inselata

buna , nu o sa tin discursuri lungi dar as vrea sa stiu : cum ar trebui sa se comporte o femeie inselata de catre sotul ei pe care il iubeste/iubea dupa 9 ani de casnicie?
mi s a intamplat de curand si am ramas "imuna" in fata lui , fapt care la deranjat foarte mult.
cam atat
OTEEA
Postat pe 22 Mai 2011 21:16
de obicei, tot ce ti-ar zpune lumea, nu e bine. unele vor zice ca asa sunt toti barbati si daca vin acasa si aduc banii e ok, altele ca nu e chiar ok

oricum, in astfel de cazuri se trece prin niste etape:

1. scandalul - ii vei face reprosuri, ii vei aminti cat de mult l-ai iubit si el ,magarul ,a nesocotit dragostea ta.

2. victima -el nu va recunoaste nimic, totul a fost numai in mintea ta, esti bolnava de gelozie si il acuzi pe nedrept.incepi si tu sa crezi, ca prea o spune cu foc.o sa-ti vina sa-i ceri si scuze ca l-ai banuit

3 autoamagirea-povestea se va repateta si o sa-i mai acorzi o sansa si inca o sansa -chiar daca nu ti-a cerut asta- mintindu-te ca asa tii casnicia, ca o faci pentru copii

4. te obisnuiesti cu ideea si traiti veti paralele sau hotarasti ca e mai bine fara el si il trimiti la iubita.
-daca alegi prima varianta, vei deveni mai ceva ca mata hari. il vei spiona si in somn. viata ta nu va avea alt rost decat sa-l urmaresti pe el si sa-i aduci "probe" ale infidelitatii.
-daca alegi calea a doua, vei avea sansa sa traiesti fara a avea grija de dabija.

tu alegi



si_totusi
Postat pe 22 Mai 2011 23:01
pana nu il prinzi nu poti dovedi..mai bine urmareste-l..cauta in nr de telfon,,,,pune-l la incercare.....decat sa traiesti cu un asemenea barbat,,mai bine stai singura si linistita
ingerasulluptator
Postat pe 22 Mai 2011 23:06
De la: garbo206715, la data 2011-05-22 21:16:24buna , nu o sa tin discursuri lungi dar as vrea sa stiu : cum ar trebui sa se comporte o femeie inselata de catre sotul ei pe care il iubeste/iubea dupa 9 ani de casnicie?
mi s a intamplat de curand si am ramas "imuna" in fata lui , fapt care la deranjat foarte mult.
cam atat


si eu sunt in aceeasi situatie. am descoperit pe calculator niste discutii intre ei....faceau sex onine... el spune ca nu s-a culcat cu ea, dar pentru mine tot inselat e.si nu ma vad prea mult traind alaturi de el, vreau sa renunt odata.
lila29
Postat pe 27 Mai 2011 15:20
29, n-ai descoperit, ai scotocit...si-ai gasit. daca 'tot inselat e', poti sa-l spionezi si la baie, urmareste cu ce viteza isi spala zonele intime, poate te inseala si pe-acolo...
ufishor
Postat pe 27 Mai 2011 15:29
apai, daca vrei sa afli ca te inseala, cu siguranta ca ai sa afli!
pe principiul: mai bine sa dorm linistita, oricum, fiecare face ce stie!
zambila
Postat pe 27 Mai 2011 15:31
E greu sa dai sfaturi intr-o situatie ca asta.Depinde daca aveti copii....Iti trebuie tarie de caracter sa poti lupta pentru familia ta.
constance
Postat pe 27 Mai 2011 15:58
6715 - fiindca ai intrebat ca si cum n-ar fi vorba de tine am sa-ti raspund tot ca si cum n-ar fi vorba de tine
nu sunt detinatorul adevarului suprem si nu dau sfaturi, doar spun ce cred
ar trebui sa se comporte cum simte!
oricum ruptura s-a produs, increderea a fost spulberata mai demult probabil, deci .. de aici pana la decizie mai e un pas ....
ori ramane cu el aceea femeie si face scandal sau nu ori de cate ori are dubii
ori ramane si tace lasandu-l sa faca asa cum facu si pana acum
ori pune cum se zice piciorul in prag si termina relatia
desigur mai sunt ramificatzii insa cumva tot pe acolo se poate ajunge la una din cele trei situatii
asta e valabil in contextul in care vrei sa-ti pastrezi castitatea conjugala
altfel daca vrei sa te razbuni si tu sa-l inseli etc ... se diversifica schema poate te mai ajuta colegele de forum cu idei, eu ma opresc aici
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 16:27
ingerash nu cred ca are nevoie de-a dovedi ceva cuiva, din moment ce are certitudinea inselarii; decizia de-a continua sau nu relatzia, sau cum sa o continue, este tema discutiei. cum sa faca fatza acestei situatzii dureroase
nu cred ca-i arde sa faca pe detectiva si nici tzie nu cred ca ti-ar arde, odata ce-ai vazut cum stau lucrurile!

p.s. - am auzit in mai multe cazuri o replica cu continuare
"de ce pentru 10 centzi sa imi stric eu casnicia?" - traducerea: plecat omul in deplasare, delegatzie etc., la revenire isi suna din timp si de pe drum sotia s-o anuntze ca vine acasa si ca intr-o ora e acolo!
in timpul asta are si ea timp sa-si puna treburile in ordine, eventual sa faca curat si sa aeriseasca dormitorul (eventula, rezerva sa faca un dush si sa plece linishtit)!
-=- nu e misoginism, eu in majoritate de la barbatzi am auzit-o si de cateva ori si de la dame.... deci ... si asta e o solutie dragelor care nu vretzi sa vedeti cat de fierbinte e ciorba! -=-
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 16:32
Eu vad lucrurile ceva mai simplu. Evident, din afara e mai usor sa dai sfaturi.
Prima varianta asa cum spunea toata lumea pe aici, ar fi despartirea, asta daca intr-adevar simti ca nu mai exista nimic care sa va lege. Insa, daca doresti sa ramai cu el si pentru ca ai reusit sa ramai imuna, fara scene, urlete si tipete ti-as propune sa continui in aceeasi maniera. Adica, dupa 9 ani de casnicie, clar a intervenit monotonia si nu-ti mai dai acelasi interes ca la inceputul relatiei.
Parerea mea, este sa devii din nou acea femeie grozava de care s-a indragostit, sa te aranjezi mereu, sa incepi sa iesi cu prietenele in oras, sa fi extrem de vesela nu ii arata ca suferi. Cu alte cuvinte, fierbe-l la foc mic. Si, cel mai important ignora-l.
Hmmm, asta inseamna sa fi o scorpiuta, dar crede-ma ca functioneaza. O sa-l innebuneasca toata atitudinea ta si in final, va fi din nou al tau.
Asta este doar parerea mea si cu siguranta o sa vad imediat comentarii legat de ceea ce am scris, dar pana la urma, e inutil ce spun altii, tot ceea ce simti vei face.
Oricum, iti doresc sa fii puternica si sa treci peste hopul asta.
Dissi
Postat pe 27 Mai 2011 16:46
sorry 007 , dar mai ai de invatat !!!! sa caute in telf . , in buzunare , sa-l urmareasca ? ai 14 ani ? deschide ochii ! asa ceva nu se face niciodata !!! trebuie sa respecti intimitatea celuilalt !!! trebuie sa-i respecti alegerile , chiar daca este sotul , amantul sau cop[ilul !!!! ufffff , ca grea mai este viata pentru unii !!
desteptareaaaa!!!!!!
garbo174849
Postat pe 27 Mai 2011 16:53
ingerasule esti un dezastru !!! te-am urmarit pe mai multe forumuri ( recunosc ca m-ai suprins de fiecare data prin ineptiile pe care le scrii ) tacerea este de aur !!!! daca vorbesti se vede cat esti de ....
garbo174849
Postat pe 27 Mai 2011 16:57
Ai dreptate 849. Nu mi se pare normal sa cotrobai prin telefonul sau buzunarele cuiva. Nici macar ale copilului. Intimitatea trebuie respectata.
Dissi
Postat pe 27 Mai 2011 16:57
salut.noi nu avem atatia ani...doar3.... si pe mine m-a inselat si nu stiu cum sa fac si ce sa fac....am stari de ura apoi de iubire si tot asa.... ii neg ca-l iubesc dar apoi nu pot sa tac si cand vine sa ma i-a in brate il accept... mi-a zis ca nu va mai putea fi ca la inceput "disperat" dupa mine... sunt foarte confuza.am vrut sa plec si sa incerc sa-l uit dar nu cred ca voi reusii... ce sfaturi imi dati ? chiar vreau sa fac relatia sa "functioneze" din nou dar nu prea mai stiu ce sa fac... mi-am cam pierdut increderea in mine dupa ce am aflat ca a fost cu alta... el nu vrea nici pe jos nici in caruta,nush cum sa va zic.imi spune ca ma iubeste si daca eu vreau sa fac o pauza si plec el ma va astepta...evident ca la faza cu asteptatul nu pot sa-l cred.ce pot sa fac...la terapie de cuplu nu vrea sa mergem...
BlackPanther2386
Postat pe 27 Mai 2011 16:58
black trebuie sa te obisnuiesti ca nimeni pe lumea asta nu este fidel !!! fidelitatea este perfectiunea iubirii , trebuie sa te anunt cu regret ca nimeni si nimic nu este perfect pe lumea asta ! puterea iubirii sta in puterea de a ierta !! din cate inteleg a fost o simpla aventura ! crede-ma ca nu se face gaura in cer pentru asta ! daca-l iubesti iarta-l !
garbo174849
Postat pe 27 Mai 2011 17:03
il iubesc mai mult decat orice pe lumea asta... stiu ca nimeni nu e perfect,dar nu o sa inteleg niciodata dc unii care sustin sus si tare ca iubesc ajung sa insele... in fine.... "aventura" asta a durat o luna.... iar eu stiu ca o aventura e f..... si lasi....
BlackPanther2386
Postat pe 27 Mai 2011 17:08
ce vorbesti, 49 ? chiar nimeni ?

chiar asa ? daca il iubesti, trebuie sa-l ierti ? unde scrie si potrivit cui ? de unde pana unde conditionarea asta ?
Freya__
Postat pe 27 Mai 2011 17:08
oare sa-i dau ink o luna de proba? exista oameni care se pot schimba? ce ziceti de replica lui " la mine cand nu sunt bani,nu e siguranta si nici iubire" ? si l-am intrebat ce decizie lua el daca eu as fi gresit fata de el? papucii direct......
BlackPanther2386
Postat pe 27 Mai 2011 17:14
asta asa este , daca a durat o luna nu prea mai este aventura ! cred ca are nevoie de multa adrenalina sotul tau !! esti singura in masura sa decizi ce trebuie sa faci ! dar cred ca tratezi problema mult prea tragic !! un pic de nesimtire nu strica ! macar pentru confortul tau psihic !
garbo174849
Postat pe 27 Mai 2011 17:15
86,, replica de tupeist si nesimtit...
Freya__
Postat pe 27 Mai 2011 17:16
nesimtire in ce sens?
BlackPanther2386
Postat pe 27 Mai 2011 17:16
nu sunt genu care raspunde cu aceeasi moneda....nu as putea face asta..pt ca nu m-ar incalzii cu nimic sa ma tavalesc cu altul,iubindu-l pe el
BlackPanther2386
Postat pe 27 Mai 2011 17:18
De la: Freya__, la data 2011-05-27 17:16:3986,, replica de tupeist si nesimtit...

scz nu am citit cu atentie...stiu ca a raspuns ca un nesimtit.....
BlackPanther2386
Postat pe 27 Mai 2011 17:18
bohhhhhhhhh !!! urata replica ! este drept ca banii nu aduc fericirea ci numarul lor !!! dar... este cam exagerat !! faza cu proba este ca proverbul cu lupul : isi schimba parul , dar naravul ba . din propria experienta nu se schimba nimic !!
garbo174849
Postat pe 27 Mai 2011 17:19
oare mai exista persoane care sa creada in puterea iubirii?Cred ca ma "dau pe invers" ca nu mai stiu ce sa fac. :))... este a treia relatie esuata din acelasi motiv....nu prea imi vine sa incep o alta ..pt ca am presimtirea ca va fi la fel.... am impresia ca barbatii nu mai cauta iubirea adevarata... :))
BlackPanther2386
Postat pe 27 Mai 2011 17:27
mereu va fi asa !! cand ai sa te obisnuiesti cu ideea asta ai sa ai curajul de a incepe alta relatie ! atunci nu vei mai fi asa dezamagita si trista !
garbo174849
Postat pe 27 Mai 2011 17:29
Iarta-l,daca il iubesti .Dar daca o faci doar pentru a-i reprosa toata viata si a-l avea "la mana"...o sa reusesti sa finalizezi dezastrul.Nici o situatie nu seamana una cu alta.Unii se impaca pentru ca au un trecut impreuna,sau pentru ca cel care iarta mai crede in viitor.Procentajul celor care inseala si a2-a oara,e foarte mare,deci asta nu-ti garanteaza ca nu va recidiva.
Nu inseamna ca el nu te iubeste daca a cedat unei tentatii.Poate e unul din cei putini care nu va repeta greseala.Sau daca pica in recidiva,o sa fie destul de "barbat"sa recunoasca faptul ca e un ticalos libidinos pentru care nu se merita sa-ti strici viata.Iar in cazul asta,nu mai ai nevoie de ..raspunsuri.
Deocamdata,cerceteaza bine in sufletul tau si o sa gasesti raspunsul acolo.Dar nu la nervi si suparare.Calmeaza-te si judeca "la rece"
Ariesh
Postat pe 27 Mai 2011 17:41
De la: Freya__, la data 2011-05-27 17:08:40ce vorbesti, 49 ? chiar nimeni ?

chiar asa ? daca il iubesti, trebuie sa-l ierti ? unde scrie si potrivit cui ? de unde pana unde conditionarea asta ?


pai trebuie sa-l ierti, ca s-o poata face linistit in continuare!!!
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 17:42
multumesc de sfat... in adancul sufletului il iubesc enorm si ma mir de mine(dupa 2 relatii ..parca tiparite..ink mai iubesc) la "rece" ratiunea imi zice sa fug unde vad cu ochii...dar sufletul imi zice sa sper in continuare ca se va schimba si ca nu va mai face.... am "mirosit" ceva ciudat in urma cu o luna in comportamentul lui si nu am vrut sa dau importanta gandindu-ma la vb mamei mele : " ce nu stii nu te afecteaza" dar nici sa fiu "proasta" lui nu vroiam .... si intr-o dimineata cand era la dus nush ce mi-a venit sa trag cu ochiul in tel lui.... atunci mi-am dat seama de ce isi inchidea tel cand venea acasa de la servici,de ce nu avea "chef" de mine sub pretextul ca e obosit...etc... fiindca speranta moare ultima :)) as vrea sa mai incerc ink o data.... poate gresesc dar macar sa regret ca am facut , nu ca n-am facut( :)) asa mi-a zis cand l-am intrebat dc a facut-o)
BlackPanther2386
Postat pe 27 Mai 2011 17:52
De la: alfheim, la data 2011-05-27 17:42:27
De la: Freya__, la data 2011-05-27 17:08:40ce vorbesti, 49 ? chiar nimeni ?

chiar asa ? daca il iubesti, trebuie sa-l ierti ? unde scrie si potrivit cui ? de unde pana unde conditionarea asta ?


pai trebuie sa-l ierti, ca s-o poata face linistit in continuare!!!

da....e o gluma "buna" :)) numai ca...., ca si acum nu va putea ascunde nimic de mine....am un al- 6- lea simt foarte bine dezvoltat si minciuna are picioare scurte
BlackPanther2386
Postat pe 27 Mai 2011 17:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Divort 16 De la: garbo_459988 7 Februarie 2017 23:05
divort 6 De la: Rotty 4 Octombrie 2013 13:11
vreau sami iau copilu 13 De la: reyya 5 Iulie 2010 18:20
E O GRESALA SA IUBESTI SI SA AI INCREDERE IN BARBATI? 81 De la: pissy79 22 Noiembrie 2009 12:15
Divortul.......o decizie greu de luat! Ce sa fac? 12 De la: ANTA 5 Iulie 2009 16:37
Setari Cookie-uri