frate impreuna cu sora!!!

buna,
numele meu este Ana, am 35 de ani traiesc in Germania de aproape 3 ani. Am o reatie de 2 ani cu un grec pe care l-am cunoscut la locul de munca veniind la el sa lucrez ca ajutor de bucatar. Simt ca o iau razna de 1 an de zile ma evita sa facem dragoste. Sora lui lucreaza bucatar sef deci impreuna cu mine in bucatarie iar de 1 an de zile a divortat. Banuiesc o relatie intre ei deoarece ea devine isterica cand noi doi suntem putin mai apropiati intervine cu fel de fel de chestii ca sa provoace cearta intre mine si el; de exemplu a provocat o cearta la care el a venit la mine in bucatarie si mi-a zis sa plec daca nu pot sa lucrez asta s-a intamplat chiar de Revelion am inceput anul 2013 in lacrimi. Acesta e doar un simplu exemplu. Au plecat noaptea impreuna fara mine. El are aceste restaurant este un vereine adica club cei ce traiesc in Germania stiu. In februarie acum e Carnaval iar cei din club au propus ca el sa se faca print si eu printesa la care ea a turbat. Nu stiu de ce ma lamentez in aceasta situatie si nu ii las in" pzd masii"sa faca ce vor. Nu mai pot efectiv cedez psihic. Va rog un sfat prietenesc care sa imi ridice moralul ca nu mai pot!!!
Multumesc
garbo_10760
Postat pe 19 Ianuarie 2013 14:00
" El are aceste restaurant este un vereine adica club cei ce traiesc in Germania stiu. "

Mai intai o intrebare : In aproape 3 ani de cand locuiesti in Germania ai uitat deja sa te mai exprimi corect romaneste ?
....Si dupa cum stiu eu,printul carnavalului nu se alege singur,este o procedura mai complicata. Printul este unul / oras.
In ce priveste problema ta,eu stiu ca grecii sunt foarte uniti ca si familie. Nu au o relatie intima neaparat....
Rotty
Postat pe 19 Ianuarie 2013 14:17
Sa lasam partea cu exprimatul. Nu am nevoie de persoane cinice care sa imi raspunda la acest mesaj. Nu am uitat limba romana dar nu ma simt bine crede-ma!!! Iar in ceea ce priveste alegerea printului la acest carnaval cred ca m-am exprimat destul de clar ca a fost facuta de oamenii de aici din Vereine.
Despre partea cum ca grecii au familii unite stiu eu mai bine ca traiesc de 2 ani cu ei!!!
garbo_10760
Postat pe 19 Ianuarie 2013 14:27
bun, si daca stii tu mai bine atunci ce doresti?
quasaria
Postat pe 19 Ianuarie 2013 14:34
Daca exista persoane cu inima care imi pot da sfaturi din suflet va rog sa o faceti de persoane cinice sunt satula. Sunt terminata psihic si sufleteste dar sunt un leu si un leu nu se lasa nicodata doborat.
Alexandru Lapusneanu De ma voi scula, pe multi am sa popesc si eu!
garbo_10760
Postat pe 19 Ianuarie 2013 14:51
daca stai de vorba cu el, ce zice?
quasaria
Postat pe 19 Ianuarie 2013 14:56
Nu vorbeste prea mult. Este genul de om care tine in el bea si fumeaza anul trecut a cazut jos din picioare a avut tensiunea mare. Il macina ceva dar nu pot patrunde in adancul sufletului sa vad ce. Partea cu sora este o banuiala deoarece anul trecut in luna august ea a sunat la 2 noaptea si avenit la noi. A vorbit cu el in greaca nu am inteles prea multe doar ca ea pleaca ca nu mai poate asa. M-am dus dupa ea sa o intreb ce are mi-a spus cum ca are o relatie cu barbatul sorei ei. Nu stiu ce sa mai cred. Cei drept cumnatul lui cu el sunt ca fratii poate de aceea ii tine ei parte cand se cearta cu mine. O sa ziceti ca acum spun altele. Adevarul este ca nu mai stiu ce sa cred si nu mai suport tensiunea asta. Sa incerc sa vorbesc cu imi e teama mai mult ca il dau peste cap ca si asa e cardiac. Daca nu m-am exprimat iar bine va rog sa ma scuzati dar sunt distrusa psihic si sufleteste oameni buni. Sa renunt nu vreau ca il iubesc sincer.
garbo_10760
Postat pe 19 Ianuarie 2013 15:11
daca il iubesti, ia-l cu binisorul si incearca sa vorbesti cu el: spune-i ca il iubesti, ca vrei sa il ajuti, ca il vezi ingindurat, ca poate are probleme, ca poate familia lui are probleme, ca poate gasiti impreuna vreo solutie. Asigura-l de tot suportul tau si spune-i ca o sa incerci sa faci sa fie bine, daca poti sa faci ceva.
Si vezi ce zice...
Ideea e sa nu te enervezi orice ai auzi si sa nu schimbi macazul in cursul discutiei. Nici tu nu pari intr-o stare prea buna.
Faptul ca te evita poate avea o explicatie medicala: poate intr-adevar are probleme cardiace grave. Poate ca el stie si nu spune. Pina nu stai de vorba cu el, nu prea ai cum sa stii.

Si incearca sa ti-o apropii pe sora-sa. Spune-i ca esti ingrijorata pentru el. Intreab-o ea ce parere are, si ce sugestii ar avea sa il ajutati impreuna. Din nou, vezi ce zice...

E foarte important sa o tii una si buna ca tu esti si te animeaza numai bunele intentii si nici o suspiciune, pentru ca altfel vor incerca sa divagheze. Dar stai de vorba cu amindoi.
quasaria
Postat pe 19 Ianuarie 2013 15:23
Mereu ii dau de inteles ca il iubesc si ca vreau sa-i fiu alaturi mereu. A vazut cate fac pentru el, pentru copii lui are 2 din fosta relatie vin mereu aici iar eu ii iubesc ca si pe copii mei, pentru tatal lui a venit din Grecia mereu iarna sta la noi eu ma scol dimineata si ii fac mancare, eu ii spal, eu calc, eu fac cuartenie in Restaurant, eu o ajut pe sora sa in bucatarie si eu fac si pe chelnar cand el nu se simte bine. Daca ma intelegeti fac totul pentru el dar cand vine vorba de sora sa explodeaza. Poate ca ea e principalul in bucatarie sia re impresia ca eu nu pot face. Am invatat tot si pot face sunt sigura pe asta. Greseala mea afost cand sora sa nu si-a vazut de treaba in bucatarie i-am dat peste nas iar cand a zis ca e cu cumnatul ei i-am zis ca nu are Dumnezeu alt barbat nu agasit decat barbatul sorei ei si daca eu as fii fost sefa aici ar fi zburat de mult. Dupa ce ca e criza si ca este mare concurenta aici in orasul asta ea se gaseste in timp ce avem o comanda sa stea de taclale la telefon iar daca ma apuc sa fac eu ce normal trebuie sa faca ea imi baga strambe la el gaseste ea cu ce.
garbo_10760
Postat pe 19 Ianuarie 2013 15:36
...70, tu vb. limba cursiv?...
daca el vb. in greaca si tu nu o intelegi, cum poti sa-ti dai seama de problemele care le au ei ca frate si sora?.....dar totusi, in ce limba te intelegi tu cu el?

Imi imaginez cum: sa ma cert cu un membru al familiei in Ro. si sa ma aflu in Germania cu o iubita frantuzoaica si dupa tot "tam_tamul " pe ro. sa vina prietena si sa ma intrebe ce s-o intamplat???!....sper ca intelegi ce zic
Fss_ssu
Postat pe 19 Ianuarie 2013 15:44
bun, elementul comun intre tine si sora-sa e el, deci incearca sa dregi busuiocul - desi e cam complicat dupa ce v-ati luat la trinta - si spune-i ca el e cardiac, ca vrei sa fie liniste si pace de dragul lui, si ca hai sa il ajutati.
Pina la urma, omeneste vorbind, si femeia aia trece prin niste momente nasoale si da, un divort poate presupune mari mizerii si dezechilibreaza. Si dezechilibreaza inclusiv profesional - ca sa nu mai vorbesc de partea etica. Incearca sa mai inchizi ochii la performantele ei la bucatarie, cel putin in perioada asta. Nici tu n-ai fi chiar spirt o perioada, daca te-ai desparti de el intr-un mod traumatizant. Abia ai putea sa respiri, sa mergi, sa maninci si sa bei apa un timp: cum crezi ca ai putea sa lucrezi imediat la fel de bine ca inainte, cu capul vraiste si sufletul vraiste??
Probabil sint o familie unita, atit. Si asa cum esti empatica fata de tatal lui si copiii lui, incearca sa fii si fata de sora-sa. Poate chiar are nevoie de intelegere, acum.
quasaria
Postat pe 19 Ianuarie 2013 15:44
*760 erata....
Fss_ssu
Postat pe 19 Ianuarie 2013 15:45
In germana si greaca vorbesc cu ei. Greaca nivel mediu. Germana am fost la cursuri aici iar greaca o invat singura dictionare, internet si ascult in fiecare zi la televizor.
garbo_10760
Postat pe 19 Ianuarie 2013 15:56
De cand simti starea de tensiune, ai incercat sa contactezi un psiholog la tine?.....Parerea mea: este foarte necesar si urgent in cazul tau.
Nu vreau sa intru in detalii dar :munca stresul, starile de anxietate pe care le recunosti, nu cer decat un psiholog si un tratament adecvat in aceasta situatie. Ii doar parerea mea. Iti urez succes si sa ai parte numai de bine!
Fss_ssu
Postat pe 19 Ianuarie 2013 16:10
Nu am contactat psiholog dr sincerimi dau seama ca am nevoie daca cineva imi spune un cuvant care il consider ca este nedrept plang. Am facut sigur o usoara depresie sunt constiienta de acest lucru.
garbo_10760
Postat pe 19 Ianuarie 2013 16:17
Noi da am avut relatie buna pana in momentul cand ea s-a incurcat cu cumnatul ei. De atunci am intrat la mijloc intre ea si sora cealalta a lor. Nu am cum sa o dreeg cu ea ma intelegi. Ea oricum nu face decat sa imi provoace rau aduce tot felul de fufe aici, chair aseara avenit una cu o bluza cu tatele jumate pe afara care s-a uitat insistent la al meu. Acum el e plecat cu sora s-a de acasa de la 12 si nu stiu unde. Ea este o curva ca si prietenele ei. Eu nu pot accepta ca ea sa fie cu cumnatul ei nu pot.
garbo_10760
Postat pe 19 Ianuarie 2013 16:24
"Eu nu pot accepta ca ea sa fie cu cumnatul ei nu pot. "

Tu iti faci probleme pentru relatia ta ? ....Sau a ei ?
Rotty
Postat pe 19 Ianuarie 2013 17:21
complici prea mult lucrurile: sora-sa are viata ei si ce face n te priveste (n-a zis nimeni sa accepti, a zis doar sa n sari de fund in sus si sa arati cu degetul, daca sesizezi diferenta). La ora actuala ea are mai multa influenta ca tine, deci sau iti e aliata sau neutra, sau il pierzi. Cam astea sint optiunile.
N-are importanta ca ai sau nu dreptate - da, ai dreptate daca te incalzeste asta . Dar situatia ramine aceeasi.
quasaria
Postat pe 20 Ianuarie 2013 02:15
Eu as zice sa te concentrezi asupra relatiei si a sanatatii tale. Cred ca iti e greu,cand vezi ceea ce vezi in jurul tau,dar gandeste-te la tine.Ai nevoie de multa energie ,mai ales acum in perioada carnavalului,cand banuiesc ca va fi mai mult de lucru. Mai ales daca esti in Kln sau Dsseldorf.
Rotty
Postat pe 20 Ianuarie 2013 10:05
Ce varsta are ?! Poate este impotent...
LLisa
Postat pe 20 Ianuarie 2013 15:53
Iooooiiii ce ai zissss....
Rotty
Postat pe 20 Ianuarie 2013 15:58
Daca bea si fumeaza mult, este hipertensiv si...mai are si fo' 50 si ceva de ani.....atunci este lesne de inteles!
Parerea mea...
LLisa
Postat pe 20 Ianuarie 2013 16:01
Llisa nu e neaparat impotent - e cardiac si problemele cardiace pot fi intr-adevar suficient de urite sa impacteze serios activitatea sexuala. Idem, medicamentele pt inima... BIne, sint probleme solutionabile dar daca nu sint rezolvate ACUM faptul ca sint solutionabile sau nu... e irelevant. Poate ca in momentul asta da, fizic nu e posibil.
quasaria
Postat pe 26 Ianuarie 2013 01:10
Poate faptul ca ea a divortat o face sa nu suporte ca altii sa se simta bine, oricare ar fi ei si mai ales frati su si sora sa sunt cei mai aproape. Daca zici ca lu sora sa i a luat barbatul lu frati su ii da peste cap cat poate relatia, tipa, ii aduce pe altele. Dar ce ma mira pe mine e ca zici ca e pusa pe chestii proaste si ea si prietenele ei ceea ce eu credeam ca e o caracteristica a romancelor si a altor natii dar in nici un caz al grecoaicelor. Prietenele ei tot grecoaice sunt? Nu credeam ca pot sa aud asa ceva. Credeam ca grecii sunt respectabili in relatii de sex.
kidz003804
Postat pe 26 Ianuarie 2013 18:57
Cred ca exagerezi,si eu am doi frati si nu-mi place de nici una dintre prietenele lor,din protectie exagerata citeodata se interpreteaza altceva,este si cazul tau.
Nu fii suspicioasa fara motiv,prietenul tau tine la sora lui pentru ca este singura,din acest motiv a plecat cu ea nu cu tine...esti geloasa si isterica tu,..eu cred ca exagerezi...revino-ti ....
garbo162553
Postat pe 26 Ianuarie 2013 22:12
nu au nici o relatie, grecii tin mult la familie. nu te mai vrea, la asta nu te-ai gandit? next
MARILENA_25
Postat pe 27 Ianuarie 2013 08:35
draga mea, lucrurile se infatiseaza ambigue, rau de tot. daca crezi in Dumnezeu, roagat-te si Iti va lumina mintea si vei sti sa faci ceea ce trebuie. uneori, in viata, ni se dau lucrurile de care avem nevoie si sunt spre binele nostru. chiar daca pe moment pare o catastrofa sa renunti la el, esti absolut sigura ca acest lucru n-ar fi de fapt spre binele tau? cred ca esti o femeie draguta. si pari destul de tanara.esti convinsa ca el este toata viata ta? gandeste-te bine si fii sincera fata de tine insuti: care e motivul real pentru care accepti o situatie de felul acesta? si mai sunt la mijloc si doi copii, care nu sunt ai tai! in functie de adevar, cu care iti esti in primul rand tie insuti datoare, vei sti ce sa faci: rabzi cu smerenie sau fugi cat te tin picioarele! nu exista cale de mijloc! se observa ca te simti singura, ca nu prea ai oameni apropiati in care sa poti avea incredere. nu, nu e o "mica depresie". lucrurile par destul de serioase si esti pe cale sa contribui la propria trauma psihica. sa-ti lumineze bunul Dumnezeu mintea!
Monica_Grosariu_1
Postat pe 27 Ianuarie 2013 14:12
Draga mea!Viata este foarte scurta!Nu se merita s o traiesti in stress si dezamagire. Intr o relatie ar trebuie sa existe sinceritate, cei 2 sa fie corecti in relatia lor. Asta este parerea mea.Eu nu mi as complica viata!
Jojolin
Postat pe 27 Ianuarie 2013 18:02

Are cineva ideie cand ii gata inventia aparatului de SINCERITATE sa il pui in buzunarul partenerei/lui si sa fii sigur/a ca suna cum ti se pare tie mai sincer cand vb. sau facem sex?!


Ma anuntati si pi mini, va rog fr. :-w na.
Fss_ssu
Postat pe 27 Ianuarie 2013 19:12
E gata demult Supi....numa` ca nu toti stiu sa-l foloseasca....zic...
Rotty
Postat pe 27 Ianuarie 2013 19:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
RATIUNE SAU SUFLET? 127 De la: jeje2011 4 Iulie 2011 08:23
oare mai exista ceva? 94 De la: maria10242 13 Februarie 2011 22:51
viitoarea soacra nu ma vrea 91 De la: garbo_8115 10 Noiembrie 2012 10:16
Mai pot avea incredere in el??? 146 De la: garbo084961 25 Februarie 2011 02:04
Traiesc cu un barbat pe care nu l iubesc 62 De la: estela 15 Iunie 2011 01:06
Setari Cookie-uri