alocatia copilului dupa 2 ani

Buna fetelor, am si eu o intrebare: dupa implinirea varstei de 2 ani noi nu mai primim indemnizatia de crestere a copilului, dar alocatia pentru copiii nostri se schimba sau ramane aceeasi? Nu radeti de mine, dar chiar nu stiu si sper sa ramana cele 2 milioane, dar cred ca visez prea mut
kidz000762
Postat pe 13 Iulie 2009 15:34
nu ramane de 2 milioane, e de cateva sute, 3-4 sute parca, nu mai stiu, e ca cea a copiilor de scoala din cate stiu eu
pinicuta
Postat pe 13 Iulie 2009 16:30
e 42 ron atat primeste un copil de la doi ani .era 40 da de la 1 ianuarie au facut o mare marire fix2 lei ,sa tot facem copii cu asa sume la alocatii.....
oto_otto2000
Postat pe 13 Iulie 2009 16:47
mie mi s-a spus k alocatia pana la 2 ani va fi de 250 ron si dupa 2 ani va fi de 42 ron! atat are si un elev!
acum o sa vedem ce se mai modifica pe viitor k oricum din cate vad celor din parlament si de la conducere nu le pasa k 42 ron nu ajunge nici macar pentru hrana unui copil de aceasta varsta daramite sa ii mai cumperi o jucarie, o hainuta sau ceva! va zic sincer k in strainatate nu e asa!
maternitatea e de 910 euro si alocatia e de 280 euro! si sincer iti ajunge pt k dak stai sa te gandesti o cutie de lapte praf e 1,85 euro! deci ajunge sa ii mai cumperi si hainute si una alta! in plus un pantalonas e 1 euro! se merita! dar nu stim cand va fi si in romania asa (dak va fi)
ale_micutza
Postat pe 13 Iulie 2009 21:33
...va fi 205 ron..cand? incepand de cand?
pinicuta
Postat pe 13 Iulie 2009 22:34
am inteles k de anul acesta va fi 250 ron! asteptam sa vedem
ale_micutza
Postat pe 13 Iulie 2009 22:46
dupa cum stiti, este an electoral, si vor promite din nou tot felul de chestii, ba chiar vor vota si o lege, dar nu va fi pusa in aplicare din lipsa de fonduri...
asa ca eu zic sa nu va faceti sperante prea mari...
andracalin
Postat pe 13 Iulie 2009 23:06
nici eu nu cred ca se va mari nimica: 1. e criza, oameni buni, nu erau bani nici inainte dar acuma?, si ... 2.daca si cu putinii astia bani de la alocatie, exista indivizi care fac copii numai ca sa aiba din ce bani (alocatia) sa bea si sa fumeze (caci alte venituri n-au), va dati seama ce ar insemna sa se mareasca alocatia (ma refer la ideea "nu ajunge alocatia pt toate cheltuielile legate de copil") pana la sume din care sa poti cumpara si lapte praf, si haine , si jucarii etc? cate tone de bautura s-ar consuma din banii astia si cati copii s-ar mai naste fara a fi de fapt doriti cu adevarat
pinicuta
Postat pe 14 Iulie 2009 13:23
multumesc mult fetelor, dar m-am desumflat de tot. 200 RON sunt pampersii pe luna, de restul ce sa mai zic
ce Doamnei iarta-ma sa fac cu 42 de lei. Asta e bataie de joc. sper sa fie mai bine mai tarziu
Si inca o intrebare: trebuie sa mai fac ceva formalitati, sau pur si simplu astia se autosesizeaza si imi trimit banutii astia?
kidz000762
Postat pe 14 Iulie 2009 13:26
cred ca se autosesizeaza, ce formalitati sa mai faci? ca doar stiu de existenta si varsta copilului, nu?

pinicuta
Postat pe 14 Iulie 2009 13:32
o sa va suparati pe mine, dar..statul nu are obligatia sa plateasca pt copiii nimanui, nu ai contract cu statul sa iti creasca copilul, copilul il face parintele nu statul si deci parintele trebuie sa se ingrijeasca de ce are el nevoie. Tu daca iei pampersi, jucarii etc, cat cheltui pe luna ? adica, cat ar trebui sa fie alocatia? gandeste-te cati copii sunt in tara si cat ar trebui sa se mai stranga la buget pt ca statul sa aiba de unde da asemenea alocatii. ce impozit ar trebui platit pt a se strange aceste sume? si cine sa plateasca impozitele astea? numai cei care au copii sau si ce care nu au? si apoi, daca statul ar plati cat sa poti din banii aia sa iti cresti copilul, toata lumea ar face sute de copii (ca oricum banii vin de la stat, nici nu mai trebuie sa mai muncesti nu?), ne-ar napadi boschetarii, vagabonzii, si alti reprezentanti ale celor mai culte si stilate "specii". cat despre cum e in alte tari... noi traim in romania si deci avem o viata de roman: ca sa traiesti o viata de german de pilda, trebuie sa te muti in germania...
pinicuta
Postat pe 14 Iulie 2009 13:39
apropo de alocatie saptamana trecuta a trebuit sa-mi fac card la o alta banca si m-a intrebat si de alocatie la care eu ce sa mai mut alocatia ca mai iau 1 an si apoi nu mai am nevoie de card pt ea ca sincer uitasem ca mai iei si apoi o amarata de suma la care cei din banca cum nu se poate mai luati doamna inca 42 de lei ca de la 1 s-a si marit iar eu da cu cat s-a marit???? la care ei cu 2 lei !!!!!
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Iulie 2009 13:46
asa ca daca e sa astept sa mi se mareasca alocatia in fiecare an cu 2-3 lei e ca si cum as astepta sa ploua cu caini si pisici cum zic englezii "to rain cats and dogs"
cu alte cuvinte daca ne facem copii sa-i si crestem pe cheltuiala noastra bineinteles.
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Iulie 2009 13:50
da e adevarat ce ziceti voi!
k statul nu e obligat sa-ti creasca copilul! dar sunt multe care parerea mea nu e deloc ok... mai ales in criza ce suntem acuma, sunt multi parinti care au ramas fara loc de munca si statul una doua sare sa ii ia omului copilul k doar il creste in conditii mizere dar nu se gandeste k omul s-a bazat pe acel loc de munca k sa isi creasca copilul! eu stiu treburile la o cunostinta... au ramas bietii oameni fara loc de munca si cu 2 copilasi de crescut (19 luni si 3 luni) si bietii se descurcau din maternitate si alocatie! si au venit cei de la protectia copilului k doar le ia copilasii k dc ei nu muncesc! bine k parlamentarii astia au salarii de 50 mil si stau toata ziua si dorm in scaun dar nu se gandesc k totusi e nevoie de o alocatie mai mare! poi sincer 42 lei e o bataie de joc! nici macar de pampers nu ajunge!
si in legatura cu cei care fac copii numai pt alocatie... statul ar trebui sa faca controale la fiecare in parte sa vada cum isi intretine, educa si creste copilul!
k doar pt aia sunt platiti! dar sincer e foarte rusinos ceea ce ei fac! nu merita sa se numeasca parinti
ale_micutza
Postat pe 14 Iulie 2009 14:17
am si eu intrebare Pinicuta: din ce mediu vii? Care este venitul tau lunar de poti spune cu atata usurinta acele vorbe? Crede-ma ca nu ma plang, dar nici nu sunt de acord cu aceasta suma. Ii multumesc lui Dumnezeu ca am totusi cu ce sa imi cresc copilul, cu toate ca nu ne ajuta nimeni, din nici un punct de vedere, dar recunosc ca de la un an am inceput munca pt ca sotul meu a ramas fara serviciu si nu am avut incotro. Dar sunt alti oameni care o duc si mai prost si poate mananca o coaja de paine pe zi ca sa aiba cu ce sa isi creasca copiii, si nu ma refer la aceia care fac copii pt a lua bani, ci la acei parinti care si-au dorit foarte mult copii in ciuda conditiilor de viata, dar care se si lupta din rasputeri sa ajunga la liman. Eu cred ca puful sub care dormi este prea moale ppt a intelege aceste lucruri.
kidz000762
Postat pe 14 Iulie 2009 15:43
Si inca ceva, statul este cel care urla ca din gura de sarpe ca suntem intr-o plina scadere demografica, si usor, usor vom disparea si ca natie daca mai migram mult
kidz000762
Postat pe 14 Iulie 2009 15:45
draga mea, eu vin dintr-un mediu in care mama mea nu ne-a crescut cu pampersi si nici legea nu-i permitea sa stea 2 ani acasa , si in care a intampinat mari greutati in a ne creste, caci avea nevoie de bona ea lucrand si pe tura de zi si de noapte (ba asa ba asa), bonele o lasau balta cand ii era lumea mai draga, noi am avut tot felul de probleme de sanatate, sora mea chiar are in continuare si acum la 20 de ani si nu se poate descurca singura, si totusi mama nu a zis niciodata ca "statul trebuia sa imi faca nu stiu ce", aceeasi mentatlitate mi-a inradacinat-o si mie, respectiv ca daca ti-ai asumat raspunderea pt nasterea unui copil, iti asumi si raspunderea cresterii lui. daca iti e greu, te lupti si cauti cai de a rezolva problemele, nu stai sa te plangi ca ar trebui altul sa le faca in locul tau. si daca cumva crezi ca sunt de parere ca numai bogatii trebuie sa aiba copii (prin bogati intelegand cei care au salarii cu care sa isi permita sa cumpere si pampers de exemplu, nu intelege prin bogati ..masini bugatti sau vile cu piscina), sa stii canu e cazul meu ...

e adevarat, statul se plange de natatlitatea in scadere, si nu stie sa ia masuri pt a remedia situatia, dar asta e problema statuui: problema noastra e sa ne crestem copiii pe care ii avem. daca nu ne ajung banii, mai ales cand copilul are deja 2 ani, nu ii mai luam pampersi care costa 2 milioane pe luna, mai ales ca la varsta asta ar cam fi cazul sa invete sa faca la olita.

si daca ti-nchipui ca ne-au ocolit greutatile de cand am nascut copilasul, da-mi voie sa zic ca sunt convinsa ca MULTI nici macar nu viseaza prin cate am trecut, astfel incat se mira ca vrem sa ii facem si fratiori, asa ca da-mi voie sa raman la parerea mea: fiecare face cati copii vrea si lupta pt ei cum stie mai bine, dar fara sa invinovateasca pe altii (respectiv, statul = tot poporul, caci altfel de unde are statul bani?) cum ca de ce nu se gandesc altii la problemele noastre etc?

si dupa mine, daca chiar ar trebui sa investeasca statul in ceva, acel ceva este schimbarea mentalitaii cu privire la oamenii care chiar au probleme: handicapuri de diverse feluri, boli mintale etc, ca ASTIA chiar nu se pot descurca decat cu greu, nu noi cei care "nu avem destui bani"...
pinicuta
Postat pe 14 Iulie 2009 16:31
si apoi, batranii care au pensii mai mici decat salariile noastre "insufizante", ei ce sa mai zica?au muncit o viata si au cotizat pt altii, si acum medicamentele costa, intretinerea costa, aia costa, aia costa, ei ce sa mai zica? noi macar suntem sanatosi nu? (ma rog, majoritatea..)
pinicuta
Postat pe 14 Iulie 2009 16:58
nici eu nu sunt de acord cu mentalitatea "statul e de vina, el sa-mi repare situatia"...
200 lei/ luna ca ajutor pentru cresterea copilului nu mi se pare nici cine stie ce suma, nici nu inteleg motivul pentru care in viziunea statului un copil de peste 2 ani are nevoie de mai putini bani...
dar inainte sa fac copilul, am strans bani sa avem rezerva... pe atunci credeam ca o sa iau doar 600 lei, si nu 85% din salariu...si uite asa am ajuns la 30 ani sa fac copilul, poate si de frica faptului ca mai devreme n-as fi putut sa-i ofer tot ce pot acum...
eu zic ca mai multa planificare in a avea un copil te scuteste de RIDICOLUL de a da vina pe stat... nu judec pe nimeni aici, fiecare face cati copii vrea, cand vrea, daca vrea, dar nu te poti astepta sa-ti dea statul bani sa-ti cresti copilul, in conditiile in care acel copil nu e in grija statului...
ASTA E MENTALITATEA PE CARE TREBUIE SA O SCHIMBAM NOI, PENTRU COPIII NOSTRI...
si daca tot intrebi de "mediul" in care traim, noi astia care nu pretindem de la stat nu stiu ce sume sa ne dea sa ne crestem copiii, ci ii crestem la standardul care ne satisface pe noi, iti spun ca avem un venit net pe familie in jurul la 5000 lei...
asta pentru unii e foarte mult, pentru unii e ok, pentru unii e foarte putin... nici eu nu ma compar cu Andreea Esca, nici cu tigancusa care vinde flori la coltul strazii...
si daca tot mai vrei detalii, afla ca amandoi am lucrat numai angajati la firme private, nu la stat, am inceput amandoi de la minimul pe economie, dar am muncit de ne-au sarit ochii din cap, chiar si cate 16 ore/zi...
d-aia avem bani... ca am muncit mult, ne-am castigat increderea sefilor, si am cerut mariri de salariu... nu am avut pile, poate am avut mai mult noroc decat altii... dar asta nu inseamna nici pe departe ca nu stiu cat m-a costat puful PESTE care dorm... si da, "puful" meu a costat fix 1500 lei, fiind o saltea de calitate de la Mobexpert... si dorm foarte bine...
asa ca inainte sa dai cu biciul, gandeste-te ca in tara asta de rahat in care toata lumea pare ca dormiteaza, in loc sa munceasca, ei bine, sunt unii care chiar muncesc... si, spre surprinderea ta, chiar castiga suficient cat sa nu-si faca griji daca are acoperire pe card pentru ce a pus in cos la supermarket...

desi in multe privinte, pe diverse subiecte postate pe forumuri, nu sunt de acord cu pinicuta, acum am simtit nevoia sa comentez... nu in apararea ei, ci in apararea tuturor celor care muncesc si castiga cat merita...

iar mie statul, in toate formele lui, de la administratie, spitale, mediu inconjurator, politica, IMI REPUGNA... nu am intalnit inca un sector de activitate al statului care sa functioneze cum trebuie...
si atunci n-am nicio asteptare de la el, dar achit in continuare taxe si impozite de tot felul, arunc hartia la cosul de gunoi, nu vorbesc tare la terasa sa deranjez locatarii de deasupra, nu las mizerie cand ma duc la padure, si nu-l invoc nici pe Dumnezeu cand am vreo problema...

asa ca, mai lasa-ne, ca daca tie ti se pare ca nu esti platita suficient, nu e vina noastra, nu e vina statului, ci e vina ta...
andracalin
Postat pe 14 Iulie 2009 19:10
ale_mictza, ca nu ai serviciu nu e motiv ca statul sa iti ia copiii : pe ce baza sa ii ia? poate nu ai serviciu dar ai bunici care sa te ajute, sau unchi etc, sau poate te muti la tzara unde nu te costa mare lucru sa locuiesti, si unde poti planta si un cartof in curte ca sa ii dai copilului sa manance, si apoi poate nu mai ai loc de munca dar ai bani pusi deoparte... (ca sa nu mai zic de atatea sute de tigani fara serviciu carora nu le-a mai luat statul copiii), asa ca motivul asta nu e suficient pt a indeparta copilul de parinti, poate persoanele respective nu au inteles bine situatia. plus ca nu are cine sa stie daca tu ai serviciu sau nu, cine crezi ca sta sa urmareasca pe fiecare daca lucreaza si cati copii are, plus ca protectia copilului nu se sesizeaza nici pt chestiuni mai grave (batai, torturi etc) decat daca se duce cineva sa se planga... deci in povestea cu luatul copiilor pe motiv ca nu mai ai serviciu, mie una ceva nu imi miroase a bine...
pinicuta
Postat pe 14 Iulie 2009 19:47
pinicuta... e adevarat, o vecina de a mea are 2 copilasi si atat ea cat si sotul ei si-au pierdut locul de munca!
eu ii vad k pe cat se poate se ocupa de copii, nu erau murdari, ci erau foarte bine imbracati si au venit de la protectia copilului si i-a zis k dak nu isi ia macar unul dintre parinti servici in 3 luni ii i-a copii! ea de fapt s-a dus sa isi faca o alocatie complementare (care se acorda catorva familii care au venituri mai mici) probabil k ai auzit de aceea alocatie si dupa o sapt dupa ce a depus dosarul au venit 2 persoane k sa vada unde si in ce conditii locuieste!
si atunci i-a zis k o sa ii ia copii!
nu stiu din ce cauza dar vecinii mei au zis k nu isi dau copii pt nimic in lume si decat sa faca asa ceva mai bine pleaca din tara!
de aceea ziceam k sunt niste nesimtiti deoarece pt acele familii in care parintii chiar nu se ocupa de copii si le beau alocatia, nu se face absolut nimic dar pt acei care chiar dak is saraci si prefera sa stea flamanzi dar sa aiba copii ce manca ii ataca in acest fel spunandu-le k ii vor fi luati copii!
asta e foarte dureros! la acest aspect m-am referit eu
ale_micutza
Postat pe 14 Iulie 2009 21:32
probabil asta e si motivul pt care au primit o vizita din partea protectie copilului sa vada ce si cum ca nu toate dosarele pt alocatia complementara sunt aprobate fara a fi studiate asa ca este normala o astfel de vizita.
acum nu vreau sa-i descurajez dar chestia cu plecatul din tara nu este o solutie pentru rezolvarea problemelor ce crezi ca peste hotare sunt caini cu covrigi in coada?????si acolo iti gasesti la fel de greu servici ca si la noi .
oricum sper sa-si gaseasca macar unul servici pentru a reusi sa se descurce cat de cat cu cheltuielile pentru copii.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iulie 2009 13:05
cred ca ai inteles gresit. Eu nu ma plangde venitul meu. Muncesc tot in mediul privat, am un salariu foarte bun, si lucrez inca de cand fetita mea a implinit un an, iar pe ea am dat-o la cresa. In ceea ce priveste cum ne-au crescut parintii nostri eu nu am nimic de comentat, am crescut la cresa de la 4 luni si asta spune tot.Fara bunici, unchi, matusi, etc. De asemena, daca eu am avut scutec la fund, nu inseamna ca terbuie sa ii pun si copilului meu, cred totusi in evolutia speciei umane. Dar eu, ca si tine suntem cazuri fericite si relativ putine de femei care nu se tem pt viitorul copiilor lor, dar nu uita ca maine se poate intampla orice, cu toata munca ta de 16 ore, si sa stii ca si mea a fost la fel. Si am muncit si in sarcina pana in ultimul moment, i uicram de dimineata de la opt si ma apuca 10 - 11 seara. Nu am avut nicio zi de concediu siam strans bani si pentru perioada in care am stat acasa. Dar eu sunt un caz fericit. Dar 75% din te femeile acestei tari nu au aceste posibilitati si ma doare sufletul pentru ele. Vorbesti cu foarte mare usurinta, ceea ce imi da convingerea ca nu stii ce sunt acelea greutati. Ai mancat vreodata paine uscata cu apa pt ca nu ai ce sa mananci sau paine cu mustar, sau a mananci doar un colt de paine toata ziua, sa fii nevoita sa iti imparti o paine pe mai mul
kidz000762
Postat pe 15 Iulie 2009 13:07
sa imparti o paine pe mai multe zile, ca sa ai ce manca. Sau nu cred ca ai plans vreodata ca nu ai un ban sa iti cumperi o eugenie sau alte chestii mici si amrunte si ieftine, dar nu ai cum sa le cumperi ca nu ai cu ce!!!!!
Nu cred ca ai plans vreodata ca foarte multe mamici din tara asta disperate ca nu stiu ce vor face a doua zi, cum se vor descurca. Iar viata are foarte multe surprize, mule de tot si spune hop pana treci parleazul
kidz000762
Postat pe 15 Iulie 2009 13:10
draga mea cred ca fiecare dintre noi am trecut prin anumite greutati la un moment dat dar tot nu vad legatura cu statul????oricare dintre noi ne-am dori sa fim cat mai bine platite pentru a le oferi copiilor tot ce-i mai bun dar atunci cand luam decizia de a avea un copil nu ne gandim sa ni-l creasca altcineva .Si evolutia speciei umane nu se rezuma numai la pampers hai sa fim serioase acum.
Si bunica-mea a crescut 2 copii pe timpul razboiului si fara pampers si fara alocatie de la stat si tot s-a descurcat si au ajuns oameni cu stare asa ca hai sa fim rezonabile cand afirmam niste lucruri.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iulie 2009 13:18
Si eu le admir pe acele femei, pt ca sunt intr-adevar luptatoare, nu noi. Pt ca acele femei si muncesc, si au grija de copii si de familie si se chinuie de pe o zi pe alta, pt ca nu toata lumea are salariul meu sau al tau. Marea majritate a familiilor au tot venitul din casa mai mic decat salariul meu si nu pt ca nu muncesc, muncesc mai mult de cat mine si decat tine la un loc, munca fizica, nu intelectuala, assa ca gandeste de doua ori inainte sa spui ceva
kidz000762
Postat pe 15 Iulie 2009 13:19
????? draga mea, daca crezi ca munca fizica e mai usoara sau mai grea decat ce aintelectuala, asta e problema ta (fiecare om alege ce munceste, nu il obliga nimeni pe cel care da cu sapa sa stea pe camp in loc sa se angajeze intr-o banca, nu? fiecare face ce poate si cu ce l-a inzestrat dumnezeu: eu nu pot sa stau pe camp asa cum nici altii nu pot sa faca calcule matematiuce sau sa lucreze pe calculator, na. daca am fi toti la fel nu ar mai avea cine sa faca treburile din anumite sectoare economice)

2. evoluam?cum? plangandu-ne de banii de pampers?credeam ca evolutia inseamna sa te destepti si sa intelegi care sunt adevaratele prioritati : sanatatea IN PRIMUL RAND, apoi hrana, hainele etc, si pampersii daca vrei tu chiar PE ULTIMUL LOC din punctul meu de vedere (mai ales ca discutia era pt varste DE PESTE 2 ANI)

3.cum banuiesc ca sunteti toti 3 bine sanatosi, consider ca plagerile de viata grea nu isi au rostul, chiar daca ar fi intemeiate poate, caci gandeste-te ca sunt mame care au nascut copii cu cancer, mame ai caror copii au necesitat extirpoarea unor organe care nu mai functionau, mame cu copii retardati etc... si totusi nu esti tu una dintre ele. iar pt aceste mame toti banii din lume nu aduc nici un strop de fericire, asa ca mai gandeste-te o data care sunt prioritatile, si mai ales care e legatura cu statul? statul ar tb sa dea casa celor care n-au? bani celor care duc lipsa? haine?mancare?nu mai e vremea comunistilor ca sa impartim egal la toti. si tatal meu avea o vroba: "nu te-ai nascut regina si nu ai slugi"- ce sa-i faci, unii sunt regi, altii au pile, altii sunt oameni bogati, fiecare cum i-a fost norocul, ce vrei sa faca statul acum? intr-o economie de piata fiecare se descurca cum poate in conformitate cu aptitudinile sale si cu dorinta de a se descurca. crezi ca exista intradevar oameni care sa nu isi poata gasi nicidecum NIMIC de lucru?poate ca nu gasesc ceva in conformitate cu mandria lor de a lucra doar in domeniul in care au studiat, dar ca femeie de servici, vanzatoare, paznic, om la sapa, gasesti sigur daca chiar cauti, asa ca nu statul trebuie sa ii ajute pe cei care au fost concediati, ci ei insisi trebuie sa isi caute de lucru... sau dupa cum am zis, sa se mute la tara si sa isi plateze propriii cartofi...
pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 13:28
acu depinde de ce parte a baricadei esti ca sincer pentru ce sfantul ne mai chinuim sa invatam atata ne ducem la sapa si nu ne mai batem capul cu bilanturi si balante contabile ( domenil meu) sau mai stiu eu ce alte job-uri mult mai complexe...
asa ca nu cred ca are rost sa judeci pe cineva dupa cateva fraze ca sincer nu o cunosti nici pe andra nici pe pinicuta si ca sa ajunga la banii care-i are cum singura a spus a muncit foarte mult si nu cred ca are rost sa-ti mai spun cum e sa inveti pentru o amarata de nota sa nu pierzi bursa si sa mai fie cazul sa dai si explicatii parintilor care-si iau de la gura sa te tina in facultate.
asa ca draga mea eu zic sa nu mai traim cu vechiul sentiment din epoca de aur ca statul trebuie sa-ti dea o slujba la uzina si un amarat de salariu din care nu poti nici macar pamppers sa cumperi ca nu ai de unde.
iti doresc o zi cat mai placuta.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iulie 2009 13:29
Dar aici nu e vorba de a ni-l creste cineva, pt ca nici mie nu mi-a crescut-o nimeni pe fi-mea, am stat 24 din 24 cu ea, ma duceam cu ea la toaleta ca sa imi fac nevoile, si ca o paranteza, fiica mea face la olita, dar la cresa imi cer 3 pampersi pe zi, pt ca nu are nici doi ani si nu vor sa riste. Aici e vorba cu ce te descurci. Platim atatea la stat si rezultatul unde e? E normal ca gravida fiind sa platesc anumite consultatii, pt ca asa vor ei! cate femei habar nu au ce este o ecografie pt ca nu au bani, nu au fost ca noi sa ne vedem copilul din primele saptamani si multe altele. Si sunt multe femei care fac copii pt ca isi doresc foarte mult, fara a se gandi ca nu au cu ce se descurca. Si daca tot ne raportam la trecut, nu mai folositi absorbante, puneti-va carpe, sau in cel mai fericit vata, folositi foi de proumb la toaleta si multe altele care erau o data. Puneti macar o data in practica ceea ce tot vorbiti acolo, ce au facut bunicile si parintii vostri, si apoi vorbiti de greutati
kidz000762
Postat pe 15 Iulie 2009 13:35
pai si chiar nu inteleg de ce esti suparata tu ne-ai intrebat de alocatie noi ti-am raspuns si tot tu te superi.parca noi nu platim atatea la stat sau crezi ca impozitele sunt numai pt unii????si noi am mers la consultatii si ecograf si am dat bani in stanga si dreapta si ce crezi ca ne-a mai dat cineva inapoi ceva ei bine nu si alocatia oricat de suparata vei fi tot 42 de lei ramane deocamdata .
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iulie 2009 13:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand carut Hauck, nou, 300 ron 2 De la: ahsoka 20 Mai 2010 16:00
Tratare timiditate - psihoterapeutul este cea mai buna solutie? 4 De la: ana_pop 28 Decembrie 2015 16:02
vand carucior graco in stare buna la 250 lei negociabil 8 De la: pinky 20 Ianuarie 2010 00:46
Fundul sau sanii 6 De la: garbo_420653 21 Noiembrie 2015 19:20
set sterilizator IQ24 Avent @ pompa san ISIS manuala Avent 1 De la: danielas999 20 August 2009 22:44
Setari Cookie-uri