Emigrarea si depresia

Nu stiu daca au mai trecut si alti forumisti prin ce trec eu. Dar stiu insa ca o parte dintre cei care emigreaza ajung dupa un timp sa sufere de depresie. Asta e si cazul meu, desi sunt plecata doar de trei ani. Mi-a fost foarte greu sa ma adaptez, asta pentru ca nici nu am avut un job stabil unde sa am ocazia sa imi fac prietenei, mereu a trebuit sa schimb orasul etc.Astfel se face ca ma simt foarte singura, nu am nici macar o prietena apropiata langa mine cu care sa schimb o vorba.

Toate discutiile astea amicale imi lipsesc foarte mult, si mai ales prietenii ramasi in Romania. Aici am senzatia ca n-o sa reusesc niciodata sa am relatii atat de profunde ca acelea pe care le am cu cei de neamul meu. :( Eu oricum am tendinte depresive de cand ma stiu, dar de cand sunt aici totul s-a agravat foarte mult, nu mai am chef de nimic, nu mananc, nu dorm si uneori sunt atat de disperata ca ma gandesc chiar la sinucidere.

Am fost si la psihiatru, mi-a dat antidepresive dar mi se pare cam absurd sa iau niste pastile ca sa compensez lipsa de prieteni. Si mi-e ciuda ca nu mai scap de depresia asta nici acum cand lucrurile incep sa mearga cat de cat, am semnat deja un contract si de sambata o sa incep sa lucrez in domeniul meu. Dar atat de mult am suferit pana acum incat nimic parca nu ma mai face fericita, ma simt epuizata de tot.

Sper ca nu v-am plictisit cu plangerile mele lungi. Si mi-ar placea sa ma vorbesc cu persoane care trec prin lucruri asemanatoare.
mugure_alb
Postat pe 9 Septembrie 2010 19:43
la mine e invers... cred ca o sa emigrez datorita depresiei de a mai trai aici...:P

:))
eu_geminy
Postat pe 9 Septembrie 2010 19:45
hai zi mersi!
asta daca n-ai plecat in uganda sau nu stiu ce!
deeeci....ai nevoie de creier sa te adaptezi! atata tot!
pe aici....nenicaa...lobotomiaa costa!
fleurdelis
Postat pe 9 Septembrie 2010 19:50
Buna! La mine e invers...acasa luam tratament pt depresie, anxietate, atacuri de panica...de 15 luni de cand sunt aici, am intrerupt cura, iau doar din cand in cand o pastila pt anxietate..depinde de cum se adapteaza fiecare.
felicia66
Postat pe 9 Septembrie 2010 20:04
De la: fleurdelis, la data 2010-09-09 19:50:50hai zi mersi!
asta daca n-ai plecat in uganda sau nu stiu ce!
deeeci....ai nevoie de creier sa te adaptezi! atata tot!
pe aici....nenicaa...lobotomiaa costa!

cu cap sau fara cap, daca te apuca depresia nu-ti mai foloseste la nimica ratiunea.
mugure_alb
Postat pe 9 Septembrie 2010 20:11
De la: eu_geminy, la data 2010-09-09 19:45:25la mine e invers... cred ca o sa emigrez datorita depresiei de a mai trai aici...:P

:))

toti, inclusiv psihiatrul meu m-au sfatuit sa sed aici ca daca ma intorc ma deprim si mai tare. am fost acasa in vara asta si intr-adevar nu e roza deloc situatia.
mugure_alb
Postat pe 9 Septembrie 2010 20:13
mugure....mess nu ai??? skype.....ceva de genul asta.....fa-ti niste prieteni de net si ai cu cine vorbi....
tutankhamon
Postat pe 9 Septembrie 2010 20:28
tutankhamon, am mess, cum sa n-am. Si si prietenii mei vechi ii am in lista. Dar cine mai are timp sa stea de vb pe mess, fiecare cu munca, familia lui. Dupa o vreme, relatiile nu mai sunt asa apropiate ca in timpul facultatii, mai ales cand ne intalnim foarte rar.
mugure_alb
Postat pe 9 Septembrie 2010 20:48
atunci fa-ti ,fetita, alti prieteni.....desigur, trebuie sa-i sortezi, pentru ca sunt si ciudati pe netul asta.....incearca netlog, facebook, siteurile de socializare...la inceput te vei enerva de cati prosti vei intalni, dar iti spun cu mana pe inima ca mai sunt si persoane in regula, care, efectiv, sunt singure si au nevoie, ca si tine, sa aibe cu cine vorbi....
tutankhamon
Postat pe 9 Septembrie 2010 20:56
ia zi mai mugurel..,ce te apasa bre..?
roby_cado
Postat pe 9 Septembrie 2010 21:29
aoleo tutankhamon, o s-o incerc si pe asta cu prietenii virtuali, da nu stiu cum ...se procedeaza. oare sa-mi pun o poza misto pe facebook sau ...?!la mine cu onlineul e mai greu.
mugure_alb
Postat pe 9 Septembrie 2010 23:01
mai intai inscrie-te pe siteurile astea...fa-ti cont, alegeti un nick - nu numele tau real....cu poza misto risti.....sa ai parte numai de aventurieri....pune o poza neutra.....o floare, un catel, ceva ce crezi ca te reprezinta...apoi accepta cererile de prietenie si vorbeste...socializeaza....cu grija fara sa dai de la inceput prea multe detalii despre tine.....si gata.....tu singura iti alegi prietenii dupa aceea....intri pe mess, skype, comunici....
tutankhamon
Postat pe 9 Septembrie 2010 23:05
pe tagged e cel mai simplu... pana ajungi la schimburi concrete de mesaje, te descurci doar din click-uri... mai un tag, mai un comment, mai un luv, mai un meet me, mai un youtube... pana va infiripati...:)))
eu_geminy
Postat pe 9 Septembrie 2010 23:07
Eu am emigrat-de nevoie-si sufar de depresie si de anxietate. Ma tratez cu medicamente si ma simt bine. Depresia e boala grava!!! E ca un animal care musca din noi cu pofta...Dar nu ma va dobori! As zice ca m-am obisnuit sa-l am ca partener de viata...
Luna_in_capricorn
Postat pe 9 Septembrie 2010 23:33
De la: tutankhamon, la data 2010-09-09 23:05:12mai intai inscrie-te pe siteurile astea...fa-ti cont, alegeti un nick - nu numele tau real....cu poza misto risti.....sa ai parte numai de aventurieri....pune o poza neutra.....o floare, un catel, ceva ce crezi ca te reprezinta...apoi accepta cererile de prietenie si vorbeste...socializeaza....cu grija fara sa dai de la inceput prea multe detalii despre tine.....si gata.....tu singura iti alegi prietenii dupa aceea....intri pe mess, skype, comunici....

Hai ca ma duc, pe facebook am deja cont dar nu l-am mai verificat demult. Dar daca nu-mi iese, pot sa ma intorc aici la voi, ca sunteti de treaba...plss?!
mugure_alb
Postat pe 10 Septembrie 2010 00:04
De la: eu_geminy, la data 2010-09-09 23:07:47pe tagged e cel mai simplu... pana ajungi la schimburi concrete de mesaje, te descurci doar din click-uri... mai un tag, mai un comment, mai un luv, mai un meet me, mai un youtube... pana va infiripati...:)))

tagged e site-ul sau o optiune pe facebook?
mugure_alb
Postat pe 10 Septembrie 2010 00:06
www.tagged.com

alt site, mai usor de folosit, si mai colorat, dar nu cu atatea facilitati ca facebook. in fapt, facebook e pentru de toate, in timp ce tagged e cam de "cuplaraie" lejera...:))
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 00:10
De la: roby_cado, la data 2010-09-09 21:29:54ia zi mai mugurel..,ce te apasa bre..?

nici mi-e foame, nici mi-e sete, dar mi-e dor de codrul verde!
mugure_alb
Postat pe 10 Septembrie 2010 00:14
mugur.....ia-o incet si cu atentie......sunt multe plase si multi obsedati care nu vor decat un singur lucru...te va scarbi la inceput, dar ai rabdare si totul va fi bine..... iti tin pumnii....
tutankhamon
Postat pe 10 Septembrie 2010 00:17
De la: eu_geminy, la data 2010-09-10 00:10:16www.tagged.com

alt site, mai usor de folosit, si mai colorat, dar nu cu atatea facilitati ca facebook. in fapt, facebook e pentru de toate, in timp ce tagged e cam de "cuplaraie" lejera...:))

a, hai ca m-am linistit, daca e lejera
mugure_alb
Postat pe 10 Septembrie 2010 00:17
fleurdelis
Postat pe 10 Septembrie 2010 20:27
io zic...
emigrarea si nondepresiaa
fleurdelis
Postat pe 10 Septembrie 2010 23:13
Ia zii Mugurasule, unde locuiesti matale?
Ciresica
Postat pe 11 Septembrie 2010 05:50
eeeee, unde cresc mugurasii mai!
in copac
fleurdelis
Postat pe 11 Septembrie 2010 15:46
Does it ever get windy in Australia? I have never seen it rain on
TV, so how do the plants grow? (UK)
A: We import all plants fully grown and then just sit around
watching them die. ..



sophia1971
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:19
De la: mugure_alb, la data 2010-09-09 19:43:11Nu stiu daca au mai trecut si alti forumisti prin ce trec eu. Dar stiu insa ca o parte dintre cei care emigreaza ajung dupa un timp sa sufere de depresie. Asta e si cazul meu, desi sunt plecata doar de trei ani. Mi-a fost foarte greu sa ma adaptez, asta pentru ca nici nu am avut un job stabil unde sa am ocazia sa imi fac prietenei, mereu a trebuit sa schimb orasul etc.Astfel se face ca ma simt foarte singura, nu am nici macar o prietena apropiata langa mine cu care sa schimb o vorba.

Toate discutiile astea amicale imi lipsesc foarte mult, si mai ales prietenii ramasi in Romania. Aici am senzatia ca n-o sa reusesc niciodata sa am relatii atat de profunde ca acelea pe care le am cu cei de neamul meu. :( Eu oricum am tendinte depresive de cand ma stiu, dar de cand sunt aici totul s-a agravat foarte mult, nu mai am chef de nimic, nu mananc, nu dorm si uneori sunt atat de disperata ca ma gandesc chiar la sinucidere.

Am fost si la psihiatru, mi-a dat antidepresive dar mi se pare cam absurd sa iau niste pastile ca sa compensez lipsa de prieteni. Si mi-e ciuda ca nu mai scap de depresia asta nici acum cand lucrurile incep sa mearga cat de cat, am semnat deja un contract si de sambata o sa incep sa lucrez in domeniul meu. Dar atat de mult am suferit pana acum incat nimic parca nu ma mai face fericita, ma simt epuizata de tot.

Sper ca nu v-am plictisit cu plangerile mele lungi. Si mi-ar placea sa ma vorbesc cu persoane care trec prin lucruri asemanatoare.
pai mergi si tu la biserica,te mai roaga la Dumnezeu sa iti dea putere si energie pozitiva...Si eu devin depresiva cand ma aflu in romania si cand vad cata rautate si invidie se afla in jurul meu...Si nu vreau sa ma dau dupa ei,,,,prefer sa raman o fata cu bun simt pt ca am mai mult de castigat daca raman asa,decat daca m-as da dupa ei...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 14:58
Mergi la biserica..Acolo sunt si oameni pozitivi...si te incarci cu energie pozitiva....Dar decat in romania...La cat de rai sunt oamenii,eu cand sunt in romania devin depresiva...Apoi greu gasesti prieteni sinceri si pozitivi,,doar la biserica...mergi si discuta cu un preot probleme tale,,,sper sa dai peste un preot bun cu rabdare si sa te invete de bine si sa te ajute sa te rogi,,ca sa te intaresti....Dumnezeu sa iti ajute si sa te intareasca
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 15:06
Mergi la biserica..Acolo sunt si oameni pozitivi...si te incarci cu energie pozitiva....Dar decat in romania...La cat de rai sunt oamenii,eu cand sunt in romania devin depresiva...Apoi greu gasesti prieteni sinceri si pozitivi,,doar la biserica...mergi si discuta cu un preot probleme tale,,,sper sa dai peste un preot bun cu rabdare si sa te invete de bine si sa te ajute sa te rogi,,ca sa te intaresti....Dumnezeu sa iti ajute si sa te intareasca
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 15:06
Mergi la biserica..Acolo sunt si oameni pozitivi...si te incarci cu energie pozitiva....Dar decat in romania...La cat de rai sunt oamenii,eu cand sunt in romania devin depresiva...Apoi greu gasesti prieteni sinceri si pozitivi,,doar la biserica...mergi si discuta cu un preot probleme tale,,,sper sa dai peste un preot bun cu rabdare si sa te invete de bine si sa te ajute sa te rogi,,ca sa te intaresti....Dumnezeu sa iti ajute si sa te intareasca
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 15:06
Mergi la biserica..Acolo sunt si oameni pozitivi...si te incarci cu energie pozitiva....Dar decat in romania...La cat de rai sunt oamenii,eu cand sunt in romania devin depresiva...Apoi greu gasesti prieteni sinceri si pozitivi,,doar la biserica...mergi si discuta cu un preot probleme tale,,,sper sa dai peste un preot bun cu rabdare si sa te invete de bine si sa te ajute sa te rogi,,ca sa te intaresti....Dumnezeu sa iti ajute si sa te intareasca
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 15:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Liposuctie 1 De la: andreeaiovici 23 Aprilie 2012 17:51
exfolierea pielii 3 De la: hermosa20 8 Iunie 2017 14:21
rigevidon !!! 3 De la: simonaroxana24 30 Octombrie 2014 20:04
miastenie 3 De la: garbo185918 31 Martie 2015 15:10
Oboseala cronica! Organismul e in criza energetica? 2 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:51
Setari Cookie-uri