Cat costa o nastere normala?Cat se da la medic si cat la moasa?

Buna tuturor mamicilor si viitoarelor mamici .Va rog sa imi spuneti cat se da la o nastere normala la Stanca adica cat se da la doctor si cat la moasa si in cazul in care este nevoie de cezariana cam cat se da?
tundemaci
Postat pe 9 Aprilie 2010 22:43
doamne... nu te supara pe mine dar hai sa luam cazul tigancilor din romania.. ei dau ceva pt k nasc?? nu... deci acuma stau si ma gandesc noi romancele dc sa dam??? eu nu am dat nimic si tot sau purtat frumos cu mine...
ale_micutza
Postat pe 11 Aprilie 2010 18:21
Acum depinde peste ce doctori dai.Cand am nascut eu era o tigancusa in alt salon ,care nascuse si nu mai putea de dureri,nimeni nu s-o uitat la ea,din cotra tipau pe ea sa taca din gura sa nu se mai vaite,nu i-au facut nici-un calmant.
bau
Postat pe 11 Aprilie 2010 18:30
mie una nu mi se pare normal sa se dea spaga! pentru ca asta este: SPAGA! de ce platiti impozite si taxe?? ce beneficii sunt in romania????? totul se plateste, pana si linistea am vazut ca se plateste.
Prima nastere am avut-o in romania, am dat la spagi in stanga si-n dreapta, erau amabili, dar o amabilitate fortata, nu stiu daca intelegeti...dar nu se comportau normal, parca nimeni nu avea rabdare....superficiali.
aly_fab
Postat pe 11 Aprilie 2010 18:39
Nici mie nu mi se pare normal si eu sunt impotriva spagilor,dar din pacate asta e medicina din Romania.(majoritatea medicilor,asistentelor,oamenilor care lucreaza in spitale)
bau
Postat pe 11 Aprilie 2010 18:45
uite aici un link cu ce au scris fetele despre asa ceva: http ://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/1677/Cat-costa-nasterea-prin-cezariana.html (pauza dupa http)
aly_fab
Postat pe 11 Aprilie 2010 19:53
tundemaci depinde de dr tau cel care te va asista daca are un pret anume la nasterea normala sau la cezariana,asta vb tu cu el si daca nu are un pret ii dai cat vrei tu.

la moasa la fel daca vrei ii dai daca nu nu nu esti obligata sa o faci,desi asta se cheama spaga.
ia de aici si ai grija de mine si de copil.nu e normal dar taim in romania.
anaROBERT
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:03
Fetelor cand am nascut eu(prin cezariana),doctorita mea nu a avut nici o pretentie!!i-am dat 300 de ron ei pe care nici nu a vrut sa-i primeasca i-a zis sotului ca ea mi-a monitorizat sarcina si i se pare normal sa-mi faca cezariana iar la anestezist i-am dat 150 de ron care insistent mi i-a dat inapoi (fireste eu i l-am pus in buzunar la urma) si pot sa spun ca s-au comportat de minune cu mine mi-au dat si rezerva ude eram doar doua mamici la asistente am scapat cu o cutie de ciocolata(si pe aia am primit-o eu)!deci pot sa spun ca am scapat ieftin ,dar doctorul de garda nici nu se uita la femeile care nu ii dadeau o mica atentie care era minim 500 ron,erau 2 tiganci urlau de nu mai puteau o asistenta a intrebat medicul ca nu se uita la ele si el a spus NU!
SA NU mai vorbesc de seful sectiei dr majdik vasile unde o cezariana ajunge si la 500 de euro!deci preturile depind de fiecare medic in parte
Szilvia_kidz
Postat pe 12 Aprilie 2010 13:42
sunt dr si dr care au preturi sau carora le dai cat vrei ,dar stiu ca cezarian are pret si depinde de la spital la spital si de la dr la dr.

eu am nascut normal si am impartit si in stanga si in dreapta si nimeni nu ma refuzat din contra primeam o atentie deosebita comparativ cu fetele din salonul in care eram eu care erau de la tara fetele si nu dadeau spaga
anaROBERT
Postat pe 12 Aprilie 2010 15:33
cu cateva zile in urma am vb cu o mamica care a nascut prin cezariana (2 gemeni) si i-a cerut medicul 200 euro....dar depinde si de medici....
lumini21
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:12
nu stiu de und esti u dar aici la noi in alba o cezariana costa 800 ron fara banii acestia nu tio face iar normal la doctor 100 euro iar la moasa cat vr sai dai dar eu nu am degand sa le dau ,mai nimic pt ca deea iam platit atata timp corect ar fi doar la mosa ca la noi daca nu aiu complicatii doctorul nici nu se uita ia face tot si de asistente nici nu mai spun ca sunt cele mai nesimtite ca vin si cer ca daca nu le dai nu fac aia sau aia sau vb urat te trateaza cu dispret.ASTA E MEDICINA DIN ALBA
emylyutza_05
Postat pe 27 Aprilie 2010 17:18
Buna dragi mamici si viitoarelor mamici.Eu am nascut anul trecut in martie. La dr i-am dat 250 euro(am intrebat prin salon dupa ce am nascut si cam asta era "tariful" ). Dr mea s-a purtat frumos toata sarcina cu mine, o stiam mai de mult si vreau sa merg mai departe, la alta sarcina tot cu ea. Iar la moasa i-am dat 150 lei, dar apoi am auzit la alte mamici ca i-am dat mult, ca ar fi fost suficiant si 50-100 lei. Eu am nascut normal, fara epidurala. Pot sa spun ca sunt o norocoasa, am nascut repede si usor. Nastere usoara viitoarelor mamici.
marinelanitu
Postat pe 28 Aprilie 2010 23:47
tundemaci,
salut si eu merg la dl Cezarin Todea in CLUJ ,eu sunt din SATU MARE,
teoretic trebuie sa nasc in 2 sept(40 sapt),la mine este obligatorie cezariana
in 2 febr mi-a cusut colul dl doctor la STANCA,nu am reusit sa aflu cam cat ar costa o cezariana la el...daca cumva afli ceva te rog sa-mi scri
kidz007534
Postat pe 29 Aprilie 2010 12:01
Cum adica doctorul a cerut banii???????????
La noi o nastere cu cezariana este 200 euro la doctor + 50 euro la anestezist(acuma depinde de fiecare cum isi permite) si nasterea normala 150 euro la doctor iar la moasa fiecare dupa cum crede (stiu pe cineva care a dat 50 euro) dar avand in vedere ca moasa face multe la o nastere normala cred ca merita.
Pitu
Postat pe 30 Aprilie 2010 08:33
ei mamici...la fel ca voi nici eu nu sunt de acord cu spaga.. dar tot la fel ca voi a trebuit sa dau si eu cand am nasct-o pe iulia.. 200 euro medicul.. 50 euro anestezista.. un milion si apoi inca unu la neonatoloaga...plus la fiecare asistenta 10 ron si la infirmiere cate 5 ron.. daca vroiai sa-ti schimbe patul.. nus de ce mai platim asigurare.. ba totusi.. mi-o folosit la ceva.. am beneficiat gratuit de vaccinul acela.. pentru rh.. eu am avut negativ si fata pozitiv.. poate va mai amintiti mamicile mai vechi ca va stresam inainte de nastere cu informatii....
asta e lumea in care traim.. ce sa mai spuna alceva.. eu am stat 2 sapt si 2 zile in spital...asa ca am prins asistentele cel putin de 2 ori.. dar nu le-am mai dat... una de ciuda... pe langa faptul ca imi dadea informatii eronate.. cand mi-o facut antibioticul asa lo facut de bine ca mi-o facut nodul... pacat ca au uitat pentru ce sunt acolo.. sigur nu generalizez.. asistentele mai tinere.. jos palaria.. chiar daca se blameaza nooua generatie cu mine s-au comportat exemplar.. vreo 2 chiar au refuzat ategoric atentia...cele mai in varsta.. majoritatea.. asa smechere si tupeiste....vorba romanului.. numai pe mana doctorilor sa nu ajungi
adryaana
Postat pe 30 Aprilie 2010 09:56
Buna viitoare mamici , nici eu nu sunt deacord cu asa ceva, si nici nu am talent la asa ceva, adica la dat spaga, si totusi cand am mers la medicul ginecolog, care urma sa-mi primeasca nasterea stiam cat imi va lua, deoarece am ajuns la ea prin recomandare.
Astfel nasterea m-a costat 200 e, la moasa 150 ron, infirmiera 20 ron, (De atatea emotii dupa nastere fiind si primul copil, i-am dat moasei din greseala 20 ron , dupa care am umblat sa-mi repar greseala ))))))) daca vroiam sa stau intr-o camera mai bunicica ar fi trebuit sa dau 35 ron dar mi s-au parut ok si aceea unde m-au dus direct dupa nastere, si cate 2 ron la fiecare schimb de pansament.Asta la spitalul Panait Sarbu din Giulesti.
deci cam asa stau lucrurile.
Si anca ceva, daca ajungi la un spital sa nasti si nu aveai un doctor care primeste nasterea in acel spital si la care ai fost monitorizata luna de luna nu te baga nimeni in seama, cel putin asa e in Romania.Nu le pasa de tine.Asta am patit eu, caci doctorita mea nu era pe loc, urma sa ajunga...si puteam sa nasc acolo ca nu ma baga nimeni in seama..........
Mai multe plimbarici si nastere usoara!!!!!!!!!!!!!!!
ugo_donna
Postat pe 1 Mai 2010 09:53
A nascut cineva de curant in Timisoara la Bega?Stiti care sunt,,preturile"??urmeaza sa nasc acolo am 9 luni fara o saptamana,desi am medicul de acolo mi-e putin teama deoarece am vrut sa fac cezariana si el nu prea vrea mi-a recomandat ca e cel mai bine sa nasc normal ceea ce ma cam sperie deoarece e bb cam maricel.Cine ar putea sa-mi dea detalii ce se intampla pe acolo?
Grety_Muntean
Postat pe 1 Mai 2010 13:33
eu nu am dat nici o spaga numa ca nu am nascut,in romania am nascut in europa unde acolo am lucrat o perioada si am fost asigurata si pe sotul meu si nu am platit ca de aia trag taxe,numa la noi IN ROMANIA TREBUIE SA PLATESTI SI SA DAI SPAGI SI NU STIM CAND SE VOR TERMINA CU SPAGILE,IMI DORESC SI AL DOILEA COPIL DAR TOT IN EUROPA VREAU SA NASC ACOLO MACAR ESTI CAUTAT SE UITA LA TINE F FRUMOS TE INTREABA DACA MAI VREI CEVA?PLUS CA ARE VOIE SA ASISTE SI SOTUL DACA DOREST AI UN SPRIJIN F IMPORTANT CAND E PERSOANA IUBITA LANGA TINE TE INCURAJEAZA SI NU TE TIN CU SAPTAMANILE IN SPITAL DACA NU AI PROBLEME SI E SANATOS SI COPILUL IN 2 ZILE ITI DA DRUMUL ACASA,VIN ASISTENTELE SI ACASA TE INTEABA CE FACI SI ESTI FOARTE CAUTAT,NICI MACAR O CIOCOLATA NU PRIMESC CHIAR DE INSISTI SAU O CAFEA POATE SE VA SCHIMBA SI LA NOI CU MENTALITATEA ASTA DE DOI BANI NU DAI SPAGA NU SE UITA LA TINE II FOARTE GREU LE DORESC VITOARELOR MAMICI NASTERE USOARA
kidz002717
Postat pe 2 Mai 2010 10:12
buna si eu am nascut de curad si nu am dat atat de mult la medic dar acuma depinde si de medic eu acum 8 luni cand am nacuto pe lorenna denisa am dat la medic 150 poni si la moasa 100 roni eu vroiam saidau mai mult dar toate fetele ziceau ca ele asa ia dat la medic eu atat am dat si sincer sau comportat ffff frumos cu mine a o cezariana e 800 roni ca a facut o prietena dea mea acum 3 saptamani
andreea87mili
Postat pe 2 Mai 2010 15:54
Salut eu trebuie sa nasc acuma in mai adica intre 25 mai si 4 iunie.Asa mi-a zis Dr Todea.Dupa ce nasc o sa iti scriu cat costa o cezariana pt ca eu sper sa nasc normal nu se pune problema de cezariana pt ca bebe este intors doar daca intervine ceva neprevazut am sa nasc prin cezariana.Am sa ma interesez cat costa cezariana cat timp voi fi la stanca si am sa iti scriu un raspuns.Sarcina usoara in continuare.
tundemaci
Postat pe 3 Mai 2010 19:34
kst consideri tu
kidz007774
Postat pe 4 Mai 2010 23:28
eu am nascut in maternitatea Caritas si am dat pt cezariana 5 mil vechi anul trecut si tot anul trecut cumnata mea a nascut in cfr 2 si a dat 10 mil pt o cezariana. Depinde de doctor si de maternitate si la anestezist 2 mil . cand ajungi in spital intrebi. asa am facut eu Dar eu am o doctora super vb cu ea cum vb cu sora mea si am cunoscut-o intamplator nu mi-a recomandat-o nimeni . pupici si nastere usoara
Nicholas_kidz
Postat pe 5 Mai 2010 11:55
eu am nascut in decembrie gemeni prin cezariana si am dat 200 de euro si nici pe aia nu a vrut sa ii ia
flavia__
Postat pe 6 Mai 2010 11:13
Eu am nascut in ianuarie 2010 intr-un spital din Craiova un baietel prin cezariana si toata nasterea m-a costat 3.000 lei.
Aceasta suma reprezinta: medic, ajutor medic-rezident pentru operatie, asistente, anestezist, medicamente, neonatolog, asistenta neonatolog + multe alte asistente). Tin sa precizez ca i-a fost data sotului meu llista cu medicamente si lucruri necesare pentru cezariana, am cumparat tot ce s-a putut: perfuzii, fasa, medicamente, ata de cusut, injectii, putra pentru pansat, leucoplast, etc...
Ca sa aiba grija cum trebuie de copil trebuia sa dau bani, vreu sa spun la un moment dat ca una dintre asistente mi-a spus ca nu este multumita de cat i-am dat si ca mai negociem daca mai vreau informatii. Asadar pentru baita, dat cu ulei de corp si chestia aceia care se face la putulica m-a costat 25 lei si o ciocolata. Dupa aceea s-a purtat foarte dragut cu mine si copilasul meu.
Cand a venit doctorul neonatolog la 3 zile sa vada copilul i-a spus mamei mele ca o asteapta in cabinet pentru a-i da informatiile necesare si bineinteles ca aceste informatii au costat bani. Inainte de a pleca din spital a spus ca ne asteapta din nou in cabinet. Asistentele erau ca niste lipitori. Am fost foarte dezamagita de acel spital. Conditiile erau jalnice. Am avut norocul ca am stat intr-o rezerva care era a doctorului meu. Doctorul meu a fost un super domn. Tin sa precizez ca nu este roman, este arab. Inclusiv infirmierele asteptau bani, una dintre ele a venit sa-mi ia florile ca sa le dea la cineva si bineinteles ca nu i le-am dat, dar mi-a spus sa le arunc la cos pentru ca nu era voie cu flori in camera si nu am vrut. Timp de 6 zile cat am stat in spital nu au fost spalat WC-ul si chiuveta de catre infirmiere niciodata. Doar in ziua in care a venit un control in spital au sters pe jos in baie cu o solutie. Nu existau sali de nastere. Eram un caz destul de grav cu sarcina suprapurtata, risc de deces al copilului si abia a reusit doctorul meu sa intre intr-o sala de nastere, pentru ca erau multe doamne cu fite si cu doctori cu fitele care nasteau prin cezariana, cezariana fiind un moft cu o necesitate cum era la mine.
Sper sa se schimbe ceva in aceasta tara in ceea ce privesc conditiile din spitale.

dragos_kidz
Postat pe 9 Mai 2010 12:22
citesc si ma ingrozesc, nu pot sa cred cati bani se dau unor oamenii care in primul rand isi fac datoria si care au depus un juramant. eu cred ca am fost mai norocoasa, am nascut la spitalul judetean din constanta cu medicul meu care m-a supravegheat toata nasterea,am nascut normal,i-am dat 100 euro si nu l-am vazut sa fie nemultumit,iar cu celelalte asistente cred ca am mai cheltuit vreo 2-3 milioane. am stat in rezervele doctorului,doua fete in camera unde era foarte curat,se facea curatenie in fiecare zi si cam asta e tot. iar eu tot timpul m-am gandit ca mai bine decat sa le dau prea multi bani medicilor si asistentelor,mai bine ii pastrez pt fetita mea care avea nevoie de multe lucruri si care le merita.pupici
ionela_miruna
Postat pe 9 Mai 2010 12:34
Eu am nasut prin cezariana acum sase ani cu domnul doctor Majdik si nu mi-a cerut nimic. Nici n-m dat, nici nu m- lasat sa urlu de durere, nici pupate in fund n-am fost. Deci...
Cora_Stanescu_1
Postat pe 12 Ianuarie 2014 18:16
Buna, mamici! Eu am DPN pe 28 martie dar imi pun deja o gramada de intrebari. O sa nasc la Giulesti cu dr. Simonescu Adriana. A mai nascut cineva cu ea? Stiti ce tarife se practica la ea sau in general la maternitatea asta? Precizez ca o sa nasc prin cezariana pentru ca am montata o sonda Cook.
Va rog sa-mi spuneti si mie, cele care ati nascut la Giulesti, tot ce se poate spune (conditii, personal, tarife...). Va pup :)
Angela-M
Postat pe 8 Februarie 2014 19:23
intreaba in spital femeia de servici, este femeia care deschide toate usile
lllorena
Postat pe 8 Februarie 2014 20:16
Mersi de pont ;)
Angela-M
Postat pe 8 Februarie 2014 21:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Animale de companie 14 De la: roberta 21 Februarie 2010 18:07
anticonceptionale 6 De la: ariana 4 Iunie 2009 12:28
Ablactarea 6 De la: Kiki_Mic 6 Iulie 2009 09:10
salut 1 De la: kidz007102 1 Martie 2010 17:31
Mamici din Baia Mare? 18 De la: office_salinasusesi_ro 26 Aprilie 2010 03:21
Setari Cookie-uri