Alimentatia la bebeii de 4 luni

Asa cum am mai scris pe un topik deschis de curand http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/1154/stie-cineva-vreo-cresa-din-iasi.html
eu am un bebe de aproape 4 luni si eram curioasa cat lapte mananca alti copii de 4 luni. Nu am inceput diversificarea si nici nu vreau sa o incep inainte de 6 luni.
Bebe al meu papa de 5 ori pe zi, lapte praf, la fiecare masa cate 180 ml, deci in total 900 ml. Problema e ca el ar vrea mai mult, iar noi nu stim cum sa facem sa il oprim din papa ca acum are 7 kg. La voi cum papa?

Ii multumesc mult lui emerald555 pentru raspunsurile ei si astept sa discutam mai multe despre acest subiect!
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:10
imi aduc aminte ca sebi la 3 luni avea deja 9 kg si papa doar san atunci am facut si botezul si toata lumea ma intreba daca are 6-7 luni nasa cu moasa in schimb erau terminate dupa amiaza la restaurant ca facusera febra la maini.
poti sa-i dai mai putin ca si cantitate si sa-i maresti intervalul de timp adica daca-i dai la 3 ore poti sa-i maresti intervalul treptat azi cu 10 minute la fiecare masa maine cu 15 minute si uite asa pana ajungeti undeva la 3 ore si jumatate sa zic sebi papa cam la 2 ore si jumatate max 3 pupici si bafta
apropo sebi s-a nascut de 4 kg si 54 cm asa ca de fiecare data cand mergeam la control si vedeam bb de aceasi varsta cu el si la jumatate din greutatea lui ne impacientam dar doctorita ne lamurea ca acei copii se nascusera la 2.700-2.900 si din aceasta cauza era normal pentru ei asa cum era normal si pentru el.
acum la aproape 11 luni variaza intre 11.5kg si 12 pentru ca-i ies dintisorii si e mai mofturos cateodata sunt zile cand papa doar titi si a mai si plecat in picioruse bineiteles sustinut sa nu dea poc asa ca nu mai ia asa mult in greutate
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:23
Papa la 4 ore.. Nu s-a suparat cand intr-o zi i-am schimbat din 6 mese (adica din 3 in 3 ore) in 5 mese (pastrand cantitatea de lapte pe zi), dar acum parca ar vrea mai mult de mancare (urla cand se termina biberonul)..
El s-a nascut cu 3560g si 56cm.. A fost declarat macrozom pentru ca s-a nascut in saptamana 37 si se estima ca la termen ar fi depasit 4 kg.
Eu sunt ceva mai stricta cu greutatea pentru ca ma tem sa nu i se declanseze diabetul (oricum gena o are de la mine).
Acum e oarecum in "grafic", trebuia sa aiba 6560 g la 4 luni - si estimarea e ca va avea cam 7100 - 7200 g cand va implini 4 luni (pe 01 mai).
Ma gandeam sa ii mai cresc putin ratia de lapte, dar nu as vrea sa mai ia in greutate..
si de asta eram curioasa cam cat mananca alti bebei la 4 luni..
Multumesc pt raspuns
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:45
eu as zice sa vorbesti si cu doctorita de familie pentru ca la 4 luni ar trebui sa incepeti diversificarea deoarece la bb alimentati cu formula se incepe de la 4 luni iar la cei cu titi la 6 noi am inceput la 4 iar atunci e mult mai usor ca-i mai dai un suculet de morcov apoi un suculet de morcov cu mar si uite asa mai inlocuiesti cate o masa de lapte
in ceea ce priveste greutatea si eu sunt cam disperata sa zic asa deoarece celulele adicpoase se formeaza la aceasta varsta si nu vreau sa am un copil obez asa ca am mare grija la alimentatia lui sebi chiar daca el ar vrea sa manance mai mult decat de obicei cateodata mai priveste cate un mar sau cate un morcov spre mirarea mamicilor din parc care umbla cu paine biscuiti sau mai stiu eu ce prostii dupa ele eu umblu cu fructe si legume asa sebi isi face de lucru si roade cate ceva si mai uita si de durerea de dintisori si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:55
si eu zic ca mai bine fructe si legume decat paine si biscuiti, dar trebuie sa ia si vit B din astea..
avem medic pediatru - ne-a spus ca diversificarea la cei cu lapte praf poate incepe de la 5 luni, dar sa il lasam in pace pana la 6 luni ca oricum ia in greutate si cica ar fi mai bine pt el sa inceapa mai tarziu...
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:02
acum vorba aceea daca vei consulta 10 medici vei avea 10 pareri acu stiu ei ce-i mai bine ca de aia sunt medici si au invatat atat
oricum eu in supica ii pun paste asa ca nu ma pot plange ca nu are de unde-si lua vit b iar seara ii dau o portie de cereale asa ca au si ele vit b din belsug
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:07
eu zic sa incepeti diversificarea de acum nu cu biscuiti bineanteles...cu suc de fructe .fructe cat mai multe si legume.alex al meu care are 9 luni jumate la varsta bebelului tau avea 10.8 kg exagerat de mult si ii dadeam numai piept,am fost la doctor si a zis sa mai am rabdare si sa mai merg la 1 an dar totusi sa incep diversificarea imediat!ceea ce nu am facut sa fiu sincera,am inceout divers.la 6 luni.acum are 12 kg nu ii dau biscuiti paine nimic ce tine de fainoase doar compoturi bineanteles ca numAI FRUCTELE DIN COMPOT iaurt branzica si putintica banana supica etc...nimik din ce ingrasa.in concluzie zic eu ca ai putea sa incepi divewrsificarea deoarece cred eu ca puiutul tau nu se mai satura cu lapticul,mancarea solida o sa-i tina de foame si ai sa vezi ca o sa manance mai rar pupici
silviatatu
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:04
Fetita mea are 4 luni, mananca de 6 ori pe zi lapte praf, cate 170-180 ml si o data pe zi bea cu biberonul 80 ml de suc de morcovi cu mar. Are 6.300 kg, s-a nascut cu 3.600 kg. Cat de curand o sa incep sa-i dau supica de legume. Foarte rar ii dau cate putin ceai, cand e mai cald afara si cred ca-i e sete.
monica_cora1975
Postat pe 27 Aprilie 2009 16:05
ola la toata lumea ! raul al meu are aproape 4 luni si mananca in jur de 7/8 mese la 24 ore, constand in 100 ml sau 110 ml de lapte ,la interval de 2 ore 30 sau 3 ore depinde cum are mofturi.suc de fructe sau alte minuni culinare nu probeaza inca din cauza ca el este putin cam prematur si dismatur cantarind la nastere 1,472 grame si avand 44 cm. acum s a intremat si are 5,118 si vreo 58 de cm. oricum este sub norma dar a recuperat binishor.mancare de alt tip nu ai dau ca pediatra lui a zis ca organele sale interne mau au nevoie de timp pentru a se maturiza.macar pana la 6 luni sa continuam cu lapte.sfatul meu este sa vb cu pediatra sa vezi ce zice . o zi buna la toata lumea
iullius
Postat pe 27 Aprilie 2009 23:55
pt iulius va mai dam de la noi ca alex are 9 luni jumate si 12 kg la varsta bebelului tau avea 10,8 kg.nu ai zis il alaptezi? sau ii dai formula?
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:01
scuze.trebuia sa precizez de la inceput. aici e papa,taticul. nu , nu il alapteaza si cu formula am mers cam de la inceput , lapte nu prea a vrut sa curga . asta e . sa fie el sanatos si o sa recupereze.oricum radem asha putin ca nu are deloc burta si zicem ca este suplu.dar in reste este voinic si puternic
iullius
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:05
nu-i nimik are el timp sa creasca mare nu e bine nici gras sanatate multa va dorim si sa cresteti mari si sanatosi
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:11
tudor a avut la nastere 3,8 kg si 53 cm, nascut la aproape 42 saptamani (dat afara in mod fortat, cu 3 injectii de provocare si cu interdictie de revenire la domiciliu, ca o zi daca mai dura, mami lui se interna la nebuni, nu la maternitate)... n-a fost nicioadata vreun mancacios, adica nu treceam la aceeasi masa de la un san la altul si nici p-ala nu-l golea.... dupa probele mele, nu manca niciodata mai mult de 120 ml lapte la o masa, si avea cam 5-6 mese/zi...
dar si tot atatea scaune, daca nu mai multe... si asta conteaza, dupa parerea mea...
am inceput diversificarea la 4,5 luni cu suc de morcovi...
pana la 3 luni luase in greutate aproape normal, adica 700 g/luna, dupa care, luna urmatoare a scazut brusc la 200 g... il cantaream zilnic si ma bucuram pentru fiecare 10 g... ("obsesii de mama bolnava la primul copil" o sa spuneti, dar asa era)... dar din luna aia a inceput sa cresca in inaltime mai mult decat media...
acum are 8 luni si 8,1 kg si 76 cm (inaltimea unui copil de un an si ceva)... ca in loc sa puna pe el, al meu copil creste in inaltime, de zici ca-l tin cu picioarele in apa...
nu e slab, nci vorba ca ar fi gras... m-am dat de ceasul mortii vreo 3 luni si muream de ciuda cand vedeam copii "pufosi" in parc... pe urma m-am calmat, ca daca faci raportul greutate/inaltime nu stam chiar rau...
ceea ce vreau sa spun e ca, desi vi se par pufosi copiii, poate nu au luat in inaltime.... pana la un an ar trebui sa ia cam 1cm/luna, rar cate 2cm...
al meu a avut si 5cm intr-o luna, de m-am trezit ca nu-i mai veneau costumasele, si la inceputul lunii erau mari...
dar, ma rog, fiecare mamica cu problema ei... eu nu stiu ce sa-i mai dau sa puna pe el, iar voi invers...
daca vreti sa ne dati de la voi, eu sunt doritoare... pe tudor nu-l intreb, ca si-asa m-a suparat ca nu mai vrea supa de legume cu carnita...
da chiar, voi ce fel de carnita dati bebeilor?
noi avem "tara" si mancam numai piept de pui sau de curcan... d-aia care alearga de dimineta pana seara, ca atunci cand fierbi carnea se face mai inchisa la culoare, de zici ca mananci vanat, nu alta... poate daca aveau mai multa grasime pe ei, lua si tudor mai mult in greutate, dar nu cred ca se merita sa cumpar din comert, atata timp cat avem de la bunici marfa de calitate...
cat despre diabet, si eu mi-am facut griji, mai ales cand eram insarcinata, ca ambii bunici au sau au avut diabet (tatal meu a murit), si ma gandesc ca gena se transmite... cu atat mai mult cu cat, pana sa raman gravida, am avut ceva probleme din cauza asta... dar sarcina, culmea, le-a rezolvat...
andracalin
Postat pe 28 Aprilie 2009 01:39
acum si-a revenit.. mananca la fel ca inainte si nu vrea mai mult! ce sa ii fac..
andra apropos de ce ziceai sa ii faci teste de glicemie (mai ales daca slabeste) ca diabetul se mosteneste cam din doua in doua generatii.. nu vreau sa te supar, dar e mai bine sa afli din timp (de cand se declanseaza diabetul) decat sa pateasca ceva...
multumesc tuturor pt raspunsuri!
si iulius sa inteleg ca si copilul tau e nascut la inceput de an?
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:39
am vorbit cu doctorita noastra despre diabet si a zis ca inca sa nu-mi fac griji, ca n-are semne... si la varsta asta chinuim copilul degeaba...
dar mai tarziu o sa-i fac o glicemie, sa vedem cum stam...
andracalin
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:58
mda.. uite o sa iti spun cam care sunt semnele si o sa iti dai seama singura daca poti sau nu sa determini..
copilul scade in greutate (destul de repede - eu am slabit 10 kg in 2 luni cand eram mika si am facut diabet), urineaza des (de foarte multe ori noaptea) si nu se mai poate tine astfel incat poate face pe el (inclusiv noaptea in pat), ii e foarte sete, are buzele si gura foarte uscate si are si pofta de mancare.. si cam atat la copii.. mai sunt si alte simptome dar la adulti..
si acum spune-mi cum poti sa iti dai seama la un copil (cu pampersi) ca are sau nu diabet.. macar eu aveam gura sa spun ca totusi nu ma simt bine.. simteam ca ceva s-a schimbat..
oricum daca ai posibilitatea (si cred ca si la farmacii se poate) ii poti face un test de glicemie cu un tester (il inteapa in deget sau in picior si ii trebuie doar 2 picaturi de sange)
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:04
oricum o glicemie vom face si noi cred ca tot luna viitoare cand vom mai face niste analize asta din cauza ca s-a nascut cam maricel
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:07
da.. se spune ca un copil nascut cu peste 4 kg are risc de diabet.. dar eu m-am nascut cu 3600g la o saptamana dupa termen si tot am facut diabet (pe fond de stres.. nu aveam pe nimeni in familie)
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:12
andra, ziceai de carne.. si eu o sa ii dau carne de tara, din aia la care stau sa fierb 3 ore indiferent de cat de tanar e puiul.. :))
si referitor la cantarit si eu il cantaream zilnic si ma bucuram de gramele luate asa ca nu cred ca ai o "obsesie de mama bolnava"
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:16
nu-i ii este sete, nu are gura uscata, nu a scazut in greutate, ci a luat mai putin decat trebuia, nu are pofta de mancare, face susu noaptea...
dar pentru ca esti tu atat de ingrijorata, o sa-i fac o glicemie in curand, ca am o prietena doctorita care are un tester de glicemie...
andracalin
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:19
:)) merci merci.. dar sa stii ca nici eu nu ii fac lui Razvanel teste de glicemie.. am zis ca prima data o sa ii fac cand o sa aiba 2 simptome simultan (l-am vazut de cateva ori cu gura uscata, dar nu scade in greutate.. cat despre facut pipi noaptea cred ca toti bebeii fac.. nu prea avem cum sa ne dam seama zic eu)
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:37
dianaecrii. Zi-mi si mie, pt mine daca am mereu senzatie de sete si ma duc si des la baie, pofta de mancare nu stiu daca sa zic normala sau poate un pic mai mare, dar in greutate nu scad, ar trebui sa-mi fac griji ca as avea diabet.
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:42
la adulti comportamentul e mai ciudat.. si se poate chiar sa te ingrasi in lok sa slabesti..
insa nu iti face griji, incearca sa faci niste analize sau daca vrei ceva mai rapid fa un test la o farmacie - daca ai mancat ai grija sa fie la 2 ore dupa masa; cea mai buna constatare e dimineata pe nemancate - o sa te intepe in deget si iti ia 1-2 pic de sange, probabil te va costa undeva in jur de 5-10 lei... (nu mai sunt la curent cu pretul ca am tester acasa)
e bine safaci un test decat sa ajungi la coma... eu la putin timp dupa declansare am avut o hiperglicemie (glicemie foarte mare) in timpul unei nopti, m-am trezit din somn ca visam un pahar de apa si nu puteam sa ajung la el, m-am dus am baut apa (de data asta in realitate ) si cand m-am intors in camera am lesinat.. probabil a fost un fel de coma si am avut un mare noroc ca m-am trezit.. in mod normal intri in coma si nu prea iti mai revii (doar daca cineva isi da seama repede ca ai diabet si te duce la spital - daca doar te duce la spital cei de acolo nestiind ce ai iti baga in general glucoza, iti mareste glicemia si.. cam asta a fost cu viata)
si sa nu uit.. daca ai diabet si hiperglicemie iti miroase gura.. a alcool, ca si cum ai fi baut foarte foarte mult!
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:51
cu siguranta voi face un test. Ca iti ziceam ca am o verisoara farmacista. Weekendul viitor oricum ma duc la ea si o pun pe ea sa mi-l faca. Mie mi-e frica. Deh.... asta sunt. Mi-e groaza de injectii, nu pot sa va spun.
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:55
nu are de ce sa iti fie frica.. te inteapa cu un ac in deget ;) nu e chiar asa nasol...
si sa stii ca si mie mi-era f f frica de injectii si acum fac 4 pe zi; atunci cand le faci tu singura nu dor delok ;)
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:01
Esti curajoasa. Iti doresc din suflet multa sanatate tie si bebelului
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:04
merci si tie iti doresc sa faci un bebe cat mai curand (nu trebuie sa astepti sa treaca vara ca sa mergi la mare ;))
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:07
asta-mi zicea si cumnata mea ca daca ti-e frica sa faci injectii apuca-te si fa-le singura
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:08
apropo de amre pe mine chiar m-a ajutat marea sa zic asa ca sa raman insarcinata si cand te gandesti ca nu am stat decat o saptamana ca doar atat am avut concediu oricum recuperam anul astaaaaaaa
mareeeeeeeeee aspteapta-ne
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:11
dianaecrii. Nu mami, in niciun caz nu aman treaba cu bebe. Eu il astept oricand de acum incolo. Am 28 de ani deja, ar fi cazul. Nu ca as fi batrana (cum zice sora mea, de altfel), dar simt ca e momentul sa vina.
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
poezii pt copii 37 De la: vuvuzela 13 Septembrie 2019 13:21
de unde se pot cumpara tarate de grau? 13 De la: atabeica 30 August 2009 22:38
Somnul la bebelusi 17 De la: oanasbn 5 Ianuarie 2014 22:56
hai ca am trait sa o vad si pe asta.....!! 6 De la: ubita 13 Iulie 2009 22:07
O intrebare?.... 10 De la: Thor_again 30 Iulie 2010 16:53
Setari Cookie-uri