Femei VS Barbati - Iubire VS Compromis -Viata VS Moarte

Traim intr-o lume a compromisurilor si ne-am obisnuit sa acceptam compromisurile ca pe ceva normal, ca parte din viata noastra. In fata compromisurilor, cele mai importante lucruri pe care le putem traii ,sunt ignorate. Majoritatea relatiilor sunt bazate pe compromisuri , intre el si ea. Dumnezeu ne lasa sa alegem. Da oamenii nu inteleg ca existenta noastra, e un dar primit. E o ocazie unica pe care o tinem in maini da nu prea stim ce sa facem cu ea. Simturile sunt diminuate si egoul predomina. Majoritatea relatiilor sunt bazate pe ego. Adica ea vrea ca el sa fie un fel de sclav si sa-i asigure baza materiala. Si el vrea ca ea sa fie a lui. Toti incearca sa se domine. E ca o lupta. Barbatii si femeile nu se daruiesc unul altuia. Fiecare incearca sa-si domine parteneru prin diverse strategii . De exemplu femeile folosesc de multe ori strategia ignorantei.Da si barbati o folosesc . Totusi stilurile sunt diferite. Majoritatea lupta pt scopuri care nu au o valoare reala. Nu va hazardati atat de repede in fata compromisurilor. Eu macar sunt constient, ca inca nu mi-am prea atins cele mai inalte scopuri. De la un punct devine dificil . De exemplu eu ca barbat , vreau o iubire autentica. Si ar fi mai presus fericirea femeii de langa mine, decat fericirea mea. E minunat sa poti face fericit pe cineva. E un dar care se intoarce. E un cerc, o unitate, o armonie. Ca sintagma as putea spune ca tocmai din acest motiv eroii isi dau viata pt persoanele valoroase. Pt ca ei sunt valorosi . In societatea asta intoxicata de compromisuri , falsitati si atractii , cand doua persoane se iubesc la modu autentic, ei pot fi numiti adevarati eroi, find clasificati ca noncomformisti. Eu sunt multumit de darurile primite de la viata . Am primit atatea calitati pe toate planurile incat ma simt oarecum, coplesit. Totusi mai sunt atatea de trait , de realizat incat ma simt foarte incomplet. Si chiar daca as ajunge un Rock vocal superstar sa ma cunoasca mai multe popoare, asta nu inseamna ca am realizat ceva.Nu !. As ramane lafel de insegnifiant ca restu . Daca ajung o celebritate , ar fi chiar mai rau findca tentatiile ar fi tot mai multe si o gramada de femei materialiste ar face tot posibilu sa ma vrajeasca .. Asta nu mi-ar da nici o fericire. Tocmai din acest motiv, artistii celebrii recurg la droguri , mult alcool ..Findca desii bogati financiar, cu milioane de $ in cont, ei se simt foarte tristi in inima lor. Amy Winehouse sa dus pe apa sambetei..Pt o celebritate iubirea e clar si mai greu de gasit. Totusi ei canta despre iubire.. Deci bucurativa de simplitatea vietii , de putinu pe care il aveti .Daca o sa aveti multi bani asta nu atrage nici o iubire langa voi . Banii si faima nu aduc nici o fericire. Traim aceasta viata pentru a atinge niste realizari . Suntem activi o viata pt a ajunge la o concluzie .Tocmai din acest motiv, cand viata noastra se sfarseste , concluzia finala se releva in fata noastra.E cat se poate de real.Priviti realitatea vietii. Oameni muncesc o viata si au aspiratii , dar care e rezultatu cand ei se afla pe patu de moarte ??. Oare ei mor fericiti ? . Sau mor simtind o durere enorma ?. Intradevar . Intreaga viata a unui om poate fi definita in ultimele momente. Findca atunci apare concluzia. Cand bunicii mei au murit, eu am fost acolo langa ei sa-mi iau ramas bun si ei privind tristi sau stins . Au plecat pe drumul vietii nestiind ce urmeaza. In acele momente ei au simtit ca viata lor putea fi traita altfel . Da atunci era prea tarziu .E o realitate. Oamenii isi dau seama mult prea tarziu ca viata lor trebuia sa fie alta. 'Iubitii' isi dau seama mult prea tarziu ca defapt nu au fost iubiti adevarati . Femeile si barbatii isi dau seama mult prea tarziu ca nu au fost femei si barbati adevarati . Ca se putea mai bine. Nu vreau sa par negativ da e prea multa falsitate.Totusi suntem aici pt a ne realiza adevaratu drum prin viata. Eu zic sa nu va amanati aspiratiile si chemarile planificandule pe ziua de maine. Findca ziua de maine poate sa nu mai fie .Un accident sau o nefericire se poate abate asupra oricaruia dintre noi. Suntem fiinte fragile . Nu va amanati aspiratiile si adevarata chemare. Traiti intens in prezent, ca si cum momentul prezent ar fi ultima clipa !!!. Traim in vremuri foarte nesigure influentati de tentatii puternice care nu-si au rostu . Cine poate rezista ?
MadMax
Postat pe 8 Septembrie 2011 23:09
ok speech-ul tau, dar nu-ti inteleg frustrarile...

madita
Postat pe 15 Septembrie 2011 13:55

speech? esti sigura?
dor72_
Postat pe 15 Septembrie 2011 16:47
ai sa fim seriosi ...romania insasi este un compromis....!!
ratuscaceaurata
Postat pe 15 Septembrie 2011 16:54
De la: dor72_, la data 2011-09-15 16:47:41
speech? esti sigura?


dap...
madita
Postat pe 15 Septembrie 2011 17:08
eu...deloc....
dor72_
Postat pe 15 Septembrie 2011 17:19
de fapt daca stau mai bn sa ma gandesc , s-ar putea sa ai dreptate...sunt niste frustrari expuse...
madita
Postat pe 15 Septembrie 2011 17:27
mda...mai vii de-acasa...
.credeam ca nu stiu eu ce presupune speech-ul....
dor72_
Postat pe 15 Septembrie 2011 17:31
din ceea ce am spus ,se deduce ca marea majoritate nici macar nu incearca sa priveasca mai profund viata pe care o au . Ei nu au timp sa se gandeasca la asa ceva, da in schimb au timp de cele mai superficiale lucruri .. Majoritatea nu au timp sa-i inteleaga pe altii , ei gandindu-se doar la poftele lor. Cele mai elementare lucruri nici macar nu se invata in scoli . Poate cel mai elementar lucru din viata , ar fi ca oamenii sa-si dezvolte sentimentele si sa relationeze prin sentimentele proprii, cu sentimentele altora ,ei intelegand ce simt acestia din urma. Din moment ce acest lucru extrem de important,nu se invata in scoli , asta spune clar in ce situatie ne aflam ..Din acest motiv a aparut si criza econommica , concedieri masive si urmeaza ... E de vina sistemu in care traim si care incearca sa ne pacaleasca cum ca totul ar fi ok ...
MadMax
Postat pe 15 Septembrie 2011 22:15
Chiar asa bine se platesc hit-urile pe site si postarile cu tampenii? Sa-mi zica si mie careva ca as fi interesata! CU putin efort, cred ca as face si fata! aaa, interesati de recrutare?
As_ninge
Postat pe 15 Septembrie 2011 22:24


MrBig...de la atata aprofundare...te afunzi...si nu realizezi ca lucrurile banale ...poate superficiale

te fac sa zambesti....detaliile te fac sa iubesti....dintr-o gresala incepi sa comunici

din neatentie acorzi importanta la lucruri care-ti pot schimba viata ...in bine

din intamplare te poti indragosti ...de cine nici nu ai crede

nu te stradui atat sa fii filozof....fi normal ...e mai simplu
sunsset
Postat pe 15 Septembrie 2011 22:34
ce-aveti? v-ati dilit....sau va plictisiti prea tare....
dor72_
Postat pe 15 Septembrie 2011 22:40
De la: sunsset, la data 2011-09-15 22:34:30

MrBig...de la atata aprofundare...te afunzi...si nu realizezi ca lucrurile banale ...poate superficiale

te fac sa zambesti....detaliile te fac sa iubesti....dintr-o gresala incepi sa comunici

din neatentie acorzi importanta la lucruri care-ti pot schimba viata ...in bine

din intamplare te poti indragosti ...de cine nici nu ai crede

nu te stradui atat sa fii filozof....fi normal ...e mai simplu


e frumos ce ai spus, desii cam fals, da totusi de la un anumit nivel nu ma mai pot baza pe astfel de lucruri descrise de tine, lucruri care desii sunt frumoase si inbietoare, ele nu duc nicaieri ...de exemplu spui ca "din intamplare te poti indragosti ...de cine nici nu ai crede" suna interesant ce ai spus , chiar frumos , da totusi nici un lucru special nu se intampla la intamplare .. Oamenii nu s-au nascut din intamplare . Nimic nu e din intamplare si totul are o cauza si un efect. Sa fii normal in opinia mea , inseamna sa nu fii..Eu consider ca sa fiu normal, inseamna sa ajung nicaieri , intr-un final realizand ca am ratat ce era cu adevarat esential de trait , de experimenat . Desigur pot urma sfatul tau ..sa nu fac nimic deosebit, sa accept curentu si sa ma complac cu ceea ce mi se ofera, avand incredere in "ideea" ca sistemul din care eu fac parte, imi vrea doar binele ..In realitate sistemu nu e interesat de fericirea mea.. Si apropo spuneai ca "din neatentie acorzi importanta la lucruri care-ti pot schimba viata ...in bine"...E fals ce ai spus . Ca sa-ti schimbi viata in bine e nevoie de mult efort, atentie, discernamant ,,Ca sa inteleg ca tie lene sa faci ceva si astepti sa-ti cada totul deagata, complacandu-te in normal .
MadMax
Postat pe 15 Septembrie 2011 23:35


,,inteleg ca tie lene sa faci ceva si astepti sa-ti cada totul deagata, complacandu-te in normal ."

aci ...ca sa zic asa, m-ai prins....in viata mea am primit totul de-a gata,si m-am complacut in normal

dragule nu te avanta in afirmatii cand nu stii cu cine vorbesti...risti sa faci greseli maxime

eu am vorbit la modul general...

sunsset
Postat pe 15 Septembrie 2011 23:45

sunsset, prinde orbu' scoate-i ochii...
nu iti repugna, zau asa....esti prea isteata pentru asa ceva....
dor72_
Postat pe 16 Septembrie 2011 20:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
poarta sufletului 57 De la: dor72_ 5 Septembrie 2011 16:55
Concurs 8 Martie 9 De la: Thor_again 7 Martie 2011 12:55
fericirea este... :sml-happy0065: 2 De la: cricat 27 Martie 2011 10:52
Invitatie - Eveniment Garbo: Triburi spirituale. Cum sa recunosti sufletele tale pereche 1 De la: Redactie_Garbo 16 Februarie 2018 13:51
Ce-aveti mai cu Vuvuzel ? 15 De la: Freya__ 12 Septembrie 2011 20:34
Setari Cookie-uri