Anemia

Buna, am citit zile astea un articol aici (http://www.garbo.ro/articol/Sanatate/15775/anemia-feripriva-la-copiii-din-romania.html ) despre cat de multi copii au anemie in Romania. Am si eu un baietel de 7 ani, este clasa I si nu este el cel mai energic copil. Pana acum nu mi-am facut probleme, dar acum ma intreb daca cumva nu are deficienta de fier? Ar trebui sa-i fac niste analize si sa fiu mai atenta la ce ii dau de mancare? Voi ce mai stiti despre acest subiect? Multumesc!
garbo_397639
Postat pe 19 Februarie 2014 11:15
Si al meu are 8 ani,si ii dau toamna vitamine pentru copii,exista un sirop cu vitamine si fier,apoi are pofta mare de mancare,nu se imbolnaveste iarna,fac si pauza dupa o luna si nu ii dau zilnic...
De asemenea nucile sunt foarte bune.
apoi,vezi daca are probleme cu prietenii,la scoala,sau intreaba-l daca are alte probleme in sufletul lui mic.poate cineva la scoala il deranjeaza,etc.
oricum,vitaminele,uleiul de peste,sunt cele mei bune.
In special uleiul de peste,ajuta si memoria.
poate i se pare prea greu la scoala,motivele lipsei de energie sunt multe,si oricum vitaminele sunt necesare.
daniilia
Postat pe 22 Februarie 2014 08:48
Nu-l pui sa faca sport ? Si nu-l duci la biserica sa se roage ? Danilo , nu te recunosc .
Rotty
Postat pe 22 Februarie 2014 08:54
fa-i intai analize si in functie de ce are deficitar ii completezi alimentatia intai si apoi ii dai suplimente !! numai medicul pediatru te ajuta cu sfaturi ;nu dupa ureche , iti pot recomanda cel putin 20 de suplimente care sa il ajute dar trebuie sa aiba o alimentatie corecta ! la varsta lui daca ii dai suplimente se poate aluneca usor dintr-o extrema in alta !alimentatia este cheia !
garbo_19362
Postat pe 22 Februarie 2014 12:28
Bineinteles ! Fa - i intai analizele si dupa aceea vezi ce carente are . Bineinteles totul sub stricta supraveghere a medicului de familie , a unui pediatru sau a unui medic internist .
garbo102604
Postat pe 23 Februarie 2014 16:51
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Voi tine cont de ele. Multa sanatate!
garbo_397639
Postat pe 27 Februarie 2014 13:01
vine primavara spanacul , urzicile, salata verde, ceapa verde sint excelente a acoperii necesarul de vitamine. si mai fa o plimbare la tara la bunici si ia gaini , oua crescute natural. incearca sa renunti la pastile sint ca sabia cu doua taisuri fac bine dar, si rau.
lllorena
Postat pe 9 Martie 2014 11:20
ei "spanac"! te da vantul jos din picioare cu 30 km la h'! o rata pe varza mai bine, de la mamaia din curte si
o slibovita dimineata pe roua, ce oua?! alea, cresc colesterolu'si te trimite
pe copca!
Asa mami, lasa pastilele si mananca natural ca-i mai scump!
pitiTa_
Postat pe 9 Martie 2014 12:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
club bamboo 16 De la: garbo196605 16 Martie 2011 19:26
Buna ziua, 1 De la: garbo041307 20 Mai 2011 16:37
ortodontie 5 De la: michon 28 Octombrie 2010 08:56
AM NEVOIE DE AJUTOR! 1 De la: riana65 27 August 2008 19:04
Copilas cu probleme de vorbire :( 5 De la: DianaMO 27 Mai 2015 16:01
Setari Cookie-uri