cookie-uri