Injectii cu gentamicina!!!

Buna as dori si eu un sfat:am de facut 12 injectii cu gentamicina,cel mai probabil mi le face o prietena care a terminat postlicealul si a facut practica timp de un an jumate la un spital judetean!ce spuneti sa ma las pe mana ei,dat fiind faptul ca nu are experienta si am auzit ca dor foarte tare?Le pot face si intravenos stie cineva?Ca sa nu ma intepe in fiecare zi de doua ori?Si o ultima intrebare e posibil ca in antibiograma sa-mi iasa e coli si in sumarul de urina nu???Va multumesc
Horvat_Claudia_1
Postat pe 13 Februarie 2013 14:06
In primul rind ce concentratie ai de facut ? 40 sau 80 mg pe zi ?Se pot face si ntravenos dar numai n perfuzie deci e greu de facut acasa.Nu dor chiar atit de tare intravenos,cine ti le face trebuie sa ti le faca profund intravenos.
Da este posibil ,de obcei iese la antbiograma,
garbo197910
Postat pe 16 Februarie 2013 19:11
n sumaru' de urin n-are cum s ias E-coli. Doar la examenul bacteriologic. Antibiograma este o metod care stabilește pe o cultur bacterian de laborator sensibilitatea sau rezistența unei bacterii faț de un antibiotic.

Gentamicina nu doare nici intramuscular aa tare. 12? Numa' ase zile?
O infecie urinar nu se trateaz 6 zile.
Axl_R
Postat pe 16 Februarie 2013 19:17
Concentratie de 80 mg pe zi.Am incercat intravenos in prima zi am fost la o doamna asistenta care mi-a bagat o branula mai greu pentru ca nu prea am vene si m-a durut al naibii!Am stat doar o zi cu ea pentru ca era foarte incomod si ma si durea cand imi baga gentamicina!Prima oara mi-a bagat-o fara sa o dizolve si nu am simtit chiar nimic pe cand a doua oara, seara a dizolvat-o cu ser fiziologic dar nu am rezistat ma ustura foarte tare si ma durea mana!A doua zi de dimineata mi-a scos branula prietena asta a mea si de atunci le-am facut intramuscular si nici nu dor asa tare mai mult eram eu speriata.Doar 12 mi-a dat ginecologul nu stiu daca o sa-mi treaca de la atat problema este ca eu mai am si altceva nu doar infectia asta deci nu stiu peste cat timp o sa scap de toate astea.Multumesc pt raspunsuri
Horvat_Claudia_1
Postat pe 18 Februarie 2013 11:25
Claudia, seru' fiziologic pic i intramuscular de aia se folosete ap distilat.
Axl_R
Postat pe 18 Februarie 2013 11:34
Io am nvat c se face o urocultur. Se aleg 2 antibiotice la care-i sensibil. 10 zile tratament cu un antibiotic, 10 zile pauz, apoi iar 10 zile cu cellalt antibiotic. Dar doctorul decide ce i cum.
Axl_R
Postat pe 18 Februarie 2013 11:53
Nu stiam ca serul fiziologic pisca,dar acum intramuscular le fac asa simplu fara ser si nu doare cine stie cat de tare!Eu nu prea mai am incredere in doctorii astia de la mine din oras,am fost cam pe la toti si nu a reusit nici unul sa ma vindece ca sa spun asa.Sa vedem ce reuseste sa faca doctorita asta,in afara de infectia asta urinara mai am si anexita cronica,cervicita cronica si un ovar micropolichistic!Cand am intrebat-o daca pot ramane insarcinata dat fiind faptul ca am atatea probleme si am citit ca este posibil sa raman infertila(doamne fereste)a spus ca ea crede ca nu e nici o problema.Eu nu mai stiu ce sa mai cred.
Horvat_Claudia_1
Postat pe 18 Februarie 2013 12:11
Seru' fiziologic este o soluie salin. Intramuscular Genta. nu se dizolv.
Noi femeile facem uor anexit, o simpl rceal ajunge.
Io am 2 copii i am avut de cteva ori anexit. Iar chisturile alea, dac faci un echo, acu' se vd...apoi peste cteva sptmni, nu.
Axl_R
Postat pe 18 Februarie 2013 12:21
Rana aceea de pe col nu ar trebui cauterizata?
Horvat_Claudia_1
Postat pe 18 Februarie 2013 12:45
i trimit mesaj.
Axl_R
Postat pe 18 Februarie 2013 12:47
"profund intravenos"!!????????? cine te-a invatat asa ceva?
cica
Postat pe 7 Martie 2013 10:03
Am scris mesajul pt garbo197910. Ne dam cu parerea si probabil nu avem habar de medicina...
cica
Postat pe 7 Martie 2013 10:07
De la: Horvat_Claudia_1, la data 2013-02-13 14:06:09Buna as dori si eu un sfat:am de facut 12 injectii cu gentamicina,cel mai probabil mi le face o prietena care a terminat postlicealul si a facut practica timp de un an jumate la un spital judetean!ce spuneti sa ma las pe mana ei,dat fiind faptul ca nu are experienta si am auzit ca dor foarte tare?Le pot face si intravenos stie cineva?Ca sa nu ma intepe in fiecare zi de doua ori?Si o ultima intrebare e posibil ca in antibiograma sa-mi iasa e coli si in sumarul de urina nu???Va multumesc
garbo_470362
Postat pe 18 Iulie 2017 21:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme cu stomacul in urma unei gastroenterocolite 12 De la: MadalinaCristina 21 August 2016 14:58
ortodontie 5 De la: michon 28 Octombrie 2010 08:56
Colonhidroterapie 6 De la: manucristina23 31 Martie 2015 15:09
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 1 De la: i_roxana84 14 Martie 2009 13:58
Histerectomia 29 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:10
Setari Cookie-uri